Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH+ 2011.1.5 Azt, hogy a rabláshoz megkívánt fenyegetés akaratot bénító, lenyűgöző jellegű volt-e, nem pusztán a terhelt által kifejtett magatartás, hanem annak a sértettre gyakorolt hatását is figyelembe véve lehet csupán helyesen megítélni [Btk. 321. § (1) bek.].

A terheltet a városi bíróság a 2009. szeptember 15-én kelt ítéletével a Btk. 316. § (1) bekezdésébe ütköző és a (2) bekezdés I. fordulata szerint minősülő lopás vétsége miatt, mint többszörös visszaesőt 1 évi börtönbüntetésre és 2 évi közügyektől eltiltásra ítélte, egyben a korábbi ügyében alkalmazott feltételes szabadságot is megszüntette azzal, hogy a terhelt feltételes szabadságra nem bocsátható.

Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás a következő.

A többszörösen büntetett előéletű terhelt és az eljárás során ismeretlenül maradt társai 2007. június 9-én hajnali 1 órakor betértek a presszóba, és egyenesen az ott egyedül dolgozó pultoshoz mentek.

A terhelt a pultossal közölte, hogy ő Kokó, 12 évet ült börtönben, védelmi pénzek behajtásával foglalkozik, és egyébként is közeli faluból jöttek, ahol az emberei a buliban tartózkodó személyeket mind megverték. Közben a terhelt és társai fizetés nélkül szedtek ki a pultból különböző szeszesitalokat, és azokat fogyasztották.

A pultos a mellékhelyiségbe ment, hogy telefonon hívjon segítséget, de ezt megakadályozták azáltal, hogy a társaság egyik tagja utána ment.

A terhelt közölte a pultossal, hogy nem fognak fizetni, ám sem közvetlen, sem közvetett fenyegetést nem alkalmazott annak érdekében, hogy a kért italokat, jégkrémet megszerezze.

A terhelt és társasága kb. 2 órát tartózkodott a presszóban, miközben az italok térítésmentes elfogyasztásával 81 781 forint kárt okoztak. A terhelt távozása előtt a pultosnak megadta mobiltelefonszámát azzal, hogy azon a tulajdonos bármikor felhívhatja. A terhelt az eljárás során a sértettnek okozott kárt megtérítette.

Az ítélet ellen az ügyész jelentett be fellebbezést a minősítés megváltoztatása, zsarolás bűntettének megállapítása, valamint a büntetés súlyosítása végett.

A megyei főügyészség a fellebbezést fenntartotta azzal a módosítással, hogy a cselekményt helyesen rablás bűntettének kell minősíteni.

A másodfokon eljáró bíróság a 2010. január 12-én jogerős ítéletével a városi bíróság határozatát megváltoztatta. A tényállásból mellőzte, hogy "a terhelt sem közvetlen, sem közvetett fenyegetést nem alkalmazott annak érdekében, hogy a kért italokat, jégkrémet megszerezze," és kiegészítette azzal, hogy "a terhelt fellépése a sértettben komoly fenyegetettség érzetét keltette".

Ennek megfelelően a terhelt cselekményét a Btk. 321. § (1) bekezdés I. fordulata szerinti rablás bűntettének minősítette, a kiszabott büntetést 3 évi fegyházbüntetésre és 4 évi közügyektől eltiltásra súlyosította, a feltételes szabadság megszüntetésére vonatkozó rendelkezést mellőzte, egyebekben az elsőfokú ítéletet helybenhagyta.

A jogerős határozat ellen a terhelt nyújtott be felülvizsgálati indítványt.

Ebben sérelmezte, hogy a másodfokú bíróság lopás vétsége helyett rablás bűntettében állapította meg bűnösségét, és súlyosította a szabadságvesztés tartamát.

Állítása szerint a presszóban dolgozó pultossal szemben semmiféle fenyegetést nem alkalmazott, mindössze azt közölte vele, hogy jelenleg nem áll módjában fizetni az elfogyasztott italokért, ezért megadta mobiltelefonszámát, hogy a tulajdonossal később ezt rendezni tudja.

A terhelt felülvizsgálati indítványában arra is hivatkozott, hogy a másodfokú bíróság helytelenül értékelte a tanúk, és különösen az 1. számú tanú ellentmondásos, nem a valóságnak megfelelő vallomását, valamint a Be. 4. § (2) bekezdésében írtak ellenére a kétségtelenül nem bizonyított tényeket is a terhére értékelte.

Mindezekre figyelemmel a másodfokú ítélet hatályon kívül helyezését és a megyei bíróság új eljárásra utasítását indítványozta.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!