Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2019.1.19 Az ítélt dolog nemcsak hivatalból vizsgálandó perakadály, hanem azt is kizárja, hogy az alperes az elbírált jogot a keresettel szemben védekezésével tegye újból vitássá [1952. évi III. tv. (régi Pp.) 130. § (1) bek., 221. §].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A felperes 2009 elején 4 000 000 forint, májusban 4 300 000 forint kölcsönt nyújtott az alperesnek, a szerződést 2009. május 13-án ügyvéd által szerkesztett és ellenjegyzett okiratba foglalták. Az alperes 8 305 000 forint kamatmentes kölcsön megfizetését 2009. szeptember 15-ig vállalta, melyből 2009. július 24-én 400 000 forintot teljesített. Az alperes jogellenes fenyegetésre alapított, a kölcsönszerződés érvénytelensége és annak megállapítása iránti keresetét, hogy a kölcsön összege 2 359 000 forint volt, az R.-i Városi Bíróság előtt indult perben hozott jogerős ítélet elutasította. Jogerős büntető bírósági ítélet a felperes bűnösségét állapította meg önbíráskodás bűntettének és testi sértés vétségének kísérletében.

A kereseti kérelem és az alperesek védekezése

[2] A felperes a keresetében az alperest 7 905 000 forint kölcsön és 2009. szeptember 16-tól szerződés szerint a jegybanki alapkamat kétszeresének megfelelő mértékű késedelmi kamat megfizetésére kérte kötelezni.

[3] Az alperes az ellenkérelmében 2 359 000 forintot meghaladóan a kereset elutasítását kérte.

Az első- és másodfokú ítélet

[4] Az elsőfokú bíróság az ítéletével kötelezte az alperest 7 905 000 forint és 2009. szeptember 16-tól a mindenkori jegybanki alapkamat kétszeresével megegyező mértékű késedelmi kamat megfizetésére. Az indokolásában L. I.-né és R. T. tanúk vallomása, az alperes perbeli ellentmondó előadásai, a feljelentésében írtak, illetve az előzményi per adatai értékelésével és mérlegelésével megállapította, hogy az alperes a szerződéses okirattal szemben annak általa állított tartalmát nem bizonyította.

[5] A másodfokú bíróság az alperes fellebbezése folytán hozott ítéletével az elsőfokú ítéletet helybenhagyta. Indokolása szerint az elsőfokú bíróság a polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény (a továbbiakban: régi Pp.) 196. § (1) bekezdés e) pontjára figyelemmel a Pp. 164. § (1) bekezdése szerint a bizonyítási terhet helyesen osztotta ki, a Pp. 206. § (1) bekezdése alapján a tényállást helyesen állapította meg, a bizonyítékok okszerű mérlegelése útján helyes érdemi döntést hozott. Az alperes az általa előadottakat nem bizonyította, a kereseti tényállítást nem döntötte meg. A PK 187. állásfoglalás felhívásával alaptalannak találta az alperes részletfizetés iránti kérelmét is. Nyomatékosan értékelte a felperesnek a teljesítéshez fűződő érdekét és azt, hogy a kamatteher miatt a teljesítés elhúzódása az alperes érdekét sem szolgálja.

A felülvizsgálati kérelem

[6] Az alperes a felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését, elsődlegesen az elsőfokú bíróság új eljárásra és új határozat hozatalára kötelezését, másodlagosan a kereset elutasítását kérte. Megsértett jogszabályként a Pp. 206. § (1) és a 221. § (1) bekezdését jelölte meg. A Pp. kommentárra és eseti határozatokra is hivatkozással azt sérelmezte, hogy az eljárt bíróságok indokolás nélkül hagyták, nem vették figyelembe a következőket: a kölcsönszerződés arany ékszereket takart; a szerződést azért írta alá, mert a felperes félelemben tartotta; ennek kapcsán az önbíráskodásért a büntetőbíróság a felelősségét megállapította. Ténylegesen 2 359 000 forinttal tartozik, azt 15 000 forint havi részletekben törlesztené.

A Kúria döntése és jogi indokai

[7] A felülvizsgálati kérelem nem alapos, a jogerős ítélet a felülvizsgálati kérelemben megjelölt okból nem jogszabálysértő.

[8] Az alperes a felülvizsgálati kérelmében - a Pp. 206. § (1) és a 221. § (1) bekezdésében foglaltak megsértésére való hivatkozással - a jogerős ítéletben megállapított tényállást vitatta. A felülvizsgálati eljárás során felülmérlegelésre, a bizonyítékok ismételt egybevetésére és értékelésére csak a tényállás feltáratlan volta vagy a rendelkezésre álló és a mérlegelés körébe vont bizonyítékok okszerűtlen, iratellenes vagy logikai ellentmondásokat tartalmazó értékelése adhat alapot. A jogerős ítélet azonban az ügy elbírálásához szükséges mértékben feltárt és helyesen megállapított tényállásból az ügy érdemét tekintve helytálló jogi következtetéseket vont le.

[9] A teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalt kölcsönszerződéssel szemben az alperesnek kellett bizonyítani, hogy a tartozása nem a követelt összegben áll fenn, illetve azt is, hogy a szerződést jogellenes fenyegetés hatására írta alá. A jogerős büntetőbírósági ítélet indokolása szerint a vádlott felperes elítélésének alapjául a szerződés aláírását követően, a 2009. augusztus 7-én történtek szolgáltak. Az alperes által a felperes ellen az R.-i Városi Bíróságon indított perben végleges, más perben már nem vitatható bírói döntés született arról, hogy az alperes a kölcsönszerződést nem a felperes fenyegetése hatására írta alá, a kölcsön összege az írásba foglalt szerződés szerinti. E két kérdés a Pp. 229. § (1) bekezdésében a jogerős ítélethez fűzött anyagi jogerőhatás folytán ítélt dolog, amely nemcsak hivatalból vizsgálandó pergátló akadály [Pp. 130. § (1) bekezdés d) pont, a 157. § d) pont és 158. § (1) bekezdés], hanem azt is kizárja, hogy az alperes az elbírált jogot a keresettel szembeni védekezésként tegye újból vitássá. A lezárt jogviszonyokba való beavatkozás tilalmát jelenti az is, hogy a bíróságok szervezetéről és igazgatásáról szóló 1997. évi LXVI. törvény 2. § (1) bekezdése és 7. §-a, illetve a 2012. január 1-től hatályos 2011. évi CLXI. törvény 2. § (1) bekezdése és 6. §-a értelmében a bíróságok a vitássá tett vagy megsértett jogról - törvényben szabályozott eljárás során - véglegesen döntenek, a bíróság határozata mindenkire kötelező, így a bíróságokra is irányadó.

[10] A kölcsönszerződés írásbeliséghez nem kötött jogügylet. A perben feltárt adatok alapján az írásba foglaláskor a felperes követelése már fennállt, az okirat aláírásával és részbeni teljesítésével az alperes a szóban kötött szerződést megerősítette. Annak sem lett volna akadálya, hogy a Ptk. 240. § (1) bekezdése alapján megváltoztassák a kötelezettségvállalásuk jogcímét.

[11] Helyesen ítélte meg a másodfokú bíróság a Pp. 217. § (3) bekezdés első fordulata alapján a kötelezettség részletekben való teljesítése kivételes elrendelhetőségét, és a perbeli, közel tíz éve lejárt követelés esetében az alkalmazhatóságának a kizárt voltát. A Kúria utal arra is, hogy az alperes az általa elismert követelés - akár részletekben történő - teljesítésére sem mutatott készséget.

[12] A Kúria a kifejtettekre tekintettel a jogerős ítéletet hatályában fenntartotta.

(Kúria Pfv. VI. 20.187/2017.)

***

TELJES HATÁROZAT

A Kúria

mint felülvizsgálati bíróság

ítélete

Az ügy száma: Pfv.VI.20.187/2017/12.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!