Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

EH 2010.2214 I. A részesi (felbujtói vagy bűnsegédi) oldalon a cselekmények folytatólagosság egységekénti értékelését kizárja minden más körülménytől függetlenül az is, ha a részesi magatartások különböző tettesek által elkövetett több alapcselekményhez kapcsolódnak [Btk. 12. § (2) bek., 21. §].

II. Ha a másodfokú ítélet jogi minősítését támadó felülvizsgálati indítvány nem érinti az elsőfokú bíróságnak a másodfokú bíróság ítéletével megváltoztatott jogi minősítését, a Legfelsőbb Bíróságnak lehetősége van arra is, hogy határozatával a másodfokú ítélet jogi minősítését megváltoztatva eltérjen az elsőfokú bíróság jogi minősítésétől is, a felülvizsgálati indítvány irányát figyelembe véve a törvénynek megfelelően minősítse a cselekményt, és döntsön a kiszabott büntetés vagy alkalmazott intézkedés törvényes voltáról [Be. 348. § (1) bek., 423. § (4) bek.].

A városi bíróság ítéletével a III. r. terheltet, mint felbujtót, bűnösnek mondotta ki, 4 rb. üzletszerűen elkövetett nagyobb kárt okozó csalás bűntettében és 4 rb. magánokirat-hamisítás vétségében. Ezért halmazati büntetésül 1 év - végrehajtásában 4 év próbaidőre felfüggesztett - börtönbüntetésre, 400 000 forint pénzmellékbüntetésre ítélte, és vagyonelkobzást is elrendelt vele szemben.

A III. r. terhelt cselekményére nézve lényegében az alábbi tényállást állapította meg:

Az Osztrák Szövetségi Köztársaság és a Magyar Köztársaság között 2000. október 24-én Bécsben született megállapodás szerint az Osztrák Szövetségi Kormány gondoskodik arról, hogy az általa létrehozott Osztrák Megbékélési Alap (továbbiakban: Alap) 672 000 000 osztrák schilling értékhatárig a Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítványon (továbbiakban: Közalapítvány) keresztül egyszeri pénzjuttatásban részesítse azokat a természetes személyeket, akiket a nemzeti-szocialista rendszer a mai Osztrák Köztársaság területére deportált és rabszolga-, vagy kényszermunkára kötelezett, deportálásuk időpontjában magyar állampolgárok voltak és 2000. február 15-én állandó lakóhelyük a Magyar Köztársaság területén volt, vagy magyar állampolgársággal rendelkeztek. Amennyiben a juttatásra jogosult személy 2000. február 15-én, vagy azután hunyt el, helyére a törvény szerinti örökösök lépnek.

A kérdőív a sérelmet szenvedett személy adatait és a deportálásra, illetőleg a kényszermunkára vonatkozó kérdéseket tartalmazta, amelyekre a kérelmezőnek a lehető legrészletesebben kellett válaszolnia.

A kérelmeket korabeli hiteles dokumentumokkal (levente igazolvány, katonakönyv), vagy két olyan tanú jegyzőkönyvbe foglalt egybehangzó nyilatkozatával kellett alátámasztani, akik a kérelmezővel együtt szenvedték el a megpróbáltatásokat. A két tanú egybehangzó nyilatkozatát tartalmazó jegyzőkönyv hitelesítésére közjegyző, polgármesteri hivatal, vagy a cigány kisebbségi önkormányzat képviselője volt jogosult. A hitelesítő az aláírásával azt igazolta, hogy a kérelmező és a két tanú előtte egybehangzóan adták elő, hogy együtt szenvedték el a megpróbáltatásokat.

A III. r. terhelt jogtalan haszonszerzés végett az ismerősei körébe tartozó X. r., XI. r. és XII. r. terhelteket, továbbá T. G.-nét fejenként 100 000 forint ígéretével - rábírta arra, hogy jogosulatlanul kárpótlási igényt nyújtsanak be az Alaphoz.

A III. r. terhelt tudott arról, hogy az általa beszervezett fenti kérelmezők nem jogosultak kárpótlásra, mivel a II. Világháború idején nem hurcolták el őket kényszermunkára a mai Ausztria területére.

A X. r. terhelt - a III. r. terhelt rábírására - 2003. szeptember 16-án és 2004. február 27-én kelt kérelmében fiktív adatokat feltüntetve valótlanul állította azt, hogy a II. Világháború idején a mai Ausztria területén kényszermunkát végzett. A jegyzőkönyveken a kárpótlásra jogosultságát olyan tanúkkal igazoltatta, akik a X. r. terhelt jegyzőkönyvben írt megpróbáltatásairól személyes élménnyel nem rendelkezhettek, így hitelesen azt nem is igazolhatták.

A X. r. terhelt jogtalan haszonszerzés végett megtévesztette az Alapot, és jogosulatlanul igényelt kárpótlást. A sértett a kárpótlás összegeként 2543.55 eurót (627 646 forintot) a Közalapítvány útján 2004. november 29-én átutalt a terhelt OTP Rt.-nél vezetett számlájára.

A XI. r. és XII. r. terheltek a 2003. szeptember 16-án, majd 2004. február 27-én kelt, külön-külön benyújtott kérelmükben valótlan adatokat feltüntetve állították, hogy a II. Világháború idején a mai Ausztria területén kényszermunkát végeztek, valamint a jegyzőkönyveken olyan tanúkkal igazoltatták kárpótlásra jogosultságukat, akik a XI. és XII. r. terheltek jegyzőkönyvben írt megpróbáltatásairól személyes élménnyel nem rendelkezhettek, így hitelesen azt nem is igazolhatták.

A XI. és a XII. r. terhelt jogtalan haszonszerzés végett megtévesztette az Alapot és jogosulatlanul igényelt kárpótlást. A sértett a Közalapítvány útján kárpótlásként fejenként 2543.55 eurót, 2004. október 29-én a XI. r., 2004. október 28-án a XII. r. terhelt OTP Rt.-nél vezetett számlájára átutalt.

A kárpótlásként kapott fenti összegekből a XI. r. terhelt III. r. terheltnek a közreműködéséért összesen 1 000 000 forintot adott, míg a X. r. terhelt 527 046 forintot juttatott a III. rendű terheltnek.

T. G.-né a III. r. terhelt rábírására, előbb 2003. szeptember 16-án, majd 2004. február 26-án valótlan tartalmú kérelmet és jegyzőkönyvet nyújtott be az Alaphoz. A kérelmezőt a II. Világháború idején nem hurcolták el kényszermunkára Ausztria területére, illetőleg a jegyzőkönyveken tanúként szereplő személyek nem voltak vele együtt kényszermunkán, sőt a jegyzőkönyvet tanúként aláíró személyeket a terhelt nem is ismerte.

T. G.-né a valótlan tartalmú okiratok felhasználásával jogtalan haszonra törekedve megtévesztette az Alapot, és jogosulatlanul igényelt kárpótlást. A sértett 2004. szeptember 27-én 2543.55 euró (626 019 forint) kárpótlást átutalt a terheltnek az OTP Rt.-nél vezetett folyószámlájára.

A III. r. terhelt T. G.-nétól is pénzt követelt az ügyintézésért, azonban a kérelmező ezt megtagadta.

Az okiratok (kérdőívek, jegyzőkönyvek) aláírása a T.-i Cigány Kisebbségi Önkormányzat Irodájában, az I. r. terheltnek, a kisebbségi önkormányzat elnökének tudtával és jelenlétében történt. Erre úgy került sor, hogy a beszervezett kérelmezőktől az I. r. terhelt és az iroda alkalmazottja sem kérdezett semmit. A kérdőívek, jegyzőkönyvek nem a kérelmezők (tanúk) nyilatkozatai szerint készültek, hanem a X. r., XI. r., és a XII. r. terheltek, továbbá T. G.-né előre kitöltött, szóról szóra azonos, valótlan tartalmú okiratokat írtak alá. A kérelmezőket az I. r. terhelt arról sem tájékoztatta, hogy két tanú megnevezése is feltétele a kárpótlási kérelem sikerének. A kérelmezők nem is tudtak volna tanúkat hozni, sőt, nem is ismerték a jegyzőkönyvet tanúként aláíró személyeket. Ennek ellenére az általa tudottan valótlan tartalmú jegyzőkönyveket az I. r. terhelt - tudva arról, hogy azok felhasználásra kerülnek a kárpótláshoz - hitelesítette.

Az ítélet ellen az ügyész a III. r. terhelt terhére téves minősítés miatt és büntetésének súlyosítása végett fellebbezett.

A megyei főügyészség az ügyészi fellebbezést fenntartotta, emellett a vagyonelkobzás összegének pontosítását indítványozta.

A megyei bíróság a 2007. október 11-én kihirdetett ítéletével az elsőfokú ítéletet a III. r. terhelt tekintetében részben megváltoztatta. A terhelt cselekményeit egységesen 1 rendbeli, jelentős kárt okozó, felbujtóként, üzletszerűen és folytatólagosan elkövetett csalás bűntettének és 1 rendbeli, felbujtóként, folytatólagosan elkövetett magánokirat-hamisítás vétségének minősítette. Ezért a terheltet halmazati büntetésül 3 év 6 hónap börtönbüntetésre, 5 év közügyektől eltiltásra, és 400 000 forint pénzmellékbüntetésre ítélte. A vagyonelkobzás összegét 1 527 046 forintra helyesbítette.

A jogerős határozat ellen a Be. 416. §-a (1) bekezdésének b) pontjára hivatkozással a terhelt élt felülvizsgálati indítvánnyal. Álláspontja szerint anyagi jogszabályt sértő a cselekményeinek 1-1 rendbeli, folytatólagosan elkövetettként minősítése, és törvénysértően súlyos a kiszabott büntetés.

Arra hivatkozott, hogy a felbujtás járulékosságának elvére figyelemmel (BH 2003/841. szám és 1998/110. szám) 4-4 rendbeli, a folytatólagosság egységébe nem foglalható cselekményt követett el, ezáltal a vagyon elleni cselekmények nagyobb, - és nem jelentős - kárt okozóként minősülnek.

A Legfőbb Ügyészség az indítványt alaptalannak értékelte, és a másodfokú határozat hatályban tartását indítványozta.

Álláspontja szerint a megyei bíróság tévesen változtatta meg az elsőfokú bíróság által alkalmazott törvényes jogi minősítést, amikor a III. r. terhelt cselekményeit mind a csalás, mind a magánokirat-hamisítás tekintetében a folytatólagosság egységébe vonta.

A III. r. terhelt egy-egy tettest a Btk. 318. §-a (4) bekezdésének a) pontja szerint minősülő nagyobb kárt okozó csalás bűntettének elkövetésére vett rá, a felbujtó pedig csak azért a bűncselekményért felel, amelyre a tettest felbujtotta, azaz csak a nagyobb kárt okozó csalás bűntettéért (BH 1998/110. szám). Nincs törvényes lehetőség a III. r. terhelttel, mint felbujtóval szemben olyan bűncselekmény megállapítására, amelyet a tettesek nem követtek el. Mivel a hamis jegyzőkönyvekkel különböző kárpótlási jogosultságokat igazoltak, e hamis magánokiratok nem azonos jogviszonnyal kapcsolatban kerültek felhasználásra. Ezért a folytatólagosság megállapítása ebben az esetben sem felel meg a törvénynek.

Felülvizsgálatnak azonban - álláspontja szerint - a törvénysértő minősítés ellenére sincs helye, mert az anyagi jogszabályoknak megfelelő minősítéshez képest sem lenne törvénysértő a másodfokú bíróság által kiszabott büntetés.

A Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati indítványt - a jogi minősítések tekintetében osztva a Legfőbb Ügyészség jogi álláspontját is - az alábbiak szerint alaposnak találta.

A felülvizsgálati indítvány a másodfokú ítéletben alkalmazott jogi minősítést támadta, ugyanakkor kifejezetten nem érintette az elsőfokú ítélet jogi minősítését. Minthogy a másodfokú bíróságnak a jogi minősítés körében is teljes körű volt a felülvizsgálati kötelme, a felülvizsgálat terjedelmére vonatkozó, a Be. 423. § (4) bekezdésében írt korlátozás nem értelmezhető úgy, hogy az kizárná a felülvizsgálati eljárásban annak lehetőségét, a Legfelsőbb Bíróság a másodfokú bíróság jogi minősítését megváltoztatva eltérjen az elsőfokú bíróság jogi minősítésétől is, és a törvényes minősítés tekintetbe vételével döntsön a kiszabott büntetés törvényes voltáról.

A felülvizsgált ítéletek egyöntetűen csalás és magánokirat-hamisítás bűncselekményéhez (bűncselekményeihez)kapcsolódó részesi elkövetésben (felbujtásban) látták a III. r. terhelt bűnösségének az alapját. Ennyiben az ítéletek vitán felül helyesek.

Minden részesség, így a felbujtás is, járulékos elkövetése tettesi alapcselekményt feltételez. A járulékosság azt is jelenti, hogy a részes felelőssége a tettesi alapcselekményhez igazodik: a részes általában azonos bűncselekményért, ritkábban (excessus mandati esetén) enyhébb báncselekményért felel, mint a tettes.

Ebből kiindulva kell a történeti tényállást értékelni.

A csalás tettesei azok a személyek, akik az Alapot, mint sértettet az eljárásba bevont Közalapítványon keresztül tévedésbe ejtve, a valótlan igénylést eszközölték. Miután a történeti tényállásból más nem következik, a csalási cselekmények tettesei: a X., XI., és a XII. r. terheltek, továbbá T. G.-né. A III. r. terhelt az ő tettesi cselekményeiknek a felbujtója. Azok a személyek, akik közreműködtek a hamis tartalmú kérelmek elkészítésében - miután közvetlenül nem ők ejtették tévedésbe az alapot, mint passzív alanyt - nem társtettesek, hanem bűnsegédek.

A felbujtó és a bűnsegédek jogi felelősségét a tettesek cselekménye "határolja be".

A Btk. 12. § (2) bekezdése szerint "nem bűnhalmazat, hanem folytatólagosan elkövetett bűncselekmény az, ha az elkövető ugyanolyan bűncselekményt, egységes elhatározással, azonos sértett sérelmére, rövid időközökben többször követ el. A Btk. 19. §-a szerint pedig elkövetők a tettes, a közvetett tettes és a társtettes (tettesek) valamint a felbujtó és a bűnsegéd (részesek).

Mindebből következik: ugyanazon elkövető több bűncselekménye kerülhet folytatólagos egységbe. A sértetti azonosság a különböző tettesek alapcselekményeit nem olvasztja a folytatólagosság egységébe.

Ehhez képest a tettesi alapcselekmények: 4 rendbeli nagyobb kárt okozó csalás és az azzal valós alaki halmazatot alkotó 4 rendbeli magánokirat-hamisítás. E bűncselekményekhez kapcsolódik járulékosan az összes részesi alakzat, így a III. r. terhelt által véghezvitt felbujtás is.

A felbujtó személyének azonossága tehát több tettes viszonyában akkor sem eredményezhet folytatólagosságot, ha a részesi akarat-elhatározás egységes és a sértett is azonos. A Btk. Általános Részében nincs olyan rendelkezés, ami a folytatólagosság egységébe olvasztaná azokat a részesi cselekményeket, amelyek tettesi alapcselekménye nem folytatólagos.

Ebből következően a III. r. terhelt cselekménye 4 rendbeli csalásra felbujtás. A jogi minősítés szorosan a tettesi alapcselekményhez igazodik, a kár nem összegeződik, így a felbujtó cselekményei e tettesi bűncselekményekkel okozott összes kárra tekintettel nem minősülhetnek súlyosabban.

Az elsőfokú ítélet a tettesi alapcselekményeket a 318. § (1) bekezdése, és az (5) bekezdés b) pontja szerinti 4 rendbeli nagyobb kárt okozó, üzletszerűen elkövetett csalás bűntettének és 4 rendbeli, a Btk. 276. §-a szerinti magánokirat-hamisítás vétségének minősítette.

Az üzletszerűség tekintetében téves minősítésen a megyei bíróság a X., XI. és XII. r. terhelteket érintő - az üzletszerűség tekintetében téves minősítésen - fellebbezés hiányában ugyan nem változtathatott, de jogi álláspontjából kitűnően ezt a minősítést nem is kifogásolta. A III. r. terheltnek a csalás bűncselekményeihez kapcsolódó felbujtói cselekményt ennek megfelelő 1 rendbeli megállapítása mellett üzletszerűen elkövetettnek is minősítette.

A terhelt cselekményeinek üzletszerű minősítése is ellentétes a büntető anyagi jogi rendelkezésekkel.

A Btk. 137. §-ának 9. pontja szerint üzletszerűen követi el a bűncselekményt, aki ugyanolyan vagy hasonló jellegű bűncselekmények elkövetése révén rendszeres haszonszerzésre törekszik.

A történeti tényállásban nincs adat arra, hogy a X., XI. és XII. r. terheltnek, és T. G.-nénak a III. r. terhelt általi felbujtása mikor, azaz nagyjából egy időben, vagy eltérően, egymást követve, hosszabb időn át történt. Nem zárható ki az sem, hogy ugyanazon alkalommal egyszerre történt meg a négy tettes felbujtása. Ebből pedig nem vonható megnyugtató jogi következtetés arra, hogy a III. r. terhelt, mint felbujtó ugyanolyan, vagy hasonló bűncselekmények elkövetése révén rendszeres haszonszerzésre törekedett.

Ennél is lényegesebb, hogy a csalás, mint tettesi alapcselekmény - még akkor is, ha a kérelmezőknek a kárpótlási eljárásban a kérelmüket meg kellett újítaniuk - egyetlen bűncselekmény mind a négy tettes esetében. Tehát semmiképpen nem üzletszerűen elkövetett.

Téves a másodfokú ítélet abban is, hogy a folytatólagosság egységébe foglalandónak tekintette a III. r. terhelt által felbujtóként megvalósított - 4 rendbeli vagyon elleni cselekményhez eszközcselekményként kapcsolódó - magánokirat-hamisításokat.

Jelen esetben a jogviszony az igénylők és az Alap (sértett) között állt fenn, amit az igénylés teremtett meg. Azokat az okiratokat, amelyeket a III. r. terhelt felbujtóként készíttetett el valótlan tartalommal, e különböző jogviszonyokból származó kötelezettségek létezésének bizonyítására használták fel.

Ehhez képest a Legfelsőbb Bíróság Büntető Kollégiumának 36. számú véleményére is figyelemmel a magánokirat-hamisítás tettesi cselekménye is 4 rendbeli, és ehhez igazodik a részesi minősítés.

A vagyon elleni bűncselekmények megváltozott, enyhébb minősítése a terhelt büntetésének vizsgálatát is indokolttá tette. A jelen esetben ugyanis a vagyon elleni bűncselekmények büntetési tétele három évig terjedő szabadságvesztés, amely a halmazatra tekintettel négy és fél évre emelkedik. A másodfokú bíróság által alkalmazott minősítés mellett a büntetési tétel kettőtől nyolc évig terjedő szabadságvesztés volt, amely a halmazat folytán tizenkét évre emelkedett. Ekként a jogerősen alkalmazott szabadságvesztés és közügyektől eltiltás tartama törvénysértően súlyos.

Az első- és a másodfokú bíróság a bűnösségi körülményeket alapvetően helyen tárta fel. Az új büntetés kiszabása során a Legfelsőbb Bíróság a változott minősítések mellett a többszörös halmazatot, és az ilyen jellegű cselekmények elszaporodottságát súlyosítóként értékelte. Kiemelkedő súllyal vette figyelembe a terhelt terhére, hogy a cselekmények a Magyar Köztársaság nemzetközi megítélését is rontották, továbbá azt is, hogy a jogtalan vagyoni előnyt döntően a terhelt szerezte meg, a cselekmények alapvetően az ő - és nem az azokra felbujtott tettesek - anyagi érdekét szolgálták. Enyhítő körülményként egy kiskorú gyermek eltartása, és a terheltnek fel nem róható hosszú időmúlás jelentkezik.

Ezért a Legfelsőbb Bíróság a Btk. 37. §-ában meghatározott büntetési céloknak és 83. §-ában foglalt büntetés-kiszabási elveknek megfelelően a terhelttel szemben főbüntetésként 2 év 3 hónap börtönbüntetés [Btk. 43. § a) pontja] és büntetett előéletére is tekintettel, arányosan 3 év közügyektől eltiltás alkalmazását találta szükségesnek.

A Btk.-nak a cselekmény elkövetésekor hatályos rendelkezései - 64. § (1) bekezdés a) pontja - szerint, akit határozott tartamú szabadságvesztésre ítélnek és megfelelő keresete (jövedelme), vagy vagyona van, pénzmellékbüntetésre kell ítélni, ha a bűncselekményt haszonszerzés céljából követi el.

Az elsőfokú bíróság azt rögzítette, hogy a terhelt munkanélküli, semmilyen keresettel, jövedelemmel, avagy vagyonnal nem rendelkezik, s ezt a másodfokú bíróság sem egészítette ki, vagy módosította. Így viszont - a vagyonelkobzásnak a Btk. 77/B. § (1) bekezdés a) pontjára és 77/C. § (1) bekezdés a) pontjára figyelemmel, törvényes alkalmazása mellett - az anyagi jogszabályokkal ellentétben került sor a pénzmellékbüntetés kiszabására.

A fentieknek megfelelően a Legfelsőbb Bíróság a másodfokú bíróság támadott ítéletét a Be. 427. § (1) bekezdés b) pontjának alkalmazásával megváltozatta. A III. r. terhelt cselekményeit 4 rendbeli a Btk. 318. § (1) bekezdésébe ütköző és a Btk. l38/A. § b) pontjára tekintettel a (4) bekezdés a) pontja szerint minősülő, a Btk. 21. § (1) bekezdése szerint felbujtóként elkövetett csalás bűntettének, valamint 4 rendbeli a Btk. 276. §-ában foglalt, felbujtóként elkövetett magánokirat-hamisítás vétségének minősítette.

A terhelt ezen cselekmények miatt halmazati főbüntetését két év három hónapra, közügyektől eltiltását három évre enyhítette, míg a pénzmellékbüntetés alkalmazását mellőzte.

(Legf Bír. Bfv. I. 604/2010.)