Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

32024D1983[1]

A Bizottság (EU) 2024/1983 végrehajtási határozata (2024. július 18.) a 40,5-43,5 GHz frekvenciasávnak az Unión belül vezeték nélküli széles sávú elektronikus hírközlési szolgáltatások nyújtására alkalmas földfelszíni rendszerek számára történő harmonizálásáról (az értesítés a C(2024) 1520. számú dokumentummal történt)

A BIZOTTSÁG (EU) 2024/1983 VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA

(2024. július 18.)

a 40,5-43,5 GHz frekvenciasávnak az Unión belül vezeték nélküli széles sávú elektronikus hírközlési szolgáltatások nyújtására alkalmas földfelszíni rendszerek számára történő harmonizálásáról

(az értesítés a C(2024) 1520. számú dokumentummal történt)

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel az Európai Közösség rádióspektrum-politikájának keretszabályozásáról szóló, 2002. március 7-i 676/2002/EK európai parlamenti és tanácsi határozatra (1) (Rádióspektrum-határozat) és különösen annak 4. cikke (3) bekezdésére,

mivel:

(1) Az (EU) 2018/1972 európai parlamenti és tanácsi irányelv (2) (a továbbiakban: Európai Elektronikus Hírközlési Kódex) utal arra, hogy a rendkívül nagy sebességű vezetékes és vezeték nélküli hálózatok megvalósítása céljából szükséges a 40,5-43,5 GHz frekvenciasáv további - a rádióspektrum fokozottabban koordinált rendelkezésre állásának az összefüggésében végzett - tanulmányozása. Az említett irányelv továbbá előírja a tagállamok számára, hogy Unió-szerte mozdítsák elő a rádióspektrum elektronikus hírközlő hálózatok és elektronikus hírközlési szolgáltatások általi használatának harmonizációját többek között azáltal, hogy magas színvonalú és nagy sebességű vezeték nélküli széles sávú lefedettség biztosítására törekszenek a nemzeti területükön és lakosságuk számára, valamint hogy törekszenek a főbb nemzeti és európai közlekedési útvonalak lefedésére.

(2) A 40,5-43,5 GHz ("42 GHz-es") frekvenciasávot a 2019. évi rádiótávközlési világértekezleten (WRC-19) a Nemzetközi Távközlési Egyesület Rádiótávközlési Szektora (ITU-R) Nemzetközi Rádiószabályzatának módosításai révén világszinten harmonizálták a nemzetközi mozgó távközlés (IMT) céljára (3). A Nemzetközi Rádiószabályzat vonatkozó módosítása olyan intézkedéseket határoz meg, amelyek biztosítják az IMT-rendszerek - köztük az 5G - és a műholdas állandóhelyű szolgálat (FSS), valamint a rádiócsillagászati szolgálat (RAS) együttes működését a 42 GHz-es frekvenciasávban.

(3) "Az összekapcsoltság a versenyképes digitális egységes piac szolgálatában: Úton a gigabitalapú európai információs társadalom felé" című bizottsági közlemény (4) az összekapcsoltság tekintetében ambiciózus célkitűzéseket határoz meg az Unió számára, amelyek a "Digitális iránytű 2030-ig: a digitális évtized megvalósításának európai módja" című bizottsági közleményben (5) aktualizálásra kerültek, és amelyeket a Digitális évtized 2030 szakpolitikai program létrehozásáról szóló (EU) 2022/2481 európai parlamenti és tanácsi határozat (6) is támogat. Ezeket az összekapcsoltsági célkitűzéseket a rendkívül nagy kapacitású hálózatok széles körű kiépítése és használatbavétele révén kell elérni. Az "5G Európa számára: cselekvési terv" című bizottsági közlemény (7) uniós szinten összehangolt intézkedéseket határoz meg - ideértve többek között az 5G-s hálózatok által használandó rádióspektrumnak a rádióspektrum-politikával foglalkozó csoport (RSPG) szakvéleménye alapján történő meghatározását és harmonizálását - annak érdekében, hogy 2025-re megvalósuljon a megszakítás nélküli 5G-lefedettség valamennyi városi területen és fő szárazföldi közlekedési útvonalon.

(4) Az RSPG három szakvéleményt (8) fogadott el az európai 5G-re vonatkozó spektrumstratégiai ütemtervről, amelyekben többek között kiemelte, hogy az 5G nagy kapacitására vonatkozó teljesítménycélok elérése érdekében szükség van a 24 GHz feletti frekvenciasávok használatának bevezetésére, és a 42 GHz-es frekvenciasávot prioritásként jelölte meg az Unión belüli földfelszíni, vezeték nélküli hálózatok által használt, a második szakaszba tartozó, milliméteres hullámhosszú 5G frekvenciasávok tanulmányozása tekintetében. Az RSPG úgy ítélte meg, hogy a 42 GHz-es frekvenciasáv hosszú távon életképes opció az 5G számára, annak figyelembevétele mellett, hogy a 40-50 GHz frekvenciatartományon belül általános egyensúlyra van szükség a földfelszíni mobilszolgáltatások és a műholdas szolgáltatások nyújtása között.

(5) A 42 GHz-es frekvenciasáv nagy kapacitást biztosít, amely lehetővé teszi a kiscellákon (9) alapuló és nagy - legalább 200 MHz-es - blokkméretet használó, innovatív, újgenerációs (többek között 5G-s) vezeték nélküli széles sávú (WBB) elektronikus hírközlési szolgáltatásokat (ECS). E frekvenciasáv használata ebben az összefüggésben alkalmasnak tűnik a városi és elővárosi területeken található hotspotok számára.

(6) Míg a 42 GHz-es frekvenciasávot az Unió tagállamaiban az állandóhelyű szolgálat (FS) számára osztották fel (10), és a földfelszíni állandóhelyű vezeték nélküli összeköttetések (a továbbiakban: állandóhelyű összeköttetések) céljára használják, rugalmas spektrumhasználatra van szükség a WBB ECS - többek között az 5G - és az állandóhelyű összeköttetések együttes működésének biztosítása érdekében.

(7) A 42 GHz-es frekvenciasávot műholdas szolgálatok számára is használják az Unió tagállamaiban. Ez magában foglalja a 40,5-42,5 GHz frekvenciatartománynak az űr-Föld irányú összeköttetésekre, illetve a 42,5-43,5 GHz frekvenciatartománynak a Föld-űr irányú összeköttetésekre való használatát, és ezáltal támogatja a műholdas állandóhelyű szolgálat vevő, illetve adó földi állomásait. A szomszédos 39,5-40,5 GHz frekvenciasáv űr-Föld irányú összeköttetések céljára a műholdas állandóhelyű szolgálat és a műholdas mozgószolgálat (MSS) részére egyaránt fel lett osztva. Az utóbbi frekvenciasávot használniuk kell mind a koordinált, mind a nem koordinált műholdas vevő földi állomásoknak (a műholdas állandóhelyű szolgálat és a műholdas mozgószolgálat esetében egyaránt). Ezért ezeket a műholdas földi állomásokat megfelelően védeni kell a földfelszíni WBB ECS által okozott zavarástól.

(8) A 42,5-43,5 GHz frekvenciasávot a rádiócsillagászati szolgálat rendszerei is használják, amelyeket megfelelően védeni kell a földfelszíni WBB ECS által okozott zavarástól.

(9) A WBB ECS nyújtására használt újgenerációs - többek között 5G-s - földfelszíni rendszereket a 42 GHz-es frekvenciasávban harmonizált műszaki feltételek mellett kell kiépíteni az Unióban. E feltételeknek biztosítaniuk az említett frekvenciasávban már meglévő állandóhelyű szolgálat, rádiócsillagászati szolgálat és műholdas állandóhelyű szolgálat rendszereinek további működését és esetleges jövőbeli fejlesztését. A feltételeknek továbbá biztosítaniuk kell azt, hogy az ilyen meglévő és jövőbeli rendszerek ne gyakoroljanak jelentős negatív hatást az újgenerációs (5G-s) földfelszíni, vezeték nélküli rendszerek kiépítésére és lefedettségére.

(10) A 676/2002/EK határozat 4. cikkének (2) bekezdésével összhangban a Bizottság 2020. április 14-én a Postai és Távközlési Igazgatások Európai Értekezletét (CEPT) megbízta azzal, hogy dolgozza ki a 24 GHz feletti elsőbbségi frekvenciasávok - köztük a 42 GHz-es frekvenciasáv - tekintetében az újgenerációs (5G-s) földfelszíni, vezeték nélküli rendszerek számára alkalmas, lehető legkevésbé korlátozó harmonizált műszaki feltételeket.

(11) E megbízásnak megfelelően a CEPT 2022. november 18-án jelentést tett közzé (a továbbiakban: a CEPT 82. jelentése) (11), amelyben - a technológia- és szolgáltatássemlegesség elvével összhangban - a blokkszéli maszk (BEM) koncepciója alapján meghatározta az újgenerációs (5G-s) földfelszíni, vezeték nélküli rendszereknek a 42 GHz-es frekvenciasávban történő bevezetése érdekében az említett frekvenciasávra vonatkozó, lehető legkevésbé korlátozó harmonizált műszaki feltételeket. Ezek a műszaki feltételek összhangban vannak az 5G szabványosításával összefüggő fejlesztésekkel, különösen a csatornaelrendezés (12) és az aktív antennarendszerek (AAS) használata tekintetében, ezért elősegítik a világszintű harmonizációt.

(12) A CEPT 82. jelentésében szereplő harmonizált műszaki feltételek a különböző üzemeltetők szomszédos földfelszíni WBB ECS-rendszereinek szinkronizált működését és a WBB ECS-bázisállomások elhelyezkedésének ismeretét feltételezik. A szomszédos földfelszíni WBB ECS-rendszerek nem szinkronizált vagy félszinkronizált működése további vizsgálatokat igényel a vonatkozó harmonizált műszaki feltételek kidolgozásához, de földrajzi elkülönítéssel továbbra is lehetséges, valamint további megfelelő, nemzeti szinten alkalmazandó zavarcsökkentő intézkedések tárgyát képezheti.

(13) A CEPT 82. jelentésében a 42 GHz-es frekvenciasáv WBB ECS-t nyújtó földfelszíni rendszerek számára történő használatára vonatkozóan előírt harmonizált műszaki feltételek azon a feltételezésen alapulnak, hogy hotspotokat építenek ki, valamint hogy olyan engedélyezési rendszert alkalmaznak, amelynek esetében ismertek a WBB ECS-bázisállomások (adó- és vevőállomások) telepítési helyei. Olyan engedélyezési rendszer alkalmazása esetén, amelynél a WBB ECS-bázisállomások helye a telepítés előtt nem ismert, további nemzeti szintű intézkedésekre lehet szükség annak biztosítása érdekében, hogy a szóban forgó szolgáltatások az említett sávot és a vele szomszédos sávokat használó egyéb szolgálatokkal együttesen működhessenek az e határozat mellékletében meghatározott, lehető legkevésbé korlátozó harmonizált műszaki feltételek tiszteletben tartása mellett. Ilyen további intézkedéseket a CEPT 82. jelentésének 3. melléklete tartalmaz.

(14) A CEPT 82. jelentése a 42 GHz-es frekvenciasáv földfelszíni WBB ECS (többek között az 5G) céljára történő használatára vonatkozóan is útmutatást nyújt annak érdekében, hogy védelmet biztosítson az említett sávban az állandóhelyű szolgálat, a műholdas állandóhelyű szolgálat és a rádiócsillagászati szolgálat számára, valamint a szomszédos sávokban az állandóhelyű szolgálat, a műholdas állandóhelyű szolgálat és a műholdas mozgószolgálat számára.

(15) A 42 GHz-es frekvenciasávban és a szomszédos 39,5-40,5 GHz frekvenciasávban működő, WBB ECS-t (többek között 5G-t) nyújtó földfelszíni rendszereknek és a műholdas állandóhelyű szolgálat földi állomásainak együttes működése adott esetben a műholdas földi állomások körüli korlátozott földrajzi területen a WBB ECS-bázisállomások kiépítésére vonatkozó műszaki korlátozások alkalmazásával biztosítható. Mérlegelni kell a műholdas állandóhelyű szolgálat földi állomásainak és a WBB ECS-bázisállomások együttes működésére irányuló intézkedések bevezetését azokban az esetekben, ahol az állomások egymáshoz közel helyezkednek el, figyelembe véve, hogy a WBB ECS-bázisállomásokat várhatóan elsősorban sűrűn lakott területeken fogják kiépíteni.

(16) A 2014/53/EU európai parlamenti és tanácsi irányelvvel (13) összhangban a WBB ECS-bázisállomások és végfelhasználói állomások esetében a 40,5 GHz alatti és a 43,5 GHz feletti sávon kívüli sugárzási határértékeknek való megfelelésnek a CEPT 82. jelentésében (14) említett feltételezéseken kell alapulnia.

(17) Emellett a CEPT műszaki iránymutatásokat (15) (16) dolgozott ki a 42 GHz-es frekvenciasávban WBB ECS-t nyújtó földfelszíni rendszerek bevezetésének támogatására a 42 GHz-es frekvenciasáv megfelelő tartományaiban a műholdas állandóhelyű szolgálat vevő és adó földi állomásai további használatának, valamint a szomszédos 39,5-40,5 GHz frekvenciasávot használó műholdas állandóhelyű szolgálat vevő földi állomásaival való együttes működésnek az arányos módon történő lehetővé tétele mellett. Ezek a műszaki iránymutatások az e határozat szerinti kötelezettségek teljesítése révén megkönnyíthetik a rendszerek együttes működését.

(18) A 42 GHz-es frekvenciasávban WBB ECS-t (többek között 5G-t) nyújtó földfelszíni rendszerek és a műholdas állandóhelyű szolgálat műholdas vevőkészülékeinek együttes működése jelenleg a WBB ECS-bázisállomások antennáinak emelkedési szögére vonatkozó műszaki feltételek teljesítése, valamint az ITU-R Nemzetközi Rádiószabályzat alkalmazandó rendelkezéseinek figyelembevétele mellett lehetséges.

(19) A 42 GHz-es frekvenciasávban WBB ECS-t (többek között 5G-t) nyújtó földfelszíni rendszerek és az állandóhelyű összeköttetések együttes működése a két szolgálat közötti nemzeti szintű koordináció mellett - ugyanazon a területen való kiépítés és ugyanazon frekvenciatartomány használata esetén -, eseti alapon lehetséges.

(20) A CEPT 82. jelentése nem foglalkozik a 42 GHz-es frekvenciasávnak a pilóta nélküli légi járművek (UAV-k), például drónok számára nyújtott WBB ECS céljára történő használatával.

(21) A rádiócsillagászati szolgálat 42,5-43,5 GHz frekvenciasávban működő állomásai védelmének biztosítása érdekében eseti alapon nemzeti szintű egyedi intézkedésekre, például földrajzi elkülönítési távolságok és tilalmi zónák meghatározására lehet szükség.

(22) A káros zavarás elkerülése, továbbá a spektrumhatékonyság és -konvergencia javítása érdekében - az (EU) 2018/1972 irányelv 28. cikkével összhangban - a tagállamok közötti, illetve a tagállamok és harmadik országok közötti határövezeti frekvenciakoordinációs megállapodásokra lehet szükség.

(23) A tagállamoknak a 42 GHz-es frekvenciasávot a földfelszíni, újgenerációs (5G-s) vezeték nélküli széles sávú elektronikus hírközlési szolgáltatások céljára a CEPT 82. jelentésében foglalt, jogilag kötelező érvényű, harmonizált műszaki feltételek alapján, és az Unió szakpolitikai célkitűzéseivel összhangban kell használniuk.

(24) E határozat vonatkozásában "a 42 GHz-es frekvenciasáv kijelölésének és rendelkezésre bocsátásának" fogalma a következő lépéseket jelenti: i. a frekvenciafelosztásra vonatkozó nemzeti jogi keret kiigazítása annak érdekében, hogy az kiterjedjen e sávnak az e határozatban megállapított harmonizált műszaki feltételeknek megfelelően tervezett használatára; ii. minden olyan szükséges intézkedés kezdeményezése, amely a szükséges mértékben biztosítja a sávon belül már meglévő használattal való együttes működést; iii. a megfelelő intézkedések kezdeményezése e sávnak az uniós szinten alkalmazandó jogi kerettel és azon belül az e határozat szerinti harmonizált műszaki feltételekkel összhangban álló használata lehetővé tétele céljából, szükség esetén az érdekelt felekkel folytatott konzultáció indításával. Ezt követően a tagállamoknak az (EU) 2018/1972 irányelv és különösen annak 53. cikke alapján engedélyezniük kell a 42 GHz-es frekvenciasáv használatát.

(25) A 676/2002/EK határozat 4. cikkének (3) bekezdése értelmében a Bizottságnak határidőt kell megállapítania a tagállamok számára e határozat végrehajtására. Emellett a 676/2002/EK határozat 7. cikkében megállapított kötelezettségnek megfelelően a tagállamoknak a Bizottság rendelkezésére kell bocsátaniuk az e határozat végrehajtásának ellenőrzéséhez szükséges valamennyi információt. Ez a kötelezettség különösen a földfelszíni 5G szolgáltatásoknak a 42 GHz-es frekvenciasávban történő fokozatos bevezetésére és fejlesztésére, valamint az együttes működéssel kapcsolatban felmerülő problémákra vonatkozik, és arra irányul, hogy elősegítse az uniós szintű hatások kellő időben történő felülvizsgálatát és értékelését. Az említett felülvizsgálatnak ki kell térnie arra is, hogy a műszaki feltételek alkalmasak-e az egyéb szolgálatok megfelelő védelmének biztosítására, figyelembe véve a WBB ECS-t nyújtó földfelszíni rendszerek - többek között az 5G hálózat - fejlődését.

(26) A jelen határozatban előírt intézkedések összhangban vannak a Rádióspektrum-bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

E határozat a 40,5-43,5 GHz frekvenciasávnak a vezeték nélküli széles sávú elektronikus hírközlési szolgáltatások nyújtására alkalmas földfelszíni rendszerek számára történő, Unión belüli rendelkezésre állására és hatékony használatára vonatkozó alapvető harmonizált műszaki feltételeket állapítja meg.

2. cikk

A tagállamok a mellékletben megállapított műszaki feltételeknek megfelelően a vezeték nélküli széles sávú elektronikus hírközlési szolgáltatások nyújtására alkalmas földfelszíni rendszerek számára - nem kizárólagos jelleggel - kijelölik és rendelkezésre bocsátják a 40,5-43,5 GHz frekvenciasávot.

3. cikk

A tagállamok biztosítják, hogy az 1. cikkben említett földfelszíni rendszerek a mellékletben meghatározott műszaki feltételekkel összhangban megfelelően védjék a következő rendszereket, és ne korlátozzák jövőbeli fejlődésüket és fejlesztésüket:

a) a 42,5-43,5 GHz frekvenciasávban működő rádiócsillagászati szolgálat rendszerei;

b) a műholdas állandóhelyű szolgálatnak a 40,5-42,5 GHz frekvenciasávban működő űr-Föld irányú összeköttetések céljára használt, és a 42,5-43,5 GHz frekvenciasávban működő Föld-űr irányú összeköttetések céljára használt műholdas rendszerei;

c) a műholdas állandóhelyű szolgálatnak és a műholdas mozgószolgálatnak a 39,5-40,5 GHz frekvenciasávban működő, űr-Föld irányú összeköttetések céljára használt műholdas rendszerei.

4. cikk

A tagállamok nemzeti szintű frekvenciakoordináció révén biztosítják a 40,5-43,5 GHz frekvenciasávban az 1. cikkben említett földfelszíni rendszerek, valamint a továbbra is üzemelő földfelszíni állandóhelyű összeköttetések együttes működését. A tagállamok nemzeti szinten a 40,5-43,5 GHz-es frekvenciasávban működő földfelszíni állandóhelyű összeköttetések jövőbeli fejlődését és fejlesztését is lehetővé tehetik.

5. cikk

Azzal a feltétellel, hogy az új műholdas földi állomások számát és telepítési helyét úgy határozzák meg, hogy azok ne korlátozzák aránytalan mértékben az 1. cikkben említett rendszereket, valamint az ilyen állomások iránti piaci kereslet függvényében a tagállamok biztosítják a 40,5-43,5 GHz frekvenciasávban műholdas állandóhelyű szolgálatot biztosító műholdas földi állomások további kiépítését és üzemeltetését.

6. cikk

A tagállamok - a vonatkozó nemzetközi megállapodásokban foglalt, meglévő szabályozási eljárások és jogok figyelembevétele mellett - az 1. cikkben említett földfelszíni rendszerek működésének lehetővé tétele érdekében előmozdítják a határövezeti koordinációs megállapodások létrejöttét.

7. cikk

A tagállamok 2026. december 31-ig végrehajtják ezt a határozatot.

A tagállamok a vonatkozó nemzeti intézkedések elfogadását követően haladéktalanul a Bizottság rendelkezésére bocsátanak minden szükséges információt e határozat végrehajtásával kapcsolatban.

A tagállamok figyelemmel kísérik a 40,5-43,5 GHz frekvenciasáv használatát, többek között az 1. cikkben említett földfelszíni rendszerek és az említett sávot használó egyéb rendszerek együttes működésének alakulását, és külön kérésére vagy saját kezdeményezésükre jelentést tesznek a Bizottságnak megállapításaikról, hogy lehetőség nyíljon e határozat időszerű felülvizsgálatára.

8. cikk

Ennek a határozatnak a tagállamok a címzettjei.

Kelt Brüsszelben, 2024. július 18-án.

a Bizottság részéről

Thierry BRETON

a Bizottság tagja

(1) HL L 108., 2002.4.24., 1. o., ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2002/676(1)/oj.

(2) Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2018/1972 irányelve (2018. december 11.) az Európai Elektronikus Hírközlési Kódex létrehozásáról (HL L 321., 2018.12.17., 36. o., ELI: http//data.europa.eu/eli/dir/2018/1972/oj).

(3) A nemzetközi mozgó távközlés 37-43,5 GHz és 47,2-48,2 GHz frekvenciasávban működő földfelszíni komponenséről szóló ITR-U 243. (WRC-2019) határozattal összhangban.

(4) A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának - Az összekapcsoltság a versenyképes digitális egységes piac szolgálatában: Úton a gigabitalapú európai információs társadalom felé (COM(2016) 587 final).

(5) A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának - Digitális iránytű 2030-ig: a digitális évtized megvalósításának európai módja (COM(2021) 118 final).

(6) Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2022/2481 határozata (2022. december 14.) a Digitális évtized 2030 szakpolitikai program létrehozásáról (HL L 323., 2022.12.19., 4. o., ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2022/2481/oj).

(7) A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának - 5G Európa számára: cselekvési terv (COM(2016) 588 final).

(8) Szakvélemény az újgenerációs (5G-s) vezeték nélküli rendszerek spektrummal kapcsolatos vonatkozásairól (RSPG16-032 final, 2016. november 9.); második szakvélemény az 5G-s hálózatokról (RSPG18-005 final, 2018. január 30.); harmadik szakvélemény az 5G bevezetésével kapcsolatos kihívásokról (RSPG19-007 final, 2019. január 30.).

(9) Lásd többek között: A Bizottság (EU) 2020/1070 végrehajtási rendelete (2020. július 20.) a kis területi lefedésű, vezeték nélküli hozzáférési pontok jellemzőinek az Európai Elektronikus Hírközlési Kódex létrehozásáról szóló (EU) 2018/1972 európai parlamenti és tanácsi irányelv 57. cikkének (2) bekezdése szerinti meghatározásáról (HL L 234., 2020.7.21., 11. o., ELI: http//data.europa.eu/eli/reg_impl/2020/1070/oj).

(10) Az ITU Nemzetközi Rádiószabályzattal (2020. évi kiadás) összhangban a teljes 42 GHz-es frekvenciasávot az állandóhelyű szolgálat számára az ITU mindhárom körzetében megosztott elsődleges jelleggel osztották fel.

(11) A CEPT 82. jelentése az Európai Bizottságnak a "24 GHz feletti elsőbbségi frekvenciasávok tekintetében az újgenerációs (5G-s) földfelszíni, vezeték nélküli rendszerek számára alkalmas, lehető legkevésbé korlátozó harmonizált műszaki feltételek kidolgozására" vonatkozó megbízásra válaszul - A 40,5-43,5 GHz frekvenciasávra vonatkozó harmonizált, lehető legkevésbé korlátozó műszaki feltételek. A dokumentumhoz vezető hivatkozás: https://docdb.cept.org/document/28574.

(12) Az ETSI TS 138 104 (v16.9.0.) szabvány meghatározása szerint a 39,5-43,5 GHz frekvenciasávot új rádió (NR) technológiára időosztásos duplex (TDD) üzemmódban, 50 MHz-es, 100 MHz-es, 200 MHz-es és 400 MHz-es csatornasáv-szélességekkel lehet használni.

(13) Az Európai Parlament és a Tanács 2014/53/EU irányelve (2014. április 16.) a rádióberendezések forgalmazására vonatkozó tagállami jogszabályok harmonizációjáról és az 1999/5/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 153., 2014.5.22., 62. o., ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2014/53/oj).

(14) A bázisállomások tekintetében lásd az ETSI TS 138 104 V17.6.0. szabványt (9.7.4.3.3-2. táblázat); a végfelhasználói állomások tekintetében lásd az ETSI TS 138 101-2 V17.6.0. szabványt (6.5.2.1-1. táblázat).

(15) Az ECC (22)01. ajánlása: "Guidelines to support the introduction of MFCN in 40.5-43.5 GHz while ensuring, in a proportionate way, the use of FSS receiving earth stations in the frequency band 40.5-42.5 GHz and the use of FSS transmitting earth stations in the frequency band 42.5-43.5 GHz and the possibility for future deployment of these earth stations" (Iránymutatások a mozgó/állandóhelyű hírközlő hálózatok 40,5-43,5 GHz frekvenciasávban történő bevezetésének támogatására a műholdas állandóhelyű szolgálat vevő földi állomásainak a 40,5-42,5 GHz frekvenciasávban történő használatának, valamint a műholdas állandóhelyű szolgálat adó földi állomásainak a 42,5-43,5 GHz frekvenciasávban történő használatának, továbbá az említett földi állomások jövőbeli kiépíthetőségének arányos módon történő biztosítása mellett).

(16) Az ECC (22)02. sz. ajánlása: "Guidelines on measures to facilitate compatibility between MFCN operating in 40.5-43.5 GHz and FSS earth stations receiving in 39.5-40.5 GHz and to prevent and/or resolve interference issues" (Iránymutatások a 40,5-43,5 GHz frekvenciasávban működő mozgó/állandóhelyű hírközlő hálózatok és a műholdas állandóhelyű szolgálat 39,5-40,5 GHz frekvenciasávban vevő földi állomásai közötti összeférhetőség elősegítését, valamint a zavarási problémák megelőzését és/vagy megoldását célzó intézkedésekhez).

MELLÉKLET

A 2. ÉS 3. CIKK SZERINTI MŰSZAKI FELTÉTELEK

1. FOGALOMMEGHATÁROZÁSOK

E határozat alkalmazásában:

1. "aktív antennarendszer (AAS)" : bázisállomás és antennarendszer olyan együttese, amelyben az amplitúdó és/vagy az antennaelemek közötti fázis folyamatosan állítható, ami a rádiós környezet rövid idejű változásainak megfelelően változó antennakarakterisztikát eredményez. Ez nem foglalja magában a hosszabb időtartamú sugárnyaláb-formálást, például az antenna rögzített mértékű, lefelé irányuló elektromos megdöntését. Az AAS-bázisállomások esetében az antennarendszer a bázisállomás-rendszer vagy -termék beépített részét képezi;

2. "szinkronizált működés" : két vagy több különböző, időosztásos duplex (TDD) hálózat működése, ahol nem történik egyidejű felmenő és lemenő irányú adás, azaz bármely adott időpillanatban az összes hálózat vagy csak lemenő, vagy csak felmenő irányban ad. Ehhez össze kell hangolni az összes érintett TDD-hálózatban az összes lemenő és felmenő irányú adást, valamint az összes hálózatban szinkronizálni kell a keret elejét;

3. "nem szinkronizált működés" : két vagy több különböző TDD-hálózat működése, ahol bármely adott időpillanatban legalább egy hálózat lemenő irányban, legalább egy hálózat pedig felmenő irányban ad. Erre abban az esetben kerülhet sor, ha a TDD-hálózatokban vagy nem hangolják össze az összes lemenő és felmenő irányú adást, vagy nem történik szinkronizáció a keret elején;

4. "félszinkronizált működés" : két vagy több különböző TDD-hálózat működése, ahol a keret egy része a szinkronizált, a fennmaradó része pedig a nem szinkronizált működésnek felel meg. Ehhez az összes érintett TDD-hálózatra kiterjedő, olyan időréseket is magában foglaló keretstruktúrát kell bevezetni, amelyben nincs meghatározva a felmenő, illetve lemenő adási irány, továbbá az összes hálózatban szinkronizálni kell a keret elejét;

5. "kisugárzott egyenértékű izotrop teljesítmény (EIRP)" : az antennára juttatott teljesítmény és az adott irányban az izotrop antennára vonatkoztatott nyereség (izotrop vagy abszolút nyereség) szorzata;

6. "teljes kisugárzott teljesítmény (TRP)" : az összetett antenna által kisugárzott teljesítmény nagyságát határozza meg. Az antennarendszer bemenetére juttatott teljes vezetett teljesítménynek az antennarendszer veszteségeivel csökkentett értékével egyenlő. A TRP a tér minden irányába kisugárzott teljesítménynek az alábbi képlettel számított integrálja:

ahol P(θ,φ) az antennarendszer által a (θ,φ) irányba kisugárzott, az alábbi képlettel számított teljesítmény:

ahol PTx az antennarendszer bemenetére juttatott (wattban mért) vezetett teljesítmény, a g(θ,φ) pedig az antennarendszer (θ, φ) irányú nyeresége.

2. ÁLTALÁNOS PARAMÉTEREK

1. A 40,5-43,5 GHz frekvenciasávban való működés duplex üzemmódja a TDD.

2. A kijelölt blokkok mérete a 200 MHz egész számú többszöröse lehet. A teljes frekvenciasáv hatékony használatának biztosítása érdekében lehetőség van kisebb - 50 MHz-es, 100 MHz-es vagy 150 MHz-es - blokkméretre is egy másik spektrumhasználó kijelölt blokkja mellett.

3. Az e mellékletben foglalt műszaki feltételek elengedhetetlenek a vezeték nélküli szélessávú elektronikus hírközlési szolgáltatások (WBB ECS) nyújtására alkalmas földfelszíni rendszerek együttes működéséhez, valamint az ilyen rendszereknek a 42,5-43,5 GHz frekvenciasávban a műholdas állandóhelyű szolgálat (FSS) űrállomási vevőivel való együttes működése szempontjából.

4. A bázisállomások és a végfelhasználói állomások adásainak a 40,5-43,5 GHz frekvenciasávon belül meg kell felelniük az e mellékletben meghatározott műszaki feltételeknek.

5. Az alábbiakban megadott harmonizált műszaki feltételek azon a feltételezésen alapulnak, hogy hotspotokat építenek ki, valamint hogy olyan engedélyezési rendszert alkalmaznak, amelynek esetében ismertek a WBB ECS-bázisállomások (mind az adó-, mind a vevőállomások) telepítési helyei. Olyan engedélyezési rendszer alkalmazása esetén, amelynél a WBB ECS-bázisállomások helye a telepítés előtt nem ismert, további nemzeti szintű intézkedésekre lehet szükség a 3. cikkben említett rendszerek előírt védelmének megvalósítása érdekében, a WBB ECS-re vonatkozóan e mellékletben meghatározott harmonizált műszaki feltételek tiszteletben tartása mellett (1).

6. További nemzeti szintű intézkedésekre lehet szükség a 40,5-42,5 GHz frekvenciasávban - és szükség esetén a szomszédos 39,5-40,5 GHz frekvenciasávban - működő műholdas vevő földi állomások, valamint a 42,5-43,5 GHz frekvenciasávban működő rádiócsillagászati szolgálat (RAS) rendszerei megfelelő védelmének, valamint a WBB ECS nyújtására alkalmas földfelszíni rendszerek földfelszíni állandóhelyű összeköttetésekkel való együttes működésének biztosítása érdekében (2).

7. A WBB ECS-bázisállomások esetében a 40,5 GHz alatti és a 43,5 GHz feletti szomszédos szolgálatok védelmét az ETSI TS 138 104 V17.6.0. szabványnak (9.7.4.3.3-2. táblázat) megfelelően meghatározott, vonatkozó sávon kívüli határértékek biztosítják (3).

8. A végfelhasználói állomások esetében a szomszédos szolgálatok védelmét az ETSI TS 138.101-2 V.17.6.0 szabvány (6.5.2.1-1. táblázat) követelményei biztosítják.

Az 1. ábra egy lehetséges csatornaelrendezést mutat be.

1. ábra

Példa a csatornaelrendezésre a 40,5-43,5 GHz frekvenciasávban

3. BÁZISÁLLOMÁSOKRA VONATKOZÓ MŰSZAKI FELTÉTELEK - BLOKKSZÉLI MASZK

Az alábbi, bázisállomásokra vonatkozó, blokkszéli maszk (BEM) néven összefoglalt műszaki paraméterek a WBB ECS nyújtására képes szomszédos hálózatok együttes működésének biztosításához szükséges feltételek alapvető részét képezik az üzemeltetőik közötti kétoldalú vagy többoldalú megállapodások hiányában. A 40,5-43,5 GHz frekvenciasávban működő WBB ECS-hálózatok üzemeltetői két- vagy többoldalú megállapodás alapján kevésbé szigorú műszaki paramétereket is alkalmazhatnak, feltéve, hogy továbbra is megfelelnek az egyéb szolgálatok, alkalmazások vagy hálózatok védelme céljából alkalmazandó műszaki feltételeknek, valamint a határövezeti koordinációból eredő kötelezettségeiknek. A tagállamok gondoskodnak arról, hogy az említett kevésbé szigorú műszaki paramétereket megállapodás alapján valamennyi érintett fél alkalmazhassa.

A BEM olyan sugárzási maszk, amely a teljesítményszinteket az üzemeltető számára kijelölt spektrumblokk széléhez viszonyított frekvencia függvényében határozza meg. A BEM több elemből tevődik össze, amelyeket az 1. táblázat sorol fel. A blokkon belüli teljesítmény-határérték az üzemeltetőnek kijelölt blokkra vonatkozik. Az alapkövetelményi teljesítmény-határérték biztosítja a többi üzemeltető spektrumának védelmét a 40,5-43,5 GHz frekvenciasávban. Az átmeneti tartomány teljesítmény-határértéke szűrők segítségével lehetővé teszi a blokkon belüli teljesítmény-határértékről az alapkövetelményi teljesítmény-határértékre való csökkentést annak érdekében, hogy a szomszédos blokkokat használó más üzemeltetőkkel biztosítható legyen az együttes működés. Mind az alapkövetelményi teljesítmény-határérték, mind pedig az átmeneti tartomány teljesítmény-határértéke blokkon kívüli BEM-elemnek minősül.

A 2. ábra egy 40,5-43,5 GHz frekvenciasávban alkalmazandó általános BEM-et mutat be.

2. ábra

A blokkszéli maszk szemléltetése

Nincs meghatározva harmonizált, blokkon belüli teljesítmény-határérték. A 2. és 3. táblázat szinkronizált működést feltételez. A nem szinkronizált vagy félszinkronizált működés szükségessé teszi a szomszédos hálózatok földrajzi elkülönítését, ugyanakkor további megfelelő, nemzeti szintű zavarcsökkentő intézkedések is alkalmazhatók. A 4. táblázat további műszaki feltételt határoz meg a bázisállomásokra vonatkozóan a Föld-űr irányú műholdas állandóhelyű szolgálat műholdas rendszereivel való együttes működés elősegítése érdekében.

1. táblázat

A BEM-elemek meghatározása

BEM-elem Meghatározás

Blokkon belül Kijelölt spektrumblokk, amelyre a BEM vonatkozik.

Alapkövetelmény A 40,5-43,5 GHz frekvenciasávon belül a WBB ECS nyújtására alkalmas földfelszíni rendszerekhez használt spektrum, nem beleértve az érintett üzemeltetői blokkot és a megfelelő átmeneti tartományokat.

Átmeneti tartomány Üzemeltetői blokkal szomszédos spektrum.

2. táblázat

Az átmeneti tartományokban a bázisállomásra alkalmazandó teljesítmény-határérték szinkronizált működés esetében

Frekvenciatartomány Maximális TRP Mérési sávszélesség

Legfeljebb 50 MHz-cel az üzemeltetői blokk alatt vagy felett 12 dBm 50 MHz

Magyarázó megjegyzés

Szinkronizált működés esetén ez a határérték biztosítja a 40,5-43,5 GHz frekvenciasávon belüli szomszédos blokk(ok)ban a vezeték nélküli szélessávú elektronikus hírközlő hálózatok együttes működését. Nem szinkronizált vagy félszinkronizált működés esetén megfelelő nemzeti szintű zavarcsökkentő intézkedések alkalmazhatók (4).

3. táblázat

A bázisállomásra alkalmazandó alapkövetelményi teljesítmény-határérték szinkronizált működés esetében

Frekvenciatartomány Maximális TRP Mérési sávszélesség

Alapkövetelmény 4 dBm 50 MHz

Magyarázó megjegyzés

Szinkronizált működés esetén ez a határérték biztosítja a 40,5-43,5 GHz frekvenciasávon belüli nem szomszédos blokkokban a vezeték nélküli szélessávú elektronikus hírközlő hálózatok együttes működését. Nem szinkronizált vagy félszinkronizált működés esetén megfelelő nemzeti szintű zavarcsökkentő intézkedések alkalmazhatók (4).

4. táblázat

Az AAS kültéri bázisállomásokra vonatkozó kiegészítő feltételek

Az AAS kültéri bázisállomások fő sugárnyalábjának emelkedési szögére vonatkozó követelmény

Az ilyen bázisállomások telepítése során biztosítani kell, hogy az egyes antennák normál körülmények között csak a horizont alá irányított sugárnyalábbal sugározzanak, valamint hogy az antenna iránya mechanikusan a horizont alá legyen beállítva, kivéve, amikor a bázisállomás csak vételi irányban működik.

Magyarázó megjegyzés

Ez a feltétel a műholdas állandóhelyű szolgálat (Föld-űr irány) űrállomási vevőinek védelmére vonatkozik.

(1) A megosztási feltételek alkalmazásához előzetes információra van szükség a zavarást okozó és/vagy a zavarásnak kitett rendszer jelenlegi vagy tervezett helyéről, illetve az ezek közötti távolságról.

(2) Az ilyen jellegű intézkedésekre vonatkozó iránymutatást az ECC (22)01. és (22)02. ajánlása tartalmazza.

(3) E határértékek a következők: TRP: -5 dBm/MHz (0 ≤ Δf < 20 MHz), -13 dBm/MHz (20 MHz ≤ Δf < 400 MHz), valamint mellékhullám-sugárzási határértékek: Δf > 400 MHz.

(4) A vonatkozó információkat az ECC 2020. március 6-án jóváhagyott, 307. számú, "Toolbox for the most appropriate synchronisation regulatory framework including coexistence of MFCN in 24.25-27.5 GHz in unsynchronised and semi-synchronised mode" (A 24,25-27,5 GHz frekvenciasávot használó, nem szinkronizált és félszinkronizált üzemmódban működő mozgó/állandóhelyű hírközlő hálózatok együttes működését is magában foglaló, a legmegfelelőbb szinkronizációra vonatkozó szabályozási keret eszköztára) című jelentése tartalmazza.

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2024/1983/oj

ISSN 1977-0731 (electronic edition)

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32024D1983 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32024D1983&locale=hu

Tartalomjegyzék