Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

EH 2008.1864 A közös tulajdon megszüntetése nem lehetséges olyan módon, amely haszonélvezettel rendelkező tulajdonostárs haszonélvezeti jogának a megszűnését eredményezi a haszonélvező hozzájárulása nélkül [Ptk. 148. §, 157. §, 616. §].

A 2002. február 4-én elhunyt örökhagyónak a felperes az unokája, az I. rendű alperes a házastársa, a II. rendű alperes pedig az I. rendű alperes és az örökhagyó utolsó házasságából született közös gyermeke.

A per tárgyává tett 51 m2 alapterületű társasházi öröklakás az örökhagyó és az I. rendű alperes közös tulajdonában állt. Az örökhagyó halálát követően tulajdoni illetőségét 2/8-2/8 arányban a felperes és a II. rendű alperes örökölte az I. rendű alperes özvegyi haszonélvezeti jogával terhelten. A lakásban az alperesek az örökhagyóval együtt éltek. A lakást az örökhagyó halálát követően kizárólagosan az alperesek használják.

A felperes azon indokból, hogy az ingatlannak semmi hasznát nem látja, keresetében a közös tulajdon megszüntetését kérte, elsődlegesen az alperesek által történő megváltással, másodlagosan árverési értékesítéssel.

Az alperesek a kereset elutasítását kérték. Teljesítőképességük hiányára, valamint az I. rendű alperest megillető haszonélvezeti jog sérelmére hivatkoztak.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította.

Az elsőfokú bíróság ítéletében tényként megállapította, hogy a beköltözhető ingatlan forgalmi értéke 6 960 000 forint, az özvegyi haszonélvezeti jog értéke 1 392 000 forint. Az I. rendű alperes havi nettó jövedelme 68 000 forint; a II. rendű alperes jövedelme a minimálbér volt, de munkaviszonya megszűnt. Az alpereseknek nincs megtakarítása, amely fedezetet nyújtana a felperes tulajdoni illetősége megváltására, nem hitelképesek.

A bíróság kifejtette, hogy a felperes tulajdoni hányadának megváltásával az I. rendű alperes haszonélvezeti jogának a megváltására is sor kerülne "a felperes tulajdonjogának értékébe történő beszámítással". Ezáltal a Ptk. 616. § (3) bekezdésében foglalt rendelkezés és az özvegyi jog lényege, - amely azt biztosítja, hogy az özvegy lakhatása a korábbi körülményeknek megfelelően fennmaradjon - sérülne. Az elsőfokú bíróság álláspontja szerint megváltásra ezért nem kötelezhető az I. rendű alperes és ugyanezen okból alaptalan az árverési értékesítésre irányuló másodlagos kereset is.

Hivatkozott az elsőfokú bíróság a PK 10. számú állásfoglalás III. pontjára is. Álláspontja szerint a felperes a közös tulajdon megszüntetés iránti jogát visszaélésszerűen gyakorolta, azzal az I. rendű alperes méltányos érdekeit súlyosan sérti.

A felperes fellebbezése alapján a másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta és a perbeli ingatlanon fennálló közös tulajdont részben megszüntette: a felperes 2/8 tulajdoni illetőségét 1 218 000 forint ellenében az I. rendű alperes tulajdonába adta, közös tulajdon megszüntetése jogcímén. Kötelezte az I. rendű alperest, hogy hat hónapon belül fizessen meg a felperesnek 1 218 000 forint megváltási árat. Megkereste a földhivatalt a tulajdonosváltozásnak - a megváltási ár kifizetésének igazolását követő - átvezetése végett.

A másodfokú bíróság a tényállást kiegészítette azzal: az I. rendű alperes közalkalmazotti jogviszonyban, asszisztensi beosztásban dolgozik, havi munkabére 78 609 forint; a II. rendű alperest - akiknek továbbra sincs munkaviszonya, jövedelemmel nem rendelkezik - a bíróság időközben 735 405 forint és 2005. január 1-jétől járó kamatát magában foglaló kártérítés fizetésére kötelezte tízhavi egyenlő részletfizetéssel.

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróságnak a Ptk. 148. § (2) bekezdésével kapcsolatos jogi álláspontjával szemben kifejtette, hogy az I. rendű alperes érdekei nem sérülnek a közös tulajdon megszüntetésével, sőt jogai bővülnek az elsődleges kereseti kérelem teljesítésével, mert nagyobb arányú tulajdont szerez. Megítélése szerint az I. rendű alperes - akinek munkahelye, rendszeres jövedelme van - a peres eljárás 2005 tavaszán történt megindítása óta a teljesítésre is felkészülhetett. Szó sincs az I. rendű alperest érintően olyan visszaélésszerű joggyakorlásról vagy jogos érdekeit súlyosan sértő magatartásról, amely miatt a keresetet vele szemben el kellene utasítani. Ugyanakkor azzal egyetértett, hogy a fizetésképtelen II. rendű alperes megváltásra nem kötelezhető.

Az I. rendű alperes által fizetendő megváltási árat 1 218 000 forintban állapította meg. Az ingatlan 6 960 000 forintos forgalmi értékéből indult ki, és a felperes tulajdoni hányadának értékét (1 740 000 forint) az 1990. évi XCIII. törvény (Itv.) 72. §-a szerint az egész ingatlan értéke 1/20 része hatszorosának megfelelő haszonélvezeti jog értékével (522 000 forint) csökkentette.

A jogerős ítélet ellen az I. rendű alperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, melyben a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését és az elsőfokú ítélet helybenhagyását kérte.

Arra hivatkozott, hogy a jogerős ítélet a Ptk. 147-148. §-át, a Legfelsőbb Bíróság PK 10. számú állásfoglalását és a Ptk. 616. § (3) bekezdését sérti.

A felülvizsgálati kérelem indokolása szerint a közös tulajdon olyan módon történő megszüntetése, amellyel az özvegyi haszonélvezeti jogát megszüntették, jogszabályba ütközik. A Ptk. 616. § (3) bekezdésének rendelkezése szerint ugyanis a házastárs által lakott lakásra az általa használt berendezési és felszerelési tárgyakon fennálló haszonélvezet megváltását nem lehet kérni. A közös tulajdonnak a jogerős ítélet szerinti megszüntetése azt eredményezi, hogy az ingyenes haszonélvezet az ellenérték fejében szerzett tulajdonjog megszerzése miatt megszűnik. Az ítélkezési gyakorlat szerint azonban a haszonélvezet megszüntetése a jogosult akarata ellenére nem kényszeríthető ki. Az ilyen tartalmú döntés sérti az I. rendű alperes jogos érdekét. Az I. rendű alperes jövedelme nem teszi lehetővé hitel felvételét, teljesítőképességét azonban a másodfokú bíróság érdemben nem is vizsgálta, ezért az elsőfokú bíróság döntött helyesen, a PK 10. számú állásfoglalásban írtaknak megfelelően.

A felperes felülvizsgálati ellenkérelmet nem terjesztett elő.

A felülvizsgálati kérelem alapos.

A Pp. 275. § (2) bekezdése szerint a Legfelsőbb Bíróságnak a felülvizsgálati kérelmet a felülvizsgálati kérelem és ellenkérelem keretei között kell elbírálni. Az adott esetben tehát arról kellett dönteni, hogy a közös tulajdon megszüntetésének a jogerős ítéletben írt módja alkalmazható-e, illetve a felülvizsgálati kérelemben hivatkozott okból jogszabálysértő-e, s ezért az I. rendű alperes okkal kérheti-e a kereset elutasítását.

A másodfokú bíróság a jogerős ítéletben a jogvita elbírálására irányuló jogszabályokat helyesen hívta fel, azonban az azokból levont jogi következtetése és az azon alapuló érdemi döntése téves.

A Ptk. 147. §-ának rendelkezéséből következően - ha a tulajdonostársak a közös tulajdon megszüntetésében megállapodni nem tudnak - bármelyikük a bíróságtól kérheti annak megszüntetését, amelynek módozatai között a Ptk. 148. §-a sorrendet állít fel azzal, hogy a bíróság sem alkalmazhatja a megszüntetés azon módozatát, amelyik ellen valamennyi tulajdonostárs tiltakozik.

Az adott esetben a felperes öröklés jogcímén megszerzett tulajdoni hányadát - amelynek a közös tulajdon megszüntetése körében a megváltását kérte - az I. rendű alperes özvegyi haszonélvezeti joga terheli. Az ingatlan egyben az örökhagyó és a túlélő házastársa által lakott lakásnak felel meg.

A jogerős ítélet helyesen utalt arra, hogy az özvegyi jog lényegét jelentő haszonélvezeti jog alapján [Ptk. 157. § (1) bekezdés] a jogosult a más személy tulajdonában álló dolgot birtokában tarthatja, használhatja és hasznait szedheti. A Ptk. 616. § (3) bekezdése szerint pedig a házastárs által lakott lakásra […] a haszonélvezet megváltását nem lehet kérni.

Egységes az ítélkezési gyakorlat abban, hogy a haszonélvezeti jog csak a haszonélvező hozzájárulása (lemondó nyilatkozata) folytán szűnik meg és a lemondást a haszonélvezetre jogosult akarata ellenére bírósági ítélettel kikényszeríteni nem lehet.

Abból a körülményből, hogy az I. rendű alperes a perben a felperes tulajdoni hányada őt megillető haszonélvezeti jogára hivatkozott és az ingatlan használatára a továbbiakban is igényt tartott - kiköltözési kötelezettséget ugyanis az alperesek nem vállaltak - az következik, hogy a haszonélvezeti jognak a megszüntetéséhez nem járult hozzá, arról lemondani nem kívánt. A közös tulajdon megszüntetése ezért a jogerős ítéletben írtak szerint nem lehetséges, mert az a haszonélvezeti jog megszűnését eredményezné, s ennélfogva az I. rendű alperes jogszabály által védett jogos érdekét lényegesen sértené. (Hasonló álláspontot foglalt el a bíróság az alperes által a felülvizsgálati kérelemben hivatkozott - és a PJD 475. szám alatt is közzétett - eseti döntésében.)

Azt a felperes maga sem állította az I. rendű alperesről, hogy teljesítőképes. A perben feltárt jövedelmi viszonyaira figyelemmel az I. rendű alperes hitelképessége is kétséges. Az adott körülmények között a közös tulajdon megszüntetése a tulajdonostársak méltányos érdekét súlyosan sértené, ezért a Legfelsőbb Bíróság 1/2008. (V. 19.) PK véleményének - a jogerős határozat meghozatalakor még hatályban volt PK 10. számú állásfoglalás III. pontjával egyező tartalmú - VII. pontja szerint az I. rendű alperes okkal tarthat igényt a kereset elutasítására.

A kifejtettek alapján a Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet a Pp. 275. § (4) bekezdése alapján hatályon kívül helyezte és az elsőfokú bíróság ítéletét a fenti indokolásbeli kiegészítéssel helybenhagyta.

(Legf. Bír. Pfv. I. 20.686/2008.)