Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

254/B/1992. AB határozat

az utazásszervezői és -közvetítői tevékenységről szóló 2/1992. (I. 13.) IKM rendelet alkotmányellenességének megállapítására, valamint az utazásszervezői szakmai minősítő vizsgáról szóló, a 3/1992. (I. 13.) IKM rendelet kiegészítésére irányuló indítvány tárgyában

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

Az Alkotmánybíróság jogszabály alkotmányellenességének utólagos megállapítására és megsemmisítésére irányuló indítvány alapján meghozta a következő

határozatot:

Az Alkotmánybíróság az utazásszervezői és -közvetítői tevékenységről szóló 2/1992. (I. 13.) IKM rendelet alkotmányellenességének megállapítására vonatkozó indítványt és e jogszabály megsemmisítésére irányuló kérelmet elutasítja.

Az Alkotmánybíróság az utazásszervezői szakmai minősítő vizsgáról szóló, a 3/1992. (I. 13.) IKM rendelet kiegészítésére vonatkozó indítványt visszautasítja.

INDOKOLÁS

I.

1. Az indítványozók álláspontja szerint az utazásszervezői és - közvetítői tevékenységről szóló 2/1992. (I. 13.) IKM rendelet egészében alkotmányellenes, ezért annak megsemmisítését kérték. Álláspontjuk szerint a rendelet szakmailag megalapozatlan, indokolatlanul kezeli azonos módon a belföldről külföldre és a külföldről belföldre történő utaztatást. Különösen sérelmesnek találják azt, hogy a jogszabály 2. § (2) bekezdés c) pontja a szakmai, képesítési követelményeken túl az utazásszervezőktől vagyoni biztosítékot is megkövetel. A biztosíték az utasokkal szemben vállalt kötelezettség céljait szolgálja, ezért annak megkövetelése - tekintettel arra, hogy a nemzetközi beutaztató az utassal nem kerül jogviszonyba - ebben a körben szükségtelen. Hivatkoznak arra is, hogy a vagyoni biztosíték intézménye kizárólag az idegenforgalmat sújtja, ezért diszkriminatív. Ellentétes a gazdaság liberalizálásának alkotmányos követelményével.

Álláspontjuk szerint a pénzintézetnél lekötött betét, értékpapír, bankgarancia és a felelősségbiztosítás biztosítékok helyett - holland mintára - az idegenforgalmi szervezetek által nyújtott korporativ biztosítékkal, illetőleg biztosítási jogviszony létrehozásával kellett volna gondoskodni az utazók esetleges kárának megtérítéséről.

A szabályozást olyan piaci beavatkozásnak tartják, amely ellentétben áll az Alkotmány 9. § (2) bekezdésével, mert sérti a gazdasági verseny szabadságát.

Álláspontjuk szerint azzal, hogy nem kérte ki a jogalkotó az összes érdekelt érdekképviseleti szerv véleményét, megsértette a jogalkotásról szóló 1987. évi XI. törvény (a továbbiakban: Jat.) 29. §-át. Ugyancsak a Jat. sérelmét jelenti, hogy a törvény 12. § (3) bekezdésében foglaltakkal ellentétben nem biztosított a jogalkotó elegendő időt a jogszabály alkalmazására való felkészülésre.

Időközben az ipari és kereskedelmi miniszter a 7/1994. (III. 10.) IKM rendelettel módosította a 2/1992. (I. 13.) IKM rendeletet, mely módosítás az indítvány által támadott jogszabály 5-7. §-ait érintette, ám ezzel az indítvány nem vált tárgytalanná, és a módosítás annak alkotmányos megítélését nem érintette.

2. Az indítványozók az utazásszervezői szakmai minősítő vizsgáról szóló 3/1992. (I. 13.) IKM rendelet kiegészítését is kérték a szakmai minősítő vizsga alóli mentesítés vonatkozásában azzal, hogy a szakirányú diploma is mentesítsen a vizsgakötelezettség alól.

II.

Az Alkotmánybíróság az indítványokat megalapozatlannak találta.

1. Az Alkotmánybíróság több határozatban értelmezte az Alkotmány 9. § (2) bekezdésében biztosított vállalkozás jogát. Az 54/1993. (X. 13.) AB határozat (ABH 1993, 340-344.) szerint a vállalkozás joga a foglalkozás szabad megválasztásához való alkotmányos jog [Alkotmány 70/B. § (1) bekezdés] nevesített esete. Az Alkotmánybíróság a határozatban rámutatott arra, hogy nincs alanyi joga senkinek valamely foglalkozás illetve vállalkozás űzésére, de az állam nem akadályozhatja meg a vállalkozóvá válást.

A 21/1994. (IV. 16.) AB határozat szerint (ABK 1994. április, 169-174.) a vállalkozáshoz való jog korlátozható, de az állami beavatkozással szemben egyúttal alkotmányos védelem alatt is áll. Az alkotmányos megítélés során különbséget kell tenni aszerint, hogy a vállalkozás gyakorlását vagy szabad megválasztását korlátozza-e az állam. Általános követelmény, hogy az állam ne tegye lehetetlenné a vállalkozóvá válást.

Az Alkotmány, a piacgazdaság deklarálásán nem lép túl, ezért - az Alkotmánybíróság értelmezése szerint - gazdaságpolitikai tekintetben semleges. Az Alkotmánybíróság értelmezésében azok a korlátozások, amelyek nem a foglalkozás (vállalkozás) szabad megválasztását érintik, a piacgazdaságban széles körben és rendszeresen alkalmazottak, így enyhébb mérce alapján ítélendők meg. Az állami beavatkozást a fogyasztóvédelem szempontja ebben a körben általában és rendszerint indokolja, ezért az nem minősül ésszerűtlennek, illetőleg önkényesnek.

Alkotmányosan nem kifogásolható, hogy a jogalkotó - a piaci biztonság követelményét szem előtt tartva - bizonyos gazdasági, vállalkozói tevékenység folytatásához pénzügyi biztosítékot követeljen meg. A vagyoni biztosíték intézménye nem ismeretlen a külföldi jogokban sem és a hazai jogalkotás más vállalkozói szférában is alkalmazza. Piacgazdaságban ezt az állam tipikusan a lakosságra fokozott kárveszélyességű vállalkozások körében (pl. atomenergia), illetőleg a fogyasztók érdekeinek fokozott védelmét szem előtt tartva írja elő. A támadott rendelkezés kiadása törvényi felhatalmazáson alapul. A belkereskedelemről szóló, módosított 1978. évi I. törvény 40. §-a értelmében az ipari és kereskedelmi miniszter az egyes belkereskedelmi tevékenység gyakorlásának feltételeit - ide értve az idegenforgalmat is - meghatározhatja.

Az Alkotmány 9. § (2) bekezdése szerint a Magyar Köztársaság elismeri és támogatja a vállalkozás jogát és a gazdasági verseny szabadságát. Gazdasági verseny azonban csak a fogyasztói érdekek fokozott védelme mellett folytatható, ezért az állam - alkotmányos keretek között - jogszabályi úton tehet a piacot befolyásoló, szabályozó intézkedéseket. A vagyoni, pénzügyi biztosíték intézménye - anélkül, hogy a vállalkozás szabadságát ténylegesen korlátozná - olyan szabályozó eszköz, amely a versenyszabadságot a fogyasztói érdekvédelem keretei között teszi lehetővé, illetőleg biztosítja azokon a területeken, amelyeken a fogyasztói érdekek fokozottabb veszélyeztetésnek vannak kitéve. Az egyéni és szervezeti turizmus célját szolgáló idegenforgalom - a tevékenység jellegénél, természetnél fogva - a fogyasztókra nézve is fokozott anyagi kockázatokat jelent, nem piacgazdaság-ellenes tehát az, ha ennek pénzügyi biztosítékait az állam jogszabályi úton előírja.

Annak vizsgálata, hogy az állami gazdaságpolitika keretei között - a fogyasztóvédelem alkotmányos követelménye biztosítása érdekében - a jogalkotó a rendelkezésére álló szabályozási technikák közül melyiket választja, és hogy az általa választott technika a legmegfelelőbb-e a jogalkotói cél összefüggésében, nem tartozik az Alkotmánybíróság hatáskörébe.

2. A Jat. 29. §-a a miniszteri rendeletek tervezeteinek vonatkozásában az érdekképviseleti szervek részére véleményezési jogot biztosít. Az Alkotmánybíróság már több határozatában [352/B/1990/4, 30/1991. (VI. 5.) AB határozat, 7/1993. (II. 15.) AB határozatok, (ABH 1990, 228-230.; 1991, 363-364.; 1993, 418-420.)] rámutatott arra, hogy az az eljárási mulasztás, amelynek során a jogalkotó a jogszabály előkészítésekor az érdekvédelmi szervektől nem szerzi be a jogszabállyal kapcsolatos előzetes véleményt, önmagában nem teszi a jogszabályt alkotmányellenessé. A támadott jogszabály tervezetét ugyanakkor megtárgyalta az Idegenforgalmi Tanács az 1991. november 20-i ülésén, s azt a jogalkotó a Vállalkozók Országos Szövetségének is megküldte észrevételezésre. A Jat. felhívott rendelkezését tehát a jogszabály kibocsátója nem sértette meg, s a jogszabály hatálybalépése időpontjának megállapítása sem történt alkotmányellenesen, mert a vagyoni biztosíték, illetőleg a tárgyi feltételek megteremtésére a jogszabály 9. § (2) bekezdése elegendő átmeneti időt biztosított.

Mindezekre figyelemmel az Alkotmánybíróság az indítványokat megalapozatlannak találta.

3. A jogszabály módosítása, kiegészítése jogalkotói feladat, arra nézve az Alkotmánybíróságnak hatásköre nincs, ezért az Alkotmánybíróság az erre irányuló indítványokat - hatáskörének hiánya miatt - visszautasította.

Budapest, 1995. február 15.

Dr. Ádám Antal s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Lábady Tamás s. k.,

előadó alkotmánybíró

Dr. Tersztyánszky Ödön s. k.,

alkotmánybíró

Tartalomjegyzék