2/1992. (I. 13.) IKM rendelet

az utazásszervezői és -közvetítői tevékenységről

A belkereskedelemről szóló - az 1986. évi 18. törvényerejű rendelettel és az 1989. évi VI. törvénnyel módosított - 1978. évi I. törvény 40. §-ában foglalt felhatalmazás alapján, az érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel egyetértésben a következőket rendelem:

1. §

(1) A rendelet hatálya belföldi és/vagy nemzetközi utazásszervezői és/vagy -közvetítői tevékenységet üzletszerűen folytató jogi személyekre, jogi személyiség nélküli gazdasági társaságokra és egyéni vállalkozókra terjed ki.

(2) Belföldi utazásszervező és -közvetítő tevékenység a belföldi utazások üzletszerű szervezése, értékesítése, illetőleg közvetítése Magyarország területén.

(3) A nemzetközi utazásszervezés és -közvetítés a külföldről történő beutazás és a belföldről külföldre történő kiutazás üzletszerű szervezése, értékesítése, illetőleg -közvetítése.

(4) A (2)-(3) bekezdésben említett tevékenységet kizárólag az e jogszabályban előírt feltételek esetén - az üzletek működéséről szóló, többször módosított 6/1990. (IV. 5.) KeM rendelet 1. számú mellékletében meghatározott üzletkörökbe tartozó - utazási iroda, illetve utazási ügynökség folytathat. Az utazási iroda utazásszervező és -közvetítő, az utazási ügynökség csak -közvetítői tevékenységet végezhet.

2. §

(1) Utazásszervezői és -közvetítői tevékenységet csak az az utazásszervező, illetve -közvetítő folytathat, aki a jelen rendeletben előírt feltételeknek megfelel és kérelme alapján az Ipari és Kereskedelmi Minisztérium Országos Idegenforgalmi Hivatala (a továbbiakban: IKM-OIH) által vezetett nyilvántartásba bejegyezték.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott kérelem benyújtásánál az utazásszervezőnek, illetve -közvetítőnek igazolnia kell, hogy

a) a külön jogszabályban meghatározott képesítési követelményeknek megfelel, vagy alkalmazottai között van olyan személy, aki az előírt képesítéssel rendelkezik. Ha az utazásszervező, illetve -közvetítő tevékenységét több szervezeti egységben (utazási iroda vagy ügynökség, ezek kirendeltségei, illetve hálózati irodái stb.) folytatja, a képesítési követelményekre vonatkozó előírásokat valamennyiben érvényesíteni kell;

b) a tevékenység folytatásához az e rendelet 3. §-ában meghatározott, megfelelő helyiséggel rendelkezik;

c) az e rendelet 5. §-ában meghatározott vagyoni biztosítékkal rendelkezik.

(3) Az utazásszervező- illetőleg -közvetítő cég adatait (egyéni vállalkozói minőségét) okirattal kell igazolni.

3. §

(1) Megfelelő helyiséggel az az utazási iroda, illetve utazási ügynökség rendelkezik, amelynek az utasforgalommal, -kiszolgálással együttjáró tevékenységéhez elkülönített, kizárólagosan a tevékenység gyakorlására szolgáló és általa önállóan használt telefonvonallal és telefax- vagy telex-készülékkel ellátott helyisége van.

(2) Ha az utazásszervező, illetve -közvetítő tevékenységét több szervezeti egységben (utazási iroda vagy ügynökség, ezek kirendeltségei, illetve hálózati irodái stb.) folytatja, az első bekezdésben meghatározott követelményekre vonatkozó előírásokat valamennyiben érvényesíteni kell.

(3) Ha az utazási irodában, ügynökségben egyéb, nem az utazásszervezéshez, illetve -közvetítéshez kapcsolódó tevékenység is folyik, azt térben el kell különíteni az utazási iroda, illetve ügynökség utasforgalmat szolgáló részétől.

4. §

(1) Az utazásszervező, illetve -közvetítő tevékenység csak a nyilvántartásba történt bejegyzésről szóló értesítés kézbesítése után kezdhető meg. A nemzetközi utazásszervező, illetve -közvetítő tevékenység gyakorlásához be kell szerezni a Magyar Nemzeti Bank devizahatósági engedélyét.

(2) A nyilvántartásba vételről, illetve törlésről az IKM-OIH értesíti a Magyar Nemzeti Bankot, továbbá a Központi Statisztikai Hivatalt. A Magyar Nemzeti Bank a devizahatósági engedélyről, illetve annak visszavonásáról tájékoztatja az IKM-OIH-t.

(3) A tevékenység kizárólag a nyilvántartásban szereplő megnevezéssel és címen folytatható.

5. §

(1) E rendelet 2. § (2) bekezdés c) pontjában meghatározott vagyoni biztosítékot a jelen rendelet mellékletében meghatározott módon és összegben kell meghatározni.

(2)[1] Vagyoni biztosíték az utazásszervező által pénzintézetnél lekötött és elkülönítetten kezelt pénzösszeg (pénzbeli letét, vagy az állam vagy a pénzintézet által kibocsátott, vagy garantált, a letétbe helyezéstől számított hat hónapnál hosszabb lejáratú, azonnal beváltható vagy értékesíthető hitelviszonyt megtestesítő értékpapír letét), bankgarancia, vagy az ezeket helyettesítő biztosítási szerződés. A vagyoni biztosíték adott évre szóló összegét minden év június 30-ig kell hozzáigazítani a tárgyévet megelőző év utazásszervezői tevékenységből származó nettó (ÁFA nélküli) árbevételéhez.

(3)[2] A vagyoni biztosíték az utazásszervező fizetésképtelensége esetén

a) elsősorban az utazás megkezdése után szükséghelyzetbe került utasok érdekében teendő intézkedések költségeinek fedezetére; valamint

b) az utasokkal szemben vállalt kötelezettségek nem teljesítéséből eredő kárigények kielégítésére

használható fel. A vagyoni biztosíték igénybevételét az utazásszervező köteles 3 napon belül az IKM-OIH-nak írásban bejelenteni. A felhasznált összeget az utazásszervezőnek 30 napon belül vissza kell pótolnia.

(4)[3] A kizárólag külföldről történő beutazással foglalkozó utazásszervező, illetőleg -közvetítő - ha a tevékenységét más utazásszervező vagy -közvetítő megbízása alapján végzi - vagyoni biztosítékot nem köteles nyújtani.

(5)[4] A vagyoni biztosíték kizárólag a tevékenység megszűnése esetén és csak akkor szabadítható fel, ha az utazásszervezőnek az utasokkal szemben a (3) bekezdésben foglalt helytállási kötelezettsége megszűnt.

6. §

(1)[5] A tevékenység személyi és tárgyi feltételeinek meglétét, továbbá az utazásszervező, illetőleg a közvetítő tevékenységre vonatkozó rendelkezések betartását az IKM-OIH, a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség, illetőleg ellenőrzési tevékenységre jogosított más szervek ellenőrzik.

(2) A tevékenység gyakorlásának e rendeletben előírt feltételeivel kapcsolatos adatok megváltozását - beleértve a tevékenység megszüntetését, szüneteltetését is - a változástól számított 30 napon belül írásban be kell jelenteni az IKM-OIH-nak.

7. §

(1) Az IKM-OIH határozatával törli a nyilvántartásból azt az utazásszervezőt, illetve -közvetítőt, aki

a) a nyilvántartásba vétel valamely feltételével nem rendelkezik;

b) a tevékenységet a jogszabályok vagy a pénzügyi és devizagazdálkodási előírások megsértésével folytatja;

c) bejelenti a tevékenység megszüntetését.

(2) Az IKM-OIH-a szolgáltatás elégtelen színvonala miatt - az ellenőrzésre jogosított más szerv vagy szakmai szövetség, érdekképviseleti szerv javaslatára a tevékenységet átmenetileg felfüggesztheti, továbbá az említett szervek kezdeményezhetik az (1) bekezdésben meghatározott okból a nyilvántartásból való törlést is.

(3)[6] Az IKM-OIH az Ipari és Kereskedelmi Minisztérium hivatalos lapjában rendszeresen közzéteszi a nyilvántartásából törölt utazásszervezők, illetve -közvetítők jegyzékét.

8. §

E rendelet előírásai nem érintik az utazásszervező és -közvetítő tevékenység folytatásával kapcsolatos, más jogszabályban meghatározott engedélyezési vagy egyéb feltételeket.

9. §

(1) E a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba. Egyidejűleg hatályát veszti az egyes kereskedelmi tevékenységek gyakorlásáról szóló 15/1989. (IX. 7.) KeM rendelet 5-9. 5,10. § g) és 11. § e) pontjai.

(2)[7] Az e rendelet hatálybalépése előtt kiadott engedély, illetve a 15/1989. (IX. 7.) KeM rendelet 5. §-ában előírt nyilvántartásba vétel alapján működő utazásszervezői és -közvetítői tevékenységet folytatónak 1992. június 30-ig igazolnia kell, hogy e rendelet 5. §-ában meghatározott vagyoni biztosítékkal rendelkezik, továbbá nyilatkoznia kell arról, hogy az e rendelet 3. §-ában meghatározott tárgyi feltételeket biztosította.

(3) Az e rendelet 2. 5 (2) bekezdés a) pontjában előírt és az utazásszervezői szakmai minősítő vizsgáról szóló 3/1992. (I. 13.) IKM rendeletben meghatározott szakmai minősítő vizsgát 1993. június 30-ig kell letenni.

(4) A (2)-(4) bekezdésben meghatározott határidők elmulasztása esetén az utazásszervezői, illetve -közvetítői tevékenység tovább nem folytatható. Ebben az esetben az IKM-OIH erről a Magyar Nemzeti Bankot és a Központi Statisztikai Hivatalt értesíti.

Dr. Szabó Iván s. k.,

ipari és kereskedelmi miniszter

Melléklet a 2/1992. (I. 13.) IKM rendelethez[8]

A vagyoni biztosíték összegének meghatározása

1. A vagyoni biztosíték összege a belföldi és a belföldről külföldre történő kiutazás szervezéséből származó, tárgyévet megelőző évben keletkezett nettó (ÁFA nélküli) árbevételhez igazodóan a következő:

E Ft-ban

2. A tevékenység megkezdésének évében a tervezett nettó (ÁFA nélküli) árbevétel szerinti, de minimum 0-30 000 E Ft-os nettó (ÁFA nélküli) árbevétel alapulvételével kell a vagyoni biztosíték összegét meghatározni.

3. Az az utazásszervező, amely belföldi és nemzetközi utaztatást egyaránt végez, a belföldi és a nemzetközi utazásszervezői tevékenysége után, a vagyoni biztosíték összegét a táblázat alapján külön-külön számítja ki, és azokat összevonva határozza meg.

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította a 7/1994. (III. 10.) IKM rendelet 1. § (1) bekezdése. Hatályos 1994.03.15.

[2] Megállapította a 7/1994. (III. 10.) IKM rendelet 1. § (2) bekezdése. Hatályos 1994.03.15.

[3] Beiktatta a 16/1992. (V. 26.) IKM rendelet 1. § (2) bekezdése. Hatályos 1992.05.28.

[4] Megállapította a 7/1994. (III. 10.) IKM rendelet 1. § (3) bekezdése. Hatályos 1994.03.15.

[5] Megállapította a 7/1994. (III. 10.) IKM rendelet 2. §-a. Hatályos 1994.03.15.

[6] Beiktatta a 7/1994. (III. 10.) IKM rendelet 3. §-a. Hatályos 1994.03.15.

[7] Megállapította a 16/1992. (V. 26.) IKM rendelet 2. §-a. Hatályos 1992.05.28.

[8] Megállapította a 7/1994. (III. 10.) IKM rendelet 4. §-a (lásd Melléklet). Hatályos 1994.03.15.

Tartalomjegyzék