Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

23300/1950. (IV. 7.) IM rendelet

a gazdasági bűncselekményekre vonatkozó különleges bűnvádi eljárási szabályok megállapítása tárgyában

(Közigazgatási rendszám: 10.073.)

A tervgazdálkodás büntetőjogi védelméről szóló 1950. 4. tvr. 19. §-ának (1) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendelem:

1. § (1) Az uzsorabíráskodás és az uzsorabíróság intézménye megszűnik.

(2) Az eddig uzsorabírósági hatáskörbe utalt bűncselekmények esetén az 1949. XI. tv. 9. §-ában tett megkülönböztetésekhez képest a megyei bíróság, illetőleg a járásbíróság rendes büntetőtanácsa jár el.

(3) Az uzsorabírósági különtanács (1947. XXIII. törvény) mint munkásbíróság, változatlan hatáskörrel folytatja működését; az államügyészség azonban a munkásbíróság hatáskörébe tartozó bármely bűncselekmény miatt az egyébként illetékes bíróság büntetőtanácsa előtt emelhet vádat.

(4) Azon a címen, hogy az ügy elbírálása a munkásbíróság hatáskörébe tartozik, áttételnek csak az államügyészség indítványára van helye.

2. § Ha az eljárás tárgya a tervgazdálkodás büntetőjogi védelmére vonatkozó jogszabályban meghatározott bűncselekmény, árdrágító visszaélés, a közellátás érdekét veszélyeztető bűncselekmény, a fizetőeszközökkel, a külföldi követelések és értékpapírok, továbbá az arany, aranyból vagy arany felhasználásával készült tárgyak tekintetében elkövetett bűncselekmény, a kollektív szerződésnek vagy ezt helyettesítő, illetőleg kiegészítő jogszabálynak (hatósági határozatnak) megszegésével vagy kijátszásával elkövetett bűntett vagy vétség avagy a termelőszövetkezeti csoportok, tagjaik és vagyonuk fokozott büntetőjogi védelmére vonatkozó jogszabály szerint büntetendő bűntett, a bűnvádi eljárás rendes szabályait az alábbi 3-13. §-okban foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.

3. § Az eljárásra az elkövetés helye szerint illetékes bírósággal egyenlően illetékes az a bíróság is, amelynek területén a terheltet kézrekerítették vagy fogvatartják.

4. § Az eljáró bíróságok és más hatóságok kötelesek minden intézkedést - a munkaszüneti napokra tekintet nélkül - a legnagyobb sürgősséggel megtenni.

5. § A Te. 107. §-ában foglalt rendelkezések alkalmazásának a bűncselekményre megállapított büntetési tételre tekintet nélkül van helye.

6. § Az eljárásban felmerülő szakkérdések eldöntéséhez szükséges hivatalos felvilágosításokat és szakértői véleményeket a megadásukra hivatott hatóságoktól, illetőleg szakértőktől lehetőleg már a nyomozás során meg kell szerezni.

7. § (1) A tárgyalásra meg kell idézni azt is, akivel szemben elkobzásnak, az elkobzás alá eső érték erejéig fizetési kötelezettség megállapításának vagy a vagyoni elégtételért való felelősség kimondásának lehet helye, úgyszintén azt is, akinek valamely vagyontárgyra a terhelttel szemben kimondandó vagyonelkobzás kiterjesztendőnek mutatkozik.

(2) A felsoroltak a tárgyaláson a terheltet megillető jogokat gyakorolhatják, elmaradásuk azonban a tárgyalás megtartását és az említett intézkedések megtételét nem akadályozza. Ezekre a körülményekre az illetőket az idézésben figyelmeztetni kell.

8. § (1) Ha a nyomozás során beszerzett hivatalos felvilágosítás vagy szakértői vélemény nem teszi feleslegessé szakértő meghallgatását, a tárgyaláson határozathozatal előtt szakértőt kell meghallgatni.

(2) Az (1) bekezdésben említett hivatalos felvilágosítást a tárgyaláson fel kell olvasni. Ugyanez áll a nyomozás során megszerzett szakértői véleményre is, ha a bíróság a tárgyaláson szakértő meghallgatását mellőzi.

(3) A terhelt akkor élhet ellenőrző szakértő közreműködésével, ha ez az eljárást nem késlelteti.

(4) Az 1947. XXIII. tv. 8. §-a hatályát veszti.

9. § (1) A tárgyalás megtartását és az ítélethozatalt sem a terhelt halála vagy a bűnvádi eljárás megindítását vagy folytatását kizáró egyéb ok, sem a terhelt távolléte nem akadályozza; az ítélet azonban ilyen esetekben csak a bűncselekmény elkövetésének megállapítására, az elkobzásra, a vagyonelkobzásra, az elkobzás alá eső érték erejéig terjedő fizetési kötelezettség kimondására és a vagyoni elégtétel kiszabására szorítkozhatik.

(2) Ha a bűnvádi eljárás megindítását vagy folytatását a terhelt halála vagy más ok kizárja, a Bp. 477. §-ának megfelelő alkalmazásával kell eljárni.

(3) A terheltet, ha ismeretlen helyen vagy külföldön tartózkodik, a tárgyalásra hirdetmény útján kell megidézni; ha a hirdetmény útján idézett terhelt a tárgyaláson nem jelenik meg és maga vagy hozzátartozója védőt nem választott, hivatalból kell részére védőt kirendelni.

(4) Ha a jelen § értelmében a terhelt távollétében hoztak olyan jogerős ítéletet, amely nem felmentésre szól, a terhelt későbbi jelentkezése vagy kézrekerülése esetén a Bp. 460-462. §-ai szerint új tárgyalást kell tartani.

10. § A jelen rendeletben szabályozott eljárás során pótmagánvádnak nincs helye.

11. § Az újrafelvételre a Bp-t és az azt kiegészítő jogszabályokat a jelen rendeletben foglalt eltérések nélkül kell alkalmazni.

12. § A 2. §-ban felsorolt valamely bűncselekmény nyomatékos gyanúja esetén a vagyonelkobzásnak hatósági zár alá vétellel való biztosítása tárgyában kibocsátott 2660/1949. (III. 25.) Korm. rendeletet akkor is megfelelően alkalmazni kell, ha attól lehet alaposan tartani, hogy akár a gyanúsított, akár más az elkobzás vagy a vagyoni elégtétel foganatosítását hiusítja meg.

13. § (1) Ha a jelen rendelet 2. §-ában felsorolt valamely bűncselekményt tiltott útlevélhasználattal vagy tiltott határátlépéssel [1948. XLVIII. tv. 48. § (1)-(4) bek.] kapcsolatban követték el, annak elbírálására az egyébként illetékes járásbírósággal egyenlően illetékes az a járásbíróság is, amely a tiltott útlevélhasználat és tiltott határátlépés tekintetében illetékes, ha pedig a jelen rendelet 2. §-a alá tartozó bűncselekmény elbírálása megyei bírósági hatáskörbe tartozik, mind a tiltott útlevélhasználat és tiltott határátlépés, mind a 2. § alá tartozó cselekmény elbírálására az a megyei bíróság is illetékes, amelynek területén a tiltott útlevélhasználat és tiltott határátlépés elbírálására egyébként illetékes járásbíróság működik.

(2) Az (1) bekezdés értelmében illetékes bíróságtól az ügy áttételének csak az államügyészség indítványára van helye.

(3) Ha ugyanazt a terheltet egyrészt a jelen rendelet különleges eljárási szabályai alá tartozó, másrészt a bűnvádi perrendtartás rendes szabályai szerint elbírálandó bűncselekmények miatt együttesen vonják felelősségre, az eljárásra azokat a rendelkezéseket kell alkalmazni, amelyek a legsúlyosabb bűncselekmény elbírálására nézve irányadók.

14. § (1) A jelen rendelet hatálybalépésével az uzsorabíróságra és az uzsorabírósági eljárásra vonatkozó jogszabályok hatályukat vesztik; hatályukat vesztik különösen az 5950/1920. ME rendeletnek (Magyarországi Rendeletek Tára 327. o.), a 6150/1923. ME rendeletnek (Magyarországi Rendeletek Tára 281. o.), a 7070/1941. ME rendeletnek (Magyarországi Rendeletek Tára 3225. o.), a 9060/1941. ME rendeletnek (Magyarországi Rendeletek Tára 3778. o.), a 3170/1943. ME rendeletnek (Magyarországi Rendeletek Tára 1389. o.) és a 10530/1947. (VIII. 30.) Korm. rendeletnek még hatályban levő rendelkezései, továbbá a 23710/1946. (XI. 30.) ME rendelet, valamint a 3190/1949. (IV. 9.) Korm. rendelet is.

(2) Amennyiben a jelen rendelet kifejezetten másképp nem rendelkezik, az uzsorabírósági különtanácsokról szóló 1947. XXIII. törvény érintetlenül marad.

(3) Nem érinti a jelen rendelet a tiltott útlevélhasználat és a tiltott határátlépés esetében a bírói illetékesség szabályozása tárgyában kibocsátott 660/1949. (I. 22.) Korm. rendelet rendelkezéseit.

(4) Ahol valamely jogszabály a jelen rendelettel hatályon kívül helyezett jogszabályra hivatkozik, a helyett a jelen rendelet megfelelő rendelkezését kell érteni.

15. § A jelen rendelet az 1950. évi május hó 1. napján lép hatályba; rendelkezéseit a hatálybalépéskor már folyamatban levő ügyekben is alkalmazni kell.

Dr. Ries István s. k.,

igazságügyminiszter

Tartalomjegyzék