65/1950. (III. 2.) MT rendelet

a közületi gépjáróművek üzembentartásával kapcsolatos kérdések szabályozása tárgyában

(Közigazgatási rendszám: 7.700.)

I. Általános rendelkezések

1. § A jelen rendelet hatálya a közületek és közületi vállalatok gépjáróműveire (továbbiakban: közületi gépjárómű) terjed ki.

2. § (1) A jelen rendelet alkalmazása szempontjából közület:

a) az állam, a megye, a járás, a város és a község;

b) az a) pontban felsoroltak hatóságai, hivatalai, intézményei és intézetei, valamint a kezelésükben lévő alapítványok és alapok;

c) a társadalombiztosító intézetek.

(2) A jelen rendelet alkalmazása szempontjából közületi vállalat:

a) a közület tulajdonában lévő vállalat vagy üzem;

b) a közület kezelésében lévő vállalat, vagy üzem, amennyiben a közület érdekeltsége az 50%-ot eléri, vagy meghaladja; ez a rendelkezés nem vonatkozik azokra a vállalatokra, amelyekben az 50%-ot elérő nem állami érdekeltség az 1945. évi január hó 20. napja után létrejött államközi egyezményen alapszik.

II. A közületi gépjáróművek beszerzése

3. § (1) A közületi gépjáróművek tervszerű beszerzésére az Országos Tervhivatal elnöke a közlekedés- és postaügyi és a külkereskedelmi miniszterrel együtt - az illetékes miniszter meghallgatásával - negyedévenként beszerzési tervet készít.

(2) A beszerzési terv tartalmazza:

a) minisztériumonként a gépjáróművek beszerzési (beruházási és felújítási) keretét;

b) a minisztériumokon belül külön a közületek és külön a közületi vállalatok beszerzési keretét;

c) az egyes kereteknél az új gépjáróművek számszerinti megoszlását;

d) az egyes keretek kielégítésének a gépjáróművek juttatásának sorrendjét;

e) közületenkint (közületi vállalatonkint) az esetleg üzemen kívül helyezendő gépjáróművek számát.

(3) Az Országos Tervhivatal elnöke a beszerzési tervet jóváhagyás végett a Népgazdasági Tanács elé terjeszti.

(4) Az Országos Tervhivatal elnöke az (1) bekezdésben említett miniszterekkel egyetértésben, az illetékes miniszter javaslatára halaszthatatlan szükség esetén kivételesen engedélyt adhat gépjárművezetőknek a jóváhagyott beszerzési tervben megállapított kereten felüli beszerzésre. Az ilyen engedélyezéseket a Népgazdasági Tanácsnak negyedévenként utólag be kell jelenteni.

4. § (1) A közületi gépjárómű beszerzését az illetékes miniszter a jóváhagyott beszerzési terv alapján engedélyezi.

(2) Az illetékes miniszter a gépjárómű beszerzésére engedélyt csak abban az esetben adhat, ha arra a szükséges hitelfedezet közületeknél a költségvetésben vagy beruházási tervkeretben, illetőleg közületi vállalatoknál a beruházási vagy felújítási tervben rendelkezésre áll.

(3) Ha a beszerzési tervben engedélyezett gépjárómű beszerzésére a szükséges hitelfedezet rendelkezésre nem áll, póthitelt lehet kérni.

(4) Ama közületek részére amelyek a gépjáróművek beszerzését a költségvetési hitelből vagy támogatásból fedezik, a póthitelt a pénzügyminiszter az Országos Tervhivatal elnökével egyetértésben engedélyezi.

(5) Ama közületek részére, amelyek a gépjáróművek beszerzését a tervhitelből fedezik, úgyszintén a közületi vállalatok részére a póthitelt az Országos Tervhivatal elnöke a pénzügyminiszterrel egyetértésben engedélyezi.

5. § (1) Közületek (közületi vállalatok) részére használt gépjáróművek beszerzését az Országos Tervhivatal elnöke, a közlekedés- és postaügyi, valamint a belkereskedelmi és a pénzügyminiszterrel együtt, az illetékes miniszter meghallgatásával engedélyezi.

(2) Használt gépjáróművek beszerzése csak akkor engedélyezhető, ha annak beszerzésére a megfelelő hitel rendelkezésre áll.

6. § (1) A közület (közületi vállalat) az illetékes miniszter által adott engedély alapján a gépjáróművet csak az Autó- és Alkatrész-kereskedelmi nv. útján szerezheti be. A beszerzésre egyébként a 4029/1949. (V. 12.) Korm. rendelet és 4317/1949. (XI. 16.) MT rendelet - közületi vállalatokra a 4226/1949. (IX. 6.) MT rendelet is - megfelelően alkalmazandó.

(2) A használt gépjáróműveknek a közületekre (közületi vállalatokra) érvényes irányárait az Országos Tervhivatal elnöke a közlekedés- és postaügyi, valamint a belkereskedelmi miniszterrel egyetértésben havonta állapítja meg.

III. A közületi gépjáróművek használata

7. § (1) A közületek (közületi vállalatok) - a (2) bekezdésben foglalt kivételtől eltekintve - kizárólag a részükre rendszeresített gépjáróművet használhatják.

(2) Az illetékes miniszter a felügyelete alá tartozó közületek (közületi vállalatok) által üzemben tartott gépjáróművek közül egyes gépjáróműveket meghatározott időre más közülethez (közületi vállalathoz) átrendelhet, ha ezt fontos nemzetgazdasági érdek szükségessé teszi.

(3) A közületek (közületi vállalatok) felelős vezetői - amennyiben azt maguknak fenntartani nem akarják - a gépjáróművek ügyeinek intézésével kötelesek a személyzet közül egy vagy több személyt megbízni. A közület (közületi vállalat) vezetője, valamint a gépjáróműügyek intézésével megbízott személy a jelen rendeletben foglalt rendelkezések betartásáért fegyelmi és büntetőjogi, valamint anyagi felelősséggel tartozik.

8. § (1) A közületi gépjáróművek használata szempontjából meg kell különböztetni:

a) járandósági gépkocsit,

b) szolgálati gépjáróművet,

c) személyi használatú gépjáróművet,

d) üzemi gépjáróművet.

(2) A járandósági gépkocsi olyan személygépkocsi, amely a 9. § (1) bekezdésében felsorolt személyek állandó és kizárólagos használatára szolgál.

(3) A szolgálati gépjárómű olyan személygépkocsi vagy motorkerékpár, amely a közület (közületi vállalat) alkalmazottai hivatalos (szolgálati) utainak lebonyolítására szolgál.

(4) A személyi használatú gépkocsi olyan szolgálati személygépkocsi, amely egyben a 11. § (1) bekezdésében felsorolt személyek különleges használatára is szolgál.

(5) Az üzemi gépjárómű a (2)-(4) bekezdés alá nem eső személygépjárómű, továbbá a teher- vagy különleges gépjárómű - amely az alkalmazott személyek szállításán kívül - a közület (közületi vállalat) feladatainak ellátására szolgál (az oktatás vagy vizsgáztatás céljára szolgáló gépjáróművek a társasgépkocsik, a teher-, a mentő-, a hullaszállító-, a tűzoltó-, a tartálygépkocsik stb.).

9. § (1) A járandósági gépkocsik használatára jogosultak:

a) a Népköztársaság Elnöki Tanácsának elnöke,

b) a minisztertanács elnöke és tagjai,

c) az Állami Ellenőrző Központ elnöke,

d) az Országos Tervhivatal elnöke,

e) az államtitkárok,

f) azok a személyek, akik részére ezt a minisztertanács elnökének vagy az illetékes miniszternek javaslatára a minisztertanács engedélyezi.

(2) A járandósági gépkocsi üzembentartási és javítási költsége a közület (közületi vállalat) terhére számolandó el.

10. § (1) A szolgálati gépjáróművek használata tekintetében az alábbi rendelkezések az irányadók:

a) a szolgálati gépjáróművet - a (2) és (3) bekezdésben foglalt kivételtől eltekintve - a közület (közületi vállalat) alkalmazottai kizárólag szolgálati utakra és csak abban az esetben használhatják, ha az más közlekedési eszköz igénybevételével gazdaságosabban nem tehető meg, ezt a körülményt minden egyes esetben gondos mérlegelés tárgyává kell tenni,

b) a szolgálati gépjáróművet ugyanannak a személynek állandó és kizárólagos használatára fenntartani nem szabad,

c) a szolgálati gépjáróművet 500 méternél rövidebb útra használni nem szabad,

d) a szolgálati gépjáróművet a helyközi forgalomban csak a közület (közületi vállalat) vezetője, illetőleg a megbízott előadó (7. § (3) bekezdése) által kiállított írásbeli engedéllyel szabad használni,

e) a szolgálati gépjáróművet nem hivatalos személyek egyedül - hivatalos személy jelenléte nélkül - nem használhatják.

(2) A közület (közületi vállalat) vezetője engedélyt adhat arra, hogy a közületi (közületi vállalat) alkalmazottját szolgálati gépjáróművel lakásáról a szolgálati helyére, illetőleg innen a lakására szállítsák. A közület (közületi vállalat) vezetője a szolgálati gépjárómű használójának erről írásbeli engedélyt köteles adni, amelyet a használatra jogosult személy állandóan magánál tartani és az ellenőrzést végző közegnek kívánatra felmutatni köteles. A közület (közületi vállalat) vezetője az illetékes miniszternek havonta jelenteni köteles azoknak a személyeknek a nevét és szolgálati beosztását, akik részére a szolgálati gépjárómű ilyen használatára engedélyt adott.

(3) A közület (közületi vállalat) vezetője, illetőleg a megbízott előadó kivételesen és rendkívül indokolt esetben engedélyt adhat arra, hogy a szolgálati személygépkocsit a közület (közületi vállalat) bármely alkalmazottja nem hivatalos útra használhassa, ilyen engedély egy szolgálati gépjáróműre havonta legfeljebb csak két alkalomra és együttesen 48 órát meg nem haladó időtartamra adható.

11. § (1) A személyi használatú gépkocsi használatára jogosultak:

a) a közületeknél a minisztériumok csoportfőnökei és az országos hivatalok vezetői,

b) a törvényhatóságok első tisztviselői, Budapest polgármestere és alpolgármesterei,

c) a közületi vállalatoknál a munkabérek szempontjából az A. kategóriába tartozó vállalatok vezetői,

d) azok a vezetőállásban lévő alkalmazottal, akik részére azt az illetékes miniszter engedélyezi.

(2) A személyi használatú gépkocsi használatára az illetékes miniszter engedélyt csak abban az esetben adhat, ha erre a közület (közületi vállalat) által üzembentartott gépjáróművek száma módot nyújt.

(3) A személyi használatú gépkocsi használata tekintetében az alábbi rendelkezések az irányadók:

a) a gépkocsi nem hivatalos útra legfeljebb havi 600 km teljesítményig használható és az illető minisztérium költségvetésében, illetőleg közületi vállalat költségeiben (ráfordításaiban) nem hivatalos útra legfeljebb 600 km teljesítménynek megfelelő üzembentartási költség számolható el,

b) az a) pontban megjelölt használat esetében a gépkocsiban a jogosult személy jelenléte nem szükséges,

c) a gépkocsi a jogosult állandó vagy kizárólagos használatára nem tartható fenn.

(4) A személyi használatú gépkocsinak szolgálati járóműként történő használata esetében a 10. §-ban foglalt rendelkezések alkalmazandók.

12. § (1) Az üzemi gépjáróművet - a (2) bekezdésben foglalt kivételtől eltekintve - kizárólag a közület (közületi vállalat) feladatainak ellátására szabad használni.

(2) A közület (közületi vállalat) vezetője, illetve a megbízott előadó [7. § (5) bekezdés] kivételesen és rendkívül indokolt esetben engedélyt adhat arra, hogy az üzemi gépjáróművet a közület (közületi vállalat) bármely alkalmazottja nem hivatalos célra használhassa, ilyen engedély egy üzemi gépjáróműre havonta legfeljebb csak két alkalommal és együttesen 48 órát meg nem haladó időtartamra adható.

13. § (1) A személyi használatú gépkocsinak havi 600 km teljesítményen felüli használata esetében [11. § (3) bekezdése a) pont], valamint a szolgálati személygépkocsinak nem hivatalos útra történő használata esetében (10. § (3) bekezdése) a gépkocsi használója

a) 2. 000 cm3-en felüli személygépkocsiknál km-enként 1 Ft,

b) 2. 000 cm3-en aluli személygépkocsinál km-enként 0,60 Ft térítést köteles fizetni.

(2) Az üzemi gépjáróműnek nem hivatalos célra történő használata esetében [12. § (2) bekezdése] a gépjárómű használója

a) a 3 tonna hasznos terhelésig km-enként 1 Ft,

b) a 3 tonna hasznos terhelésen felül km-enként 1,50 Ft térítést köteles fizetni.

(3) Az (1), illetőleg a (2) bekezdésben megállapított térítést a pénzügyminiszter által megjelölt bevételi csekkszámlára kell befizetni.

IV. A közületi gépjáróművek üzembentartása

14. § (1) A közületi gépjárómű csak a közlekedés- és postaügyi miniszter által rendszeresített menetlevéllel közlekedhet. A menetlevelet a megbízott előadó [7. § (3) bekezdése] a gépjárómű használatbavétele előtt aláírni köteles.

(2) A közületi gépjárómű helyi használata esetében naponként új menetlevelet kell kiállítani.

(3) A közületi gépjárómű helyközi használata esetében egy-egy útra esetleg több napig érvényes menetlevelet kell kiállítani, amelyre rá kell vezetni, hogy a használatot ki és milyen célból engedélyezte.

(4) A szolgálati személygépkocsinak, illetőleg az üzemi tehergépkocsinak [10. § (3), illetve 12. § (2) bekezdése] nem hivatalos útra, illetőleg célra történő használata esetében külön menetlevelet kell kiállítani, amelyet a használatot engedélyező személy aláírni köteles.

(5) A személyi használatú gépkocsiknak nem hivatalos útra történő használata céljából a gépkocsi részére egy-egy hónapra érvényes menetlevelet kell kiállítani. A menetlevélbe induláskor és érkezéskor a jogosultnak sajátkezűleg kell beírnia a kilométermutató állását.

15. § (1) A közületi gépjáróművet - a (2) és (3) bekezdésben foglalt kivételektől eltekintve - csak hivatásos gépjáróművezető vezetheti.

(2) Az (1) bekezdésben foglalt rendelkezések nem vonatkoznak a rendőrség, a honvédség, a posta, valamint az Állami Autóműszaki Intézet által üzembentartott és a gépjáróművezetők kiképzésének céljára szolgáló gépjáróművekre, továbbá az ellenőrző szakértők [21. § (1) bekezdése] által végzett próbamenetekre.

(3) A közületi motorkerékpárt a közület (közületi vállalat) motorkerékpár-vezetői igazolvánnyal rendelkező alkalmazottja is vezetheti, abban az esetben, ha ez a szolgálati érdekből szükséges.

16. § (1) A közületek (közületi vállalatok) az általuk üzembentartott gépjáróművekről a közlekedés- és postaügyi miniszter által rendszeresített üzemi nyilvántartást kötelesek vezetni.

(2) Az üzemi nyilvántartás vezetését a közlekedés- és postaügyi miniszter ellenőrzi.

V. A közületi gépjáróművek javítása

17. § Az ellenőrző szakértő [21. § (1) bekezdése] előzetes hozzájárulása nélkül gépjárómű javítására vonatkozó számlát kifizetni nem szabad.

18. § (1) A közületek (közületi vállalatok) javítóüzemeinek és gépkocsiszíneinek létesítését és fenntartását a közlekedés- és postaügyi miniszter a pénzügyminiszterrel, valamint az Országos Tervhivatal elnökével egyetértésben engedélyezi.

(2) A közlekedés- és postaügyi miniszter a közületek (közületi vállalatok) javítóüzemeinek és gépkocsiszíneinek megszüntetését - az illetékes miniszter meghallgatása után - a pénzügyminiszterrel, valamint az Országos Tervhivatal elnökével egyetértésben szakszerűségi, vagy gazdasági okból elrendelheti.

VI. A közületi gépjáróművek ellenőrzése

19. § (1) A közületi gépjáróművek rendeltetésszerű használatának, valamint javításának és karbantartásának ellenőrzését, továbbá a közületek (közületi vállalatok) által fenntartott javítóüzemek és gépkocsiszínek felülvizsgálását és ellenőrzését a közlekedés- és postaügyi miniszter a Közületi Gépjárómű Csoport (továbbiakban: Közgép) útján végzi.

(2) A Közgéppel kapcsolatban személyi és dologi kiadások fedezéséről a közlekedés- és postaügyi minisztérium költségvetésében kell gondoskodni.

20. § (1) A közületi gépjáróműveknek a közületi forgalomban való részvétele ellenőrzése felől a közlekedés- és postaügyi miniszter és a belügyminiszter együttesen intézkedik, a közületi személygépjáróművek rendeltetésszerű felhasználására vonatkozólag a minisztertanács elnökének irányításával.

(2) A honvédségi gépjáróművek használatának közúti ellenőrzésébe a honvédelmi miniszter kiküldöttjét is be kell venni.

(3) Az ellenőrzés során megállapított szabálytalanságról a Közgép, a közlekedés- és postaügyi miniszternek jelentést tesz, aki az illetékes minisztert - a 24. §-ban foglalt intézkedések megtétele végett értesíti.

21. § (1) A közületi gépjáróművek javításának és karbantartásának ellenőrzését a közületeknél (közületi vállalatoknál) a Közgép egy-egy tagja ellenőrző szakértői minőségben végzi.

(2) Az ellenőrző szakértő a működés során tapasztalt minden szabálytalanságot a Közgép-nek írásban haladéktalanul bejelenteni köteles.

(3) A közületek (közületi vállalatok) a Közgép ellenőrző szakértőinek az ellenőrzési teendők ellátásában mindenben rendelkezésére kell, hogy álljanak.

22. § (1) Közületek (közületi vállalatok) az általuk üzembentartott gépjáróművek után 1951. évi január hó 1-jétől ellenőrzési díjat nem fizetnek.

(2) Az ellenőrzési díjat (gépjáróművenként évi 250 Ft) a pénzügyminiszter a gépjárómű üzembentartási költségeiből évenként vonja le.

(3) A közületek (közületi vállalatok) közhasználatú gépjárómű vállalatai tekintetében az 1930. XVI. tv. 23. §-ának első bekezdésében foglalt rendelkezést alkalmazni nem lehet.

VII. A közületi gépjáróművek értékesítése

23. § (1) A jóváhagyott negyedévi beszerzési terv alapján üzemen kívül helyezendő gépjáróműveket értékesítés végett az Autó- és Alkatrész-kereskedelmi nv-nak kell átadni.

(2) Az Autó- és Alkatrész-kereskedelmi nv. az értékesítés végett átadott közületi gépjáróművek vételárának 15%-át - amennyiben a gépjáróművet nem az Autó- és Alkatrész-kereskedelmi nv. vásárolja meg - jutalék fejében visszatarthatja.

VIII. Vegyes rendelkezések

24. § (1) Közületnek (közületi vállalatnak) azt az alkalmazottját, aki a közületi gépjáróművet a jelen rendeletben meghatározott céltól eltérően használja, illetőleg nem a jelen rendeletben meghatározott módon veszi igénybe, olyan összegű rendbírsággal kell büntetni, mint amelyet azonos szolgáltatásért közhasználatú személy-, illetőleg tehergépkocsi használata esetén kellett volna fizetnie.

(2) Ismétlődés esetén az (1) bekezdésben említett személy ellen a rendbírságon felül fegyelmi eljárást is kell indítani.

(3) Az érdekelt személy főfelügyeleti hatósága (illetékes miniszter) indokolt esetben az (1) és (2) bekezdésben foglaltaktól eltérhet.

(4) A kiszabott rendbírság összegét a 104.134. számú "KözlM Ellenőrzési díjak, rendes bevételi számla Budapest" elnevezésű bevételi csekkszámlára kell befizetni.

(5) Az (1) bekezdésben szabályozott eljárást a közlekedés- és postaügyi miniszter megkeresésére, a (2) bekezdésben szabályozott eljárást pedig a minisztertanács elnökének felhívására [20. § (3) bekezdés] a főfelügyeleti hatóság haladéktalanul megindítani, annak lefolytatásáról, illetőleg a megtorló intézkedés végrehajtásáról a közlekedés- és postaügyi minisztert, illetőleg a minisztertanács elnökét tizenöt napon belül tájékoztatni köteles.

25. § (1) A közületek (közületi vállalatok) vezetői a gépjáróműügyek intézésével megbízott személy nevét és szolgálati beosztását tizenöt napon belül, annak személyében történt változást pedig három napon belül a Közgép-pel közölni kötelesek.

(2) A közületek (közületi vállalatok) kötelesek a Közgép-nek haladéktalanul bejelenteni azokat a baleseteket, amelyeknél a gépjáróműveknél keletkezett kár az 1000 Ft-ot meghaladja.

26. § (1) A jelen rendelet hatálybalépése után létesített közület vagy közületi vállalat, illetőleg az olyan vállalat vagy üzem, amely a jelen rendelet hatálybalépése után tett intézkedés alapján minősül közületi vállalattá, az általa üzembentartott gépjáróművek további üzembentartását az illetékes miniszter, az Országos Tervhivatal elnökével, a közlekedés- és postaügyi, valamint a pénzügyminiszterrel egyetértésben engedélyezi, illetőleg intézkedik afelől, hogy a gépjáróművel mi történjék.

(2) Ha az (1) bekezdésben felsoroltak a gépjárómű üzembentartását engedélyezik, az illetékes miniszter azonnal elrendelni köteles a gépjárómű közületi rendszámra való átvizsgáztatását.

(3) Ha az (1) bekezdésben felsoroltak a gépjárómű további üzembentartását nem engedélyezik, a gépjárómű értékesítés végett 15 napon belül az Autó- és Alkatrész-kereskedelmi nv-nek adható át.

27. § Az elsőfokú gépjáróműkerületi rendőrhatóság a közület (közületi vállalat) által beszerzett gépjáróműre forgalmi engedélyt csak abban az esetben adhat ki, illetőleg a forgalmi engedélyt csak abban az esetben írhatja át a közület (közületi vállalat) nevére, ha a közület (közületi vállalat) az illetékes miniszternek a gépjárómű beszerzésére és vizsgáztatására vonatkozó engedélyét felmutatja.

28. § (1) A jelen rendelet végrehajtásáról - az egyes kérdésekben az illetékes miniszterekkel, illetőleg az Országos Tervhivatal elnökével egyetértésben - a közlekedés- és postaügyi miniszter gondoskodik.

(2) A jelen rendelet hatálybalépésével a 13550/1947. (XI. 20.) Korm. rendelet, valamint a 392/1949. (XI. 26.) MT határozat, továbbá az 1930. XVI. tv. 23. §-ának jelen rendelettel ellentétes rendelkezései hatályukat vesztik.

Dobi István s. k.,

a minisztertanács elnöke

Tartalomjegyzék