Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

17/1962. (XII. 23.) PM rendelet

az egyszerűbb mezőgazdasági szövetkezetek, valamint az ezekre vonatkozó szabályok szerint működő hegyközségek pénz- és hitelgazdálkodásáról és bankellenőrzéséről

A 6/1961. (III. 7.) Korm. rendelet 17. §-ának (1) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a földművelésügyi miniszterrel és a Szövetkezetek Országos Szövetsége elnökével egyetértésben a következőket rendelem:

I. Általános rendelkezések

1. § E rendelet hatálya az egyszerűbb mezőgazdasági szövetkezetekről szóló 31/1959. (V. 26.) Korm. rendelet alapján jóváhagyott alapszabály szerint működő önálló szakszövetkezetekre és a szakszövetkezetekre vonatkozó szabályok szerint működő önálló hegyközségekre (a továbbiakban: egyszerűbb szövetkezet), a földművesszövetkezetek keretében alakult termelői szakcsoportokra, mezőgazdasági társulásokra, falusi ifjúsági szövetkezetekre és a szakcsoportokra vonatkozó szabályoknak megfelelően működő hegyközségekre (a továbbiakban: fmsz keretében működő egyszerűbb szövetkezetek) terjed ki.

II. Az egyszerűbb szövetkezetekre vonatkozó rendelkezések

2. § (1) Az egyszerűbb szövetkezet pénzforgalmát, hitelellátását és bankellenőrzését a Magyar Nemzeti Bank (továbbiakban: Bank) bonyolítja le.

(2) Amennyiben e rendelet eltérő rendelkezéseket nem tartalmaz, az egyszerűbb szövetkezetek pénzforgalmánál, hitelellátásánál és bankellenőrzésénél a 6/1961. (III. 7.) Korm. rendeleten kívül alkalmazni kell a pénzforgalomra, a hitelezésre és a bankellenőrzésre vonatkozó egyéb jogszabályok rendelkezéseit is. A pénzforgalomnak, a hitelezésnek és a bankellenőrzésnek a Bank szabályozási körébe utalt részkérdéseit a Bank körleveleiben szabályozza.

(3) Az egyszerűbb szövetkezet gazdálkodását elsősorban saját eszközeiből folytatja. Saját eszközeiből fedezi a termelési és beruházási ráfordításait, valamint az állam iránti és egyéb kötelezettségeit. A saját eszközök kiegészítésére a Bank hitelt folyósíthat és a szövetkezet támogatásban részesülhet a 4. § (7) bekezdésében szabályozott feltételek esetén a Szövetkezetek Országos Szövetségétől (továbbiakban: SZÖVOSZ) vagy más fmsz-i szervezettől is.

(4) A pénzforgalom és a hitelgazdálkodás ellenőrzése érdekében a Szövetkezetek Járási Központja által felülvizsgált éves termelési és pénzügyi terv egy példányát a Banknak meg kell küldeni.

(5) Az egyszerűbb szövetkezetnek pénzforgalma lebonyolítására és hitelellátása érdekében a Bankkal bankszámlaszerződést és hitelezési keretszerződést (továbbiakban: általános megállapodás) kell kötnie.

3. § (1) A Bank az üzemviteli, valamint a beruházási jellegű pénzforgalom lebonyolítására külön-külön vezet számlákat.

(2) A Bank a betétszámlákon fennálló követelések után évi 1% kamatot térít.

4. § (1) A Bank a közösen végzett és az alapszabályban meghatározott feladatok megvalósításához szükséges forgó- és állóeszközökre és ráfordításokra, továbbá a tagok áltál szerződés alapján termelt és közösen értékesítendő termények termeléséhez, állatneveléshez fedezet mellett nyújt hitelt.

(2) A Bank az egyszerűbb szövetkezetnek rövidés középlejáratú forgóeszközhitelt, valamint beruházási célokra állóeszközhitelt nyújt.

(3) A Bank csak írásbeli kérelemre (hiteligénylés) és az ennek alapján esetenként kötött külön hitelmegállapodás alapján nyújt hitelt.

(4) Hitelt a közös tevékenységre csak közgyűlési határozat alapján lehet kérni. A közgyűlés felhatalmazhatja az egyszerűbb szövetkezet vezetőségét, hogy a gazdálkodás zavartalanságának biztosítása érdekében a terv szerinti kiadásokra sürgős esetben a közgyűlés utólagos jóváhagyásával igényeljen hitelt.

(5) A közösen végzett termelési és beruházási tevékenység megvalósításához szükséges eszközök és ráfordítások legalább 50%-át az egyszerűbb szövetkezet, vagy tagjai saját eszközeiből, valamint a tagok munkahozzájárulásából kell fedezni. A Bank az eszközszükséglet további 50%-a erejéig nyújt hitelt. A forgóeszközhitelek legfeljebb az 5. § (1) bekezdésében és a 6. § (1) bekezdésében említett szerződés alapján történő áruértékesítésből várható bevételek 50%-áig vehetők figyelembe.

(6) Indokolt esetben a Bank forgóeszközökre vagy jelentősebb beruházásokra (telepítés, stb.) az (5) bekezdésben meghatározott mértéket meghaladó hitelt is nyújthat.

(7) Kivételesen indokolt esetben a Szövetkezetek Megyei Szövetsége (továbbiakban: MESZÖV) az egyszerűbb szövetkezet saját eszközeit kiegészítheti. Ilyen kiegészítés abban az esetben történhet, ha az egyszerűbb szövetkezetnek a szükséges összeg legalább 35%-a saját eszközként rendelkezésére áll.

5. § (1) Az egyszerűbb szövetkezet termelésével kapcsolatban felmerült indokolt eszközszükséglet kielégítésére a Bank rövidlejáratú forgóeszközhitelt nyújt. A hitel igénybevételének előfeltétele, hogy az egyszerűbb szövetkezet állami, vagy szövetkezeti szervvel termelési (növénytermelési, állatnevelési és hizlalási) vagy értékesítési szerződést (továbbiakban: szerződés) kössön.

(2) Ha az egyszerűbb szövetkezet a következő gazdasági évet terhelő ráfordításokra kíván hitelt igénybevenni, s ezért még érvényes szerződést bemutatni nem tud, nyilatkozatban kell kötelezettséget vállalnia a szerződésnek a Bank által megállapított határidőre történő megkötésére és bemutatására.

(3) Rövidlejáratú forgóeszközhitel vehető igénybe a tagok által egyénileg termelt termények, termékek és nevelt állatok közös szerződéses értékesítésével kapcsolatban a szerződéses előleg erejéig.

(4) A szerződést kötő vállalat vagy fmsz az egyszerűbb szövetkezet részére szerződéses előleget nem nyújthat. A szerződést kötő vállalat, illetve fmsz a természetbeni és pénzbeni előlegek azon együttes összege után, amelyben az egyszerűbb szövetkezetet a termelési szerződés feltételei alapján részesítette volna, a termelési időszakra számított évi 3% kamatnak megfelelő átalány Összeget térit a szövetkezetnek az átvett termék, stb. vételárának elszámolásakor.

(5) Rövidlejáratú forgóeszközhitelt - a (6) bekezdésben foglalt kivétellel - legfeljebb egy éves időtartamra lehet folyósítani.

(6) A következő évi termeléshez szükséges kiadásokra igénybevett hitelt az egyszerűbb szövetkezetnek legkésőbb a következő év végéig kell visszafizetnie.

6. § (1) A Bank középlejáratú forgóeszközhitelt nyújt egyes évelő növények (lucerna, lóhere) termelésére és a földrendezés során átvett ilyen évelők mezei leltára ellenértékének kiegyenlítésére. A hitel igénybevételének előfeltétele, hogy az egyszerűbb szövetkezet állami vagy szövetkezeti szervvel szerződést kössön.

(2) Középlejáratú forgóeszközhitelt a hitel céljától függően legfeljebb négy évig terjedő időre lehet nyújtani.

7. § (1) Állóeszközhitelt a Bank új és használt állóeszközök beszerzésére, illetve létesítésére, felújítására, valamint telepítésre nyújthat.

(2) Állóeszközhitelt a céltól függően általában a hitelfolyósítástól számított tizenöt évre terjedő időre lehet nyújtani, indokolt esetben a Bank ennél hosszabb lejáratot is megállapíthat.

8. § A hitelkamatok mértékére a fmsz-ekre vonatkozó szabályokat azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy a középlejáratú forgóeszköz- és az állóeszközhitelek után a lejáratig évi 1% kamatot kell fizetni.

III. Fmsz-ek keretében működő egyszerűbb szövetkezetek

9. § A fmsz-ek keretében működő egyszerűbb szövetkezetek: pénzforgalmánál, hitelellátásánál, bankellenőrzésénél, továbbá a beruházásainak és felújításainak megvalósításánál a 2-8. §-okban foglalt rendelkezéseket a következő eltérésekkel kell alkalmazni.

1. Az általános megállapodást a Bankkal az a fmsz köti meg, amelynek keretében az egyszerűbb szövetkezet működik, |

2. A Bank a fmsz részére a keretében működő egyszerűbb szövetkezet miatt külön betétszámlákat vezet.

3. A fmsz a keretében működő egyszerűbb szövetkezet bevételeit, kiadásait, valamint tagjainak közös vagyonát külön-külön kezeli és számvitelüket is egymástól, valamint a fmsz egyéb számvitelétől elkülönítve vezeti.

4. A Bank hitelt a fmsz keretében működő egyszerűbb szövetkezet céljaira a fmsz részére nyújt,

5. A fmsz keretében működő egyszerűbb szövetkezet részére a 4. § (7) bekezdésében előírt saját eszközkiegészítést a SZÖVOSZ-on, vagy MESZÖV-en kívül az illetékes fmsz is nyújthat.

IV. Vegyes rendelkezések

10. § A Bank - a cselekmény miatt esetleg indított büntető vagy szabálysértési eljárástól függetlenül - a pénzforgalommal, a hitelgazdálkodással, a beruházással és a bankellenőrzéssel kapcsolatos rendelkezéseket megszegő vagy kijátszó egyszerűbb szövetkezettel, illetve a fmsz keretében működő egyszerűbb szövetkezettel szemben a 6/1961. (III. 7.) Korm. rendelet 16. §-ában foglalt rendelkezések szerint jár el.

11. § (1) Az egyszerűbb szövetkezetek és a fmsz keretében működő egyszerűbb szövetkezetek részére a 3004'5/1962. (IX. 10.) Korm. számú határozatban biztosított kedvezményekről a 3/1962. (XI. 14.) PM-FM együttes rendelet, valamint a 18/1962. (XI. 14.) FM rendelet intézkedik.

(2) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba. Egyidejűleg a 3/1959. (XI. 17.) PM-FM együttes rendelet hatályát veszti.

Dr. Timár Mátyás s. k.,

pénzügyminiszter

Tartalomjegyzék