1/1962. (VII. 5.) PM-KkM együttes rendelet
a vámjog szabályozásáról szóló 1954. évi 16. törvényerejű rendelet, valamint az azt módosító 1955. évi 7. törvényerejű rendelet végrehajtását szabályozó 1/1956. (III. 17.) KkM rendelet módosításáról, továbbá az utazási forgalomban kivihető árukról
Az 1954. évi 16. törvényerejű rendelet, 5. §-ának (2), 22. §-ának (4) és 36. §-ának (3) bekezdésében, valamint az 1950. évi 30. törvényerejű rendelet 35. §-ának (1) bekezdésében foglaltak alapján az alábbiakat rendeljük.
1. § Az 1/1956. (III. 17.) KkM rendelet (a továbbiakban: R.) 21. §-ának a 3/1958. (VIII. 27.) KkM rendelettel megállapított (16) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(16) Az utasforgalomban behozott áruk vámmentességére vonatkozó rendelkezéseket e rendelet 1. számú mellékletét képező Utastarifa végrehajtási utasítása tartalmazza."
2. § A R-nek a 3/1958. (VIII. 27.) KkM rendelettel megállapított 1. számú melléklete helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"1. számú melléklet az 1/1956. (III. 17.) KkM rendelethez,
UTASTARIFA
/home/nash/WORK/hvgorac/dev/utils/laws_uploader/normalized/1962 MK/Magyar közlöny 1962_050._19620705/kep/90.jpg
/home/nash/WORK/hvgorac/dev/utils/laws_uploader/normalized/1962 MK/Magyar közlöny 1962_050._19620705/kep/91.jpg
AZ UTASTARIFA VÉGREHAJTÁSI UTASÍTÁSA
1. Az Utastarifát az utasforgalomban behozott áruk vámkezelésénél kell alkalmazni.
2. Az Utastarifa alapján kell vámkezelni a nem kereskedelmi forgalomban érkező azokat az árukat is, amelyekre az Ajándéktarifa nem nyerhet alkalmazást.
3. Az Utastarifában megállapított értékvámok a vámforgalmi adót is magukban foglalják.
4. Az Utastarifa alapján történő vámkezeléshez behozatali engedély nem szükséges. Az 50/1956. (Kk. É. 40.) KkM utasításhoz tartozó 5. U. számú mellékletben felsorolt egyéb korlátozó és tiltó rendelkezéseket azonban az ilyen vámkezelés során is érvényesíteni kell.
5. A használt áruk belföldi fogyasztói árát a használtság mértékének figyelembevételével kell megállapítani.
6. Közforgalmú szállító (fuvarozó) vállalatok (vasút, hajózás, stb.) alkalmazottai, akik a szállítóeszközön teljesített szolgálatuk ellátása közben lépik át a határt, csupán a devizarendelkezések végrehajtása szempontjából tekinthetők utasoknak, az Utastarifa rendelkezései szempontjából azonban nem utasok.
7. Egy utas részére az Utastarifa I-IV. árucsoportjába tartozó áruk közül a 4. hasábban meghatározott mennyiségű áru kétszerese, még az V. árucsoportba tartozó áruk közül fajtánként csak egy darab vámkezelhető. Az I-IV. árucsoportba tartozó áruk azonban csak az esetben vámkezelhetők, ha azok összértéke személyenként a 8000 Ft-ot, csoportos útlevéllel utazó magyar állampolgárok esetében pedig személyenként a 2000 Ft-ot nem haladják meg.
8. Az Utastarifa I-IV. árucsoportjába tartozó áruk behozatala esetén nem kell a vámot megfizetni, ha a behozott áruk mennyisége a 4. hasábban meghatározott mennyiséget és azok összértéke a 4000 Ft-ot, csoportos útlevéllel utazó magyar állampolgárok esetében pedig az 1000 Ft-ot nem haladja meg. Azokat az árukat, amelyek a 4. hasábban megállapított mennyiséget legfeljebb egyszeres mértékben meghaladják és az áruk értéke a 4000 Ft-ot nem haladja meg, az Utastarifában megállapított vámtétellel vámkezelhetők.
9. A határsávforgalomban közlekedő utasok havonként összesen legfeljebb 300 Ft belföldi fogyasztói árat meg nem haladó értékű árut hozhatnak be vámmentesen.
10. A 7. pontban meghatározott mennyiséget meghaladó áru kereskedelmi jellegűnek minősül, nem vámkezelhető. Az ilyen árut az utasnak jogában áll külföldre visszaküldeni, vagy térítésért szakmai vállalatnak átadni. Átadás esetén a vám az átadási ár 60%-a.
11. Az egy évet meg nem haladó, de négy hónapnál hosszabb ideig tartó hivatalos kiküldetésből vagy tanulmányútról hazatérők (ideértve az írókat, művészeket stb.-t is) a 8. pontban meghatározott értékű árukon kívül még egy darab -6000 Ft belföldi értéket meg nem haladó, az Utastarifa V/2. száma alá tartozó - árut is vámmentesen hozhatnak be.
12. Az egyéni útlevéllel utazó magyar állampolgárnak az általa behozott árukról részletes felsorolással kiállított Jegyzéken kell írásbeli árunyilatkozatot adnia. Mellőzni lehet a felsorolást abban az esetben, ha az utas a jegyzéken büntetőjogi felelősség mellett írásbeli nyilatkozatot ad arról, hogy az általa behozott áruk együttes belföldi fogyasztói ára a 4000 Ft-ot, azok mennyisége az Utastarifa 4. hasábjában meghatározott mennyiséget nem haladja meg és azok nem tartoznak az Utastarifa V. árucsoportjába.
13. A csoportos útlevéllel utazó magyar állampolgárok az általuk behozott árukról - függetlenül azok értékétől és mennyiségétől - részletes felsorolással kiállított Vám- és Devizanyilatkozaton kötelesek írásbeli árunyilatkozatot adni.
14. Azzal az utassal szemben, aki a 12-13. pontban foglaltaknak nem tesz eleget, vagy a behozott árut a vámhivatalnak nem mutatja be, az általa eltitkolt, vagy elrejtett áruval kapcsolatban vámszabálysértés, illetőleg vámbűntett miatt eljárást kell lefolytatni.
15. Az utas által törvényellenesen behozott, de belföldi forgalombahozatal előtt büntetőeljárás során lefoglalt, utóbb azonban visszaadásra kerülő árukat az Utastarifa egyszeres, az utas által törvényellenesen behozott és belföldi forgalomba került árukat pedig az Utastarifa kétszeres vámtételével kell vámkezelni.
16. Amennyiben az Utastarifa alapján jogi személy részére történik vámkezelés, a 4. hasábban meghatározott mennyiségű keretet és a 8. pontban foglalt rendelkezést figyelmen kívül kell hagyni."
3. § (1) Külföldre egyéni útlevéllel utazó magyar állampolgárok, ezek útlevelében megnevezett, velük utazó családtagok, valamint a külföldi állampolgárok- a nemesfémtárgyak és a bélyeg kivételével - személyenként 400 Ft (határsáv-forgalomban havonként egy ízben 200 Ft) belföldi fogyasztói árat meg nem haladó összértékű, nem kereskedelmi jellegű ajándéktárgyakat vihetnek magukkal a devizahatóság külön engedélye nélkül.
(2) Az 1950. évi 30. törvényerejű rendelet 41. §-ának (1) bekezdésében meghatározott útiholmiként az utasok személyenként szivarkából legfeljebb 200 db-ot, borból 2 litert, égetett szeszesitalból 1 litert vihetnek magukkal külföldre a devizahatóság külön engedélye nélkül.
(3) A 16. életévüket be nem töltött utasok szivarkát, bort, égetett szeszesitalt a devizahatóság külön engedélye nélkül nem vihetnek magukkal külföldre.
4. § A 3. § (2) bekezdésében felsorolt utiholminak minősülő dohány- és italneműek - az ott említett feltételek fennállása esetén - a R. 21. §-ának (31) bekezdése szerint [amelynek új számozását a 3/1958. (VIII.) 27.) KkM rendelet állapította meg] behozatalban vámmentesek.
5. § E rendelet kihirdetése napján lép hatályba, egyidejűleg a R. 30. §-ának (2) és (3) bekezdése hatályát veszti.
Sulyok Béla s. k.,
a pénzügyminiszter első helyettese
Incze Jenő s. k.,
külkereskedelmi miniszter