Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

4/1968. (III. 11.) BkM rendelet

a kereskedelem és a vendéglátás dolgozóinak leltárhiányért való anyagi felelősségéről szóló 2/1968. (I. 16.) Korm. rendelet végrehajtásáról

A kereskedelem és a vendéglátás dolgozóinak leltárhiányért való anyagi felelősségéről szóló 2/1968. (I. 16.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 9. § (2) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a R. 1. § (3) bekezdés vonatkozásában a pénzügyminiszterrel, egyéb rendelkezések tekintetében a pénzügyminiszterrel és a Kereskedelmi, Pénzügyi, Vendéglátóipari Dolgozók Szakszervezetével egyetértésben a következőket rendelem.

(R. 1. §-hoz)

1. §

(1) A normalizált hiány mértékének alsó és felső határát (szakmai szint) a rendelet 1. sz. melléklete tartalmazza. A 2. sz. mellékletben meghatározott áruk után normalizált hiány nem számolható el. A rendelet mellékleteit a Kereskedelmi Értesítőben és a Pénzügyi Közlönyben kell közzétenni.

(2) Az egységre a normalizált hiány mértékét a szakmai szinten belül az egység adottságainak (az egység elhelyezése, technikai felkészültsége, az áruk természete, kezelési és megóvási lehetősége stb.) figyelembevételével a gazdálkodó szerv (továbbiakban: vállalat) vezetője (továbbiakban: igazgató) állapítja meg.

2. §

(1) A normalizált hiány mértékét mind a szabadkasszás, mind a szoros elszámolású egységek részére meg kell állapítani.

(2) A normalizált hiány mértékének megállapítása a leltáridőszakra előre történik. A zöldséget és gyümölcsöt árusító egységekben idényenként változó kulcsok is megállapíthatók.

(3) A normalizált hiány mértékét az egység dolgozóival a leltáridőszak előtt közölni kell és azt a leltáridőszak alatt megváltoztatni nem szabad. A közlés elmulasztása esetén a normalizált hiány mértéke a szakmai szint felső határa,

3. §

(1) A normalizált hiány elszámolása az egység leltáridőszak alatti értékesítési (a kiadott áruk) forgalma alapján történik.

(2) A vállalat igazgatója a leltár elszámolásakor

- az egységre megállapított mértéket meghaladó hiányt a szakmai szint felső határáig;

- az egyes áruházi osztályoknak a szakmai szintet meghaladó hiányát, az áruházra megállapított normalizált hiány összegének felső határáig

normalizált hiányként számolhatja el.

4. §

A selejtezéssel, az értékcsökkenéssel és az anyagfelhasználási norma túllépésével kapcsolatos veszteségek a normalizált hiány terhére nem számolhatók el.

(R. 2. §-hoz)

5. §

A R. alkalmazása szempontjából

a) egység az a bolt, üzlet, áruda, áruházi osztály, vendéglő, cukrászda, vagy egyéb árusítóhely, továbbá az a raktár (lerakat), valamint nagykereskedelmi fiók, amelynek a leltárfelelősség szempontjából a vállalattal (önelszámoló egységgel) történő elszámoltatása elkülönítetten történik. Az egységen belül szervezett részleg nem tekinthető külön egységnek;

b) szabadkasszás az egyszemélyes egység, továbbá amelynek bevétele pénztárgéppel vagy egyéb bizonylat alapján nem ellenőrizhető, ezért az elszámoltatás kizárólag leltározás útján történik;

c) raktár a tárolásra használt elhatárolt, zárható terület;

d) családtag a vezető (kezelő) házastársa, egyenesági rokona, testvére és élettársa, valamint az egyenesági rokon és a testvér házastársa;

e) munkabér a dolgozó átlagkeresete [7/1967. (X. 8.) MüM rendelet 8. §].

6. §

(1) A felelősség mértékének a munkaszerződésben történő meghatározásánál a társadalmi tulajdon fokozott védelmét kell elsősorban biztosítani (R. 2. § b) pont). Figyelembe kell venni az áru megőrzésének feltételeit, a forgalom összetételét, valamint az egység esetleges sajátosságait.

(2) Nem foglalkoztatható vezetőként (helyettesként), aki a leltárhiányért a felelősséget nem vállalja,

(R. 3. §-hoz)

7. §

(1) A leltárhiányért az egységvezető és a helyettes munkabérük arányában feleinek.

(2) A vezetővel (kezelővel) és a helyettesével szemben a leltárhiányhoz fűződő jogkövetkezmények akkor érvényesíthetők, ha a nyitvatartás, valamint a nyitvatartási időn kívüli munkavégzés időtartama a vezető és helyettese összesített munkaidejét nem haladja meg.

8. §

(1) Évenként egy alkalommal a leltározás kötelező.

(2) A vezető (kezelő) illetve helyettes személyében történő változás vagy a felelősségi rendszer megváltozása esetén az egységet leltározással kell átadni, illetve átvenni.

(3) A leltárhiányért anyagi felelősség csak az egység teljes készletének leltározása alapján állapítható meg.

(R. 5. §-hoz)

9. §

A leltározásnál a vezető (kezelő) vagy a helyettes jelenléte kötelező. Akadályoztatása esetén fel kell hívni, hogy képviseletéről családtagja, vagy a vállalat alkalmazásában álló dolgozó útján gondoskodjék. Ha képviseletéről felhívás ellenére nem gondoskodik, részére az igazgató a szakmában jártas - a vállalat alkalmazásában álló - érdektelen képviselőt jelöl ki.

10. §

(1) A dolgozó a leltárfelvétel során, illetve a leltárfelvétel után a leltározással kapcsolatban észrevételeket tehet.

(2) Ha a leltárfelvétel során olyan szabálytalanságot követtek el, amely a leltáreredményt befolyásolhatta, vagy ha a leltár hitelességéhez egyébként alapos kétség fér, az igazgató a leltározás megismétlését rendelheti el. Az elszámoltatás a megismételt leltár alapján történik.

(3) A határozat meghozatala előtt a dolgozóval a leltár elszámolást és annak eredményét ismertetni kell (egyeztetés).

(4) A határozat meghozatalát nem akadályozza, ha a dolgozó az egyeztetésen értesítés ellenére nem jelenik meg.

11. §

(1) Az egység elszámoltatása a könyv szerinti készlet és a leltárkészlet értékének egybevetése alapján nyilvántartási áron történik.

(2) Az anyagi felelősség mértékének megállapítása fogyasztói áron - a vendéglátó egységekben osztályos fogyasztói áron - történik.

12. §

(1) A normalizált hiány megállapításakor az értékesítés összegéből a 2. sz. mellékletben szereplő áruk összegét le kell vonni.

(2) A 2. sz. melléklet 1. pontjában meghatározott áruk és az egyéb árukészlet, valamint a különböző időben felvett leltárak között a többletet a hiánnyal vagy a hiányt a többlettel kiegyenlíteni nem szabad.

13. §

(1) Az igazgató a határozat rendelkező részében a leltárhiány megtérítendő összegét (R. 2. §), illetve azt az összeget határozza meg, amelynek mértékéig prémium, jutalékkiegészítés és év végi részesedés nem fizethető ki. (R. 7. §)

(2) A határozatot valamennyi érdekelt dolgozóval közölni kell.

(R. 6. §-hoz)

14. §

Az igazgató határozatával szembeni panaszt a kézbesítést követő 15 napon belül lehet előterjeszteni. [Mt. V. 107. § (1) bek. c) pont.]

(R. 7. §-hoz)

15. §

A R. 7. §-a akkor alkalmazható, ha a vezető (helyettes) vagy a beosztott dolgozó a leltáridőszaknak legalább a felében és a leltáridőszak végén is az egységnél volt beosztásban és mint beosztott dolgozó az anyagok kezelésében (átvételében, előkészítésében, a forgalom bonyolításában) és megőrzésében beosztásánál fogva részt vesz.

16. §

A R. 7. §-ának alkalmazása szempontjából a leltárhiány keletkezésének ideje az igazgatói határozat közlésének időpontja.

17. §

(1) A vezető és a helyettesek részére - a R. 7. § (1) bekezdésében meghatározott időn belül - prémium, illetve a jutalékkiegészítés csak akkor fizethető, ha a ki nem fizetett prémium, jutalékkiegészítés, illetve részesedés összege a leltárhiányt már fedezte.

(2) Ha a jutalékkiegészítés vagy a prémium összege a leltárhiány összegét meghaladja, a vezető, illetve a helyettesek jutalékkiegészítését, illetve prémiumát a munkabér arányában kell a hiány elszámolására fordítani.

(3) Ha az év végi részesedés felosztásáig ki nem fizetett prémium, illetve a jutalékkiegészítés a leltárhiány összegét fedezte, az év végi részesedést az egység valamennyi dolgozójának ki kell fizetni.

(4) Ha az év végi részesedés felosztásáig ki nem fizetett prémium, illetve a jutalékkiegészítés a leltárhiány összegét nem fedezte, a vezető, a helyettesek és a beosztott dolgozók részesedését kell - részesedési alapjuk arányában - a leltárhiány elszámolására fordítani. Az igazgató a határozatban úgy is rendelkezhet, hogy a beosztott dolgozók részesedése csak akkor fordítható a leltárhiány elszámolására, ha a vezetőnek és a helyetteseknek ki nem fizetett részesedés a hiány összegét nem fedezi.

18. §

(1) A részesedés - a leltáridőszaktól függetlenül - arra az évre nem fizethető, amelyben a leltárt felvették. Ha a leltározást január első munkanapján megkezdték, a leltárt az előző évben felvett leltárnak kell tekinteni.

(2) A cikk-célprémium nem tartozik a R. 7. §-ának hatálya alá.

19. §

(1) Ha a határozat a prémium, a jutalékkiegészítés, illetve a részesedés kifizetésekor nem jogerős, jogerőre emelkedéséig az érintett dolgozónak járó összeg kifizetését fel kell függeszteni.

(2) A ki nem fizetett részesedés összege azoknak a dolgozóknak a jutalmazására fordítandó, akik olyan szoros elszámolású egységben dolgoznak, ahol leltárhiány nem keletkezett.

20. §

Az igazgató a leltárhiány esetén ki nem fizethető prémium, jutalékkiegészítés, illetve részesedés együttes összegének a meghatározásánál csak azt a körülményt [R. 5. § (3) bek.] veheti figyelembe, amely az egység egészére objektíve kihat.

21. §

A leltárhiányhoz a R. 7. §-a alapján fűződő jogkövetkezmények megállapításánál és érvényesítésénél egyébként a R. 5. és R. 6. §-át, valamint ennek a rendeletnek az 1-13. §-ait - a 6. §, valamint a 7. § (1) bekezdés kivételével - alkalmazni kell.

(R. 8. §-hoz)

22. §

(1) A fogyasztók megkárosításából adódó bevételi többletet, így különösen

- az ellenőrzések során megállapított fogyasztói megkárosításból eredő,

- a fogyasztói ár drágításából származó, valamint

- a vendéglátóiparban a tűrési százalékok figyelembevételével megállapított nyersanyag normák be nem tartása folytán előállott

bevételt a vállalattól a Pénzügyminisztérium adók módjára vonja el.

(2) A tűrési százalékokat a rendelet 3. számú melléklete tartalmazza.

(R. 9. §-hoz)

23. §

(1) A többszemélyes szabadkasszás kereskedelmi egység vezetőjével (helyettesével) a leltárhiányért való felelősséget rendező szerződést - a rendelet hatálybalépésétől számított 30 napon belül - 1968. január 2. napjával, illetve az ezt az időpontot követő leltáridőszak első napjával kezdődő hatállyal kell megkötni.

(2) A szerződés létrejöttéig, illetve a vezetői, illetőleg helyettesi beosztás megszűnéséig a korábbi mértékig terjedő felelősséget kell érvényesíteni a R. 2. §-a alapján felelős személyekkel szemben.

24. §

(1) A leltárhiányok számviteli elszámolásának rendjét a pénzügyminiszter szabályozza.

(2) A termelőeszköz kereskedelmi vállalatok részére a normalizált hiány mértékét a felügyeleti miniszter - a belkereskedelmi miniszterrel és a pénzügyminiszterrel egyetértésben, a szakszervezet meghallgatásával - állapítja meg.

(3) A R. végrehajtásáról a felvásárló kereskedelem tekintetében külön jogszabály rendelkezik.

25. §

(1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba. Rendelkezéseit az 1968. évi január hó 2-től kezdődő leltáridőszakokra is alkalmazni kell.

(2) A 13/1958. (XI. 13.) BkM rendelet, valamint az azt módosító 10/1959. (IX. 27.) BkM rendelet és a 8/1967. (XII. 22.) BkM rendelet hatályát veszti.

Szurdi István s. k.,

belkereskedelmi miniszter

Tartalomjegyzék