Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

2/1970. (III. 20.) MM rendelet

a színpadi művek felhasználási szerződéseinek feltételeiről és a szerzői díjakról[1]

A szerzői jogról szóló 1969. évi III. törvény (a továbbiakban: Szjt.) 56. §-ának (3) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján - a pénzügyminiszterrel, a munkaügyi miniszterrel, valamint a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben - az alábbiakat rendelem el:[2]

A rendelet hatálya

1. § (1) E rendelet hatálya színház vagy más hivatásos, illetőleg alkalmi rendező szerv (a továbbiakban: színház) által

a) színpadi mű megalkotására,

b) kész színpadi mű nyilvános előadására,

a szerzővel, illetőleg jogutódjával (a továbbiakban: szerző) kötött szerződésekre terjed ki.

(2)[3] Nem terjed ki a rendelet hatálya a devizajogszabályok szerint külföldinek minősülő szerzőkre és felhasználókra.

Színpadi mű megalkotására irányuló szerződés feltételei

2. § (1) A színpadi mű megalkotására vonatkozó szerződésben (a továbbiakban: megírási szerződés) a szerző műfajilag - esetleg tematikailag is - meghatározott színpadi műnek, megállapított határidő alatt történő megalkotását és átadását, a színház pedig díj fizetését vállalja.

(2) Színpadi mű zenéjére vonatkozó megírási szerződés alapján a szerző a színház zenekarának megfelelő hangszerelésben készített partitúrát és a zongorakivonatot is köteles a színháznak átadni.

3. § A szerző ugyanazon műre megírási szerződést csak egy színházzal köthet. Ha a szerző e rendelkezés megszegésével több színházzal köt megírási szerződést, a megírási szerződés alapján a felhasználási jogokat az a színház gyakorolhatja, amellyel a szerző első alkalommal szerződött, a többi szerződés semmis.

4. § (1) A színház köteles a mű teljes kéziratának átvételét az időpont feltüntetésével írásban elismerni, és az átvételtől számított négy hónapon belül a szerzőt a mű elfogadásáról vagy a kijavításra vonatkozó igényéről értesíteni; ha e határidő alatt nem nyilatkozik, a művet elfogadottnak kell tekinteni.

(2) Kijavítás végett a kézirat két alkalommal adható vissza. Ha a színház a művet kijavítás végett visszaadja, annak elvégzésére legalább 30 napos határidőt kell kitűznie.

(3) Az (1) és (2) bekezdésben megállapított határidőket alkalmazni kell a kijavított mű elfogadása, illetőleg ismételt visszaadása esetén is.

5. § (1) A színház elállhat a megírási szerződéstől, ha a szerző a mű teljes kéziratát az előírt határidőben nem adja át, vagy az indokoltan kívánt kijavítást alapos ok nélkül megtagadja, illetőleg a kitűzött határidőre nem végzi el. Ilyen esetben felvett előleget pedig köteles visszafizetni.

(2) A színház elállhat a megírási szerződéstől, ha a mű kijavítás után sem alkalmas a felhasználásra. Ilyenkor a szerzőt mérsékelt díjazásként a szerződés alapján járó díj 50 %-a illeti meg.

6. § (1)[4] A színpadi mű megírásáért a szerzőt megillető díj összegét a felek a szerződésben állapítják meg.

(2) A felek a szerződésben előleg fizetését is kiköthetik. Az előleg a kikötött díj 50%-át nem haladhatja meg.

7. § (1) Az elfogadástól számított 15 nap alatt a színház köteles a mű nyilvános előadására szerződési ajánlatot tenni, a szerző pedig az ajánlatra 15 nap alatt nyilatkozni.

(2)[5] Ha a színház az (1) bekezdésben előírt kötelességét megszegi, a szerzőt a megírási szerződés alapján járó díjon felül a 12. § (2), illetőleg (3) bekezdésében foglalt rendelkezések szerinti díjazás is megilleti azzal az eltéréssel, hogy a díj kiszámításánál a műre e rendelet mellékletében meghatározott díjtételt, ilyen hiányában a megírási díj 25%-át kell figyelembe venni.

(3) Ha a szerző az (1) bekezdésben előírt kötelességét megszegi, a megírási szerződés alapján kapott díjat (előleget) köteles visszafizetni.

Színpadi mű (nyilvános) előadására irányuló szerződés feltételei

8. § (1) Színpadi mű nyilvános előadására kötött szerződés (a továbbiakban: előadási szerződés) alapján a színház jogosult - díjfizetési kötelezettség mellett - a művet a szerződés tartama alatt tetszés szerinti alkalommal nyilvánosan előadni.

(2) Az előadási szerződés időtartama - a felek eltérő megállapodása hiányában - a szerződés megkötésének napjától számított négy év.

9. § (1) Az előadási szerződés alapján a színház nem szerez kizárólagos jogot a színpadi mű előadására. A szerző azonban a műre vonatkozólag ugyanolyan helységben működő más színházzal azonos vagy részben azonos időre nem köthet előadási szerződést.

(2) A megírási szerződés alapján létrejött előadási szerződés megkötésének napjától számított hat hónapon belül a szerző más helységben működő színházzal is csak a megírási szerződést kötő színház hozzájárulásával köthet a műre előadási szerződést.

10. § (1) Az előadási szerződésben meg kell jelölni a színpadi mű bemutatásának határidejét, ez azonban a szerződés megkötésének napjától számított két évnél későbbi időpont nem lehet.

(2) A színház az előadási szerződésben a mű magyarországi első nyilvános előadásának (ősbemutató) jogát kikötheti. Ilyen kikötéssel létrejött szerződés esetén a szerző más színházzal csak az ősbemutatóra megállapított határidőnél későbbi időre köthet ugyanazon műre előadási szerződést.

11. § Az előadási szerződés semmis, ha azt a szerző a 9. §-ban, illetőleg a 10. § (2) bekezdésében megállapított rendelkezések megszegésével kötötte.

12. § (1) A szerző az előadási szerződéstől elállhat, és a (2), illetőleg a (3) bekezdésben meghatározott díjazást követelheti, ha a színház a mű bemutatására vonatkozó kötelességének a szerződésben megállapított határidőn belül nem tett eleget.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott esetben - a színpadi mű feldolgozója, átdolgozója és a fordító kivételével - a szerzőt a színház egy előadásra eső bevételi tervének alapulvételével 12 előadás után a szerződés szerint számított díj illeti meg.

(3)[6] Az (1) bekezdésben meghatározott esetben a színpadi mű feldolgozóját, átdolgozóját és fordítóját hat előadás után számított díj illeti meg.

13. § (1) A színpadi mű nyilvános előadásáért a szerzőt megillető díj mértékét a rendeletben és mellékletében meghatározott keretek között a felek az előadási szerződésben állapítják meg.

(2) A mellékletben meghatározott díjtételek - a kísérőzene, a balett-, a néptánc- és a dalbetétek díjainak kivételével - olyan színpadi műre vonatkoznak, amelynek előadása az egy színházi előadás idejét teljesen kitölti. Ha az egy színházi előadáson több mű kerül bemutatásra, az egyes művek díját a vonatkozó díjtételek arányosan csökkentett alsó és felső határai között kell megállapítani.

(3)[7]

14. § (1)[8] Azokban az esetekben, amelyekben a szerzői díj mértéke a bevételtől függ, ha az előadás után kulturális járulékot kell fizetni, a szerzői díj kiszámításánál a színház bruttó jegybevételét a kulturális járulék összegével csökkenteni kell.

(2)[9]

15. § A díjfizetés esedékességének időpontját a felek az előadási szerződésben állapítják meg.

Vegyes rendelkezések

16. § A megírási és az előadási szerződés írásba foglalásán felül írásban kell megtenni a feleknek a szerződés alapján vagy annak folytán szükséges további jognyilatkozataikat is.

17. § A műnek a színház részére átadott kézirata - ideértve a partitúra és a zongorakivonat kéziratát is - eltérő szerződési rendelkezés hiányában a szerző tulajdona marad, és azt a felhasználási jog gyakorlása szempontjából indokolt idő után a szerző részére vissza kell adni.

18. § (1)[10] A rendelet hatálya alá tartozó szerződést és annak módosítását a színház köteles 8 napon belül a Szerzői Jogvédő Hivatalnak két eredeti példányban megküldeni.

(2)[11] A színpadi mű megírására vagy nyilvános előadására kötött szerződés alapján a szerzőt megillető díjat vagy a díjra folyósított előleget - ha a felek másképp nem rendelkeznek - a színház a Szerzői Jogvédő Hivatalhoz köteles befizetni. A Szerzői Jogvédő Hivatalhoz történt befizetést a szerző részére teljesített fizetésnek kell tekinteni.

19. § A felek fizetési kötelezettségeiket az esedékességtől számított 15 napon belül kötelesek teljesíteni.

20. § Az Szjt. 38. §-ának azokban az eseteiben, amelyekben a műkedvelő művészi csoport a szerző külön hozzájárulása nélkül, díjazás ellenében jogosult a színpadi művet előadni, a díjazásra a külön jogszabályban megállapított díjtételeket kell alkalmazni, és a Szerzői Jogvédő Hivatalhoz befizetni.

21. §[12]

22. § A felek kivételes esetekben megállapodhatnak abban, hogy más művének átdolgozásával vagy feldolgozásával alkotott színpadi művet - amennyiben az az eredeti szerző művétől lényegesen eltér, s attól függetlenül egyéni, önálló alkotásnak tekinthető -, a díjazás szempontjából úgy tekintik, mintha azt más szerző művétől függetlenül alkották volna.

23. §[13]

24. § (1) Ez a rendelet az 1970. évi január hó 1. napjával lép hatályba; rendelkezéseit a hatálybalépést követően kötött szerződésekre kell alkalmazni.

(2) A színházaknak és más rendezőszerveknek színpadi művek megalkotására és nyilvános előadására vonatkozó szerződéseiről szóló 179/1968. (MK. 19.) MM-ÁH utasítás e rendelet kihirdetésének napján hatályát veszti.

Melléklet a 2/1970 (III.20.) MM rendelethez

A)[14]

B) Színpadi művek nyilvános előadására vonatkozó szerződések alapján fizethető díjak[15]

Lábjegyzetek:

[1] A Szakszervezetek Országos Tanácsa megszűnt.

[2] A Szakszervezetek Országos Tanácsa megszűnt.

[3] Lásd az 1995. évi XCV. törvényt.

[4] A 6. § (1) bekezdése a 4/1988. (II. 12.) MM rendelet 1. §-ának (1) bekezdésével megállapított szöveg.

[5] A 7. § (2) bekezdése a 4/1988. (II. 12.) MM rendelet 1. §-ának (2) bekezdésével megállapított szöveg.

[6] A 12. § (3) bekezdése a 4/1988. (II. 12.) MM rendelet 1. §-ának (3) bekezdésével megállapított szöveg.

[7] A 13. § (3) bekezdését a 4/1988. (II. 12.) MM rendelet 1. §-ának (5) bekezdése hatályon kívül helyezte.

[8] A kulturális járulék fizetését az 1993. évi XXIII. törvény 4. §-a (1) bekezdésének b) pontja és melléklete szabályozza.

[9] A 14. § (2) bekezdését a 4/1988. (II. 12.) MM rendelet 1. §-ának (5) bekezdése hatályon kívül helyezte.

[10] A Szerzői Jogvédő Hivatal jogutódja a 146/1996. (IX. 19.) Korm. rendeletben meghatározott közalapítvány, illetve egyesület.

[11] A 18. § (2) bekezdése a 7/1992. (IV. 8.) MKM rendelet 1. §-ával megállapított szöveg.

[12] A 21. §-t a 4/1988. (II. 12.) MM rendelet 1. §-ának (5) bekezdése hatályon kívül helyezte.

[13] A 23. §-t a 4/1988. (II. 12.) MM rendelet 1. §-ának (5) bekezdése hatályon kívül helyezte.

[14] A melléklet A) táblázatát a 4/1988. (II. 15.) MM rendelet 1. §-ának (5) bekezdése hatályon kívül helyezte.

[15] A melléklet B) táblázatát a 4/1988. (II. 12.) MM rendelet 1. §-ának (4) bekezdése, illetve 1. számú melléklete állapította meg.

Tartalomjegyzék