55/1970. (XII. 30.) PM rendelet
a leltározási, mérleg- és mérlegbeszámoló készítési kötelezettségről
A számvitel rendjéről szóló 1968. évi 33. számú törvényerejű rendelet 19. § (2) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendelem:
A rendelet hatálya
1. §
(1) A rendelet hatálya kiterjed az állami vállalatokra, a szövetkezetekre és az egyéb szocialista gazdasági szervezetekre (a továbbiakban: vállalatok).
(2) A rendelet hatálya szempontjából
a) állami vállalatok: az önállóan gazdálkodó állami vállalatok, a trösztök, a vállalati gazdálkodási rend szerint működő kutató-fejlesztő intézetek;
b) szövetkezetek: a kisipari és házipari szövetkezetek, a mezőgazdasági és halászati termelőszövetkezetek, a mezőgazdasági szakszövetkezetek, az általános fogyasztási és értékesítő szövetkezetek, a takarékszövetkezetek és a lakásszövetkezetek;
c) egyéb szocialista gazdasági szervezetek: az állami vállalatok vagy a szövetkezetek, valamint az állami vállalatok és a szövetkezetek által létrehozott közös vállalatok (ideértve a szövetkezeti közös vállalatokat és vállalkozásokat, valamint a részvénytársaságként vagy korlátolt felelősségű társaságként működő közös vállalatokat is), a vízgazdálkodási társulatok, a társadalmi szervezetek vállalatai, valamint az egyesülések és irodák.
Leltározás
2. §
(1) A vállalatok a kezelésükbe, vagy tartós és ingyenes használatukba adott, illetőleg tulajdonukat képező eszközöket (aktívákat), valamint azok forrásait (passzívákat), továbbá a birtokukban levő idegen eszközöket e rendelet mellékletében meghatározott időpontban (időszakban) és módon kötelesek leltározni és annak alapján leltárt készíteni. A mellékletet a Pénzügyi Közlönyben kell közzé tenni.
(2) A vállalatok a mellékletben foglalt szabályozások szerint a rendelet hatálybalépését követő 90 napon belül kötelesek leltározási szabályzatot készíteni, illetve a meglevő leltározási szabályzatukat kiegészíteni vagy módosítani.
(3) A leltározási szabályzat életbeléptetését, kiegészítését és módosításait ellenőrizhető módon írásban kell rögzíteni.
(4) A leltározási szabályzat összeállításáról és az abban foglaltak megtartásáról és megtartatásáról a vállalat igazgatója (a szövetkezeti szerv vezetője) és a vállalat számviteli rendjéért felelős vezető (gazdasági igazgató, gazdasági igazgató helyettes, igazgató-főkönyvelő, főkönyvelő) együttesen kötelesek gondoskodni.
(5) A rendelet mellékletében foglalt leltározási Időpontoktól (időszakoktól) és módoktól a vállalatok csak a Pénzügyminisztérium engedélyével térhetnek el. Az engedélyek kiadása előtt a Pénzügyminisztérium - a szükséghez képest - az ágazati minisztérium (országos érdekképviseleti szerv) véleményét kikéri.
Értékelés
3. §
(1) Az eszközöket és azok forrásait (az aktív és passzív vagyonrészeket, valamint az alapokat) a mérlegben e rendelet mellékletében foglalt szabályozások szerint kell értékelni.
(2) A készleteket csak akkor szabad a rendelet mellékletében meghatározott értékben értékelni, ha azok a vonatkozó előírásoknak (szabvány, szállítási feltételek, szakmai előírások, vagy szerződés szerinti feltételek) és eredeti rendeltetésüknek megfelelnek. Attól az időponttól kezdődően, amikor a vállalat megállapítja, hogy valamely készlet értékéből vesztett, az ilyen készletet a teljes értékű készletek előírásszerű értékének megfelelő hányadában, de legalább hulladék, illetve haszonanyag áron kell értékelnie.
(3) Ha a vállalat az állóeszközök vagy készletek egy részét kiselejtezte, de a kiselejtezett eszközök bármely okból a mérlegkészítés időpontjában még a vállalat kezelésében, illetőleg tulajdonában vannak, úgy azokat a mérlegbe a hasznosítási lehetőségtől függően hulladék-, illetve haszonanyagáron kell felvenni. Ugyanez vonatkozik az állóeszközök selejtezésénél visszamaradó bontási anyagokra is.
(4) A vállalatok e rendelet mellékletében foglalt értékelési előírásoktól, valamint a leltározási szabályzatukban már rögzített értékelési módtól - amennyiben az a vállalat költségvetési kapcsolatait érinti - csak a Pénzügyminisztérium előzetes engedélye alapján térhetnek el. Az engedélyek kiadása előtt a Pénzügyminisztérium - a szükséghez képest - az ágazati minisztérium (országos érdekképviseleti szerv) véleményét kikéri.
Mérlegkészítési kötelezettség
4. §
(1) A vállalatok a naptári év utolsó napjával mérleget és eredménykimutatást (a továbbiakban: mérleg) kötelesek készíteni.
(2) A mérleg a vállalat eszközeinek és forrásainak az év utolsó napján meglevő állománya értékét és - az eredménykimutatással egyezően -a gazdasági tevékenység realizált pénzügyi (gazdasági) eredményét tartalmazza.
(3) A mérleget a szabályszerűen végrehajtott leltározás alapján helyesbített, bizonylatokkal alátámasztott és ellenőrzött könyvviteli nyilvántartások, valamint az évre vonatkozó főkönyvi kivonat alapján kell elkészíteni.
A mérleg bizonylati alátámasztása
5. §
(1) A mérleg bizonylatai a leltározás alapján helyesbített analitikus nyilvántartásokkal számszerűen egyező főkönyvi számlák, illetve az azok alapján készített főkönyvi kivonat.
(2) A mérleg bizonylati alátámasztásaként, az előző bekezdésben foglaltakon kívül, legalább a következőket kell megőrizni:
a) leltározási szabályzat (az ahhoz kapcsolódó leltározási ütemterv, valamint ezek kiegészítései és módosításai),
b) a leltározás szabályszerű végrehajtását igazoló bizonylatok (leltárfelvételi jegyek, ívek és összesítők, beleértve a leltárkülönbözetekről felvett jegyzőkönyveket stb.),
c) a leltározás ellenőrzése során készített feljegyzések,
d) a befejezetlen termelésről, úton levő készletekről (árukról) stb. felvett leltárak,
e) az adósok és hitelezők, valamint munkavállalók (tagok) tartozásainak és követeléseinek egyeztetett és tisztázott, az év végi fordulónappal készített leltára (a tartozásokat és követeléseket vállalatonként, illetve névszerint tartalmazó kivonata),
f) az értékelésnél használt (utókalkuláció, ár- és egyéb) dokumentációk,
g) az átmenő aktívák és passzívák értékének meghatározását tartalmazó bizonylatok és számítások,
h) az eredményelszámolás bizonylatai és számításai,
i) az állóeszközök alapja és a használatba vett állóeszközök nettó értéke közötti különbözet részletezését tartalmazó kimutatás.
A mérleg megállapítása
6. §
(1) Az állami és szövetkezeti vállalatok, valamint a társadalmi szervezetek vállalatainak mérlegét az igazgató, a közös vállalatok mérlegét az igazgatótanács, a szövetkezetek és mezőgazdasági szakszövetkezetek mérlegét a köz- (küldött-) gyűlés, a szövetkezeti társulások mérlegét az igazgatóság, a vízgazdálkodási társulatok mérlegét a taggyűlés állapítja meg.
(2) A mérleg szabályszerűségét és a mérlegben kimutatott eredmény forintösszegének helyességét az igazgató (a szövetkezeti szerv vezetője) és a vállalat számviteli rendjéért felelős vezető aláírásukkal igazolják. Ha a vállalat a mérleg felülvizsgálatával független - a vállalat állományába nem tartozó - szakértőt bízott meg, a mérleget a felülvizsgálatban résztvett szakértőnek is alá kell írnia.
(3) A mezőgazdasági és halászati termelőszövetkezetek és a mezőgazdasági szakszövetkezetek mérlegét a szövetkezet ellenőrző bizottsága köteles záradékolni.
(4) A mérlegben kimutatott eredményből alapokat képezni és az éves eredménytől függő kifizetéseket teljesíteni csak a szabályszerűen elkészített és megállapított mérleg alapján szabad.
A mérleg letétbe helyezése
7. §
(1) A megállapított mérleg és az eredménykimutatás eredeti példányát a mérleg megállapítását követő 6 napon belül - legkésőbb a mérlegbeszámoló hatóságilag előírt beadási határidejét követő 6 napon belül - a vállalati pénzügyi revízióra illetékes adóhatóságnál (a továbbiakban: illetékes adóhatóság) kell letétbe helyezni.
(2) Azok a vállalatok, ahol a mérleg megállapítása nem az igazgató hatáskörébe tartozik az (1) bekezdésben foglalt kötelezettségnek legkésőbb a mérlegbeszámoló hatóságilag előírt beadási határidejét követő 15 napon belül tehetnek eleget.
(3) A (2) bekezdésben foglaltak előfeltétele, hogy a vállalat a 6. § (2) bekezdése szerinti aláírásokkal igazolt mérleget és eredménykimutatást tartalmazó mérlegbeszámolót az illetékes adóhatóságnak a mérlegbeszámoló hatóságilag előírt beadási határidejére megküldje.
(4) Az illetékes adóhatóság a letétbe helyezés megtörténtéről a vállalatoknak írásban igazolást ad és a letétbe helyezett mérlegeket és eredménykimutatásokat megőrzi.
8. §
(1) A letétbe helyezett példányon semmiféle törlés, javítás nem lehet. A törölt, javított adatokat tartalmazó vagy olyan példányokat, amelyeken az adatok nem tisztán, vagy nem egyértelműen láthatók (olvashatók), vagy az eredmény a mérlegben és az eredménykimutatásban nem egyező, az illetékes adóhatóság nem vehet át.
(2) A letéti példányon levő adatoknak számszerűen egyezniük kell az illetékes adóhatóságnak beadott mérlegbeszámoló mérleg és eredménykimutatás adataival.
(3) A letétbe helyezett mérleg és eredménykimutatás adatait utólag megváltoztatni nem szabad. Ha a letéti példány beadását követően vagy a mérlegbeszámoló átvételénél a mérleg vagy az eredménykimutatás adatait módosítják, a vállalatoknak írásbeli helyesbítést kell beadniuk, amelyben az ok megjelölésére utalással közlik a letéti példányok módosított adatait. Ezt az írásbeli helyesbítést a módosítást követő 15 napon belül a letéti példányok átvételére illetékes adóhatósághoz kell benyújtani és a letéti példányokkal együtt kell megőrizni. Az írásbeli helyesbítés aláírására a 6. § (2) bekezdésében foglaltak érvényesek.
(4) A már beadott mérlegbeszámolóban az átvételt követően az egyeztetés vagy összesítés során esetleg végzett javítások a pénzügyi revízió során tett megállapításnak [10. § (3) bekezdés] minősülnek, ezek a letéti példányokat nem érintik.
(5) Ha a mérleg vagy az eredménykimutatás számszerűségét illetően bármilyen vita merül fel, a letétbe helyezett példányon bejegyzetteket a (3) bekezdésben foglaltak figyelembevételével kell eredeti adatoknak tekinteni.
A mérleg nyilvánossága
9. §
(1) A vállalat köteles a megállapított mérlegről dolgozóit, valamint az alapító szerv által szervezett felügyelő bizottságot tájékoztatni és lehetővé tenni, hogy a felügyeleti és ellenőrző szervek, valamint az arra illetékes társadalmi szervek a mérleget megtekinthessék.
(2) A letétbe helyezett mérlegekről és eredménykimutatásokról a 9/1962. (VI. 15.) PM számú rendelet 6. §-ában, valamint a 24/1967. (XII. 15.) PM számú rendelet 13. §-ában meghatározott szervek kaphatnak tájékoztatást az illetékes adóhatóságtól.
A mérleg ellenőrzése
10. §
(1) A megállapított mérleget, a hozzá kapcsolódó eredménykimutatást, leltárakat (leltári bizonylatokat) és egyéb kimutatásokat az illetékes adóhatóság - a mérlegmegállapítás időpontjától függetlenül - a mérlegvalódiság szempontjából megvizsgálja.
(2) Ha az illetékes adóhatóság vizsgálata alapján a mérleg vagy az eredménykimutatás nem szabályszerű, a vállalatot államigazgatási eljárás keretében határozattal kötelezi, hogy a szükséges helyesbítéseket végezze el.
(3) A mérleg, illetve a könyvviteli nyilvántartások szabálytalansága következtében szükséges helyesbítéseket a megállapítás - pénzügyi revízió esetén a jogerős határozat - mérlegidőszakában kell a könyvviteli nyilvántartásokon átvezetni.
Felelősség a mérleg valódiságáért
11. §
(1) A vállalat igazgatója (a szövetkezeti szerv vezetője) és helyettesei (helyettese), illetve a számviteli rendért felelős vezető felelősek e rendeletben és mellékletében foglaltak szabályszerű - a szakmai és a vállalati sajátosságoknak megfelelő - végrehajtásáért. A végrehajtás során biztosítani kell a társadalmi tulajdon védelmét és a mérlegvalódiság követelményének maradéktalan érvényesítését.
(2) Ha az illetékes adóhatóság vizsgálata során a vállalat számviteli rendjét érintő hiányosságokat, a mérleg és a könyvelés, valamint az analitikus nyilvántartás adatai között eltérést állapít meg, a cselekmény súlyától függően, fegyelmi, szabálysértési vagy büntetőjogi felelősségre vonást kezdeményez. A szabálysértéssel kapcsolatban a 17/1968. (IV. 14.) Korm. számú rendelet 163. §-ában foglaltak érvényesek
Mérlegbeszámoló
12. §
(1) A vállalatok a naptári év utolsó napjával évzáró mérlegbeszámolót (zárszámadást) kötelesek készíteni. A mérlegbeszámoló
- mérlegből és azt kiegészítő mellékletekből,
- eredménykimutatásból és mellékleteiből,
- a költségek alakulását tartalmazó kimutatásokból,
- a Pénzügyminisztérium által elrendelt külön adatszolgáltatást tartalmazó kimutatásokból
áll.
(2) A mérlegbeszámolót a szabályszerűen végrehajtott leltározás alapján helyesbített, bizonylatokkal alátámasztott és ellenőrzött könyvelés és a főkönyvi kivonat, illetőleg az azok alapjául szolgáló bizonylatok (feljegyzések) adatai alapján kell elkészíteni.
(3) A mérlegbeszámoló tartalmát, formáját, a kitöltés módját és azt, hogy a mérlegbeszámolót milyen szerveknek kell megküldeni - a Központi Statisztikai Hivatallal egyetértésben - a Pénzügyminisztérium számviteli közleményekben szabályozza.
(4) A vállalat a mérlegbeszámolót február 20-ig köteles szabályszerűen elkészíteni és az illetékes szerveknek megküldeni.
(5) A mérlegbeszámolót a vállalat számviteli rendjéért felelős vezető készíti el. A mérlegbeszámolót a vállalat igazgatója (a szövetkezeti szerv vezetője) és a vállalat számviteli rendjéért felelős vezető köteles aláírni. A mérlegbeszámolóban foglalt adatok valódiságáért - a 11. § (2) bekezdésében foglaltak szerint - mindketten felelősek.
Évközi beszámoló
13. §
(1) A vállalatok negyedévenként kötelesek évközi beszámolót készíteni. Kivételt képeznek a mezőgazdasági ágazatba sorolt vállalatok, amelyek csak a III. negyedévben kötelesek évközi beszámolót készíteni.
(2) Az évközi beszámoló
- évközi könyvviteli mérlegből és mellékleteiből,
- évközi eredménykimutatásból és mellékleteiből,
- a költségek alakulását tartalmazó kimutatásból,
- a Pénzügyminisztérium által elrendelt külön adatszolgáltatást tartalmazó kimutatásból
áll.
(3) Az évközi beszámolót az egyeztetett könyvviteli nyilvántartások és az időszakra vonatkozó főkönyvi kivonat alapján kell elkészíteni.
(4) Az eszközöket és azok forrásait az évközi beszámolóban könyvszerinti értékben kell értékelni.
(5) Az évközi beszámoló tartalmára, formájára, a kitöltés módjára, valamint az elkészítésére és aláírására az abban foglalt adatok valódiságáért való felelősségre vonatkozóan a 12. § (3)-(5) bekezdésben foglaltak érvényesek.
(6) Az évközi beszámoló beadási határidejét a Pénzügyminisztérium állapítja meg.
Egyéb rendelkezések
14. §
(1) A mérlegbeszámolót és az évközi beszámolót, valamint a mérleget és az eredménykimutatást, továbbá ezek mellékleteit - beleértve az 5. §-ban felsorolt bizonylatokat - a vállalatoknak 10 évig meg kell őrizniük.
(2) Az átszervezéssel megszűnt vállalatok okmányait a jogutód vállalat köteles megőrizni.
(3) Az újonnan alakuló vállalatok megalakulásuk időpontjával - az alakulástól számított 60 napon belül - nyitóleltárt és nyitómérleget kötelesek készíteni és a nyitómérleget a (4) bekezdésben meghatározott szerveknek megküldeni. Az újonnan alakuló vállalatoknak a leltározási szabályzatot megalakulásuk időpontjától számított 90 napon belül kell elkészíteniük.
(4) Az átszervezéssel (összevonás, beolvasztás, egyesülés, megosztás, szétválás) megszűnő vállalatok a megszűnés napjával leltárt, zárómérleget, eredménykimutatást és zárójelentést tartoznak készíteni és azt a beolvasztó vállalat egyetértő záradékával ellátva a jogutód vállalatnak kell megőrizni. A zárómérleg és eredménykimutatás beolvasztó vállalat egyetértő záradékával ellátott egy példányát az illetékes adóhatóságnak, valamint az alapító, illetve az érdekképviseleti szervnek kell megküldeni. A beolvadó vállalat mérlegének felülvizsgált adatait a beolvasztó vállalat köteles eszközei és forrásai közzé felvenni.
(5) Az átszervezéssel létrejövő vállalatok az alakulás napjával leltárt és nyitómérleget kötelesek készíteni és a nyitómérleget a jogelőd vállalat egyetértő záradékával ellátva a (4) bekezdésben meghatározott szerveknek megküldeni.
(6) Az újonnan alakuló, továbbá az átszervezéssel megszűnő vállalatok mérlegkészítési kötelezettségére e rendeletben foglaltakon túlmenően a vonatkozó utasítások rendelkezései az irányadók.
(7) A felszámolás útján megszűnő állami vállalatoknak a 8/1968. (II. 17.) PM számú rendeletben foglaltak szerint kell eljárniuk.
(8) A részvénytársasági és korlátolt felelősségű társasági formában működő vállalatok e rendeletet értelemszerűen alkalmazzák, azzal az eltéréssel, hogy az alapokat a megfelelő tőke (tartalék-) részekre bontják fel.
(9) A külföldön működő vállalati érdekeltségekre e rendelet irányelveinek figyelembevételével kiadott külön jogszabály intézkedik.
(10) A pénzintézetek leltározási, mérleg- és mérlegbeszámoló készítési kötelezettségét a Pénzügyminisztérium e rendelet irányelveinek figyelembevételével külön szabályozza.
Hatálybalépés
15. §
Ez a rendelet 1971. január 1. napjával lép hatályba. A rendeletben foglalt előírásokat első ízben az 1971. évi mérleg és eredménykimutatás, valamint mérlegbeszámoló és évközi beszámoló elkészítésénél kell alkalmazni. Egyidejűleg a 15/1968. (V. 10.) PM számú rendelet hatályát veszti.
Madarasi Attila s. k.,
pénzügyminiszterhelyettes