Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

8/1970. (VIII. 23.) EüM rendelet

a kozmetikai készítmények egészségügyi szakvéleményezéséről, törzskönyvezéséről és egészségügyi ellenőrzéséről

A kozmetikai készítmények előállításáról és forgalombahozataláról szóló 8/1959. (II. 12.) Korm. számú rendeletnek a 6/1969. (II. 2.) Korm. számú rendelettel módosított 3. és 5. §-ában foglalt felhatalmazás alapján - a törzskönyvezési eljárást illetően a nehézipari miniszterrel és a belkereskedelmi miniszterrel egyetértésben - a következőket rendelem.

Kozmetikai készítmények egészségügyi szakvéleményezése

1. §

(1) Ha a kozmetikai készítmény mérget, mérgező anyagot vagy különleges élettani hatású anyagot (enzim, hormon, vitamin stb.) tartalmaz, a gyártási engedély iránt benyújtott kérelemhez csatolni kell az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet (a továbbiakban: Intézet) szakvéleményét. Az előállító köteles a szakvélemény adására irányuló kérelmében az e rendelet mellékletében feltüntetett adatokat az Intézetnek bejelenteni. A kérelemhez csatolni kell a készítményből, annak összetevőiből és csomagoló anyagából 3-3, illetőleg az Intézet által esetenként meghatározott mennyiségű mintát, valamint a rendelkezésre álló, a készítménnyel kapcsolatos szakirodalmi adatokat.

(2) Az Intézet szakvéleményét az előállítóval valamennyi szükséges adat beérkezésétől számított 30 napon belül írásban közli.

2. §

A gyártási engedély iránt benyújtott kérelemhez - minden gyártási engedélyhez kötött kozmetikai készítmény esetében - az előállító köteles csatolni az előállítás helye szerint illetékes járási [városi, városi (fővárosi) kerületi] állami közegészségügyi-járványügyi felügyelő állásfoglalását arról, hogy az adott készítmény gyártásához szükséges közegészségügyi feltételek az előállító telephelyén biztosítottak.

3. §

Az első fokú engedélyező hatóság megkeresésére a megyei (fővárosi, megyei jogú városi) tanács vb egészségügyi osztálya a kozmetikai készítmény gyártásának engedélyezése iránt benyújtott kérelmet abból a szempontból vizsgálja és véleményezi, hogy a készítmény - az előállító kérelmében közölt adatok szerint - tartalmaz-e az 1. § (1) bekezdésében meghatározott anyagot. Igenlő esetben megvizsgálja, hogy az 1. §-ban említett szakvéleményt a kérelmező csatolta-e.

4. §

(1) Ha a kozmetikai készítmény az 1. § (1) bekezdésében felsorolt anyagot tartalmaz, az első fokú engedélyező hatóság megkeresésére a megyei (fővárosi, megyei jogú városi) állami közegészségügyi-járványügyi felügyelő a kérelem és mellékletei alapján - az Intézetnek az 1. § alapján adott szakvéleményét figyelembevéve - egészségügyi szempontból elbírálja a gyártani kívánt készítményt, illetve állást foglal abban, hogy milyen feltételek mellett ért egyet a gyártási engedély kiadásával.

(2) Ha az 1. § (1) bekezdésében felsorolt anyagot tartalmazó kozmetikai készítmény gyártási engedélyének visszavonása közegészségügyi érdekből válik szükségessé, a visszavonás kérdésében az első fokú engedélyező hatóság megkeresésére a megyei (fővárosi, megyei jogú városi) állami közegészségügyi-járványügyi felügyelő ad indokolt véleményt. A véleményben nyilatkozni kell arról is, hogy milyen méltányos határidő engedélyezhető a gyártás, illetőleg a forgalombahozatal befejezésére. Az engedély visszavonását a felügyelő is kezdeményezheti.

A készítmények törzskönyvezése

5. §

(1) Az első fokú engedélyező hatóság a törzskönyvezést elrendelő határozatának egy példányát az Intézetnek is megküldi. Az Intézet a készítményt a gyártást engedélyező határozat alapján törzskönyvezi.

(2) Az Intézet a készítmény törzskönyvezéséről az engedélyező hatóságot, az illetékes megyei (fővárosi, megyei jogú városi) állami közegészségügyi-járványügyi felügyelőt, a Belkereskedelmi Minisztériumot, a Kereskedelmi Minőségellenőrző Intézetet és az előállítót írásban értesíti.

6. §

(1) Törzskönyvezett készítményt csak a gyártási engedélyben megnevezett gyártó állíthat elő. Törzskönyvezett készítményt csak a törzskönyvbe bejegyzett módon, összetételben, minőségben és csomagolásban szabad előállítani, illetőleg forgalombahozni, vagy forgalomban tartani.

(2) Az előállító köteles az általa gyártott törzskönyvezett készítményekről külön-külön gyártási naplót vezetni. Ebben fel kell tüntetni a gyártás idejét, az esetleges gyártási sorozat-számot, valamint az előállított mennyiséget.

(3) A törzskönyvezett készítményhez használati utasítást kell mellékelni.

(4) A törzskönyvezett készítmény burkolatán vagy címkéjén az 1/1969. (II. 2.) NIM számú rendelet 6. §-ában előírtak mellett fel kell tüntetni a készítmény

a) törzskönyvi számát,

b) hatóanyagát,

c) esetleges adagolását és különleges eltartási módját.

(5) Ha a (4) bekezdésben felsorolt adatokat a törzskönyvezett készítmény burkolatán vagy címkéjén feltüntetni nem lehet, azokat a használati utasításban kell közölni.

7. §

(1) Ha az előállító a törzskönyvezett készítmény előállításának és forgalombahozatalának módját meg kívánja változtatni, ehhez a gyártást engedélyező első fokú hatóság előzetes engedélye szükséges. Az eljárásra a gyártási engedélyezési eljárásra vonatkozó rendelkezések az irányadók.

(2) Az Intézet a törzskönyvi bejegyzés módosításának megtörténtéről az engedélyező hatóságot, az illetékes megyei (fővárosi, megyei jogú városi) állami közegészségügyi-járványügyi felügyelőt, a Belkereskedelmi Minisztériumot, a Kereskedelmi Minőségellenőrző Intézetet és az előállítót írásban értesíti.

8. §

(1) A törzskönyvezett készítmény törzskönyvből való törlését a gyártást engedélyező hatóság az illetékes megyei (fővárosi, megyei jogú városi) állami közegészségügyi-járványügyi felügyelővel egyetértésben rendeli el. A gyártást engedélyező hatóság abban az esetben rendeli el a törzskönyvből való törlést, ha a gyártási engedélyt visszavonta, vagy a törzskönyvezett készítmény összetétele úgy módosult, hogy az az 1. § (1) bekezdésében felsorolt anyagot már nem tartalmaz, vagy ha a törzskönyvezett készítmény gyártását az előállító végleg megszüntette.

(2) Ha az előállító a törzskönyvezett készítmény gyártását bármely oknál fogva véglegesen megszünteti, úgy e tényt 15 napon belül - a törzskönyvből való törlés elrendelésének céljából is - köteles bejelenteni a gyártást engedélyező hatóságnak.

(3) A törzskönyvből törölt készítményt - ha az engedélyező hatóság a gyártási engedélyt nem vonta vissza - az előállító, mint törzskönyvezett készítményt, csak a törzskönyvből való törlés napját követő 3 hónap alatt hozhatja forgalomba. A törzskönyvből való törlés napján kereskedelmi forgalomban levő, vagy a törlés napját követő 3 hónap alatt kereskedelmi forgalomba került készítmény minden megkötöttség nélkül, mint törzskönyvezett készítmény tartható forgalomban.

(4) Az Intézet a törzskönyvből való törlés megtörténtéről az engedélyező hatóságot, az illetékes megyei (fővárosi, megyei jogú városi) állami közegészségügyi-járványügyi felügyelőt, a Belkereskedelmi Minisztériumot, a Kereskedelmi Minőségellenőrző Intézetet és az előállítót írásban értesíti.

A készítmények egészségügyi ellenőrzése

9. §

(1) A készítmények és összetevőik minőségét, összetételét, csomagolását, tárolását, valamint a gyártás és forgalombahozatal körülményeit egészségügyi szempontból az állami közegészségügyi-járványügyi felügyelők és az Intézet köteles ellenőrizni.

(2) A törzskönyvezett készítmények ellenőrzését az Intézetnek

a) a gyártónál félévenként,

b) a forgalmazás során szükség szerint

kell végeznie.

(3) Az egyéb készítmények ellenőrzését - egészség veszélyeztetésére utaló gyanú esetén, vagy az Állami Közegészségügyi-Járványügyi Főfelügyelőség külön utasítására - mind a gyártónál, mind a forgalmazás során az Intézet és az illetékes megyei (fővárosi, megyei jogú városi) állami közegészségügyi-járványügyi felügyelők végzik.

(4) Az ellenőrzés az (1) bekezdésben felsoroltakon túlmenően kiterjedhet a készítmény előállításával, raktározásával, valamint forgalmával kapcsolatban vezetett nyilvántartások és könyvek egészségügyi szempontból jelentős adataira is.

(5) Az ellenőrző szerv az (1) bekezdésben meghatározott ellenőrzése során az előállítónál a készítményből, annak előállításához használt anyagokból, valamint a forgalombahozónál a készítményből mintavételre jogosult. Kívánságra ellenmintát kell hagyni. A mintavételről jegyzőkönyvet kell készíteni. A mintákat mind az előállító, mind a forgalombahozó díjtalanul köteles kiszolgáltatni.

(6) Az ellenőrzés eredményéről egészségügyi kifogás esetén az ellenőrző szerv az első fokú engedélyező hatóságot és az előállítót értesíteni köteles.

(7) Az állami közegészségügyi-járványügyi felügyelő az ellenőrzés kapcsán a 18/1968. (V. 5.) Korm. számú rendelet 8. §-a alapján tett intézkedéséről az első fokú engedélyező hatóságot - a szükséges intézkedések megtétele céljából - a határozata egy példányának megküldésével értesíti.

10. §

(1) Az első fokú engedélyező hatóság megkeresésére az Intézet nyilvánít szakvéleményt az 1. § (1) bekezdésében meghatározott anyagot tartalmazó készítmény felhasználása, átdolgozása és megsemmisítése kérdésében, ha a készítmény az egészségre ártalmas, az egészségügyi követelményeknek meg nem felelő vagy az előírt minőségtől eltérő.

(2) A megyei (fővárosi, megyei jogú városi) állami közegészségügyi-járványügyi felügyelő a felhasználásra, az átdolgozásra, vagy a megsemmisítésre vonatkozó határozattal kapcsolatban egyetértő nyilatkozatát az Intézet szakvéleménye figyelembevételével teszi meg.

Vegyes és hatályba léptető rendelkezések

11. §

Az 1969. március 1-e előtt engedélyezett és e rendelet hatályba lépésekor forgalomban levő kozmetikai készítményt - amennyiben az az 1. § (1) bekezdésében meghatározott anyagot tartalmaz és törzskönyvezését nem rendelték el - az előállító köteles 1970. év XII. hó 31. napjáig törzskönyveztetni és ebből a célból az Intézetnek az általa kívánt és a törzskönyvezéshez szükséges adatokat bejelenteni.

12. §

Aki a kozmetikai készítmények előállítására vagy forgalombahozatalára vonatkozó egészségügyi szabályokat megszegi a 17/1968. (IV. 14.) Korm. számú rendelet 72. §-ába ütköző szabálysértést követ el.

13. §

Az Állami Közegészségügyi-Járványügyi Felügyelet illetékes szervei és intézményei - nem saját kezdeményezésből - végzett vizsgálatai és egyéb tevékenységei díjkötelesek. A fizetendő díjakat az egészségügyi miniszter állapítja meg.

14. §

Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba, rendelkezéseit az 1969. február 28-át követően engedélyezett kozmetikai készítményekre is alkalmazni kell, egyidejűleg az 1/1961. (III. 7.) EüM számú rendelet hatályát veszti.

Dr. Tóth Béla s. k.,

egészségügyi miniszterhelyettes

Melléklet a 8/1970. (VIII. 23.) EüM számú rendelethez

Bejelentőlap kozmetikai készítményekről

1. A készítmény neve:

2. Az előállító neve és címe:

3. A forgalombahozó neve és címe:

4. A készítmény előállítási módjának leírása:

5. A készítmény százalékos összetétele:

8. A készítmény összetevő anyagainak minőségi jellemzői:

7. Javasolt lejárati idő (bomlékony készítményeknél) vagy szavatossági idő:

8. Esetleges különleges eltartási mód:

9. Milyen kiszerelési egységekben kerül forgalomba:

10. Az egyes kiszerelési egységekhez milyen kiszerelő anyagokat kíván használni:

11. A tervezett címke teljes szövege:

12. Használati utasítás-tervezet:

13. A gyártás során a gyártó által alkalmazni kívánt ellenőrző (vizsgálati) módszerek:

Tartalomjegyzék