Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

45/1971. (XII. 30.) PM rendelet

az állampolgárok telek-, lakás- és üdülőtulajdonának bejelentéséről és nyilvántartásáról

Az állampolgárok telektulajdonának egyes kérdéseiről szóló 31/1971. (X. 5.) Korm. rendelet 18. §-a (3) bekezdésének a) pontjában, valamint az állampolgárok lakás- és üdülőtulajdonának egyes kérdéseiről szóló 32/1971. (X. 5.) Korm. rendelet 16. §-a (3) bekezdésének a) pontjában kapott felhatalmazás alapján - figyelemmel a lakosság lakás- és üdülőépítésének telekellátási rendszeréről szóló 1031/1969. (VIII. 31.) Korm. számú határozat 7. d) pontjában kapott felhatalmazásra is - az építésügyi és városfejlesztési miniszterrel, a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszterrel és az érdekelt más miniszterekkel (országos hatáskörű szervek vezetőivel) egyetértésben a következőket rendelem:

1. §

(1) A tulajdonszerzési korlátozásra és az elidegenítési kötelezettségre vonatkozó rendelkezések végrehajtása, valamint a telekadó fizetési kötelezettség megállapítása érdekében az egy személy, illetőleg egy család (a házastársak és a kiskorú gyermekeik, továbbá a házastársakkal együttlakó nagykorú nőtlen, illetőleg hajadon gyermekeik) telek-, lakás- és üdülőtulajdonát - az e rendeletben meghatározott módon - be kell jelenteni és nyilvántartásba kell venni.

(2) A telek-, lakás- és üdülőtulajdon fogalmára a 25/1971. (X. 5.) ÉVM-IM és a 26/1971. (X. 5.) ÉVM-IM együttes rendelet rendelkezéseit kell alkalmazni.

2. §

(1) Bejelentést az a személy (család) köteles tenni, akinek az ország területén bárhol

a) beépítetlen lakó- vagy üdülőtelek tulajdona, illetőleg

b) egynél több lakás- vagy üdülőtulajdona van.

(2) Nem kell bejelentést tenni annak, aki a telekadóról szóló 12/1970. (IV. 16.) PM-ÉVM rendeletben előírt bevallási kötelezettségének korábban már eleget tett, és ennek során a saját, illetőleg a család [1. § (1) bekezdés] tulajdonában levő valamennyi beépítetlen telket (lakást, üdülőt) bejelentette, ha azóta változás nem történt.

3. §

(1) A bejelentést 1972. június hó 30. napjáig kell megtenni a tulajdonos állandó lakóhelye szerint illetékes városi (fővárosi kerületi) tanács végrehajtó bizottságának pénzügyi feladatot ellátó szakigazgatási szervéhez, megyei városi kerületi hivatalhoz, illetőleg községi (nagyközségi) szakigazgatási szervhez (a továbbiakban együtt: pénzügyi szerv), az erre a célra szolgáló nyomtatványon. A bejelentésben a személy (család) tulajdonában az ország területén bárhol levő, valamennyi beépítetlen lakó- és üdülőtelket, továbbá lakás- és üdülőtulajdont fel kell tüntetni. A család tagjainak tulajdonáról közös bejelentést kell tenni.

(2) Ha a bejelentésre kötelezettnek az állandó lakóhelyén kívül van telek-, lakás vagy üdülőtulajdona, a bejelentés egy példányát egyidejűleg meg kell küldenie az ingatlan fekvése szerint illetékes pénzügyi szervhez is.

(3) A bejelentést követően a tulajdonban valamint az állandó lakóhelyben bekövetkezett változásokat a változást követő 15 napon belül be kell jelenteni. E határidőn belül kell bejelentést tennie annak a személynek (családnak)is, aki a rendelet hatálybalépésekor nem esik bejelentési kötelezettség alá, ezt követően azonban beépítetlen lakó- vagy üdülőtelek, illetőleg egynél több lakás vagy üdülő tulajdonosává válik.

(4) A telek-, lakás- és üdülőtulajdonban bekövetkezett változásról - a tulajdonjog telekkönyvi bejegyzése ügyében hozott földhivatali határozat egy példányának megküldésével - a szerző tulajdonos állandó lakóhelye szerinti pénzügyi szervet értesíteni kell.

4. §

Az ingatlan fekvése szerint illetékes pénzügyi szerv:

a) a birtokívek, valamint a rendelkezésre álló egyéb adatok (építési telek-nyilvántartás, házadó bevallások stb.) alapján ellenőrzi és egyezteti a bejelentésben szereplő adatokat;

b) a felmerült vitás kérdések tisztázása érdekében megkeresi az illetékes szakhatóságokat;

c) ellátja az illetékességi területén levő adóköteles beépítetlen építési telkekkel kapcsolatos adóigazgatási teendőket;

d) adatlappal értesíti az állandó lakóhely szerinti pénzügyi szervet a településen levő olyan beépítetlen lakó- és üdülőtelkek, valamint lakások és üdülők tulajdonosairól, akiknek állandó lakóhelye más településen van.

5. §

(1) A bejelentésre kötelezettnek az ország területén bárhol levő beépítetlen lakó- és üdülőtelkét, valamint lakás- és üdülőtulajdonát az állandó lakóhely szerinti pénzügyi szervnél nyilván kell tartani és a tulajdonban bekövetkezett változásokat folyamatosan vezetni kell. Nyilvántartást kell készíteni továbbá - a 4. § d) pontjában említett adatlapok alapján - azokról a bejelentésre egyébként nem kötelezett tulajdonosokról is, akiknek a lakás- vagy üdülőtulajdonuk nem az állandó lakóhelyükön van.

(2) A nyilvántartást úgy kell elkészíteni, hogy abból megállapítható legyen a település területén állandó lakással rendelkező valamennyi személy (család), akinek

a) a tulajdonában az állandó lakóhelyén vagy más településen beépítetlen lakó- vagy üdülőtelek van, illetőleg

b) a telek-, lakás- vagy üdülőtulajdona a megállapított mértéket meghaladja.

(3) A nyilvántartások, valamint a rendelkezésre álló egyéb adatok figyelembe vételével az állandó lakóhely szerinti pénzügyi szerv

a) záradékolja a beépítetlen lakó- vagy üdülőtelek és a lakás- vagy üdülőtulajdon szerzéséhez (építéséhez) a külön jogszabályok szerint szükséges nyilatkozatokat, illetőleg határozattal megtagadja a záradékolást akkor, ha a személy (család) tulajdonszerzési (építési) korlátozás alá esik;

b) az elidegenítési kötelezettség teljesítésére megállapított határidő lejárta után jegyzéket készít azokról a személyekről (családokról) akiknek a tulajdonában a megállapított mértéket meghaladó számú beépítetlen lakó- vagy üdülőtelek, illetőleg lakás- vagy üdülőtulajdon van és a jegyzéket előterjeszti a tanács végrehajtó bizottságához;

c) adatlappal értesíti az ingatlan fekvése szerinti pénzügyi szervet - illetőleg visszaigazolja annak a 4. § d) pontja szerinti értesítését - az állandó lakással helyben rendelkező azokról a tulajdonosokról, akiknek más településen van telek-, lakás- vagy üdülőtulajdonuk. Közli továbbá az említettek tulajdonában később bekövetkezett olyan változásokat, amelyek az ingatlan fekvése szerinti pénzügyi szervet érintik.

6. §

A telek-, lakás- és üdülőtulajdon bejelentése, nyilvántartása és a felmerült vitás kérdések elbírálása során az illetékes földhivatal, továbbá az első fokú építésügyi hatóság köteles - a tulajdonos kérelmére, illetőleg a pénzügyi szerv megkeresésére - a külön jogszabályok rendelkezései szerint közreműködni és a nyilvántartás folyamatos vezetéséhez szükséges adatokat (építési tilalom elrendelése, megszüntetése, használatbavételi engedély kiadása stb.) rendszeresen szolgáltatni.

7. §

Ez a rendelet 1972. január hó 1. napján lép hatályba.

Dr. Garamvölgyi Károly s. k.,

a pénzügyminiszter első helyettese