9/1971. (V. 18.) MÉM-PM-ÁH együttes rendelet
az erdőművelési munkákról, finanszírozási és elszámolási rendjükről
Az 56/1967. (XII. 19.) Korm. rendelet 12. §-ában, valamint a 38/1967. (X. 12.) Korm. rendelet 22. § (3) bekezdésében foglaltak alapján, az érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel, valamint a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával egyetértésben a következőket rendelem.
1. §
(1) A rendelet hatálya kiterjed a (2) bekezdésben foglalt kivétellel valamennyi állami vállalat és szerv erdőművelési munkáira, továbbá a mezőgazdasági és a halászati termelőszövetkezetek, az egyszerűbb mezőgazdasági szövetkezetek és a szövetkezetek társulásai (a továbbiakban: termelőszövetkezetek) körében bármilyen forrásból megvalósuló erdőművelési munkákra.
(2) Nem terjed ki a rendelet hatálya a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium felügyelete alá tartozó erdőgazdaságok (erdő- és fafeldolgozó gazdaságok, állami erdő- és vadgazdaságok, Pilisi Állami Parkerdőgazdaság, Tanulmányi Állami Erdőgazdaság) és állami gazdaságok, valamint a Honvédelmi Minisztérium felügyelete alá tartozó erdőgazdaságok erdőművelési munkáira, továbbá a községek és városok belterületén végzett, nem célcsoportos állami beruházásból megvalósuló fásítási és parkosítási munkákra.
(3) E jogszabály alkalmazásában erdőművelési munkán az erdősítést és az erdőfenntartással kapcsolatos tevékenységet kell érteni. Erdősítés: az erdőfelújítás, az erdő művelési ágból kibocsátott területek pótlása érdekében végzett (erdőfelújítást pótló) telepítés, erdőtelepítés, fásítás és a mezőgazdasági nyárfa-telepítés. Az erdőfenntartással kapcsolatos tevékenységet a 4. § (2) és (3) bekezdése részletezi.
2. §
(1) Az állami vállalatok és szervek saját fejlesztési alapjukból, a termelőszövetkezetek pedig az elkülönítetten kezelt "erdőfenntartási tartalék"-ból finanszírozzák az erdőfelújítási, erdőfelújítást pótló telepítési és az erdőfenntartási munkákat.
(2) Ha a 43/1970. (XII. 13.) PM-MÉM együttes rendelet 47. §-a szerint képzett tartalék nem fedezné az erdőfenntartás e rendelet alapján meghatározott éves költségét, a termelőszövetkezetek az (1) bekezdésben felsorolt munkák költségeinek fedezetére állami támogatást vehetnek igénybe.
(3) A termelőszövetkezetek a mezőgazdasági cellulóz-nyárfatelepítések véghasználatakor az újratelepítés költségének megfelelő összeget beruházási forrásként tartalékolni kötelesek.
3. §
Célcsoportos állami beruházásból történik az alábbi munkák finanszírozása:
- új erdők, mezővédő és legelővédő erdősávok létesítése,
- mezőgazdasági művelésre, vagy legeltetésre alkalmatlan területek fásítása,
- utak, vasutak, csatornák, vízfolyások mentén fásítások és erdősávok létesítése,
- a talajvédelem és árvízvédelem érdekében végzett fásítások,
- az erdők osztályozása során [26/1970. (XI. 26.) MÉM rendelet] gazdaságtalannak minősített és közérdekből fenntartandó erdők újraerdősítése,
- a termelőszövetkezetek mezőgazdasági cellulóz nyárfatelepítése,
- az erdőtelepítési és fásítási munkák érdekében végzett talaj előkészítési, pótlási, ápolási, tisztítási és erdővédelmi munkák, a 43/1970. (XII. 13.) PM-MÉM együttes rendelet 23. §-ában meghatározott korig a 2. számú mellékletben meghatározott feltételek mellett,*
- erdőállományok létesítését és védelmét szolgáló műszaki létesítmények megvalósítása.
4. §
(1) Az erdőművelési munkákat egységárakon, vagy ráfordítások alapján kell elszámolni.
(2) Az erdőműveléssel kapcsolatos tervezési, valamint kivitelezési munkákat, továbbá az egyes erdőfenntartási munkákat és azok lebonyolítását az 1. számú mellékletben* megjelölt egységárak, illetve díjak figyelembevételével kell elszámolni. Az egységárak, illetve díjak legmagasabb (maximált) hatósági árak, azoktól csak lefelé szabad eltérni.
(3) Ráfordítások alapján lehet elszámolni a következő munkák költségeit:
- a törzskönyvezett fenyő-, nyár- és fűz szaporítóanyag termelő telepek létesítése,
- a nyiladékok, tűzvédelmi pászták, határjelek, létesítése és fenntartása,
- a hatóságilag elrendelt erdővédelmi munkák, a vadkárelhárító kerítések létesítésének kivételével,
- azok a beruházás-jellegű erdőművelési munkák, amelyek különleges jellegük és költségigényük folytán egységáras alapon nem számolhatók el,
- az erdőtelepítéssel és erdőfenntartással kapcsolatos műszaki létesítmények megvalósítása.
(4) A ráfordítások alapján elszámolható munkáknál saját vállalkozásban végzett kivitelezés esetén az összes közvetlen költségen felül, rezsi és nyereség címén e költségek 18%-a számolható el. Idegen kivitelezés esetén a kivitelező által számlázott összeget lehet elszámolni. Ezek alól kivétel: az építmény állóeszköz csoportba sorolt létesítmények kivitelezése, amelynek költségvetését és elszámolását az építési beruházásokra előírt módon kell elkészíteni.
(5) A célcsoportos állami beruházások terhére ráfordításos alapon csak a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium által a felsorolt célokra évenként előzetesen jóváhagyott összegeket lehet elszámolni.
5. §
(1) Az erdősítést csak előzetes termőhelyfeltáras és a 26/1970. (XI. 26.) MÉM rendelet alapján végrehajtott osztályozás után lehet elvégezni. Termőhely-feltárási szakvéleményt az a szerv adhat, amely megfelelő berendezéssel, felszereléssel és erdészeti képesítésű szakemberrel rendelkezik. A termőhely-feltárási szakvélemény készítésének kötelező szempontjait a 3. számú melléklet* tartalmazza.
(2) Nemes nyár és fűz erdősítésekhez, valamint mezőgazdasági cellulóz-nyárfatelepítésekhez csak fajtaazonos, minősített ültetési anyagot szabad felhasználni.
6. §
(1) Azokra a rendelet hatálya alá tartozó vállalatokra, szervekre, és termelőszövetkezetekre, melyek erdőfelújítási kötelezettségüknek nem tettek eleget, a 33/1962. (IX. 12.) Korm. rendelet 53. § (3) bekezdése alapján az állami erdőrendezőség a felügyeleti szervnek, illetve a megyei mezőgazdasági és élelmezésügyi szakigazgatási szervnek javaslatot tesz az erdőfelújítási hátralék megszüntetése céljából a fakitermelés korlátozására, illetve szüneteltetésére.
(2) Erdőfelújítási hátralék áll fenn
a) tarvágásos erdőfelújítás esetén akkor, ha az éves vágásterület meghaladja a tárgyévet megelőző két évben keletkezett tarvágásos erdőfelújítási kötelezettséget, vagy ha az erdősítő pótlási kötelezettségének nem tett eleget;
b) fokozatos felújítóvágásos erdőfelújítás esetén, ha az elégtelen bontás veszélyezteti a megtelepült újulat további fejlődését, ezért a vég-használatot a bontás folytatására kell korlátozni, vagy a természetes újulat elmaradása, esetleg hiányossága esetén a szükséges mértékű kiegészítés, illetve pótlás nem történt meg, vagy a vágásérettséghez közelálló állományokban jó makktermés esetén - az állami erdőrendezőség által külön előírt - talaj előkészítés a makk befogadására, illetve a makkrakásos alátelepítés elmaradt.
(3) Az erdőfelújítási hátralékok felszámolásáig célcsoportos állami beruházásból a már megkezdett erdősítések folytatásához szükséges összeget lehet biztosítani.
7. §
(1) Az erdőművelési munkákról kivitelezési tervdokumentációt kell készíteni. A megfelelő képesítésű szakemberrel (erdőmérnök, erdésztechnikus) rendelkező vállalatok, szervek és termelőszövetkezetek a tervdokumentációt maguk is elkészíthetik, vagy ezzel erdészeti szakemberrel rendelkező szervet is megbízhatnak. A tervdokumentációt a 4. számú melléklet* tartalmi előírásai szerint kell elkészíteni.
(2) Célcsoportos állami beruházás, illetve állami támogatás csak az állami erdőrendezőség által felülvizsgált tervek alapján igényelhető.
8. §
(1) Az állami beruházásból végzett és államilag támogatott erdőművelési munkák finanszírozása az évenként megismétlődő műszaki átvételek alapján történik. A műszaki átvételeket és a ráfordítások alapján elszámolásra kerülő munkák szakszerű elvégzésének ellenőrzését az állami erdőrendezőségek végzik. Az elszámolás és a kifizetés csak az állami erdőrendezőségek igazolása alapján történhet.
(2) A termőhely-feltárási és tervezési díjak a beruházás megkezdését megelőzően, a tervező szervnek külön kifizethetők.
(3) Az erdőművelési munkák ügyvitelére, nyilvántartására, műszaki értékelésére és finanszírozására vonatkozó részletes intézkedéseket a 2. számú melléklet tartalmazza.
9. §
(1) Az erdősítés befejezését követő ötödik évben az állami erdőrendezőségek az erdősítések állapotát újabb műszaki átvétellel felülvizsgálják. A felülvizsgálat során a mezőgazdasági nyárfatelepítéseket termőhelyi osztályba kell sorolni.
(2) Ha az erdősítésekben a gazdálkodó szerv hibájából olyan károsodás vagy minőségromlás következett be, amely szakszerű erdőneveléssel nem hozható helyre, intézkedni kell az e rendelet 1. számú melléklete alapján megállapított összegnek állami vállalatok, egyéb szervek esetében a saját fejlesztési, illetve fenntartási számlájukra, termelőszövetkezeteknél az erdőfenntartási tartalék számlára történő visszafizetéséről; szükség esetén el kell rendelni az erdősítés megismétlését. Utóbbi esetben az újraerdősítés finanszírozása, a többi erdőfelújítással együtt állami vállalatoknál, szerveknél saját fejlesztési, illetve fenntartási számlájukról, termelőszövetkezeteknél az erdőfenntartási tartalékból történik. Meg nem ismételhető erdőtelepítések, fásítások és mezőgazdasági cellulóz-nyárfatelepítés esetén az e célra folyósított összeget az erdősítési célcsoportos állami beruházás számlára vissza kell fizetni.
(3) Az e §-ban foglalt rendelkezéseket első ízben az 1968. őszén befejezettként átvett erdősítésekre vonatkozólag az 1973. tavaszán végrehajtandó felülvizsgálat során kell érvényesíteni. Állami vállalatoknál (szerveknél) a felülvizsgálatot a felügyeleti szerv bevonásával kell végezni.
10. §
(1) A nem erdősítési célcsoportból megvalósuló egyéb beruházásokkal (pl. ipari létesítmények, vasutak, főközlekedési utak, csatornák) építésével kapcsolatban előirányzott erdőtelepítéseket és fásításokat a beruházással egyidejűleg kell megtervezni; az e célra biztosított keretet az erdősítési munkák befejezéséig alapszerűen kell kezelni, vagy kivitelezésüket a beruházás hitelkerete terhére külön kell biztosítani. Ha az erdősítés az egyéb beruházás átadásáig nem fejeződik be, a befejezéshez szükséges pótlási és fenntartási költségeket az egyéb beruházás fenntartási keretéből kell biztosítani.
11. §
Az egyéb, e rendeletben nem szabályozott kérdésekben a beruházások rendjéről szóló 38/1967. (X. 12.) Korm. számú, a 2/1969. (VI. 20.) OT-PM-MÉM együttes rendelettel kiegészített és módosított, az állami gazdasági, az állami erdőgazdasági és mezőgazdasági termelőszövetkezeti beruházások rendjéről szóló 1/1967. (XII. 1.) OT-PM-MÉM együttes rendelet, valamint a mezőgazdasági üzemek beruházásainak és termelési tevékenységének állami támogatásáról szóló 43/1970. (XII. 13.) PM-MÉM együttes rendelet az irányadó.
12. §
Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba. Rendelkezéseit - a 9. §-ban foglalt rendelkezések kivételével - 1971. január 1-től kell alkalmazni. A 30/1968. (VIII. 9.) MÉM-ÁH rendelet és a 33/1968. (IX. 17.) MÉM-PM rendelet hatályát veszti.
Kazareczki Kálmán s. k.,
mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszterhelyettes
Dr. Garamvölgyi Károly s. k.,
a pénzügyminiszter első helyettese