Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

4/1972. (II. 27.) Korm. rendelet

az építéstervezési jogosultság szabályozásáról

A Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány az építéstervezési jogosultság szabályait az alábbiak szerint határozza meg:

1. §

(1) Építéstervezési munka a tevékenységi körre és a szakképzettségre (a továbbiakban együtt: építéstervezési jogosultság) vonatkozó előírások keretei között vállalkozásban, megbízás alapján saját vállalkozásban (házilagosan), valamint társadalmi munkában végezhető.

(2) Építéstervezési munkát

a) főtevékenységként állami (tanácsi) tervező szerv, szövetkezeti tervező vállalat, tervező szövetkezet (a továbbiakban együtt: főtevékenységű építéstervező szerv),

b) kiegészítő tevékenységként az építésügyi és városfejlesztési miniszter által jogszabályban meghatározott körben állami (tanácsi), szövetkezeti szerv tervező részlege, illetőleg a vízgazdálkodási társulat (a továbbiakban együtt: kiegészítő tevékenységű építéstervező szerv),

c) a külön jogszabályokban meghatározott keretek között a tervezési jogosultsággal rendelkező magántervező végezhet.

(3) Építéstervezési munkát saját vállalkozásban (házilagosan) az építtető végezhet.

2. §

(1) Egyedi nagyberuházás generál építéstervezője csak főtevékenységű állami tervező szerv lehet.

(2) A műemlékileg védett és a házgyári építmény, a komplex lakótelep, valamint egyes különleges építési-szerelési munkák építéstervezésére jogosult szervezeteket az építésügyi és városfejlesztési miniszter határozza meg.

3. §

(1) Építéstervezési munkát - jellegének, bonyolultságának - megfelelő képesítéssel és szakmai gyakorlati idővel rendelkező, az építéstervező szervvel, illetőleg az építtetővel munkaviszonyban (elsőállás, főfoglalkozás) álló személy irányíthat (a továbbiakban: felelős tervező), illetőleg végezhet (a továbbiakban: szaktervező).

(2) A felelős tervező, illetve a szaktervező képesítésére és szakmai gyakorlati idejére vonatkozó feltételeket az építésügyi és városfejlesztési miniszter az építményfajta szerint illetékes miniszterrel (országos hatáskörű szerv vezetőjével) egyetértésben határozza meg. A különleges szakmai követelményekre vonatkozó előírásokat az építményfajta szerint illetékes miniszter (országos hatáskörű szerv vezetője) az építésügyi és városfejlesztési miniszterrel együttesen határozza meg.

4. §

Az építéstervező, valamint az építtető szerv vezetője felelős az építéstervezési jogosultságra vonatkozó rendelkezések megtartásáért, valamint azért, hogy olyan építéstervezési munkát vállaljon, illetőleg végezzen, amelynek végzésére tervezési jogosultsága alapján jogosult és szakmai felkészültsége alapján képes.

5. §

(1) Főtevékenységű építéstervező szerv alapításához, tevékenységi körének módosításához az építésügyi és városfejlesztési miniszter véleményét, az építéstervezési munkának kiegészítő tevékenységként történő végzéséhez az engedélyét (felmentését) előzetesen ki kell kérni.

(2) Az alapításra vonatkozó okmányban (határozatban, alapszabályban, társasági szerződésben, működési engedélyben stb.) meg kell határozni, hogy az építéstervező szerv a munkát fő-, illetőleg kiegészítő tevékenységként végzi-e.

(3) Az építéstervezési tevékenységet - kiegészítő tevékenység esetében is - be kell jegyeztetni a vállalati (szövetkezeti) törzskönyvbe; erről az Építésügyi és Városfejlesztési Minisztériumot is tájékoztani kell.

6. §

(1) Az építéstervezési jogosultságra vonatkozó előírások végrehajtásának és megtartásának ellenőrzéséről

a) az építésügyi és városfejlesztési miniszter,

b) az épületnek nem minősülő építmény, létesítmény [20/1971. (V. 25.) Korm. rendelet 2. § (2) bekezdés] tekintetében az építményfajta szerint illetékes miniszter (országos hatáskörű szerv vezetője) illetőleg

c) az építéstervező szerv felügyeletét ellátó miniszter (országos hatáskörű szerv vezetője)

gondoskodik.

(2) Az építéstervezési jogosultságra vonatkozó előírások megsértőivel szemben - különösen -az alábbi intézkedések tehetők, illetőleg indítványozhatók:

a) az 1/1968 (I. 16.) Korm. rendelet 2. §-ában említett esetekben gazdasági bírság kiszabása;

b) szabálysértési, illetőleg fegyelmi eljárás megindítása;

c) kiegészítő tevékenységű építéstervező szerv esetében az építéstervezési jogosultság korlátozása, illetőleg visszavonása.

7. §

(1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba; hatálybalépésével

a) az állami vállalatról szóló 11/1967. (V. 13.) Korm. rendelet 2. §-a, a szövetkezetek nyilvántartásának szabályozásáról és a képviseleti könyv vezetéséről szóló 9/1962. (VI. 15.) PM rendelet, illetőleg a vállalatok nyilvántartásáról és képviseleti könyvéről szóló 24/1967. (XII. 15.) PM rendelet az 5. §-ban foglaltaknak megfelelően kiegészül, illetőleg módosul;

b) a műszaki tervezésről szóló 2050/1967. (IX. 3.) Korm. határozat I. fejezetének 1-4. pontja - az építéstervezés vonatkozásában - hatályát veszti.

(2) Az építéstervezési jogosultságra vonatkozó részletes szabályokat az építésügyi és városfejlesztési miniszter, az épületnek nem minősülő építmény, létesítmény tekintetében az építményfajta szerinti illetékes miniszter (országos hatáskörű szerv vezetője) az építésügyi és városfejlesztési miniszterrel egyetértésben állapítja meg.

Fehér Lajos s. k.,

a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány elnökhelyettese