17/1973. (V. 15.) ÉVM rendelet
a felvonók létesítéséről, üzemeltetéséről és ellenőrzéséről[1]
A felvonókkal kapcsolatos kérdések szabályozásáról szóló 12/1973. (V. 15.) MT rendelet 1. §-ában kapott felhatalmazás alapján - a felvonószakértői tevékenység tekintetében - az ipari és kereskedelmi miniszterrel egyetértésben - a következőket rendelem:
A rendelet hatálya
1. § (1) A rendelet hatálya - a (2) bekezdésben említettek kivételével - kiterjed a bármilyen rendeltetésű épületben (építményben) levő személy-, illetőleg teherfelvonóra, valamint személyszállításra szolgáló körforgó berendezésre (a továbbiakban együtt: felvonó).
(2) Nem terjed ki a rendelet hatálya:
a) a föld alatti bányaműveléshez, továbbá az építési-szerelési munka végzéséhez szükséges személy- vagy teherszállításra szolgáló berendezésekre,
b) a szabadtéri különleges szállítóberendezésekre,
c) a siklókra,
d) a sífelvonókra,
e) a függőpályákra,
f)[2]
g) a színháztechnikai emelőgépekre,
h) a robbanásveszélyes térben működő felvonókra,
i) az orsós felvonókra,
j)[3]
k) a fékezőműves emelőkre,
l) az olyan emelő- és szállítóberendezésekre, amelyeknél a szállítófülke a vezetősíneket más pályára térve elhagyja,
m) az üzemi technológiákhoz vagy munkagépekhez kapcsolódó teheremelő-, szállító- és rakodóberendezésekre.
(3)[4] E rendeletet a mozgólépcsőkre és a mozgó járdákra is megfelelően alkalmazni kell.
A felvonó építésének engedélyezése
2. § (1)[5][6] A felvonó építéséhez, áthelyezéséhez vagy a főbb műszaki adatok megváltoztatásával járó átalakításához az építésügyi hatóság engedélye szükséges. Ennek megszerzésére az építési és a használatbavételi engedélyezési eljárásra vonatkozó jogszabályt a (2)-(4) bekezdésben foglalt kiegészítésekkel és eltérésekkel kell alkalmazni.
(2) Ha az építtető
a) a felvonó építését (áthelyezését, átalakítását) az épület (építmény) építésével (felújításával, helyreállításával, átalakításával, bővítésével) egyidejűleg kívánja végezni, illetőleg
b) ugyanabban az épületben (építményben) egyidejűleg több felvonót kíván építeni,
az építési engedélyt az épületre (építményre) és a felvonóra, illetőleg valamennyi felvonóra vonatkozóan egyszerre kell kérni.
(3) Az építési engedély iránti kérelemhez - két-két (műemlék és műemlék jellegű épület esetében három-három) példányban - a következő mellékleteket kell csatolni:
a) a helyszínrajzot és az elhelyezési tervet,
b) a gépház, a felvonóakna és a kerékház alaprajzát, metszeteit (olyan részletességgel kidolgozva, hogy aszerint a felvonó kivitelezése egyértelműen elvégezhető legyen) a felvonót tervező és gyártó vállalat aláírásával,
c) a felvonó erő- és szilárdságtani számítását a függesztő elemekről, a hajtótárcsa horonykiképzéséről, a tengelyekről és tartószerkezetekről, a fülkevezető sínekről, továbbá - ha az ellensúly fékező- vagy fogókészülékkel van felszerelve - az ellensúly-vezetősínekről,
d) az erő- és szilárdságtani számítást a felvonóberendezésből származó terhelés alátámasztására szolgáló tartószerkezetekről,
e) a műszaki leírást, amely tartalmazza a felvonó főbb műszaki adatait (jellegét, méret- és rendeltetési jellemzőit, különösen a típusát, a teherbírását, a menetsebességét, a vezérlés módját, az akna helyét és kialakítását, az emelőmagasságot, az állomások számát, a hajtóberendezés helyét és fajtáját, a teljesítményét, a fordulatszámát, az áram nemét, a vezetés, illetőleg teherfelvonó esetében a rakodás módját) és a kivitelezésre vonatkozó különleges kikötéseket,
f) a tervező nyilatkozatát arról, hogy az alkalmazott műszaki megoldás megfelel az általános érvényű és az eseti hatósági előírásoknak.
(4) Ha az építtető ugyanabban az épületben (építményben) egyidejűleg több azonos - a (3) bekezdés e) pontjában említett - műszaki adatú felvonót kíván építeni, az építési engedély iránti kérelemhez csak egy felvonóra vonatkozó mellékleteket kell csatolni; a helyszínrajzon és az elhelyezési terven, továbbá a műszaki leírásban azonban valamennyi felvonót fel kell tüntetni.
A felvonó használatbavételének engedélyezése
3. § (1)[7][8] A felvonó használatbavételéhez az építésügyi hatóság engedélye szükséges. Ennek megszerzésére az építési és a használatbavételi engedélyezési eljárásra vonatkozó jogszabályt a (2)-(4) bekezdésben és a 4. §-ban foglalt kiegészítésekkel kell alkalmazni.
(2)[9] Használatbavételi engedély szükséges az egy évnél hosszabb időre üzemen kívül helyezett, illetőleg leállított felvonó újbóli használatbavételéhez is.
(3) A használatbavételi engedély iránti kérelemben - felvonónként - a következő adatokat is fel kell tüntetni:
a) a felvonó üzembentartójának a nevét és címét,
b) a szerelő vállalat nevét és címét,
c) a felvonó legjellemzőbb műszaki adatait (jelleg, méret, rendeltetés, típus, teherbírás, menetsebesség, vezérlés stb.).
(4) A kérelemhez - felvonónként, egy-egy példányban - csatolni kell a következő mellékleteket is:
a) a gyártó vállalat minőségi bizonyítványát,
b) a szerelő vállalat nyilatkozatát arról, hogy a felvonót az építési engedélynek és az engedélyezett helyszínrajznak, elhelyezési tervnek, műszaki terveknek megfelelően építette meg, a szükséges szabályozást és a próbaüzemeltetést az előírás szerinti időtartammal szakszerűen elvégezte, továbbá a felvonó rendeltetésszerű és biztonságos használatra alkalmas,
c) az Építésügyi Minőségellenőrző Intézet (a továbbiakban: ÉMI) szakértői véleményét arról, hogy a felvonót rendeltetésszerű és biztonságos használatra alkalmasnak találta,
d) az üzembentartó nyilatkozatát arról, hogy a felvonó karbantartását milyen módon biztosítja,
e) a felvonókönyvet.
4. § (1) Az ÉMI a szakértői véleményét - megrendelésre, a szerelő vállalattal egyeztetett időben végzett helyszíni vizsgálat alapján - 15 napon belül adja ki.
(2) A felvonó a szerelő vállalat nyilatkozata és az ÉMI szakértői véleménye alapján a használatbavételi engedély kiadásáig ideiglenes jelleggel használatba vehető.
(3) Az első fokú építésügyi hatóság a felvonó használatbavételi engedélyét
a) a felvonó üzembentartójának,
b) az ÉMI-nek, továbbá
c) a posta rádió és televízió műszaki igazgatóságának
is köteles megküldeni.
(4) Az első fokú építésügyi hatóság az általa érvényesített felvonókönyvet a használatbavételi engedéllyel együtt köteles az üzembentartónak megküldeni.
A felvonókönyv
5. § (1)[10] Minden felvonóhoz az arra vonatkozó építésügyi ágazati szabványnak megfelelő "Felvonókönyv"-et kell rendszeresíteni.
(2) A felvonókönyvet a gyártó vállalat a felvonó szállítása során - a műszaki adatok kitöltésével - köteles szolgáltatni.
(3) A felvonókönyv vezetéséért és megőrzéséért az üzembentartó felel; annak naplórészét - szükség esetén - az üzembentartó az első fokú építésügyi hatóság által hitelesített, számozott lapokból álló pótkönyvvel köteles kiegészíteni.
(4) A felvonókönyvbe bejegyzést csak az erre jogosult személy (a gyártó és a szerelő vállalat, az építésügyi hatóság, a felvonó kezelője, karbantartója, szakértője, felügyelője) tehet.
(5) A felvonó engedélyezett műszaki tervének egy példányát
a) a felvonókönyvhöz kell csatolni;
b) a 2. § (4) bekezdésében említett esetben egyik felvonókönyvhöz kell csatolni, a többi felvonókönyvben pedig utalni kell arra, hogy a műszaki terv hol található.
A felvonó használata
6. § (1) A felvonót csak a használatbavételi engedélyben megjelölt célra és rendeltetésének megfelelő módon szabad használni.
(2) Az első fokú építésügyi hatóság elrendelheti a használatbavételi engedély nélkül vagy attól eltérő módon használt felvonó leállítását.
(3) Az engedélytől eltérő használatnak minősül:
a) a felvonón a megengedettnél több személy vagy teher szállítása,
b) a felvonónak jogosulatlan személy általi kezelése vagy vezetése,
c) a teherfelvonón a személyszállítás,
d) a felvonón tűz- és robbanásveszélyes anyagok, fertőző, ragályos betegek tárgyainak szállítása, nyílt láng használata, továbbá 20 literen felüli fűtőolajnak nem szabványos edényben és nem külön menetben történő szállítása,
e) hősugárzó berendezések alkalmazása,
f)[11] ha a felvonónak nincs kezelője.
(4) A felvonót
a) a vezetésére jogosult személy kísérete nélkül nyolc éven aluli gyermekek, továbbá egészségi állapotuk miatt a felvonó vezetésére alkalmatlan, illetőleg ittas személyek, valamint
b) fertőző, ragályos betegek és velük közös lakásban lakó vagy érintkező személyek
nem használhatják.
(5) Kisgyermekek szállítása esetén fokozott gondossággal kell eljárni.
(6)[12]
(7) Kivilágítatlan fülkében utazni, szállítani nem szabad.
A felvonó üzembentartása
7. § (1)[13] Az üzembentartó köteles a felvonó állandó és folyamatos üzemképes - rendeltetésszerű és biztonságos használatra alkalmas - állapotáról gondoskodni, továbbá a rendszeres és szakszerű karbantartását, kezelését és ellenőrzését biztosítani.
Az üzembentartást csak a felvonó karbantartásához, javításához és ellenőrzéséhez szükséges munkák elvégzésének idejére szabad megszakítani.
(2) A lakóépületben levő üzemképes személyfelvonót éjjel-nappal, az egyéb felvonót pedig a munkarendhez igazodva kell üzemeltetni.
(3) Az üzembentartó köteles
a)[14] a felvonó éves fővizsgálatát, továbbá az első üzembe helyezésétől, illetőleg a teljes felújításától számított 10 év elteltével az éves ellenőrző felülvizsgálatát, valamint a felvonó biztonságos használatát veszélyeztető hiányok és hibák megszüntetésének ellenőrzését az ÉMI-vel elvégeztetni;
b) a felvonó rendeltetésszerű és biztonságos használatát veszélyeztető hiányokat és hibákat haladéktalanul megszüntetni, vagy ha az nem lehetséges, a felvonót üzemen kívül helyezni és ezt az ÉMI-hez bejelenteni.
(4) Ha a felvonót egy évet meg nem haladó időre
a) üzemen kívül helyezték, azt csak a szerelő vállalatnak vagy a karbantartónak a felvonókönyvbe bejegyzett hozzájáruló nyilatkozata alapján szabad újból üzembe helyezni;
b) leállították, újbóli üzembe helyezéséhez a leállítást elrendelő szerv (első fokú építésügyi hatóság, ÉMI) engedélye szükséges.
(5) Az üzembentartó köteles a felvonó újbóli üzembe helyezését az ÉMI-hez bejelenteni.
8. § (1) A felvonóval kapcsolatos gépek elhelyezésére szolgáló helyiségekbe csak a felvonó tervezését, szerelését, kezelését, karbantartását, javítását, illetőleg ellenőrzését végző személyek léphetnek be.
(2) Az aknaajtó és a biztonsági reteszek, valamint a gépek elhelyezésére szolgáló helyiségek kulcsainak másodpéldányát - rendeltetésük megjelölésével - a felvonó kezelőjének tartózkodási helyén, üvegezett, zárt szekrényben kell elhelyezni. A szekrényt "Felvonóhoz tartozó kulcsok! Az üveget csak veszély vagy baleset esetén szabad betörni" felirattal kell ellátni.
A felvonó karbantartása
9. § (1) Az üzembentartó a felvonó rendszeres karbantartását vállakozási (építési) szerződés útján vagy házilagosan köteles biztosítani.
(2) A felvonó karbantartását csak az végezheti el, aki a felvonószakértőre, a felvonófelügyelőre, illetőleg a felvonókarbantartó szerelőre előírt feltételeknek (13. §) megfelel.
(3)[15] A felvonó karbantartója felel a felvonó folyamatos üzemképes állapotáért.
Ha a felvonó karbantartója rendeltetésszerű és biztonságos használatot veszélyeztető hiányokat és hibákat nem tudja haladéktalanul megszüntetni, vagy ez nem lehetséges, köteles az üzembentartónál a felvonó üzemen kívül helyezését - a felvonókönyvbe tett bejegyzés útján is - haladéktalanul kezdeményezni.
(4) Az üzembentartó köteles a felvonó karbantartásának szakszerűségét - évenként legalább négy alkalommal - felvonószakértővel vagy felvonófelügyelővel ellenőriztetni.
(5) A felvonó karbantartásának szakszerűségét ellenőrző személy köteles a karbantartással kapcsolatos megállapításait és észrevételeit az üzembentartóval és a karbantartóval - a felvonókönyvbe tett bejegyzés útján is - közölni.
(6) A felvonó karbantartását és a karbantartás szakszerűségének ellenőrzését ugyanaz a személy nem végezheti. Egy felvonószakértő, illetőleg felvonófelügyelő legfeljebb 250 felvonó karbantartása szakszerűségének ellenőrzését láthatja el.
A felvonó kezelése
10. § (1) Az üzembentartó a felvonó kezelésével a 18. életévét betöltött, arra testileg és szellemileg alkalmas - felvonókezelői igazolvánnyal rendelkező - személyt köteles megbízni.
(2) A felvonó kezelője köteles
a) folyamatosan felügyelni a felvonó rendeltetésszerű használatára és biztonságos működésére,
b) naponta ellenőrizni különösen a biztonsági berendezések (a villamos ajtóérintkezők, a biztonsági reteszek, a vészcsengők, az akna-, fülke-, előtérvilágítás) üzemképes állapotát, a végkapcsolók kifogástalan működését,
c) készenlétben lenni a felvonó üzemeltetésének ideje alatt az esetleges vészjelzésre történő beavatkozásra,
d) felhúzni vagy leereszteni a fülkét üzemzavar esetén - a felvonó áramtalanítása után - kézi tárcsakerékkel a legközelebbi állomásra,
e) azonnal beszüntetni a felvonó működését, és az üzembentartót - a felvonókönyvbe tett bejegyzés útján is - haladéktalanul értesíteni az észlelt rendellenességekről és hiányosságokról, ha a biztonságos működést bármilyen hiba veszélyezteti, továbbá
f) gondoskodni megfelelő áramerősségű, szabványos olvadóbiztosítékokról, betétekről.
(3)[16] A felvonó kezelője a (2) bekezdésben előírtakon felül köteles a felvonó vezetésének szabályait és gyakorlati módját az érdekeltekkel - kérésükre, díjtalanul - megismertetni.
(4) Felvonókezelői igazolványt az kaphat, aki a kezelni kívánt felvonótípusra - több típusú felvonó kezelése esetén mindegyik felvonótípusra - eredményes vizsgát tett.
(5)[17] A felvonókezelői feladatokat a felvonószakértőre, felügyelőre, illetőleg -karbantartó szerelőre előírt feltételeknek megfelelő személyfelvonó-kezelői vizsga és igazolvány nélkül is elláthatja.
A felvonó vezetése
11. § (1)[18] Felvonót [a (2) bekezdésben meghatározott kivétellel] 14 évesnél fiatalabb gyermek csak szülője vagy törvényes képviselője felelősségére vezethet.
(2) A "vizsgázott vezető által vezethető" típusú felvonót csak a vizsgát tett, valamint a 10. § (4) és (5) bekezdésében említett személyek vezethetik.
(3) Munkakörénél fogva vezetheti a felvonót:
a) a felvonó kezelője,
b) a felvonó hatósági ellenőrzését végző személy,
c) az ÉMI felvonószakértője, továbbá
d) a felvonót tervező, gyártó, szerelő, karbantartó, illetőleg az ezek felügyeletét ellátó szakember is.
(4)[19] A felvonó vezetésének szabályait tartalmazó tájékoztatót a felvonó alapállomásán és a fülkében el kell helyezni. A tájékoztatónak ismertetnie kell a felvonó helyes működtetésével kapcsolatos előírásokat, az esetleges veszélyforrásokat és a veszélyhelyzetben teendő intézkedéseket.
(5) A felvonó vezetőjének kötelezettsége:
a) a felvonó szabályszerű vezetése,
b) a megengedett teherbírás, a helyes be- és kiszállás, valamint a rakodás ellenőrzése,
c) megakadályozása annak, hogy a felvonót arra nem jogosult személy vezesse,
d) a felvonó kezelőjének haladéktalan értesítése a biztonsági berendezések vagy egyéb szerkezetek látható, illetőleg észlelhető rendellenességéről vagy hibájáról, továbbá
e) - külső vezérlésű teherfelvonó esetén - meggyőződni a fülke elküldése után az aknaajtó reteszelt állapotáról.
A felvonó ellenőrzése
12. § (1) A felvonók éves fővizsgálatának, valamint ellenőrző vizsgálatának végzésére az ÉMI jogosult.
(2)[20] Az ÉMI köteles - az üzembentartó megrendelése alapján - a felvonó éves fővizsgálatát, továbbá az első üzembe helyezésétől, illetőleg a teljes felújításától számított 10 év elteltével az éves ellenőrző felülvizsgálatát évenként, a biztonságos használatát veszélyeztető hiányok és hibák megszüntetésének ellenőrzését pedig soron kívül elvégezni. Az éves fővizsgálatot és ellenőrző felülvizsgálatot az erre vonatkozó építésügyi ágazati szabvány szerint kell elvégezni.
(3) A felvonó üzemképes állapotát a felvonó karbantartójának, kezelőjének és felügyelőjének is ellenőriznie kell.
(4) Az ÉMI a vizsgálat eredménye alapján
a)[21] a helyszínen intézkedhet a felvonó ideiglenes jellegű - 180 napnál nem hosszabb ideig tartó - leállításáról és indítványozhatja a rendeltetésszerű és biztonságos használatához szükséges javítási munkák elvégzését,
b) kérheti az első fokú építésügyi hatóságtól a felvonó leállításának, illetőleg a rendeltetésszerű és biztonságos használatához szükséges felújítási munkák elvégzésének elrendelését.
A felvonószakértők, felvonófelügyelők és felvonókarbantartó szerelők
13. § (1) A felvonók létesítésével, üzemeltetésével és ellenőrzésével kapcsolatos szakértői tevékenységet csak felvonószakértő végezhet. Felvonószakértő az a büntetlen előéletű személy lehet, aki
a) gépész- vagy villamosmérnöki, illetőleg szakirányú műszaki főiskolai oklevéllel és a felvonótervezésben vagy -szerelésben eltöltött legalább 3 éves igazolt szakmai gyakorlattal,
b) gépész- vagy villamossági szaktechnikusi, illetőleg technikusi oklevéllel és a felvonótervezésben, vagy -szerelésben eltöltött legalább 5 éves igazolt szakmai gyakorlattal
rendelkezik és felvonószakértői vizsgát tett.
(2) Felvonószakértői tevékenységet 1974. július 1. napját követően csak az végezhet, aki e rendelet hatálybalépése után tett felvonószakértői vizsgát.
(3) A felvonók létesítésével, üzemeltetésével és ellenőrzésével kapcsolatos felügyelői tevékenységet felvonófelügyelő végezhet. Felvonófelügyelő az a büntetlen előéletű személy lehet, aki
a) az (1) bekezdésben meghatározott szakképzettséggel és szakmai gyakorlattal, vagy
b) felvonószerelő szakmunkás bizonyítvánnyal, illetőleg érettségi vagy szakirányú szakközépiskolai bizonyítvánnyal, továbbá legalább 8 éves igazolt szakmai gyakorlattal, vagy
c)[22] felvonószerelő szakmunkás bizonyítvánnyal, továbbá legalább 10 éves igazolt szakmai gyakorlattal
rendelkezik és felvonófelügyelő vizsgát tett.
(4) Felvonókarbantartó szerelő az lehet, aki
a) felvonószerelő szakmunkás bizonyítvánnyal, illetőleg
b) szerkezeti lakatos, géplakatos, műszerész, általános gép-, illetve villanyszerelő szakmunkás bizonyítvánnyal és - 1974. július 1. napját követően - felvonókarbantartói vizsgával,
továbbá legalább kétéves igazolt szakmai gyakorlattal rendelkezik.
(5)[23] Az (1) és (3) bekezdésben foglalt képesítésre vonatkozó előírások, illetőleg az igazolt szakmai gyakorlati idő alól a Környezetvédelmi és Területfejelsztési Minisztérium felmentést adhat.
A munkahelyek vezetői
14. §[24] A felvonó beépítését (helyszíni szerelését), javítását, illetőleg karbantartását végző szerv építésvezetőjének (szerelésvezetőjének), továbbá - 1983. január 1. napját követően - a minőségellenőrzést végző dolgozójának felvonószakértői vagy felvonófelügyelői képesítéssel kell rendelkeznie.
A felvonók nyilvántartása
15. § (1) Az első fokú építésügyi hatóságnak a működési területén levő felvonókról nyilvántartást kell vezetnie. E nyilvántartásnak a következő adatokat kell tartalmaznia:
a) a felvonó helyét,
b) a felvonó üzembentartójának nevét és címét,
c) az ÉMI felvonószakértőjének nevét és címét,
d) a felvonó építési és használatbavételi engedélyének keltét és számát,
e) a felvonóval kapcsolatos építésügyi hatósági intézkedéseket.
(2) Az ÉMI-nek az ország valamennyi felvonójáról központi nyilvántartást kell vezetnie. E nyilvántartásnak - az (1) bekezdésben előírt adatokon felül - tartalmaznia kell:
a) a felvonó karbantartásának szakszerűségét ellenőrző személy nevét és címét, továbbá
b) az éves fő- és ellenőrző vizsgálatok megrendelésének és elvégzésének időpontját, lényeges megállapításait és a tett intézkedéseket is.
Vegyes rendelkezések
16. § (1)[25] Az Országos Építésügyi Szabályzat állapítja meg azt, hogy az épületben (építményben) mikor és milyen felvonót kell létesíteni. A felvonók létesítésének, karbantartásának műszaki követelményeit az építésügyi ágazati szabványok tartalmazzák.
(2) A felvonó létesítésének kötelezettsége az épület (építmény) építtetőjét (tulajdonosát, kezelőjét) terheli.
17. § A felvonókkal kapcsolatos egyes képesítések megszerzéséről - a felvonókezelők és a felvonóvezetők, továbbá a felvonószakértők, a felvonófelügyelők és a felvonókarbantartó szerelők vizsgáztatásáról - külön utasítás rendelkezik.
18. § (1) Ez a rendelet 1973. június hó 1. napján lép hatályba; rendelkezéseit az első fokú határozattal még el nem bírált folyamatban levő államigazgatási ügyekben is alkalmazni kell.
(2) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg
a) a felvonók üzembentartásáról és műszaki ellenőrzéséről szóló 3360/1949. (IV. 9.) Korm. rendelet végrehajtása tárgyában kiadott 27 000/1949. (V. 21.) ÉKM rendelet,
b) a felvonószakértői vizsga díjának szabályozásáról szóló 12 000/1950. (IV. 25.) ÉM rendelet,
c) a felvonók építéséről, használatáról és ellenőrzéséről szóló 8/1961. (XI. 16.) ÉM rendelet,
d) a személyfelvonó használatával kapcsolatos jogszabályok módosításáról kiadott 6/1965. (IX. 19.) ÉM rendelet, továbbá
e) a felvonók építéséről, használatáról és ellenőrzéséről szóló 8/1961. (XI. 16.) ÉM rendelet módosításáról kiadott 9/1971. (II. 19.) ÉVM rendelet
hatályát veszti.
(3)[26]
1-5. melléklet a 17/1973. (V. 15.) ÉVM rendelethez[27]
Lábjegyzetek:
[1] Az 1. § (2) bekezdésének f) pontját a 12/1986. (XII. 30.) ÉVM rendelet 31. §-a (2) bekezdésének b) pontja hatályon kívül helyezte.
[2] Az 1. § (2) bekezdésének f) pontját a 12/1986. (XII. 30.) ÉVM rendelet 31. §-a (2) bekezdésének b) pontja hatályon kívül helyezte.
[3] Az 1. § (2) bekezdésének j) pontját a 14/1981. (V. 6.) ÉVM rendelet 9. §-a hatályon kívül helyezte.
[4] Az 1. § (3) bekezdése a 12/1986. (XII. 30.) ÉVM rendelet 31. §-a (3) bekezdésének a) pontjával megállapított szöveg.
[5] A 2. § (1) bekezdése a 12/1986. (XII. 30.) ÉVM rendelet 31. §-a (3) bekezdésének b) pontjával megállapított szöveg.
[6] Lásd a 12/1986. (XII. 30.) ÉVM rendeletet.
[7] Az 3. § (1) bekezdése a 12/1986. (XII. 30.) ÉVM rendelet 31. §-a (3) bekezdésének c) pontjával megállapított szöveg.
[8] Lásd a 12/1986. (XII. 30.) ÉVM rendeletet.
[9] A 3. § (2) bekezdése a 15/1985. (VIII. 27.) ÉVM rendelet 31. §-ával megállapított szöveg.
[10] A 3. § (1) bekezdése a 15/1985. (VIII. 27.) ÉVM rendelet 2. §-ával megállapított szöveg.
[11] A 6. § (3) bekezdésének f) pontját a 15/1985. (VIII. 27.) ÉVM rendelet 3. §-a iktatta be a szövegbe.
[12] A 6. § (6) bekezdését a 15/1985. (VIII. 27.) ÉVM rendelet 9. §-a hatályon kívül helyezte.
[13] A 7. § (1) bekezdését módosította a 15/1985. (VIII. 27.) ÉVM rendelet 4. §-a.
[14] A 7. § (3) bekezdésének a) pontja a 14/1981. (V. 6.) ÉVM rendelet 4. §-ával megállapított szöveg.
[15] A 9. § (3) bekezdését kiegészítette a 15/1985. (VIII. 27.) ÉVM rendelet 5. §-a.
[16] A 10. § (3)-(4) bekezdése a 15/1985. (VIII. 27.) ÉVM rendelet 6. §-ának (1) bekezdésével megállapított szöveg.
[17] A 10. § (5) bekezdése a 15/1985. (VIII. 27.) ÉVM rendelet 6. §-ának (2) bekezdése iktatta be a szövegbe.
[18] A 11. § (1)-(2) bekezdése a 15/1985. (VIII. 27.) ÉVM rendelet 7. §-ának (1) bekezdésével megállapított szöveg. A 11. § bekezdéseinek a számozása a 15/1985. (VIII. 27.) ÉVM rendelet 7. §-ának megfelelően módosult.
[19] A 11. § (4) bekezdése a 15/1985. (VIII. 27.) ÉVM rendelet 7. §-ának (2) bekezdésével megállapított szöveg.
[20] A 12. § (4) bekezdése a 14/1981. (V. 6.) ÉVM rendelet 5. §-ával megállapított szöveg.
[21] A 12. § (4) bekezdésének a) pontját módosította a 15/1985. (VIII. 27.) ÉVM rendelet 8. §-a.
[22] A 13. § (3) bekezdés c) pontját módosította a 11/1977. (II. 5.) ÉVM rendelet 1. §-a.
[23] A 13. § (5) bekezdését a 11/1977. (II. 5.) ÉVM rendelet 2. §-a iktatta be a rendeletbe.
[24] A 14. § a 14/1981. (V. 6.) ÉVM rendelet 7. §-ával megállapított szöveg.
[25] Lásd a 2/1986. (II. 27.) ÉVM rendeletet.
[26] A 18. § (3) bekezdés szövege a 10/1969. (VI. 8.) ÉVM és a 11/1969. (VI. 8.) ÉVM rendelet hatályon kívül helyezése folytán tárgytalanná vált.
[27] A rendelet 1-5. számú mellékletét a 15/1985. (VIII. 27.) ÉVM rendelet 9. §-a hatályon kívül helyezte.