Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

36/1977. (XI. 3.) MÉM rendelet

a mező- és erdőgazdasági ingatlanok forgalmáról szóló 1977. évi 27. törvényerejű rendelet végrehajtásáról

Az 1977. évi 27. törvényerejű rendelet (a továbbiakban: tvr.) 8. § (1) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján - az érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel, valamint a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával egyetértésben - a következőket rendelem:

(A tvr. 1. §-ához)

1. §

A tvr. és e rendelet alkalmazásában

a) mezőgazdasági ingatlan: - a b) pontban foglalt kivétellel - minden külterületi és zártkerti, továbbá az építésügyi jogszabályok alapján építési teleknek nem minősülő minden belterületi földrészlet;

b) erdőgazdasági ingatlan: minden erdő művelési ágú külterületi és zártkerti földrészlet [a továbbiakban: a)-b) együtt: föld];

c) családtag: a házastárs, a kiskorú gyermek, továbbá a házastársakkal együtt lakó nagykorú nőtlen, illetőleg hajadon gyermek.

2. §

A külterületi föld tulajdonjogának megszerzése során a földtulajdon mértékébe be kell számítani a szerző fél és családtagjai tulajdonában levő, művelési ágban nyilvántartott minden külterületi földet, továbbá a szerző fél tulajdonában levő, művelési ágban nyilvántartott zártkerti, valamint művelési ágban és művelés alól kivett területként nyilvántartott belterületi földet.

(A tvr. 3. §-ához)

3. §

(1) Külterületi föld öröklése esetén a jogerős hagyatékátadó végzés alapján a föld fekvése szerint illetékes járási, városi, összevont járási és városi, fővárosi kerületi földhivatal, földhivatali kirendeltség (a továbbiakban: járási földhivatal) az örököst írásbeli nyilatkozattételre hívja fel. A felhívásra az örökös nyilatkozik meglevő föld és egyéb ingatlantulajdonáról, valamint élethivatás szerinti foglalkozásáról (a továbbiakban: földtulajdoni nyilatkozat). A földtulajdoni nyilatkozatot e rendelet 1. melléklete szerint kell megtenni.

(2) Ha az örökölt külterületi föld a tvr. 1. §-ában meghatározott mértéket meghaladja, a járási földhivatal a hagyatékátadó végzésben foglaltaknak az ingatlannyilvántartásba (telekkönyvbe) való bejegyzéséről és az örökösnek a többletföld egy éven belüli elidegenítésére való kötelezéséről - a kötelezettség nyilvántartásba vétele mellett - egy határozattal intézkedik. A határozat ellen az ingatlannyilvántartásra vonatkozó eljárás szabályai szerint van helye jogorvoslatnak.

4. §

(1) A járási földhivatal az állam vételi jogát akkor gyakorolhatja, ha a külterületi többletföld elidegenítésére előírt határidő lejárt. A vételi jogot - a (3) bekezdésben felsorolt kivételekkel - gyakorolni kell, ha a vételár kifizetéséhez szükséges költségvetési keret rendelkezésre áll.

(2) A vételi jog gyakorlásához nincs szükség a telki szolgalmi jog, a földmérési jelek elhelyezését biztosító használati jog, a vezetékjog, valamint a vízvezetési és bányaszolgalmi jog jogosultjának a hozzájárulására.

(3) Nem lehet gyakorolni a vételi jogot, ha

a) a tulajdonos kiskorú vagy gondnokság alá helyezett személy és a vételi jog gyakorlásához a gyámhatóság nem járul hozzá;

b) a többletföldre az ingatlannyilvántartásban (telekkönyvben) elidegenítési és terhelési tilalom, haszonélvezeti jog, a használat joga, elővásárlási, tartási, életjáradéki, végrehajtási jog vagy jelzálogjog van bejegyezve, és a jogosult bejegyzett, illetőleg jogszabályon alapuló jogáról nem mond le;

c) ha a többletföld elidegenítése alól a tulajdonos felmentést kapott.

5. §

(1) A járási földhivatal a 4. § (1) bekezdésében megjelölt feltétel közlése végett megkeresi a községi szakigazgatási szervet, a városi, megyei városi, illetőleg a fővárosi kerületi tanács végrehajtó bizottsága pénzügyi feladatot ellátó szakigazgatási szervét (a továbbiakban: pénzügyi szakigazgatási szerv).

(2) A járási földhivatal az állam vételi jogának gyakorlásáról és a tulajdonváltozásnak az ingatlannyilvántartásba (telekkönyvbe) való bejegyzéséről egy határozattal intézkedik. A határozatban fel kell tüntetni a föld vételárát, a vételár kifizetésének határidejét, a vételár kifizetésére és a föld hasznosítására kötelezett szervet is. A határozatot a vételár kifizetésére illetékes pénzügyi szakigazgatási szervnek is meg kell küldeni. A határozat ellen az ingatlannyilvántartási eljárásra vonatkozó szabályok szerint lehet jogorvoslattal élni.

(3) Az állam vételi jogának gyakorlása esetén a vételár nem haladhatja meg a külterületi földek helyileg kialakult átlagos forgalmi árát. A vételár kifizetésére a 7/1967. (X. 24.) MÉM rendelet 46. § (2) bekezdésében foglalt rendelkezéseket azzal a kiegészítéssel kell alkalmazni, hogy a vételárat a határozat jogerőre emelkedésétől számított 90 napon belül egy összegben kell kifizetni.

(4) A föld tulajdonjogát az ingatlannyilvántartásba (telekkönyvbe) a Magyar Állam javára - a 4. § (2) bekezdésében felsorolt jogok fenntartása mellett - tehermentesen kell bejegyezni.

6. §

Ha az állam a vételi jogot nem gyakorolja, a járási földhivatal - a kötelezettség további nyilvántartása mellett - a feltételek fennállását ötéves tervidőszakonként újból megvizsgálja. Ez a rendelkezés nem vonatkozik arra az esetre, ha az örökös az elidegenítési kötelezettség alól felmentést kapott.

(A tvr. 4. §-ához)

7. §

(1) Tanya, illetőleg a használatához szükséges föld tulajdonjogának megszerzésénél - az öröklés kivételével -, ha

a) a tanyához mezőgazdaságilag művelt föld nem tartozik, az állampolgárok lakástulajdonára,

b) a tanya és a körülötte levő föld a mezőgazdasági termelés céljait szolgálja, a zártkerti személyi földtulajdonra vonatkozó jogszabályok rendelkezéseit kell alkalmazni.

(2) Ha a tanya lebontásra került vagy használhatatlan, a tanyahely tulajdonjogának átruházására a külterületi földtulajdonra, illetőleg a termelőszövetkezeti földbevitelre vonatkozó rendelkezések az irányadók.

(A tvr. 5. §-ához)

8. §

(1) A járási földhivatal az elidegenítési kötelezettség [tvr. 3. § (1) bekezdés] alól - a szerző fél kérelmére - akkor adhat felmentést, ha a többletföld

a) megosztással nem választható- le, vagy

b) megosztás esetén nem volna gazdaságosan hasznosítható.

(2) A tulajdonszerzési korlátozás [tvr. 4. § (1) bekezdés] alól a járási földhivatal - a szerző fél kérelmére - az (1) bekezdésben megjelölt esetekben, továbbá akkor adhat felmentést, ha a föld olyan községben van, amelyben mező-, illetőleg erdőgazdálkodással feladatszerűen foglalkozó állami szervezet vagy szövetkezet, illetve annak egysége nem működik. Az ilyen községben 6000 m2-t meg nem haladó nagyságú külterületi föld megszerzése mezőgazdasággal élethivatásszerűen nem foglalkozó magánszemély részére is engedélyezhető.

(A tvr. 6. §-ához)

9. §

(1) Föld átruházásának engedélyezését a szerző fél a járási földhivataltól illetékmentes beadványban kéri. A beadványhoz öt példányban mellékelnie kell a földtulajdon átruházására vonatkozó szerződést, a földtulajdoni nyilatkozat egy példányát és a megszerezni kívánt föld forgalmi értékét tanúsító adó- és értékbizonyítványt, illetőleg

- a külön jogszabályban meghatározott esetekben

- a tanácsi ingatlanközvetítő szervtől beszerzett értékbecslést.

(2) A kérelem benyújtása után a járási földhivatal megvizsgálja, hogy a földátruházás engedélyezéséhez, valamint az ingatlannyilvántartásba (telekkönyvbe) való bejegyzéshez szükséges okiratok rendelkezésre állnak-e, továbbá, hogy a tulajdonjog bejegyzésének nincs-e más akadálya. A hiányok pótlására a kérelmezőt fel kell hívni.

10. §

(1) Tanya, illetőleg a használatához szükséges föld átruházásának engedélyezésére irányuló kérelem elbírálása előtt a járási földhivatal - egy szerződéspéldány megküldése mellett - köteles megkeresni azt a termelőszövetkezetet, illetőleg állami gazdaságot, amelynek a területén a tanya fekszik (a továbbiakban: érdekelt mezőgazdasági üzem), hogy 15 napon belül közölje: elővásárlási jogát [36/1967. (X. 11.) Korm. rendelet 31. § (2) bekezdés] gyakorolni kívánja-e.

(2) Ha az érdekelt mezőgazdasági üzem az elővásárlási jogot nem gyakorolja, erről a járási földhivatalt - a szerződés visszaküldése mellett -értesíti.

(3) Az elővásárlási jog gyakorlásáról az érdekelt mezőgazdasági üzem az eladót, az eredeti vevőt és a járási földhivatalt értesíti.

11. §

(1) Ha a föld átruházását a jogszabályi feltételek hiányában nem lehet engedélyezni, a kérelmet határozattal el kell utasítani. A határozat ellen az államigazgatási eljárás általános szabályai szerint van helye jogorvoslatnak.

(2) A jogszabályban meghatározott feltételek fennállása esetén a földtulajdon átruházását a szerződés valamennyi példányának záradékolásával engedélyezni kell.

(3) A járási földhivatal a szerződés engedélyezési záradékkal ellátott három példányát, az adó- és értékbizonyítványt, illetőleg a forgalmi értékbecslést a megyei, fővárosi illetékhivatalnak küldi meg. Az engedélyezésről - a tulajdoni lapon (telekkönyvi betétben) való széljegyzés után - egyidejűleg a kérelmezőt egy záradékolt szerződéspéldány megküldésével értesíti.

(4) Külföldi állampolgár földszerzése esetén a külön jogszabályok rendelkezései szerint kell eljárni. Ilyen esetben a járási földhivatal a Pénzintézeti Központ vagy a szerző fél megkeresésére csak arról nyilatkozik, hogy magyar állampolgár esetében a földszerzésnek volna-e akadálya.

(A tvr. 7. §-ához)

12. §

A tvr. 7. §-ának rendelkezéseit csak olyan magánszemélyre lehet alkalmazni, aki termelőszövetkezetnek nem tagja vagy állandó alkalmazottja, illetve állami gazdaságnak nem dolgozója.

(A tvr. 8. §-ához)

13. §

(1) Ez a rendelet 1978. január 1. napján lép hatályba. Hatálybalépésével egyidejűleg a 2/1957. (II. 3.) és a 3/1957. (II. 3.) FM rendelet, a 49/1957. (Mg. É. 27.) FM-IM-PM együttes utasítás, továbbá a 14/1974. (VII. 4.) MÉM rendelet 3. §-ának (3) bekezdése, valamint 2. melléklete hatályát veszti.

(2) A 14/1974. (VII. 4.) MÉM rendelet 3. melléklete helyébe e rendelet 2. melléklete lép.

Dr. Romány Pál s. k.,

mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter

1. melléklet a 36/1977. (XI. 3.) MÉM rendelethez

2. melléklet a 36 1977. (XI. 3.) MÉM rendelethez

Tartalomjegyzék