Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

10/1978. (IX. 26.) MÉM rendelet

a mezőgazdasági termékértékesítési szerződésből származó minőségi vitákban állásfoglalásra jogosult szervekről és szakemberekről

A 14/1978. (III. 1.) MT rendelet 14. §-ában kapott felhatalmazás alapján a belkereskedelmi miniszterrel, az igazságügyminiszterrel, a könnyűipari miniszterrel, a Minisztertanács Tanácsi Hivatala elnökével, a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával és a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával egyetértésben a következőket rendelem:

1. §

(1) A mezőgazdasági termékértékesítési szerződés teljesítése során átadott termék minőségével kapcsolatos vitás kérdésekben - a felek eltérő megállapodásának hiányában a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - az e rendelet mellékletében feltüntetett szervek, illetőleg a teljesítés helye szerint illetékes járási hivatal, a városi, fővárosi kerületi tanács végrehajtó bizottságának mezőgazdasági és élelmezésügyi feladatokat ellátó szakigazgatási szerve (a továbbiakban: járási hivatal) által kijelölt szakemberek járnak el.

(2) A vágómarha, a vágójuh és a vágósertés minőségére a vágóhídi ellenőrző vágás az irányadó. Az ellenőrző vágáshoz a termelőt vagy képviselőjét is meg kell hívni; ilyen esetben az ellenőrző vágásról készült jegyzőkönyvet a termelő, illetőleg képviselője is aláírja. Ha a termelő vagy képviselője az aláírást megtagadja, ennek okát a jegyzőkönyvben fel kell tüntetni.

2. §

(1) A minőség meghatározására jogosult szerv, illetőleg szakember a minőséget a beküldött minta vagy - ha a minta vételére vagy beküldésére a termék jellege miatt nincs lehetőség -a termék vizsgálata alapján állapítja meg.

(2) A minőség elbírálásánál az országos szabványban vagy kötelező előírásban, illetőleg a szerződésben foglalt minőségi követelményeket kell alapul venni.

(3) A minőség meghatározására jogosult szerv, illetőleg szakember a minőség kérdésében kialakított állásfoglalását helyszíni szemle esetén jegyzőkönyvbe foglalja, egyéb esetben a felekkel írásban közli.

(4) A minőség meghatározására jogosult szervek eljárásáért a külön jogszabályban meghatározott díjakat lehet felszámítani.

(5) A minőség meghatározására jogosult szerv dönt arról, hogy a szakvélemény díját, illetőleg költségeit előzetesen be kell-e fizetni.

3. §

(1) A minőség meghatározására jogosult szakembereket a járási hivatal megfelelő szakképzettséggel rendelkező, államigazgatásban, állami, társadalmi vagy szövetkezeti szervnél foglalkoztatott dolgozók illetőleg nyugdíjasok közül jelölhet ki.

(2) A kijelölésről okiratot kell kiállítani, amelynek egy példányát a kijelölt szakembernek, egy példányát pedig a munkaviszonyban (szövetkezeti tagsági viszonyban) álló szakember munkaadójának (szövetkezetének) kell megküldeni.

(3) A kijelölt szakemberekről a járási hivatal nyilvántartást köteles vezetni. A nyilvántartást a községek szakigazgatási szerveinek is meg kell küldeni, és azokat a bekövetkezett változásokról is tájékoztatni kell.

4. §

(1) Az eljáró szakembert - bármelyik fél kérelmére - a járási hivatal a nyilvántartásból jelöli ki.

(2) A kijelölt szakember köteles az áruátvétel helyén haladéktalanul megjelenni, a vitatott termék minőségét megvizsgálni és az állásfoglalás egy példányát a szállítmányt kísérő okmányhoz csatolni.

5. §

(1) A szakembert tevékenységéért díj és költségtérítés illeti meg.

(2) A díj:

a) napi négy órát meg nem haladó tevékenységért 120 - Ft;

b) napi négy órát meghaladó tevékenységért 150,- Ft.

(3) Ha a szakember tevékenységét nem abban a helységben fejti ki, ahol állandó lakhelye vagy munkahelye van, napidíjra és a ténylegesen felmerülő közlekedési és szállásköltsége megtérítésére is igényt tarthat. A napidíj és költségtérítés mértékére és feltételeire a közszolgálati alkalmazottak belföldi kiküldetésére vonatkozó rendelkezések az irányadók.

6. §

(1) Az eljáró szakember a díjra és a költségekre vonatkozó elszámolását az eljárástól számított 8 napon belül köteles a járási hivatalhoz benyújtani. Az elszámoláshoz csatolni kell az eljárás során hozott állásfoglalás egy példányát.

(2) A járási hivatal az elszámolás alapján állapítja meg a szakértőt megillető díjak és költségek összegét. A díj megállapítására vonatkozó határozat egy példányát a feleknek meg kell küldeni.

(3) A megállapított díjat a kötelezett a járási hivatal letéti számlájára fizeti be. A befizetett összegnek a szakember részére történő kiutalásáról a járási hivatal gondoskodik.

(4) A szakvélemény díjának, illetőleg költségeinek viselésére a 14/1978. (III. 1.) MT rendelet 15. § (3) bekezdésében foglaltak az irányadók.

(5) Az eljáró szakember, illetőleg a felek vagy a felek közvetlen felügyeleti szerve között munkaviszony, szövetkezeti tagsági viszony vagy munkavégzésre irányuló egyéb jogviszony nem állhat fenn.

7. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, rendelkezéseit az 1978. március 1. után megkötött mezőgazdasági termékértékesítési szerződésből származó minőségi viták esetében kell alkalmazni.

(2) A rendelet hatályba lépésével egyidejűleg a 12/1967. (XII. 31.) MÉM rendelet, a 3/1970. (II. 10.) MÉM rendelet, a 17/1970. (VI. 21.) MÉM rendelet, a 11/1972. (VIII. 16.) MÉM rendelet, a 23/1972. (XII. 2.) MÉM rendelet 13. és 35. §-a, az 1/1973. (I. 8.) MÉM rendelet 10., 11. és 44. §-a, a 43/1967. (MÉM. É. 50.) MÉM utasítás és a 16/1968. (MÉM. É. 7.) MÉM utasítás hatályát veszti.

Dr. Soós Gábor s. k.,

mezőgazdasági és élelmezésügyi minisztériumi államtitkár

Melléklet a 10/1978. (IX. 26.) MÉM rendelethez

A mezőgazdasági termékértékesítési szerződés alapján átadott termék minősége tekintetében felmerülő vitában az alábbi szervek, illetőleg szakemberek foglalnak állást:

1. A vetőmagvak, valamint a nemesített és államilag ellenőrzött vetőburgonya, továbbá a szőlő, gyümölcsfa- és díszfaiskolai, valamint a spárga és komló szaporítóanyag (beleértve a gyümölcsfa és díszfa csemete és cserje, valamint a spárga termesztéséhez szolgáltatott vetőmagot is) minőségének kérdésében az Országos Vetőmag és Szaporítóanyag Felügyelőség.

2. A rozs, az árpa, a zab, a kukorica, a napraforgómag, az étkezési szárazbab és egyéb élelmezésre vagy ipari feldolgozásra kerülő magvak, a rizs, a mák, az őszi érésű burgonya, a seprűcirok, valamint a széna- és szalmafélék minőségének kérdésében a Magyar Kereskedelmi Kamara Áruszakértő Bizottsága.

3. A búza sütőipari értékének és enzimállapotának kérdésében a megyei (fővárosi) élelmiszerellenőrző és vegyvizsgáló intézetek.

4. A nyers fűszerpaprika, a fűszerpaprika féltermék, a fűszerpaprika őrlemény minőségének kérdésében a kijelölt (Kecskemét, Szeged) élelmiszerellenőrző és vegyvizsgáló intézetek.

5. A cukorrépa cukortartalma, a fűszernövény, a méz, a méh-viasz, a virágpor, a gomba és az étkezési tojás minősége kérdésében a megyei (fővárosi) élelmiszerellenőrző és vegyvizsgáló intézetek.

6. A komló minőségének kérdésében a Fővárosi Élelmiszerellenőrző és Vegyvizsgáló Intézet.

7. A gyógynövények, illóolajos növények és a mákgubó minőségének kérdésében a Gyógynövény Kutató Intézet.

8. A dohány minőségének kérdésében a Dohányellenőrző Bizottság; ennek elnöke a dohánybeváltó üzem telephelye szerint illetékes járási hivatal által megbízott szakember, tagjai a dohánybeváltó vállalat és a termelő mezőgazdasági üzem felügyeleti, illetőleg érdekképviseleti szervének egy-egy kiküldötte.

9. A gyapjú és a toll minőségének kérdésében a Mezőgazdasági Gyapjúminősítő Bizottság; ennek tagjai az Országos Takarmányozási és Állattenyésztési Felügyelőség Laboratóriumi Központja és a Textilipari Minőségellenőrző Intézet kiküldöttének váltakozó elnökletével a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium, valamint a Könynyűipari Minisztérium egy-egy kiküldötte.

10. A bor fajtajellegének kérdésében a Borminősítő Szakbizottság; ennek elnöke a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium kiküldötte, tagjai a minisztérium által megbízott két szakértő, továbbá a megrendelő és a termelő felügyeleti, illetve érdekképviseleti szervének egy-egy kiküldötte.

11. A must és a bor minősége, a must cukorfoka kérdésében az Országos Borminősítő Intézet.

12. A tej zsírtartalma kérdésében az átadás helye szerint illetékes megyei (fővárosi) élelmiszerellenőrző és vegyvizsgáló intézet.

13. A tenyész-szarvasmarha, a tenyész-sertés, a tenyész-juh, a tenyész kecske, a tenyész-baromfi, a tenyész-tojás, a naposcsibe minősége kérdésében az Országos Takarmányozási és Állattenyésztési Felügyelőség. (Ha a megrendelő az Országos Takarmányozási és Állattenyésztési Felügyelőség, a minőség kérdésében a Minősítő Szakbizottság foglal állást, ennek elnöke a minisztérium kiküldötte, tagjai a minisztérium által kijelölt négy szakértő.)

14. A tenyészló (sportló, versenyló) minősége kérdésében az Országos Lótenyésztési Felügyelőség.

15. A rostnövények, a cukorrépa, a cikória, a zöldség és gyümölcs, az újburgonya és egyéb gyorsan romló - a mellékletben fel nem tüntetett - termékek, a borszőlő (a cukorfok kérdésében keletkezett vita kivételével), a szaporítóanyagok (a szőlő, gyümölcs- és díszfaiskolai szaporítóanyagok kivételével) esetében, továbbá a gyapjú nedvességtartalmának meghatározásánál a járási hivatal által kijelölt szakemberek.

16. A Budapesti Nagyvásártelepen átadott zöldség, gyümölcs és burgonya minősége kérdésében a Kereskedelmi Minőségellenőrző Intézet.

17. A szarvasmarha, ló, sertés és juh egészsége, tenyésztésbe fogott volta, továbbtartásra való alkalmassága, illetőleg túletetettsége, a vágóbaromfi, a házinyúl és a galamb egészsége és a tej fizikai tisztasága kérdésében az átadás helye szerint illetékes hatósági (körzeti) állatorvos.

Tartalomjegyzék