Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

26/1980. (XII. 10.) ÉVM-PM együttes rendelet

a tetőtérbeépítésről és az emeletráépítésről

A 7/1971. (II. 8.) Korm. rendelet 9. §-ának (5) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - az Országos Tervhivatal elnökével, továbbá a 19. § (2) bekezdése tekintetében a munkaügyi miniszterrel egyetértésben - a következőket rendeljük:

Általános rendelkezések

1. §

(1) A rendelet hatálya a kizárólag, vagy legalább 50%-ban állami tulajdonban álló lakó-, továbbá vegyes (részben lakás, részben egyéb) célra szolgáló épületeken, illetőleg társasházakon végzett olyan tetőtérbeépítésre és emeletráépítésre, valamint az ezzel kapcsolatban szükségessé váló más építési-szerelési munkákra (a továbbiakban együtt: ráépítés) terjed ki, amelyek elvégzésével állami bérlakás, műteremlakás, illetőleg műterem (a továbbiakban együtt: lakás) keletkezik.

(2) Nem kizárólag állami tulajdonban álló épületen, illetőleg társasházon csak valamennyi tulajdonostárs hozzájárulásával és akkor lehet ráépítést végeztetni, ha a felek megállapodnak, hogy az épületet társasházzá alakítják, illetőleg a társasház alapító okiratát a ráépítés folytán a tulajdonjogban bekövetkező változásnak megfelelően módosítják.

(3) Ráépítés keretében műteremlakás, illetőleg műterem akkor alakítható ki, ha azt a Magyar Népköztársaság Művészeti Alapja (a továbbiakban: Művészeti Alap) igényli vagy javasolja.

2. §

(1) Ráépítést - a (2) bekezdésben említett esetek kivételével - az épületet kezelő szerv végeztethet.

(2) Ráépítést kizárólag állami tulajdonban álló épületen az épületet kezelő szervvel, nem kizárólag állami tulajdonban álló épületen, illetőleg társasházon pedig valamennyi tulajdonostárssal kötött megállapodás alapján

a) a dolgozók lakásépítésének támogatásáról szóló jogszabályban meghatározott munkáltató szerv, továbbá

b) - ha a ráépítés keretében két lakásnál több nem alakítható ki - a bérlőül előzetesen kijelölt magánszemély

is végeztethet.

3. §

(1) Ráépítés nem végeztethető, ha az a város-(község-) rendezés vagy a műemlékvédelem érdekeit sérti, a városképét rontja és az épület állékonyságát veszélyezteti.

(2) A ráépítéshez szükséges építési, illetőleg használatbevételi engedélyt az erre vonatkozó jogszabályok szerint kell megszerezni.

Ráépítés tanácsi kezelésben levő épületen

4. §

(1) A tanácsi házkezelési szervnek a kezelésében levő épületekre - a lakóházjavitás középtávú tervével összhangban - ráépítési címjegyzéket kell készítenie. Ennek tartalmaznia kell a középtávú tervidőszakban előreláthatólag felújításra kerülő épületek felújításával együtt, illetőleg az épületek felújításától függetlenül elvégeztethető ráépítési lehetőségeket.

(2) A címjegyzékbe foglalás előtt az egyes ráépítési lehetőségeket - a 3. § (1) bekezdésében foglaltakra figyelemmel - műszakilag és gazdaságosság szempontjából vizsgálni kell.

(3) Az egyes ráépítési lehetőségekre

a) az épület felújításával együtt elvégeztethető ráépítés esetében a kivitelezési tervdokumentáció készítése során,

b) az épület felújításától függetlenül elvégeztethető ráépítés esetében pedig az építési engedélyhez szükséges műszaki tervek elkészítése előtt tervezési programot is kell készíteni.

5. §

(1) A címjegyzéket a tanácsi házkezelési szerv köteles összeállítani; azt a helyi tanács végrehajtó bizottsága hagyja jóvá. A jóváhagyott címjegyzéket a helyi tanács végrehajtó bizottságánál ki kell függeszteni.

(2) Ráépítést csak a jóváhagyott címjegyzékben szereplő épületeken szabad végeztetni.

(3) A tanácsi házkezelési szerv köteles az épület felújításától függetlenül elvégeztethető ráépítési lehetőségekről a munkáltató szervek, illetőleg magánszemélyek részére tájékoztatást adni.

6. §

(1) A tervezési program elkészítéséről a tanácsi házkezelési szerv köteles gondoskodni. A tanácsi házkezelési szerv és a ráépítést végeztető a 2. § (2) bekezdésében említett esetekben ettől eltérően is megállapodhat.

(2) A tervezési programnak tartalmaznia kell:

a) az épület egészére és a kapcsolódó közművekre vonatkozó felmérési adatokat (műszaki állapot, meglevő lakások adatai stb.),

b) a talaj, az épület és az egyes épületszerkezetek tekintetében elvégzett feltárások eredményeit, statikai megállapításait,

c) a létesíthető lakások számát és nagyságát,

d) a ráépítéssel kapcsolatos költségek várható összegét és az egyes lakásokra eső költséghányadot,

e) a ráépítéssel együtt elvégeztetésre kerülő felújítási munkák megnevezését és költségének várható összegét, továbbá

f) az épületnek a ráépítés után keletkező állapotát feltüntető homlokzati rajzát a két közvetlenül szomszédos épület homlokzatával összerajzolva.

7. §

(1) A ráépítést a tanácsi házkezelési szervnek az épület felújításával együtt el kell végeztetnie.

(2) A tanácsi házkezelési szerv akkor köthet megállapodást a 2. § (2) bekezdésében említett munkáltató szervvel, illetőleg magánszeméllyel, ha a ráépítés az épület felújításától függetlenül is elvégezhető. Ilyen esetben a munkáltató szervek közül azt kell előnyben részesíteni, amely - az építtetői feladatok ellátása mellett - a saját építőipari szervezete vagy részlege útján a kivitelezést is el tudja végezni, illetőleg ahhoz tényleges segítséget tud nyújtani, vagy a kivitelezés szakszerűségéért egyébként felelősséget vállal.

(3) Ha a ráépítést magánszemély végezteti és a kivitelezést házilagosan végzi, a tanácsi házkezelési szerv is köteles a kivitelezés szakszerűségét műszaki szempontból ellenőrizni, s ennek során az épületben lakó bérlők jogos érdekeinek védelmét biztosítani.

8. §

(1) A ráépítés költségei - a pénzügyi fedezetre vonatkozó rendelkezések figyelembevételével -a tanácsi házkezelési szervet, illetőleg a 2. § (2) bekezdésében említett esetekben a kijelölt bérlőket terhelik.

(2) A kijelölt bérlőket terhelő ráépítési költségek összegének megállapítása során figyelmen kívül kell hagyni

a) a tervezési program elkészítésével kapcsolatos költségeket,

b) a teljes homlokzatvakolással,

c) a közműbővítéssel,

d) a személyfelvonó létesítésével, átalakításával, továbbá

e) a meglevő legfelső födém cseréjével, illetőleg megerősítésével kapcsolatos műszaki tervezési, kivitelezési és egyéb (pl. kiköltöztetési, eredeti állapot helyreállítási) költségeknek a már meglevő lakásokra eső részét, valamint

f) mindazokat a költségeket, amelyek az épület felújítása során egyébként is felmerültek volna.

(3) A (2) bekezdésben említett költségek a tanácsi házkezelési szervet terhelik.

(4) Ha a tanácsi házkezelési szerv által végeztetett ráépítés folytán keletkező egyes lakásokra a munkáltató szerv részére a helyi tanács végrehajtó bizottsága bérlőkiválasztási jogot biztosított, azok ráépítési költségei - a tanács végrehajtó bizottságával kötött megállapodásnak megfelelően - a munkáltató szervet terhelik.

(5) A tanácsi házkezelési szerv által végeztetett ráépítés folytán keletkező műteremlakás és műterem ráépítési költségei - a (2) bekezdésben említett költségek kivételével - a Művészeti Alapot terhelik.

(6) Az egyes lakásokra eső költséghányadot a ráépítés folytán keletkező lakások alapterületének figyelembevételével kell megállapítani.

9. §

(1) A tanácsi házkezelési szerv által végeztetett ráépítés esetében

a) a lakások bérlőit - a tanácsi bérlakásokra, továbbá a lakásépítési hozzájárulásra és a szociálpolitikai kedvezményre vonatkozó rendelkezések alkalmazásával - az illetékes lakásügyi hatóság,

b) a műteremlakások bérlőit - a műteremlakásokra vonatkozó rendelkezések alkalmazásával és a Művészeti Alap javaslatának figyelembevételével - a művelődési miniszter,

c) a műtermek bérlőit - a magánszemélyek részére szükséges műteremhelyiségek kiutalására vonatkozó rendelkezések alkalmazásával és a Művészeti Alap javaslatának figyelembevételével -az illetékes elhelyező hatóság

jelöli ki.

(2) A 2. § (2) bekezdésében említett esetekben a ráépítés folytán keletkező

a) lakás bérlőjéül az illetékes lakásügyi hatóság - a lakáskiutalási névjegyzékbe történő felvétel mellőzésével, műteremlakás esetében a Művészeti Alap javaslatának figyelembevételével - azt a magánszemélyt jelöli ki, akit a munkáltató szerv előzetesen kiválasztott, illetőleg aki a ráépítés költségének a lakásra eső hányadát viseli. A kijelölt bérlőnek lakásépítési hozzájárulást nem kell fizetnie. A bérlő kijelölésekor - fiatal házaspároknál - legfeljebb két születendő gyermeket a lakásigény mértékénél figyelembe lehet venni;

b) műterem bérlőjéül az illetékes elhelyező hatóság - a Művészeti Alap javaslatának figyelembevételével - előzetesen, majd véglegesen azt a magánszemélyt jelöli ki. aki a ráépítés költségének a műteremre eső hányadát viseli. E költségviselés a külön jogszabályokban előírt igénybevételi díjfizetési kötelezettség teljesítésével egy tekintet alá esik.

10. §

Ha a ráépítést a tanácsi házkezelési szerv végezteti el, a pénzügyi fedezet a következő:

a) a lakóházjavítási előirányzat a 8. (2) bekezdésében említett költségek mértékéig, továbbá

b) a tanács fejlesztési alapja, illetőleg ezen belül az egyéb állami vagy célcsoportos lakásépítési kerete.

11. §

(1) Ha a ráépítést a munkáltató szerv végezteti el, a pénzügyi fedezet a következő:

a) a kijelölt bérlő készpénz előtörlesztése, amely a ráépítési költség lakásra eső hányadának legalább 15 %-a,

b) a lakásra egyébként megállapítható lakásépítési hozzájárulásból a bérlőt megillető szociálpolitikai kedvezmény, melynek összegét a tanács fejlesztési alapjából kell átutalni az Országos Takarékpénztárnak,

c) az Országos Takarékpénztár által a kijelölt bérlő részére nyújtott építési kölcsön, amelynek összege a ráépítési költség lakásra eső hányadának 50%-a, legfeljebb azonban 150 000 Ft,

d) a lakóházjavitási előirányzat a tanácsi házkezelési szervet terhelő költségek mértékéig, továbbá

e) a munkáltató szerv lakásépítési alapja a fennmaradó költségek mértékéig.

(2) Az (1) bekezdés e) pontjában említett költségeknek legfeljebb 50%-a - a dolgozók lakásépítésének támogatásáról szóló jogszabály szerint - kamatmentes kölcsönként nyújtható. A fennmaradó munkáltatói hozzájárulás a dolgozóra nem hárítható át.

12. §

Ha a ráépítést magánszemély végezteti el, a pénzügyi fedezetre a 11. § rendelkezéseit kell alkalmazni, azzal az eltéréssel, hogy munkáltatói támogatás hiányában a kijelölt bérlőnek kell fedeznie a 11. § (1) bekezdésének e) pontjában említett költségeket is.

13. §

Az Országos Takarékpénztár által a kijelölt bérlő részére nyújtott építési kölcsön esetében:

a) a kamat mértéke évi 2%,

b) a törlesztési idő legfeljebb 25 év.

14. §

(1) Ha a ráépítést a munkáltató szerv, illetőleg magánszemély végezteti el, az Országos Takarékpénztárhoz meg kell küldenie:

a) a lakásügyi, illetőleg az elhelyező hatóság előzetes bérlőkijelölési intézkedését,

b) a tanácsi házkezelési szerv, a munkáltató szerv és a kijelölt bérlő között a ráépítési költségek viselése (pénzügyi fedezete) tekintetében létrejött megállapodásokat,

c) a jogerős építési engedélyt,

d) a ráépítés kivitelezési tervdokumentációjának egy példányát,

e) a ráépítés folytán keletkező lakások számát, nagyságát és helyiségeit, a ráépítés költségeit, továbbá az egyes lakások kijelölt bérlőit terhelő összeget ismertető kimutatást.

(2) Az Országos Takarékpénztár a ráépítés pénzügyi fedezetét a 2. § (2) bekezdésében említett esetekben a ráépítést végeztető nevére nyitott elkülönített számlán kezeli.

Ráépítés nem tanácsi kezelésben levő épületen

15. §

Ha az 1. § (1) bekezdésében említett épületet nem tanácsi házkezelési szerv kezeli, a 4-14. §-ban foglalt rendelkezéseket a következő eltérésekkel kell alkalmazni:

a) a tanácsi házkezelési szerv helyett az épületet kezelő szervet kell érteni,

b) ráépítési címjegyzéket nem kötelező készíteni,

c) a ráépítés folytán keletkező lakások bérlőit - a vállalati bérlakásokra, továbbá lakásépítési hozzájárulásra és a szociálpolitikai kedvezményre vonatkozó rendelkezések alkalmazásával - a lakással rendelkező szerv jelöli ki,

d) a ráépítés pénzügyi fedezetéről - a kijelölt bérlőket terhelő költségek pénzügyi fedezetének kivételével - az épületet kezelő szerv gondoskodik.

Vegyes rendelkezések

16. §

(1) A ráépítést végeztető a kivitelezés megkezdése előtt - az épületet kezelő szerv, a lakóbizottság és a kivitelező közreműködésével - lakógyűlésen köteles ismertetni az épület bérlőivel és használóival a ráépítéssel kapcsolatban elvégzésre kerülő munkákat, azok elvégzésének sorrendjét és időbeli ütemezését. Ha a kivitelezés során a meglévő lakások vagy nem lakás céljára szolgáló helyiségek kiürítése válik szükségessé, ismertetni kell az azok kiürítésének és használatba való visszaadásának előre látható időpontját is. A lakógyűlésről jegyzőkönyvet kell készíteni, amelyet az építési naplóhoz kell mellékelni.

(2) Az építésügyi hatóság - a ráépítést végeztető kérelmére - azt, aki a jogerős építési engedélynek és az ahhoz tartozó műszaki terveknek megfelelő ráépítéssel kapcsolatos munkák elvégzését akadályozza, tűrésre kötelezi és az 1957. évi IV. törvény 77. §-a alapján a kötelezettség teljesítésére szorítja.

17. §

(1) A ráépítést úgy kell elvégezni, hogy az a meglévő lakások és nem lakás céljára szolgáló helyiségek bérlőit (használóit) a helyiségek rendeltetésszerű használatában szükségtelenül ne akadályozza, illetőleg ne korlátozza.

(2) Ha a bérlőt a ráépítéssel kapcsolatos munkák végzése a bérlemény rendeltetésszerű használatában akadályozza vagy jelentősebb mértékben korlátozza, a lakásbérleti jogviszonyra vonatkozó rendelkezések szerint követelheti a bérbeadótól az esedékes bér elengedését, illetőleg mérséklését.

18. §

Ha a ráépítéssel kapcsolatos munkákat másképpen elvégezni nem lehet, az érintett lakások és nem lakás céljára szolgáló helyiségek bérlői (használói) a lakásból (helyiségből) a lakásbérleti jogviszonyra, továbbá a nem lakás céljára szolgáló helyiségek bérleti jogviszonyának szüneteltetésére vonatkozó rendelkezések szerint átmenetileg kiköltöztethetők.

19. §

(1) Ez a rendelet 1981. január 1. napján lép hatályba; egyidejűleg

a) az emeletráépítésekről és tetőtérbeépítésekről szóló 1/1962. (IV. 15.) ÉM-PM együttes rendelet, továbbá az ezt módosító 9/1968. (VIII. 29.) ÉVM-PM, a 7/1971. (II. 8.) ÉVM-PM és a 9/1976. (II. 17.) ÉVM-PM együttes rendelet, valamint

b) az építési engedélyezési eljárásról szóló -a 13/1979. (VIII. 30.) ÉVM rendelettel módosított - 2/1977. (I. 18.) ÉVM rendelet 11. §-a (7) bekezdésének a) pontja és a 19. §-a (2) bekezdésének b) pontja

hatályát veszti.

(2) Ha a ráépítést végeztető a ráépítésre a rendelet hatályba lépésekor érvényes építési engedéllyel rendelkezik, a ráépítést - választásától függően - e rendelet vagy a korábban hatályban volt jogszabályok szerint valósíthatja meg, illetőleg fejezheti be. E rendeletnek a pénzügyi fedezetre vonatkozó rendelkezései azonban csak akkor alkalmazhatók, ha a rendelet hatályba lépéséig az Országos Takarékpénztárral az építési kölcsönszerződést még nem kötötték meg.

Dr. Ábrahám Kálmán s. k.,

építésügyi és városfejlesztési miniszter

Dr. Hetényi István s. k.,

pénzügyminiszter

Tartalomjegyzék