Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

29/1980. (XII. 29.) MüM rendelet

a munkaerő közvetítéséről, elhelyezéséről és toborzásáról

A Munka Törvénykönyve végrehajtásáról szóló 48/1979. (XII. 1.) MT rendelet 10. §-ában kapott felhatalmazás alapján - a Minisztertanács Tanácsi Hivatalának elnökével, valamint a Szakszervezetek Országos Tanácsával, a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával, az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsával és a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával egyetértésben - az alábbiakat rendelem:

A RENDELET HATÁLYA ÉS CÉLJA

1. §

(1) E rendelet hatálya a (2) bekezdésben foglaltak kivételével kiterjed minden munkáltatóra és az azokkal munkaviszonyban (tagsági viszonyban) álló, illetőleg munkaviszonyt (tagsági viszonyt) létesíteni szándékozó személyekre.

(2) A rendelet hatálya nem terjed ki a fegyveres erőkre, a fegyveres testületekre, a rendészeti szervekre, a társadalmi szervezetekre, a minisztériumokra, az országos hatáskörű irányító szervekre, az országos érdekképviseleti szervekre, a tudományos kutató intézetekre, a magasabb vezető állásúakra, a jogszabály alapján pályázat útján betölthető munkakörökben alkalmazásra kerülő munkavállalókra, valamint a külföldi munkáltatókra* és azoknál munkavállalási engedély alapján foglalkoztatott magyar állampolgárokra.

2. §

A munkaerő-közvetítéssel és toborzással elő kell segíteni a munkát kereső állampolgárok elhelyezkedését, illetőleg a munkáltatók munkaerőszükséglete kielégítését. Ennek érdekében a munkaerő-közvetítő szerveknek a munkára jelentkezők számára a munkahely-kínálatról, a munkáltatók számára az elhelyezkedni szándékozókról tájékoztatást és ajánlást kell adniuk, s kölcsönösen megfelelő feltételek esetén a közvetítést el kell végezniük.

3. §

(1) A munkaerő-közvetítést a fővárosi, a megyei városi, a városi tanácsok végrehajtó bizottsága munkaügyi feladatot ellátó szakigazgatási szervei, a járási hivatalok (a községek vonatkozásában) és a nagyközségi tanácsok végrehajtó bizottsága szakigazgatási szervei (továbbiakban: munkaerő-közvetítő szerv) díjmentesen végzik.

(2) A munkaerő-közvetítési teendőket indokolt esetben a megyei tanács elnökének engedélye alapján a megyei városok kerületi hivatala és egyes községek végrehajtó bizottságának szakigazgatási szerve is elláthatja.

(3) A munkaerő-közvetítő szervek kölcsönös megállapodás alapján illetékességi területükön kívül is közvetíthetnek munkaerőt.

(4) A munkaerő-közvetítő szerv tevékenységét munkavégzésre irányuló egyéb jogviszony létesítése (pl. eseti, alkalmi munkavégzés közvetítése) céljából is gyakorolhatja.

4. §

(1) A munkaerő-közvetítést a munkáltatók és a munkára jelentkezők egyaránt igénybe vehetik. A munkaerő-közvetítés az e célra rendszeresített közvetítő lappal* történik.

(2) A munkaerő-közvetítést igénylő személyi igazolványát, ha pedig a munkaviszonyra (tagsági viszonyra) vonatkozó szabályok alapján csak munkakönyvvel létesíthet munkaviszonyt (tagsági viszonyt) munkakönyvét is köteles felmutatni.

(3) A munkáltató a kiközvetített személyt nem köteles alkalmazni. Az elhelyezkedni szándékozó sem kötelezhető a munkaerő-közvetítés során felajánlott munkakör elfogadására.

(4) Ha a munkaerő-közvetítés eredményeként a munkavállaló és a munkáltató között munkaviszony (tagsági viszony) jön létre, a munkáltató a közvetítő lap egyik példányát megfelelően kiállítva köteles a közvetítő szerv részére visszaküldeni.

(5) A munkaerő-közvetítő szervek munkaviszonyban (tagsági viszonyban) állóknak is kötelesek tájékoztatást adni a munkavállalási, lehetőségekről.

5. §

(1) A gazdálkodó egységek foglalkoztatási szándékainak folyamatos megismerése céljából, továbbá a munkára jelentkezők munkába lépésének és a munkáltatók munkaerő-igénye kielégítésének elősegítése érdekében a munkáltató - függetlenül attól, hogy a munkaerő-közvetítést igénybe kívánja-e venni - köteles:

a) a várható munkaerő-igényről, illetőleg a felszabaduló munkaerőről - a megyei (fővárosi) tanács végrehajtó bizottsága rendelkezése, ennek hiányában az 1. számú mellékletben előírtak szerint - tájékoztatást nyújtani;

b) az illetékes munkaerő-közvetítő szerv részére azt az esedékes munkaerő-szükségletet amelyet belső átcsoportosítással, át- és továbbképzéssel, tanulmányi szerződés útján elhelyezkedő személyekkel nem tud kielégíteni, a 2. számú melléklet szerint bejelenteni;

c) a munkaerő-közvetítő szervnél bejelentett, de időközben - közvetítés nélkül - betöltött munkahelyet töröltetni.

(2) A munkaerő-közvetítést végző szerv az (1) bekezdés b) pontja alapján rendelkezésére álló adatoknak megfelelően tájékoztatja a munkára jelentkezőket a munkavállalás feltételeiről, a munkáltatókat - szükség szerinti időben és körben - a jelentkezőkről.

6. §

(1) Ha az adott terület munkaerő-helyzete ezt szükségessé teszi, a megyei (fővárosi) tanács elnöke elrendelheti, hogy egyes (pl. a megváltozott munkaképességűek részére megfelelő) munkakörökben munkaviszony csak munkaerő-közvetítés útján létesíthető. Ilyen rendelkezés esetén a közvetítés nélkül létesített munkaszerződés érvénytelen.

(2) Nem köthető munkaerő-közvetítéshez a szövetkezeti tagsági viszony létesítése.

(3) Ha az (1) bekezdésben előírt munkaerőközvetítés során a dolgozó és a munkáltató között munkaviszony jön létre, a munkáltató köteles a közvetitő-lap egyik példányát hat hónapig megőrizni.

A FELSZABADULÓ MUNKAERŐ ELHELYEZÉSE ÉS A MUNKAERŐ TOBORZÁSA

7. §

(1) Az egyes munkáltatóknál felszabaduló munkaerők elhelyezkedését a munkaerő-közvetítő szerveknek elő kell segíteniük.

(2) Ha a felszabaduló munkaerő létszáma meghaladja a 10 főt, annak véglegesen vagy ideiglenesen történő szervezett elhelyezése elsősorban a munkáltatók, szükség esetén a felügyeleti, illetőleg irányító szervek által, a területileg illetékes munkaerő-közvetítő szervvel együttműködve történhet.

(3) A (2) bekezdésben meghatározott esetben a munkáltató az illetékes munkaerő-közvetítő szervet - a munkaviszony megszűnését legalább 3 hónappal megelőzően, - az érintett munkavállalók elhelyezéséhez szükséges fontosabb adatokról (név, kor, szakképzettség, lakhely stb.) tájékoztatni tartozik.

(4) A munkáltató 10 főnél kevesebb munkavállaló felszabadítása esetén is kérheti a munkaerő-közvetítő szerv közreműködését azok elhelyezéséhez.

8. §

(1) A munkáltató amennyiben a munkaerőszükségletét a helybeli munkára jelentkezőkből és a hozzá közvetítettekből nem tudja kielégíteni, telephelyén kívüli más területen munkává szonyban (tagsági viszonyban) nem álló, vagy várhatóan egyes munkáltatóknál feleslegessé váló munkavállalók körében, a telephelye szerint illetékes megyei (fővárosi) tanács végrehajtó bizottsága munkaügyi szakigazgatási szervének előzetes tájékoztatása mellett a toborzás helye szerint illetékes megyei (fővárosi) tanács végrehajtó bizottsága munkaügyi szakigazgatási szervének engedélyével munkaerő-toborzást végezhet.

(2) A toborzás megkezdését, befejezését, illetőleg eredményét az (1) bekezdésben említett szerveknél be kell jelenteni.

(3) Munkaerő-toborzást csak a toboroztató munkáltatóval főállású munkaviszonyban álló dolgozó végezhet. A toborzó és toborzott dolgozó ezen a címen külön díjazásban, illetve juttatásban nem részesíthető.

(4) Az időszakosan termelő (idényjellegű) mezőgazdasági, erdőgazdasági, a mezőgazdaság termékeit feldolgozó, az építőipari, az építőanyagipari, az idegenforgalom és üdültetés lebonyolításában részt vevő kiskereskedelmi és vendéglátóipari munkáltatók külön engedély nélkül toborozhatnak. Ilyen toborzás a munkavégzés helyétől számított 30 km-es körzeten belül igazgatási határokra tekintet nélkül, továbbá a megye határain belül végezhető. A toborzás megkezdésének bejelentését a megyei (fővárosi) tanács elnöke elrendelheti.

VEGYES RENDELKEZÉSEK

9. §

A munkáltató betöltetlen munkahelyét meghirdetheti.

10. §

(1) A munkaerő-közvetítő, a felügyeleti, valamint a szövetkezetek törvényességi felügyeletét gyakorló szervek az e rendeletben foglaltak megtartását a munkáltatóknál ellenőrzik.

(2) A 17/1968. (IV. 14.) Korm. rendelet 75. §-a értelmében az e rendeletben foglaltak be nem tartása szabálysértés.

(3) A munkaerő-közvetítő szerv ismételt vagy kirívó szabálysértés esetén a vonatkozó eljárás mellett a munkáltató felügyeleti szervénél fegyelmi felelősségre vonás megindítását is kezdeményezheti.

11. §

Ez a rendelet 1981. január 1-én lép hatályba. Az 5. § (1) bekezdés a)-b) pontjaiban meghatározott adatközlést 1981. július hó 1. napjától kell teljesíteni. Addig a 7/1976. (IV. 10.) MüM rendelet 6. §-ában foglaltakat kell alkalmazni. A rendelet hatályba lépésével egyidejűleg a munkaerő közvetítéséről, szervezetten történő elhelyezéséről és toborzásáról szóló 7/1976. (IV. 10.) MüM rendelet, az egyes munkaügyi rendelkezések módosításáról és hatályon kívül helyezéséről szóló 3/1978. (I. 18.) MüM rendelet 6. §-a és a munkaviszonnyal összefüggő egyes kérdésekről szóló 17/1979. (XII. 1.) MüM rendelet 67. §-ának (4) bekezdése hatályát veszti.

Dr. Trethon Ferenc s. k.,

munkaügyi miniszter

1. számú melléklet a 29/1980. (XII. 29.) MüM rendelethez

2. számú melléklet a 29/1980. (XII. 29.) MüM rendelethez

Tartalomjegyzék