11/1981. (VI. 19.) MÉM rendelet
a részes munkavállalásról
A mezőgazdasági termelőszövetkezetekről szóló 1967. évi III. törvény végrehajtására kiadott 7/1977. (III. 12.) MT rendelet 91. §-ában foglalt, valamint a Munka Törvénykönyve végrehajtására kiadott 48/1979. (XII. 1.) MT rendelet 59. §-ának (2) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a munkaügyi miniszterrel, a pénzügyminiszterrel, az ipari miniszterrel, a Szakszervezetek Országos Tanácsával, valamint a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával egyetértésben a következőt rendelem:
1. §
(1) A mezőgazdasági termelőszövetkezetben, a mezőgazdasági szakszövetkezetben, a halászati termelőszövetkezetekben (a továbbiakban: termelőszövetkezet), az állami gazdaságban, az állami erdőgazdaságban vagy fagazdaságban, valamint a mezőgazdasági és erdőgazdálkodási ágazatba sorolt gazdasági társulásokban (a továbbiakban együtt: mezőgazdasági nagyüzem) tagsági viszony, illetőleg munkaviszony alapján részes munkát lehet vállalni.
(2) Részes munkavállalásnak minősül a mezőgazdasági nagyüzem tulajdonában, kezelésében, illetőleg használatában levő földterület megművelése, állatok tartása, állati termékek előállítása, hal fogása, faanyag kitermelése (vágástéri hulladék gyűjtése, fadöntés, darabolás stb.), továbbá a mezőgazdasági nagyüzem részére végzett egyéb, kizárólag mezőgazdasági és erdőgazdálkodási tevékenység (termésbetakarítás, szaporítóanyag előállítás stb.) a munkavégzés eredményeként előállított termékek előre meghatározott hányadáért (értékéért).
2. §
(1) Munkaszerződéssel vállalhat részes munkát:
a) a mezőgazdasági nagyüzemmel munkaviszonyban álló dolgozó (a továbbiakban: alkalmazott) a munkaszerződésben meghatározott munkakörén és munkaidején kívül is;
b) az, aki a mezőgazdasági nagyüzemmel nem áll munkaviszonyban.
(2) Munkamegállapodás keretében vállalhat részes munkát a termelőszövetkezet tagja, a termelőszövetkezetben a részére megállapított munkakörön és munkaidőn kívül is.
(3) Részes munka vállalására vonatkozó munkaszerződés vagy munkamegállapodás a mezőgazdasági nagyüzem alkalmazottaival, illetőleg tagjaival csoportosan is megköthető.
(4) A részes munkát vállalók körére a másodállásra, mellékfoglalkozásra és munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyra, valamint a termelőszövetkezeti tag által létesített munkaviszonyra vonatkozó, jogszabályokban előírt korlátozó rendelkezések nem terjednek ki.
3. §
(1) A munkamegállapodásban, illetve munkaszerződésben fel kell tüntetni:
a) a részes munkában részt vevő (részt vevők) nevét,
b) a munka megnevezését,
c) a művelésre átadott terület nagyságát, az állatok számát, famennyiséget stb.,
d) a részes munkát vállaló (vállalók) kiadásai (pl. vetőmag, palánta, növényvédőszer, üzemanyag stb.) elszámolásának módját,
e) a személyenként jóváírható munkaórák számát, illetőleg csoportos munkaszerződés (munka-megállapodás) esetén a közösen teljesített munkaórák megosztását,
f) a termésrész mértékét, illetőleg értékét, az elszámolás módját, valamint esedékességét,
g) a munkamegállapodás vagy munkaszerződés kezdetének és lejártának időpontját (naptári napok szerint vagy egyéb módon meghatározva), valamint
h) a biztosításra vonatkozó megállapodást elemi kár esetén a kármegosztás arányát.
(2) A termésrészt hatósági áron, ennek hiányában a mezőgazdasági nagyüzem és a részes munkát vállaló között létrejött szerződésben megállapított áron kell számítani.
4. §
(1) A részes munkát vállaló a munkavégzésbe díjazás ellenében - munkaviszonyban vagy tagsági viszonyban nem álló családtagjai kivételével - más személyt nem vonhat be. Családtag bevonása esetén a munkamegállapodásban, illetőleg a munkaszerződésben a részt vevő munkaképes korú családtagot is fel kell tüntetni, és meg kell határozni a családtag részére jóváírható munkaórák számát.
(2) A munkára várhatóan ráfordítandó naponkénti munkaórák számát a mezőgazdasági nagyüzem a munkaóra ráfordítási normatívákra figyelemmel állapítja meg.
(3) A naponkénti munkaóra ráfordításokat úgy kell megállapítani, hogy a munkaviszony alapján dolgozóknak naponta 11 óra, a tagsági viszony alapján dolgozóknak naponta 8 óra pihenőidő biztosítva legyen.
5. §
(1) A rész mértékének meghatározásánál a munkától függően a termés mennyiségét, annak értékét és a várható munkaráfordítást kell figyelembe venni.
(2) A munkamegállapodást, illetve munkaszerződést kötő felek a teljesítést követően kötelesek a ráfordítások értékének figyelembevételével egymással elszámolni és a rész értékéből a munkadíj, illetve a munkabér összegét meghatározni.
6. §
Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba. Egyidejűleg a 38/1977. (XI. 5.) MÉM rendelet hatályát veszti.
Váncsa Jenő s. k.,
mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter