2/1982. (II. 22.) KPM rendelet
a veszélyes áruk nemzetközi belvízi szállításáról szóló szabályzatról
A hajózásról szóló 1973. évi 6.törvényerejű rendelet 31. §-ának (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - az érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel egyetértésben - a következőket rendelem:
1. §[1] (1) A veszélyes áruk nemzetközi belvízi szállításáról szóló szabályzatot (a továbbiakban: ADN Szabályzat) e rendelet 1. mellékleteként kihirdetem.
(2) Ha jogszabály eltérően nem rendelkezik, az ADN Szabályzatot a magyar lobogó alatt közlekedő hajókra, továbbá a magyar víziutakon idegen lobogó alatt közlekedő hajókra kell alkalmazni.
1/A. §[2] (1) A veszélyes árut szállító hajók adatszolgáltatási kötelezettsége teljesítésének módjáról a víziközlekedés résztvevőit a hajózási hatóság a hajósoknak szóló hirdetményében értesíti.
(2) A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (a továbbiakban: minisztérium) a veszélyes árut szállító hajók adatainak a hajó és a hajózási hatóság közötti közvetítésére szükség esetén arra alkalmas szervezetet bízhat meg.
(3) A (2) bekezdés szerint megbízott közvetítő szervezet tevékenységét az adatvédelmi szabályok és a (4) bekezdésben foglaltak megtartásával köteles végezni.
(4) A veszélyes árut szállító hajók bejelentett adatait olyan módon kell kezelni, hogy
a) az adatok kizárólag az illetékes hajózási hatóság vagy az általa erre a (2) bekezdés szerint felhatalmazott szervezet, valamint a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (a továbbiakban: BM OKF) és annak illetékes területi szervei számára legyenek hozzáférhetők, amit minősített rendszer biztosítson,
b) veszélyes árut szállító hajóról adatot - az üzemeltetőn vagy a hajó vezetőjén kívül - kizárólag a hajózási hatóság szolgáltathat [kivéve az f) és g) pontban meghatározott adatközlést, beleértve a médiáknak adott információt is],
c) URH-rádión keresztül történő adatközlésre csak félduplex csatorna használható,
d) az ország területén közlekedő és az ADN Szabályzat hatálya alá tartozó hajók bejelentett adatai alapján azok a hajózási hatóság és a (2) bekezdés szerint megbízott szervezet számára követhetők, ellenőrizhetők legyenek,
e) bejelentési kötelezettség elmulasztása esetén az ADN Szabályzat hatálya alá tartozó hajók megkereshetők legyenek,
f) baleset, segélykérés vagy a hajót fenyegető jogellenes tevékenység esetén a BM OKF, a mentésben résztvevő szervek, illetve a jogellenes tevékenység felszámolásában illetékes rendőr-, vám-, vízügyi és környezetvédelmi hatóságok az adatokhoz haladéktalanul hozzájussanak,
g) a hajózási hatóságnál nyilvántartásba vett és irattá-rozott kérelmen feltüntetett adatokon kívül a szállítás befejezésekor (kirakó kikötőbe történt megérkezés vagy az ország területének elhagyása), illetve nemzetközi szerződés szerinti adattovábbítás megtörténte után a veszélyes árut szállító hajók bejelentett adatai közül a hajót vagy vezetőjét azonosító adatokat (név, tulajdonos, lajstromszám) törölni kell minden más nyilvántartásból, a többi adatot statisztikai célokra felhasználásra havonta a minisztériumnak kell átadni,
h) nemzetközi szerződés szerinti adattovábbítást más állam illetékes szervezete számára a hajózási hatóság vagy az általa a (2) bekezdés szerint megbízott szervezet végzi. Az adatátadást az adatvédelemi szabályok szerinti formában és igazolhatóan kell végezni.
2. § Ez a rendelet 1982. július 1-jén lép hatályba.
2. melléklet a 2/1982. (II. 22.) KPM rendelethez[3]
A Szabályzatban, illetve mellékletben megjelölt hatósági feladatok megosztása a következő:
Közlekedési, Hírközlési és Vízügyi Minisztérium[4]
- Kiadja - a Közlekedési Főfelügyelet útján - a Szabályzat A és B mellékletében az egyes vízijárművekre előírt "Jóváhagyási bizonyítvány"-t, az illetékes szakhatóság által végzett vizsgálatok eredményét tanúsító igazolások alapján.
Közlekedési, Hírközlési és Vízügyi Minisztérium és Belügyminisztérium együttesen
- Ellenőrzik a jogszabályokban és kiadott engedélyekben foglalt feltételek betartását.
- A helyszínen intézkednek olyan esetekben, amikor a víziúton veszteglő - a radioaktív anyagok kivételével -, veszélyes árut szállító vízijármű a veszélyes áru természete miatt a víziút úthasználóira különleges veszélyt jelent, és a vízijármű személyzete a veszélyt nem tudja elhárítani.
Belügyminisztérium
- A Közlekedési, Hirközlési és Vízügyi Minisztérium, a Népjóléti Minisztérium és a Környezetvédelmi és Területfejlesztési Minisztérium bevonásával kidolgozza és kiadja a veszélyes árut szállító vízijárművek közlekedése során különleges veszélyt okozó esemény bekövetkezésének esetére vonatkozó balesetelhárítási utasításokat és a mentési munkálatok rendjét.
- Rendelkezik különös veszély esetében a víziközlekedés rendjének biztosításáról, és ellenőrzi ezeknek a rendelkezéseknek a végrehajtását.
- Meghatározza a Szabályzat A mellékletében felsorolt anyagok tűz- és robbanásveszélyességének fokát, és szabályozza az ilyen veszélyek elhárítását.
Népjóléti Minisztérium
- Közreműködik a veszélyes árut szállító vízijárművek közlekedése során különleges veszélyt okozó esemény bekövetkezésének esetére vonatkozó balesetelhárítási utasítások és a mentési munkálatok rendjének kidolgozásában.
- Helyszínen intézkedik az egészségre ártalmas, mérgező és maró anyagokat, valamint a radioaktív anyagokat szállító vízijárművekkel kapcsolatban bekövetkezett rendkívüli eseményeknél; gondoskodik a fertőzött, illetőleg szennyezett terület, vízijárművek lezárásáról, és véleményezi azok újbóli forgalomba helyezését.
- Ellenőrzi a fertőző, illetőleg radioaktív anyagok szállításánál bekövetkezett balesetek esetében a vízijárművek fertőtlenítését, mentesítését.
- Megszabja a radioaktív szennyeződéstől való mentesítésnél (dekontamináció) követendő eljárást.
Ipari és Kereskedelmi Minisztérium
- Kijelöli az ágazati felelőssége alá tartozó veszélyes áruk tekintetében azokat a hatóságokat, amelyek a Szabályzat A és B mellékletében előírt vizsgálatok és próbák elvégzésére kötelezettek, továbbá, amelyek jogosultak az egyes anyagok csomagolására és szállítására szolgáló, a hajók tartozékát nem képező tartályokhoz és tartányokhoz megkövetelt szakértői igazolás kiadására.
- Szabályozza az ágazati felelőssége alá tartozó veszélyes áruk szállítására szolgáló, a hajók tartozékát nem képező tartályok, tartányok, tartálybatériák, továbbá a konténerek és tartálykonténerek stb. tekintetében a Szabályzat A és B mellékletében előírt különböző vizsgálatok és próbák végrehajtását, és kiadja a vizsgálatokról és próbákról szóló hatósági igazolásokat.
- Szabályozza az ágazati felelőssége alá tartozó veszélyes áruk szállítására szolgáló csomagolóeszközök, a hajók tartozékát nem képező tartályok, tartányok, konténerek, tankkonténerek, tartálybatériák stb. és ezek biztonsági berendezéseinek gyártását, a gyártáshoz használható anyagokat, felszereléseiket, üzemeltetésüket és tisztításukat, és ellenőrzi ezeknek a szabályoknak a megtartását.
- Engedélyezi a hajók tartozékát nem képező tartályok stb. eredeti rendeltetésétől eltérő felhasználását.
- Felmentést ad egyes veszélyes áruk szállításánál az előírt védőcsomagolás mellőzésére, engedélyezi a tankkonténerek tankrésze falvastagságának csökkentését.
- Gondoskodik az egyes gázok szállítására szolgáló, a hajók tartozékát nem képező tartályok kapacitásának megállapításáról.
Környezetvédelmi és Területfejlesztési Minisztérium
- Részt vesz a veszélyes anyagokat szállító vízijárművekkel kapcsolatban bekövetkezett rendkívüli eseményeknél szükséges helyszíni intézkedésekben és a vizek védelmével kapcsolatos kárelhárítási munkálatokban.
- Közreműködik a veszélyes árut szállító vízijárművek közlekedése során különleges veszélyt okozó esemény bekövetkezésének esetére vonatkozó balesetelhárítási utasítások és mentési munkálatok rendjének kidolgozásában.
Pénzügyminisztérium
- Szabályozza a veszélyes árut szállító vízijárművek beléptetésénél és kiléptetésénél szükséges ellenőrzési feladatokat.
- Intézkedik - szükség esetén - a szakhatóság képviselőjének a határvizsgálatba történő bevonásáról.
Országos Atomenergia Hivatal[5]
- Ellátja a radioaktív anyagok csomagolásával kapcsolatos jóváhagyási és nemzetközi szállításával kapcsolatos engedélyezési és értesítési feladatokat, és kiadja a szükséges igazolásokat.
- Felmentést ad bizonyos radioaktív árukat szállító tartályok védőcsomagolásának alkalmazása alól.
- Engedélyt ad a radioaktív anyagok belföldi szállítására azokban az esetekben, amikor a Szabályzat a szállítást engedélyhez köti.
Lábjegyzetek:
[1] Megállapította a 32/2005. (VI. 2.) GKM rendelet 1. § - a. Hatályos 2005.12.01.
[2] Beiktatta a 32/2005. (VI. 2.) GKM rendelet 2. § - a. Hatályos 2005.12.01.
[3] Számozását módosította a 32/2005. (VI. 2.) GKM rendelet 3. § - a. Hatályos 2005.12.01.
[4] A mellékletnek a Közlekedési, Hírközlési és Vízügyi Minisztérium-ra vonatkozó első bekezdése a 14/1983. (VI. 30.) KPM rendelet 12. §-ával megállapított szöveg.
[5] A 2/1982. (II. 22.) KPM rendelet Mellékletének jelölt része az 14/1997. (IX. 3.) KHVM rendelet 11. § 2. bekezdés b) pontjának megfelelően módosított szöveg