6/1982. (VI. 12.) EüM rendelet

a nők és a fiatalkorúak egészségének és testi épségének védelméről[1]

A Munka Törvénykönyve végrehajtásáról szóló 48/1979. (XII. 1.) MT rendelet 8. §-ának (2) bekezdésében és a munkavédelemről szóló 47/1979. (XI. 30.) MT rendelet 39. §-ának (1) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján - az érdekelt miniszterekkel, a munkaügyi miniszterrel, a Szakszervezetek Országos Tanácsával, valamint a szövetkezetek országos érdekképviseleti szerveivel egyetértésben, a Kisiparosok Országos Szervezetének és a Kiskereskedők Országos Szervezetének meghallgatásával - a következőket rendelem:[2]

1. § A rendelet hatálya kiterjed

a)[3] minden munkáltatóra - ideértve a dolgozót tagsági viszony keretében foglalkoztató szövetkezetet, kisszövetkezetet, mezőgazdasági szakcsoportot, ipari és szolgáltató szövetkezeti szakcsoportot is -, a gazdasági társulásra, a gazdasági munkaközösségre, egyéb polgári jogi társaságra, valamint a kisiparosokra és a magánkereskedőkre (a továbbiakban együtt: munkáltató),

b) a munkáltatónál munkaviszony, szövetkezeti tagsági viszony, egyéb tagsági viszony, munkavégzésre irányuló egyéb jogviszony, tanulói viszony, szervezett társadalmi munka, javító-nevelő munka keretében vagy segítő családtagként foglalkoztatott nőkre és fiatalkorúakra.

2. § (1) A nő és a fiatalkorú nem foglalkoztatható olyan egészségre ártalmas munkakörben, illetőleg munkakörülmények között, amelyben a munkavégzés az egészségét, a testi épségét, illetőleg a fiatalkorú egészséges fejlődését károsan befolyásolhatja vagy az utódokra fokozott veszélyt jelent, illetőleg amelyben mások egészségét vagy testi épségét fokozottan veszélyezteti. Ezeket a munkaköröket, illetőleg munkakörülményeket - a nők és a fiatalkorúak vonatkozásában elkülönítve - a rendelet melléklete határozza meg.

(2) Terhes nő esetében a foglalkoztatási tilalom a rendelet mellékletében szereplő valamennyi munkakörre, illetőleg munkakörülményre kiterjed.

(3)[4] A munkáltató telephelye szerint illetékes első fokú vagy másodfokú állami közegészségügyi-járványügyi felügyelőség (a továbbiakban: felügyelőség) - a munkahelyi sajátosságok alapján - a rendelet mellékletében nem szereplő esetekben is foglalkoztatási tilalmat írhat elő.

(4) Az (1) bekezdésben foglalt tilalom nem terjed ki

a) a szakmunkástanulónak és a szakközépiskolai tanulónak a szakmai elsajátításához szükséges - külön jogszabályban meghatározott feltételek szerinti és időtartamú - foglalkoztatására,

b) a fiatalkorú azon munkakörben, illetőleg munkakörülmények között történő folalkoztatására, amelyben szakmunkásképesítést, illetőleg szakképesítést szerzett, és amelynek ellátására a munkaköri alkalmasságáról szóló orvosi vélemény szerint alkalmas.

3. § (1)[5] A munkáltató - a gazdasági munkaközösség, a polgári jogi társaság, a kisiparos és a magánkereskedő kivételével - a rendelet melléklete, illetőleg az ÁNTSZ városi, fővárosi kerületi intézete, megyei (fővárosi) intézete előírásai alapján a munkavédelmi szabályzatban, ennek hiányában a működési vagy más belső szabályzatban külön jegyzékekben (a továbbiakban: tilalmi jegyzék) köteles meghatározni azokat a munkaköröket, amelyekben nők, terhes nők, illetőleg fiatalkorúak nem foglalkoztathatók.

(2)[6] A tilalmi jegyzék kidolgozásába be kell vonni az üzemi egészségügyi szolgálat orvosát, a gyógyító-megelőző ellátás intézményeinél a függetlenített vagy megbízott higiénikus orvost. Ha a munkáltatónál nem működik foglalkozás-egészségügyi szolgálat, a tilalmi jegyzék elkészítéséhez az ÁNTSZ területileg illetékes első fokú felügyelőség szakvéleményét kell kérni.

(3) A munkakörülmények megváltozása (új technológia alkalmazása, egészségi ártalmak keletkezése vagy megszűnése stb.) esetén, illetőleg a felügyelőség felhívására vagy az üzemi egészségügyi szolgálat orvosa, illetőleg a higiénikus orvos javaslatára a tilalmi jegyzéket felül kell vizsgálni, és - a (2) bekezdésben foglaltak alkalmazásával - szükség esetén módosítani kell.

(4) A (3) bekezdésben foglaltaktól függetlenül a tilalmi jegyzéket legalább ötévenként felül kell vizsgálni.

4. § A tilalmi jegyzékben szereplő munkakörben foglalkoztatott nő köteles a terhességét bejelenteni és a terhesgondozási könyvet (szakorvosi igazolást) bemutatni - eltérő munkáltatói szabályozás hiányában - a munkahely vezetőjének.

5. § (1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba; egyidejűleg a nők és fiatalkorúak életének és testi épségének védelméről szóló 4/1962. (IV. 5.) MüM rendelet, a nők megfelelő foglalkoztatásának és egészségük, testi épségük védelme elősegítéséről szóló 4/1966. (X. 21.) MüM rendelet, valamint a munkaviszonyt érintő egyes kérdésekről szóló 8/1970. (X. 6.) MüM rendelet még hatályban levő 4. §-ának (1) és (2) bekezdése, valamint 9. §-a hatályát veszti.

(2) A tilalmi jegyzéket 1982. december 31-ig el kell készíteni. Az új tilalmi jegyzék elkészítéséig a korábbi tilalmi jegyzéket - ennek hiányában az (1) bekezdésben megjelölt jogszabályok előírásait - kell alkalmazni.

Melléklet a 6/1982. (VI. 12.) EüM rendelethez[7]

Tiltott munkakörök, munkakörülmények megnevezéseA tiltás vonatkozik
(+-tel jelölve)
nőkrefiatalkorúakra
1.1Szervezet túlzott igénybevételével járó munka:
1.1.1nehéz fizikai munka: az MSZ-21 875 M1 melléklete szerint, a 3. táblázati értékek 70%-a+
fiúknak
megengedhető
1.1.2közepesen nehéz fizikai munka: az MSZ-21 875 M1, melléklete szerint, a 3. táblázati értékek 70%-a789104104411121314151617

Megjegyzés a 6/1982. (VI. 12.) EüM rendelet mellékletéhez

1. A nők, illetőleg a fiatalkorúak számára tiltott munkaköröket, munkakörülményeket a táblázatban + jelzi.

2. A nők rovatában jelzett tiltás a 18 éven felüli nőkre vonatkozik.

3. A fiatalkorúak rovatában jelzett tiltás - ha a táblázat kivételt nem jelöl - a 18. életévüket be nem töltött férfiakra és nőkre (fiúk, lányok) egyaránt vonatkozik.

4. Terhes nőknél a foglalkoztatási tilalom a nők és a fiatalkorúak száma tiltott (+ jellel jelzett) munkakörön, munkakörülményeken túlmenően azokra is kiterjed, ahol sem a nők, sem a fiatalkorúak rovatában nem szerepel + jelzés.

5. A szoptató anyákra és az anyatejet adókra vonatkozó tiltást a táblázat lábjegyzetben közli.

Lábjegyzetek:

[1] A népjóléti miniszter hatásköréről a 49/1990. (IX. 15.) Korm. rendelet rendelkezik.

[2] A SZOT megszűnt.

[3] Lásd az 1990. évi V. törvény 16. §-ának (4) bekezdését.

[4] Lásd az 1991. évi XI. törvény 15. §-ának (3) bekezdését.

[5] Lásd az 1991. évi XI. törvény 15. §-ának (3) bekezdését.

[6] Lásd az 1993. évi XCIII. törvény 88. §-ának (5) bekezdését.

[7] A 6/1982. (VI. 12.) EüM rendelet mellékletének 2.7.6. pontja a 54/1997. (XII. 20.) NM rendelet 1. §-ának megfelelően módosított szöveg

Tartalomjegyzék