Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

6/1982. (VI. 12.) EüM rendelet

a nők és a fiatalkorúak egészségének és testi épségének védelméről[1]

A Munka Törvénykönyve végrehajtásáról szóló 48/1979. (XII. 1.) MT rendelet 8. §-ának (2) bekezdésében és a munkavédelemről szóló 47/1979. (XI. 30.) MT rendelet 39. §-ának (1) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján - az érdekelt miniszterekkel, a munkaügyi miniszterrel, a Szakszervezetek Országos Tanácsával, valamint a szövetkezetek országos érdekképviseleti szerveivel egyetértésben, a Kisiparosok Országos Szervezetének és a Kiskereskedők Országos Szervezetének meghallgatásával - a következőket rendelem:[2]

1. § A rendelet hatálya kiterjed

a)[3] minden munkáltatóra - ideértve a dolgozót tagsági viszony keretében foglalkoztató szövetkezetet, kisszövetkezetet, mezőgazdasági szakcsoportot, ipari és szolgáltató szövetkezeti szakcsoportot is -, a gazdasági társulásra, a gazdasági munkaközösségre, egyéb polgári jogi társaságra, valamint a kisiparosokra és a magánkereskedőkre (a továbbiakban együtt: munkáltató),

b) a munkáltatónál munkaviszony, szövetkezeti tagsági viszony, egyéb tagsági viszony, munkavégzésre irányuló egyéb jogviszony, tanulói viszony, szervezett társadalmi munka, javító-nevelő munka keretében vagy segítő családtagként foglalkoztatott nőkre és fiatalkorúakra.

2. § (1) A nő és a fiatalkorú nem foglalkoztatható olyan egészségre ártalmas munkakörben, illetőleg munkakörülmények között, amelyben a munkavégzés az egészségét, a testi épségét, illetőleg a fiatalkorú egészséges fejlődését károsan befolyásolhatja vagy az utódokra fokozott veszélyt jelent, illetőleg amelyben mások egészségét vagy testi épségét fokozottan veszélyezteti. Ezeket a munkaköröket, illetőleg munkakörülményeket - a nők és a fiatalkorúak vonatkozásában elkülönítve - a rendelet melléklete határozza meg.

(2) Terhes nő esetében a foglalkoztatási tilalom a rendelet mellékletében szereplő valamennyi munkakörre, illetőleg munkakörülményre kiterjed.

(3)[4] A munkáltató telephelye szerint illetékes első fokú vagy másodfokú állami közegészségügyi-járványügyi felügyelőség (a továbbiakban: felügyelőség) - a munkahelyi sajátosságok alapján - a rendelet mellékletében nem szereplő esetekben is foglalkoztatási tilalmat írhat elő.

(4) Az (1) bekezdésben foglalt tilalom nem terjed ki

a) a szakmunkástanulónak és a szakközépiskolai tanulónak a szakmai elsajátításához szükséges - külön jogszabályban meghatározott feltételek szerinti és időtartamú - foglalkoztatására,

b) a fiatalkorú azon munkakörben, illetőleg munkakörülmények között történő folalkoztatására, amelyben szakmunkásképesítést, illetőleg szakképesítést szerzett, és amelynek ellátására a munkaköri alkalmasságáról szóló orvosi vélemény szerint alkalmas.

3. § (1)[5] A munkáltató - a gazdasági munkaközösség, a polgári jogi társaság, a kisiparos és a magánkereskedő kivételével - a rendelet melléklete, illetőleg az ÁNTSZ városi, fővárosi kerületi intézete, megyei (fővárosi) intézete előírásai alapján a munkavédelmi szabályzatban, ennek hiányában a működési vagy más belső szabályzatban külön jegyzékekben (a továbbiakban: tilalmi jegyzék) köteles meghatározni azokat a munkaköröket, amelyekben nők, terhes nők, illetőleg fiatalkorúak nem foglalkoztathatók.

(2)[6] A tilalmi jegyzék kidolgozásába be kell vonni az üzemi egészségügyi szolgálat orvosát, a gyógyító-megelőző ellátás intézményeinél a függetlenített vagy megbízott higiénikus orvost. Ha a munkáltatónál nem működik foglalkozás-egészségügyi szolgálat, a tilalmi jegyzék elkészítéséhez az ÁNTSZ területileg illetékes első fokú felügyelőség szakvéleményét kell kérni.

(3) A munkakörülmények megváltozása (új technológia alkalmazása, egészségi ártalmak keletkezése vagy megszűnése stb.) esetén, illetőleg a felügyelőség felhívására vagy az üzemi egészségügyi szolgálat orvosa, illetőleg a higiénikus orvos javaslatára a tilalmi jegyzéket felül kell vizsgálni, és - a (2) bekezdésben foglaltak alkalmazásával - szükség esetén módosítani kell.

(4) A (3) bekezdésben foglaltaktól függetlenül a tilalmi jegyzéket legalább ötévenként felül kell vizsgálni.

4. § A tilalmi jegyzékben szereplő munkakörben foglalkoztatott nő köteles a terhességét bejelenteni és a terhesgondozási könyvet (szakorvosi igazolást) bemutatni - eltérő munkáltatói szabályozás hiányában - a munkahely vezetőjének.

5. § (1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba; egyidejűleg a nők és fiatalkorúak életének és testi épségének védelméről szóló 4/1962. (IV. 5.) MüM rendelet, a nők megfelelő foglalkoztatásának és egészségük, testi épségük védelme elősegítéséről szóló 4/1966. (X. 21.) MüM rendelet, valamint a munkaviszonyt érintő egyes kérdésekről szóló 8/1970. (X. 6.) MüM rendelet még hatályban levő 4. §-ának (1) és (2) bekezdése, valamint 9. §-a hatályát veszti.

(2) A tilalmi jegyzéket 1982. december 31-ig el kell készíteni. Az új tilalmi jegyzék elkészítéséig a korábbi tilalmi jegyzéket - ennek hiányában az (1) bekezdésben megjelölt jogszabályok előírásait - kell alkalmazni.

Melléklet a 6/1982. (VI. 12.) EüM rendelethez[7]

Tiltott munkakörök, munkakörülmények megnevezéseA tiltás vonatkozik
(+-tel jelölve)
nőkrefiatalkorúakra
1.1Szervezet túlzott igénybevételével járó munka:
1.1.1nehéz fizikai munka: az MSZ-21 875 M1 melléklete szerint, a 3. táblázati értékek 70%-a+
fiúknak
megengedhető
1.1.2közepesen nehéz fizikai munka: az MSZ-21 875 M1, melléklete szerint, a 3. táblázati értékek 70%-a789104104411121314151617

Megjegyzés a 6/1982. (VI. 12.) EüM rendelet mellékletéhez

1. A nők, illetőleg a fiatalkorúak számára tiltott munkaköröket, munkakörülményeket a táblázatban + jelzi.

2. A nők rovatában jelzett tiltás a 18 éven felüli nőkre vonatkozik.

3. A fiatalkorúak rovatában jelzett tiltás - ha a táblázat kivételt nem jelöl - a 18. életévüket be nem töltött férfiakra és nőkre (fiúk, lányok) egyaránt vonatkozik.

4. Terhes nőknél a foglalkoztatási tilalom a nők és a fiatalkorúak száma tiltott (+ jellel jelzett) munkakörön, munkakörülményeken túlmenően azokra is kiterjed, ahol sem a nők, sem a fiatalkorúak rovatában nem szerepel + jelzés.

5. A szoptató anyákra és az anyatejet adókra vonatkozó tiltást a táblázat lábjegyzetben közli.

Lábjegyzetek:

[1] A népjóléti miniszter hatásköréről a 49/1990. (IX. 15.) Korm. rendelet rendelkezik.

[2] A SZOT megszűnt.

[3] Lásd az 1990. évi V. törvény 16. §-ának (4) bekezdését.

[4] Lásd az 1991. évi XI. törvény 15. §-ának (3) bekezdését.

[5] Lásd az 1991. évi XI. törvény 15. §-ának (3) bekezdését.

[6] Lásd az 1993. évi XCIII. törvény 88. §-ának (5) bekezdését.

[7] A 6/1982. (VI. 12.) EüM rendelet mellékletének 2.7.6. pontja a 54/1997. (XII. 20.) NM rendelet 1. §-ának megfelelően módosított szöveg

Tartalomjegyzék