Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

7/1983. (IX. 29.) IpM rendelet

a villamos energia hőfejlesztés céljára történő felhasználásáról

A villamos energia fejlesztéséről, átviteléről és elosztásáról szóló 1962. évi IV. törvény végrehajtására kiadott, a 11/1970. (IV. 29.) Korm. számú rendelettel módosított 40/1962. (XI. 11.) Korm. számú rendelet 45. §-ának (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - az Országos Anyagés Árhivatal elnökével egyetértésben - a következőket rendelem:

I. FEJEZET

ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK

1. §

(1) A rendelet hatálya kiterjed:

a) a (2) és a (3) bekezdésben foglaltak kivételével valamennyi hőfejlesztési célú villamos fogyasztóberendezésre (a továbbiakban: hőfejlesztő készülék),

b) a hőfejlesztő készülék alkalmazását tervezőre,

c) a hőfejlesztő készülék villamos energia ellátására szolgáló fogyasztói vezetékhálózat tervezőjére, kivitelezőjére és üzembentartójára,

d) az áramszolgáltató vállalatokra (a továbbiakban: áramszolgáltató).

(2) Nem tartozik a rendelet hatálya alá:

a) az 50 liternél kisebb űrtartalmú villamos forróvíz-tároló,

b) a 10 kW-nál kisebb névleges egységteljesítményű egyéb, nem helyiségfűtés céljára szolgáló hőfejlesztő készülék

továbbá

c) a gyógyászati berendezések (pl. sterilizáló) céljára szolgáló és

d) közlekedési eszközökbe beépített hőfejlesztő készülék.

(3) Nem terjed ki a rendelet hatálya:

a) a légkondicionálásra,

b) a villamos hegesztésre,

c) az alumínium elektrolízisre,

d) a klóralkáli elektrolízisre,

e) a ferroötvözet gyártásra,

f) a műkorund gyártásra,

g) a karbidgyártásra,

h) a porkohászati zsugorításra,

i) a tojáskeltetésre,

j) a háztartási- és a nagykonyhai ételkészítésre.

2. §

A rendelet alkalmazásánál irányadó lényeges fogalmakat és meghatározásokat a Villamosenergia Közszolgáltatási Szabályzat* (a továbbiakban: VKSZ), az egyes villamos fogyasztóberendezések engedélyezéséről**, valamint a villamos energia árának megállapításáról szóló rendeletek*** tartalmazzák.

3. §

E rendeletben foglaltak megtartásának a hatósági ellenőrzése az Állami Energetikai és Energiabiztonságtechnikai Felügyelet (a továbbiakban: ENERGIAFELÜGYELET) hatáskörébe tartozik.

II. FEJEZET

HELYISÉGFŰTES

A helyiségfűtés kiválasztása

4. §

Gazdálkodó szervezet [Ptk. 685. § c) pont], állami költségvetési szerv, társadalmi szervezet és egyesület (a továbbiakban: jogi személy) használatában álló helyiség fűtésére villamos energiát felhasználni csak abban az esetben szabad, ha a helyiség - külön jogszabályban* meghatározott - belső hőmérsékletének biztosítására más energiahordozót felhasználó korszerű fűtési mód nem áll rendelkezésre, illetve ilyen gazdaságosan nem létesíthető vagy gazdaságosan nem üzemeltethető.

5. §

(1) Állandó tartózkodás céljára szolgáló helyiség villamos energia felhasználásával való alapfűtésére a külön jogszabály* előírásainak megfelelő hőtároló helyiségfűtő berendezést (a továbbiakban: hőtároló kályha) kell alkalmazni, kivéve, ha a helyiség alapfűtési teljesítményigénye az 1,5 kW-ot nem haladja meg.

(2) Olyan helyiség fűtésére, amely a hétvégi munkaszüneti időben is - ideértve a szabadszombatot, a heti pihenőnapot és a munkaszüneti napot is - állandó tartózkodás céljára szolgál (pl. portásfülke, diszpécserközpont, telefonközpont), hőtároló kályhának nem minősülő hőfejlesztő készülék (a továbbiakban: közvetlen helyiségfűtő készülék) alkalmazható, ha a helyiség fűtését egyébként biztosító fűtőberendezés ilyen időszakban való üzemeltetése nem gazdaságos.

6. §

(1) Közvetlen helyiségfűtő készülék - teljesítménytől függetlenül - alkalmazható

a) a nem állandó tartózkodás céljára szolgáló helyiség időszakos, illetve kisegítő fűtésére (pl. fürdőszoba)

b) nem állandó tartózkodás céljára szolgáló épületben, ha az épület rendeltetéséből következően a fűtés üzemeltetése időszakosan, illetve előre nem látható időpontban válik szükségessé (pl. idényjellegű üdülő)

c) ideiglenes jellegű épületben (pl. felvonulási épület)

d) ha a villamos helyiségfűtés alkalmazása kisegítő jelleggel, átmenetileg a helyiség állandó alapfűtését biztosító berendezés üzemzavara esetén, az üzemzavar elhárításának időtartamára válik szükségessé.

(2) Lakás esetén - alapfűtésként - közvetlen helyiségfűtő készülék alkalmazható, ha az állandó tartózkodás céljára szolgáló helyiség alapfűtési teljesítményigénye 1,5 kW-ot nem halad meg.

Helyiségfűtés engedélyezése

7. §

(1) Telepszerű többszintes lakásépítés (a továbbiakban: lakótelep) esetén a lakó- vagy egyéb rendeltetésű épület állandó tartózkodás céljára szolgáló helyiségeinek alapfűtésére villamosenergiafelhasználást tervezni csak az ENERGIAFELÜGYELET engedélye alapján szabad.

(2) Jogi személy a használatában álló helyiség fűtésére hőtároló kályhát a 4-6. §-okban foglaltak figyelembevételével és az ENERGIAFELÜGYELET engedélye alapján alkalmazhat.

(3) Az ENERGIAFELÜGYELET megfelelő műszaki-gazdasági indokok alapján engedélyezheti állandó tartózkodás céljára szolgáló helyiség villamos alapfűtésére közvetlen helyiségfűtő készülék alkalmazását

8. §

(1) Az engedélyt

a) lakótelep beruházás esetén az összevont beruházási javaslat kidolgozása során, ha összevont beruházási javaslat nem készül, a beruházási program kidolgozása során

b) egyéb esetben a helyiségfűtő készülék megrendelése (beszerzése) előtt kell kérni.

(2) Az (1) bekezdés a) pontjában meghatározott esetben a kérelmet a lakótelep teljes körű (fűtési, használati melegvíz készítési és főzési célú) energiahordozó-felhasználási adataival kiegészítve kell benyújtani. Ha a tervezett más energiahordozó felhasználásához is engedély szükséges, az erre irányuló kérelem részeként kell a villamosenergiafelhasználás iránti kérelmet előterjeszteni.

(3) Az engedély iránti kérelemnek tartalmaznia kell

a) a fűtőkészülék névleges egységteljesítményét és darabszámát,

b) indokolást arra, hogy miért célszerű a hőtároló villamos fűtés más energiahordozón alapuló fűtési móddal szemben, illetve a villamos fűtés indokoltsága mellett nem hőtároló villamos fűtést alkalmazni,

c) közcélú kisfeszültségű elosztóhálózatra csatlakozó fogyasztó esetén az áramszolgáltató írásbeli nyilatkozatát, hogy a tervezni kívánt villamos fűtés teljesítményigényét ki tudja elégíteni.

III. FEJEZET

A VILLAMOSENERGIA-FELHASZNÁLÁS IDŐBELI KORLÁTOZÁSA

Helyiségfűtő készülékek hálózatra kapcsolása

9. §

(1) A hőtároló kályha felfűtésére szolgáló fűtőtestet kizárólag

a) az éjszakai időszakban (a továbbiakban: felfűtési időszak) és

b) a nappali időszak mérsékelt, illetve kisterhelésű időszakában (a továbbiakban: ráfűtési időszak)

szabad a hálózatra kapcsolni (a továbbiakban együtt: völgyidőszakok).

(2) A közvetlen helyiségfűtő készüléket, amelynek maximális beépített fűtőteljesítménye az 1,5 kW-ot meghaladja - ideértve a villamos fűtésűre átalakított cserépkályhát, valamint a hőtároló kályha tartozékát képező, közvetlen fűtést adó (nem a hőtároló mag felfűtését szolgáló) fűtőtestét is - kizárólag a csúcsidőszakon kívüli időszakban szabad a hálózatra kapcsolni.

10. §

(1) A hőtároló kályha felfűtésére szolgáló fűtőtestet és az 1,5 kW-ot meghaladó maximális fűtőteljesítményű közvetlen helyiségfűtő készüléket a vonatkozó szabvány* előírásainak megfelelő módon felszerelt időprogramkapcsolón és más fogyasztóberendezés ellátását nem szolgáló vezetéken keresztül kell a fogyasztásmérő-berendezéshez csatlakoztatni.

(2) A fogyasztói vezetékhálózat megfelelő kialakításával, valamint az időprogram-kapcsoló felszerelésével kapcsolatos kötelezettségekre a VKSz rendelkezései az irányadók.

11. §

(1) A 9. § (1) és (2) bekezdésében meghatározott vételezési korlátozást és a 10. § (1) bekezdésében foglaltakat nem kell alkalmazni arra az 1975. december hó 31. napja előtt üzembe helyezett közvetlen helyiségfűtő készülékre

a) amelyet az áramszolgáltató nem látott el időprogramkapcsolóval, vagy

b) amelynek használatára e rendelet hatálybalépése előtt kötött villamos energia közszolgáltatási szerződés nem tartalmaz időbeli korlátozást.

(2) Az (1) bekezdésben említett esetekben a fogyasztó névleges csatlakozási teljesítmény bővítési igényének kielégítését az áramszolgáltató a közvetlen helyiségfűtő készülék időkorlátozásának a megvalósításához kötheti.

Villamos forróvíz-tárolók hálózatra kapcsolása

12. §

Az 50 literes vagy ennél nagyobb űrtartalmú villamos forróvíz-tárolót a 10. §-ban foglalt előírásoknak megfelelően kell a fogyasztásmérő berendezéshez csatlakoztatni. Nem kell az időprogram-kapcsolót felszerelni - csak a felszerelési helyét kell biztosítani - ahhoz a forróvíztárolóhoz, amely - a 13. § (2) bekezdésében foglaltak szerint -időkorlátozás nélkül hálózatra kapcsolható.

13. §

(1) A 80 literes vagy ennél nagyobb űrtartalmú villamos forróvíztárolót kizárólag a csúcsidőszakon kívüli időszakban szabad a hálózatra kapcsolni.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott vételezési korlátozást nem kell alkalmazni arra a forróvíztárolóra, amely

a) 1975. december hó 31. napja előtt már üzemben volt és amelyet az áramszolgáltató nem látott el időprogramkapcsolóval, vagy amelynek használatára e rendelet hatálybalépése előtt kötött villamosenergia közszolgáltatási szerződés nem tartalmaz időbeli korlátozást

b) olyan üdülőterületen üzemel, ahol a helyi elosztóhálózat terhelési viszonyai lehetővé teszik a forróvíz-tárolók csúcsidőszaki villamos energia vételezését. Az ilyen hálózati körzeteket az áramszolgáltató az ENERGIAFELÜGYELET, területi szervével egyetértésben jelöli ki.

(3) A fogyasztó az áramszolgáltatótól az 50 literes vagy ennél nagyobb űrtartalmú villamos forróvíz-tárolójának kizárólag a völgyidőszakokban (9. §) történő bekapcsolását is kérheti.

(4) Az áramszolgáltató köteles a (3) bekezdés szerinti kérelmet - az időprogram-kapcsoló és a megfelelő fogyasztásmérő felszerelésével - teljesíteni, ha a fogyasztó az ehhez szükséges feltételeket megteremtette.

(5) A fogyasztó kérheti a villamos forróvíz-tárolójának kizárólag völgyidőszakokban történő bekapcsolásról az (1) bekezdésben meghatározott üzemmódra történő átállítását. Az áramszolgáltató ezt az igényt, csak abban az esetben köteles kielégíteni, ha a helyi elosztóhálózat terhelési viszonyai erre lehetőséget adnak.

Hálózatra kapcsolási időtartamok

14. §

(1) Az áramszolgáltató köteles 24 óránként a völgyidőszakokban (9. §)

a) a hőtároló kályhák részére összesen legalább 8 óra időtartamú felfűtési, illetve ráfűtési lehetőséget biztosítani,

b) a kizárólag a völgyidőszakokban hálózatra kapcsolható forróvíztárolók részére összesen legalább 6 óra időtartamú felfűtési, illetve ráfűtési lehetőséget biztosítani, amelyből legalább 3 óra az éjszakai időszakban legyen.

(2) Az (1) bekezdés szerinti felfűtési, illetve ráfűtési időtartamoknak a völgyidőszakokon belüli kezdetét a villamosenergia-rendszer ráfűtési időszaki terhelhetőségére vonatkozóan a Magyar Villamos Művek Tröszt (a továbbiakban: MVMT) által kiadott szempontok és a helyi elosztóhálózat terhelési viszonyai alapján - a fogyasztó körülményeit is figyelembe véve - az áramszolgáltató, határozza meg.

(3) Azoknak a forróvíz-tárolóknak, amelyeknek a gyárilag beépített fűtőteljesítménye nem biztosítja a 6 óra időtartam alatti egyszeri teljes felfűtést, tehát amelyeknek a fajlagos fűtőteljesítménye 12 W/liternél kisebb, a fogyasztó bejelentésére az áramszolgáltató köteles - az (1) bekezdés b) pontjában foglaltaktól eltérően - 24 óránként 8 óra időtartamú felfűtési illetve ráfűtési lehetőséget biztosítani.

(4) Az áramszolgáltató az (1) bekezdésben előírt összes felfűtési illetve ráfűtési időtartamokat - a völgyidőszakokon belül - 24 óránként legfeljebb 9 órára növelheti (időtartam hosszabbítás), ha azt a helyi elosztóhálózat terhelési viszonyai lehetővé teszik.

(5) A (4) bekezdésben említett időtartam hosszabbítást az áramszolgáltató jogosult megszűntetni, ha a helyi elosztóhálózat terhelési viszonyai megváltoznak.

(6) Az áramszolgáltató köteles a kizárólag csúcsidőszakon kívül hálózatra kapcsolható hőfejlesztő készülékek részére a teljes nappali és éjszakai időszakban felfűtési lehetőséget biztosítani.

IV. FEJEZET

NAGYTELJESÍTMÉNYŰ HŐFEJLESZTŐ KÉSZÜLÉKEK

15. §

A 10 kW vagy ennél nagyobb névleges egységteljesítményű hőfejlesztő készüléket villamosenergia-felhasználási engedély alapján szabad üzembehelyezni.

16. §

(1) A 10 kW vagy ennél nagyobb névleges egységteljesítményű hőfejlesztő készülék alkalmazását tervezni, beruházást megkezdeni, illetve azt beszerezni előzetes engedély alapján szabad. Az előzetes engedély iránti kérelmet a beruházónak (üzembentartónak) a beruházási javaslat kidolgozása során, ha beruházási javaslat nem készül a beruházási program kidolgozása során, ha beruházási program sem készül a beruházás engedélyezése (jóváhagyása) előtt kell benyújtania az ENERGIAFELÜGYELET-hez.

(2) Az előzetes engedély iránti kérelemnek tartalmaznia kell

a) a tervezett hőfejlesztő készülék (berendezés) rövid műszaki leírását,

névleges egységteljesítményét és darabszámát, egyéb fontosabb jellemző adatait,

b) részletes indokolást - szükség esetén műszaki-gazdasági számítást - arról, hogy az adott esetben a villamos energiának hőfejlesztési célra történő felhasználása milyen mértékben felel meg az általános energiagazdálkodási (ezen belül a villamosenergia- és teljesítménygazdálkodási) előírásoknak, illetve a gazdaságossági követelményeknek.

(3) Ha a kérelem teljesítése indokolt, az ENERGIAFELÜGYELET előzetes engedélyt ad.

(4) A (3) bekezdésben említett előzetes engedély alapján beszerzett, illetve telepített (telepítés alatt álló) hőfejlesztő készülék üzembehelyezése előtt a beruházónak illetve az üzembentartónak (fogyasztónak) a hőfejlesztő készülékre villamos energia felhasználási engedélyt kell kérni. A kérelemnek a következőket kell tartalmaznia:

a) a hőfejlesztő készülék

megnevezését,

típusát (típusszámát),

gyártóját,

darabszámát,

termikus célú névleges teljesítményfelvételét (kW),

üzembehelvezésének várható időpontját,

b) az ENERGIAFELÜGYELET által az előzetes engedélyben esetleg előírt egyéb adatokat.

(5) Az ENERGIAFELÜGYELET - ha a (4) bekezdés szerinti kérelemben foglalt adatok az előzetes engedélyben foglaltakkal megegyeznek - a bejelentett hőfejlesztő készüléket (berendezést) nyilvántartásba veszi és arra "Villamos energia felhasználási engedély"-t ad, amelynek alapján a hőfejlesztő készülék (berendezés) üzembe helyezhető.

(6) Az ENERGIAFELÜGYELET az előzetes engedély, illetve a villamos energia felhasználási engedély megadását, valamint a felhasználási engedélyben az üzemeltetést feltételekhez kötheti.

(7) Az ENERGIAFELÜGYELET a villamos energia felhasználási engedélyt - ha az ahhoz szükséges adatok [(4) bekezdés a) pont] rendelkezésre állnak - az előzetes engedély mellőzésével is megadhatja.

17. §

Az ENERGIAFELÜGYELET az engedély iránti kérelmekkel kapcsolatban az üzembentartótól a 16. § (2) illetve (4) bekezdésében meghatározottakon túlmenő adatokat is kérhet, valamint helyszíni vizsgálatot tarthat. A helyszíni vizsgálat költségeit az ENERGIAFELÜGYELET viseli.

V. FEJEZET

ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

18. §

A 10. és 12-14. §-okban foglalt rendelkezéseket nem kell alkalmazni teljesítménydíjas árszabás szerinti elszámolással vételező fogyasztó esetén.

19. §

A rendeletben nem szabályozott - különösen a hőfejlesztő készülékek (berendezések) üzemeltetéséhez szükséges teljesítmény, illetve többletteljesítményigény kielégíthetőségével kapcsolatos - kérdésekben a VKSz, illetve az annak kiadásáról szóló rendelet előírásait kell alkalmazni.

20. §

(1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba. egyidejűleg hatályát veszti a 13/1975. (XII. 31.) NIM számú rendelet és az azt módosító 7/1979. (VI. 26.) NIM számú rendelet, továbbá az 5/1978. (IX. 28.) NIM számú rendelet.

(2) A 7. § (2) bekezdésében előírt engedélyezési kötelezettség e rendelet hatálybalépésekor már üzemeltetett hőtároló kályhákra nem terjed ki.

(3) A 15-17. §-okban előírt engedélyezési kötelezettség e rendelet hatálybalépésekor már üzemeltetett 10 kW-os vagy ennél nagyobb, de 30 kW-ot el nem érő névleges egységteljesítményű hőfejlesztő készülékre nem terjed ki.

Méhes Lajos s. k.,

ipari miniszter

Tartalomjegyzék