17/1984. (IV. 7.) PM rendelet

a tervszerű devizagazdálkodásról szóló 1974. évi 1. számú törvényerejű rendelet végrehajtásáról rendelkező 1/1974. (I. 17.) PM számú rendelet módosításáról

A tervszerű devizagazdálkodásról szóló 1974. évi 1. számú törvényerejű rendelet 16. §-ában, valamint a törvényerejű rendelet végrehajtásával kapcsolatos egyes kérdésekről szóló 1002/1974. (I. 17.) Mt. h. számú határozat 4. és 6. pontjában kapott felhatalmazás alapján - a 13. § (2) bekezdése tekintetében a külkereskedelmi miniszterrel egyetértésben - a következőket rendelem:

1. §

A módosított 1/1974. (I. 17.) PM számú rendelet (továbbiakban: R.) 1. §-a a következő g) ponttal egészül ki:

"g) dolog: ingóság és ingatlan"

2. §

Az R. 2. §-ának (2) és (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek, egyidejűleg a 2. § a következő (4) bekezdéssel egészül ki:

"(2) Ingatlan vagy vállalati érdekeltség megszerzése szempontjából a devizajogszabályok alkalmazásában egyébként belföldinek tekintendő nem magyar állampolgárra a külföldiekre vonatkozó rendelkezést kell alkalmazni.

(3) A belföldön iskolarendszerű oktatásban tanulmányukat folytató külföldiek a belföldön levő devizaértékek tekintetében a belföldiekre vonatkozó rendelkezések hatálya alá esnek.

(4) A belföldön foglalkoztatott vagy itt nem iskolarendszerű oktatásban tanulmányukat folytató, valamint a magyar hatóságok hozzájárulásával munkát végző (szolgálatot teljesítő) külföldiek a belföldön levő devizaértékek belföldiekkel való forgalma tekintetében [Tvr. 5. § (1) bekezdés a) és b) pontja] 30 napi itt-tartózkodás után a belföldiekre vonatkozó rendelkezések hatálya alá esnek."

3. §

Az R. 3. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A külkereskedelmi tevékenységen kívül termelő, szolgáltató vagy kereskedelmi tevékenység körében árueladásért vagy teljesített szolgáltatásért devizaértéket külfölditől is csak a devizahatóság előzetes engedélye alapján szabad elfogadni."

4. §

Az R. 4. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A devizahatóság engedélye nélkül küldhetők - postai úton - külföldre kereskedelmi forgalomban megvásárolható vagy házilag elkészített ajándék-jellegű tárgyak, amennyiben azok mennyisége a vámjogszabályok szerint nem kereskedelmi jellegű, és a küldemény belföldi forgalmi értéke a nyolcszáz forintot nem haladja meg. A küldemények nem tartalmazhatnak aranyat, platinát, ezüstöt és ezekből készült tárgyakat, muzeális tárgyat, bélyeget, valamint a Magyar Nemzeti Bank által a Magyar Közlönyben közzétett közleményben felsorolt árucikkeket."

5. §

Az R. 8. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Vagyoni érték tekintetében kötött szerződés az is, amelyet szellemi alkotás, művészi teljesítmény, ipari, műszaki, kereskedelmi vagy egyéb szolgáltatás, illetve munka végzése tekintetében kötnek."

6. §

Az R. 10. §-ának c), e) és f) pontja helyébe a következő rendelkezések lépnek:

(Nem kell devizahatósági engedély)

"c) termelő, szolgáltató vagy kereskedelmi tevékenység körében külföldi részére belföldön forintért teljesített árueladáshoz vagy szolgáltatáshoz; ha azonban külön jogszabály a fizetés más módját írja elő, csak akkor nem kell devizahatósági engedély, ha a fizetést a külön jogszabály szerint teljesítik, illetőleg fogadják el:"

"e) az ügylethez, ha külföldi összesen huszonötezer forintot meg nem haladó értékű belföldön levő ingóságot ajándékoz belföldinek, illetve ha belföldi összesen tízezer forintot meg nem haladó értékű belföldön levő ingóságot ajándékoz külföldinek;

f) külföldi részére termelő, szolgáltató vagy kereskedelmi tevékenység körén kívül összesen ötezer forintot meg nem haladó értékű, belföldön levő ingóság eladásához, illetve ötezer forintot meg nem haladó értékű szolgáltatás teljesítéséhez:"

7. §

Az R. 13. §-a a következő (5) bekezdéssel egészül ki:

"(5) Belföldi a belföldön birtokában levő, külföldi által kiállított hitelkártyát, csekk-kártyát vagy bank-kártyát, valamint külföldi bank által rendelkezésre bocsátott csekkfüzetet (kitöltetlen csekket) a birtokba jutástól számított 8 napon belül a Magyar Nemzeti Banknál letétbe köteles helyezni. Ez nem érinti a Tvr. 9. §-a (1) bekezdésében foglalt rendelkezés megtartására vonatkozó kötelezettséget."

8. §

Az R. 14. §-a (1) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Mentes a felajánlási kötelezettség alól:)

"b) a magyar hatósági engedéllyel külföldön vállalt munkából származó keresmény és külfölditől kapott ösztöndíj külföldön a munkavállalás, illetőleg a tanulmányút engedélyezett ideje alatt, a jogszabály vagy a devizahatóság által meghatározott mértékben;"

9. §

Az R. 14. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép; egyidejűleg a 14. § a következő (3)-(5) bekezdéssel egészül ki:

"(2) A külföldi tartózkodás és annak során történő vásárlás céljára - az utazási rendeltetés megjelölésével - kiutazás előtt Magyarországra ajándékként átutalt összeg mentes a felajánlási kötelezettség alól, de azt a belföldi nevén nyitott utazási számlán kell jóváírni. A (4) bekezdés alapján külföldre kivitt, de ott fel nem használt összeget Magyarországra vissza kell hozni, és azzal a (4) bekezdésben foglaltak szerint kell eljárni.

(3) A belföldön iskolarendszerű oktatásban tanulmányukat folytató külföldiek által a vámhatóságtól beutazáskor kért értékbehozatali tanúsítvánnyal igazoltan behozott vagy részükre külföldről Magyarországra pénzintézetnél vezetett utazási számlára átutalt összeg mentes a felajánlási kötelezettség alól. Az értékbehozatali tanúsítvánnyal behozott külföldi fizetőeszközt a behozataltól számított 8 napon belül a külföldi nevén nyitott utazási számlára kell befizetni. Nem kell befizetni a számlára az engedély nélkül birtokban tartható mennyiséget meg nem haladó összegű külföldi pénzt [(1) bekezdés c) pontja].

(4) A (2) és (3) bekezdésben említett számlán jóváírt összeg valutában kiutazási engedély birtokában vehető fel, a számlavezetőhelynek a kiviteli engedélyt tartalmazó igazolásával külföldre kivihető, de annak Magyarországra visszahozott részét - az engedély nélkül birtokban tartható mennyiséget meg nem haladó összegű külföldi pénz [(1) bekezdés c) pontja] kivételével - 8 napon belül az utazási számlára vissza kell fizetni. A számlán, jóváírt összeg forintban bármikor felvehető.

(5) A (3) és (4) bekezdésben foglalt rendelkezések megfelelően alkalmazandók a belföldön iskolarendszerű oktatásban tanulmányukat folytató külföldiek által értékbehozatali tanúsítvánnyal igazoltan behozott egyéb devizaérték tekintetében is azzal, hogy azokat a külföldi letétbe köteles helyezni."

10. §

Az R. 16. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki; egyidejűleg az eddigi szöveg megjelölése (1) bekezdésre módosul:

"(2) Az egyéni turistautazáshoz a Tvr. 10. §-a alapján tartózkodási költségek, illetőleg - gépkocsival történő utazás esetén - üzemanyag költség címén rendelkezésre bocsátott külföldi fizetőeszköz - a kiutalási célnak megfelelően - az utazással kapcsolatban felmerülő tartózkodási költségek (szállás-, ellátási és egyéb költségek, kisebb vásárlások) fedezésére, illetőleg üzemanyag vásárlás céljára használható fel."

11. §

Az R. 18. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"18. § (1) Nem szükséges devizahatósági engedély a vámjogszabályban vámmentesnek vagy kedvezményes vám alá tartozónak meghatározott áruk vámkezeléséhez, ide nem értve a külszolgálat után végleg hazatérők 60 000 Ft egyedi értéket meghaladó áruinak a 39/1976. (XI. 10.) PM-KkM számú együttes rendelet 84. §-a (3) bekezdése e) és f) pontja szerinti vámmentességét, továbbá a vámjogszabály felhatalmazása alapján a Vám- és Pénzügyőrség által engedélyezett vámmentességet és vámkedvezményt.

(2) Nem kell a devizahatóság engedélye az Ajándék Vámtarifa, valamint az Utas Vámtarifa rendelkezései szerinti vámkezeléshez, ha a vámáru értéke személyeként - ide értve a jogi személyt is - a 25 000 Ft-ot nem haladja meg."

12. §

Az R. 24. §-a a következő (5) bekezdéssel egészül ki:

"(5) A külföldön magyar hatósági engedéllyel munkát vállaló* vagy ösztöndíjasként tartózkodó**, illetőleg tartós külföldi szolgálatot teljesítő*** belföldi és a vele közös háztartásban külföldön tartózkodó házastársa és 14 éven felüli gyermeke külföldi fizetőeszközeit devizahatósági engedély nélkül viheti ki az országból, feltéve hogy azok behozatalát értékbehozatali tanúsítvánnyal igazolja. Az értékbehozatali tanúsítványt - nem végleges hazatérés alkalmával - a beutazáskor a vámhatóságtól lehet kérni. A tanúsítvány a legközelebbi kiutazásig, de legfeljebb 60 napig mentesít a külföldi fizetőeszközök vételre felajánlása alól, és jogosít azok kivitelére. E célból értékbehozatali tanúsítványt kérhet az a belföldi is, aki külföldi kiküldetést teljesít****, onnan ideiglenesen tér haza, s kiküldetési feladatának végzése céljából - új kiküldetés elrendelése nélkül - ismét kiutazik, ha a kiküldetés ilyen jellegét a kiküldő szerv által előzetesen kiállított igazolással a beutazáskor bizonyítja."[1]

13. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.

(2) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a 39/1976. (XI. 10.) PM-KkM számú együttes rendelet 5. számú mellékletének I/6. és II/3. pontjában a 10 000 Ft-os értékhatár 25 000 Ft-ra módosul.

Dr. Kállai Lajos s. k.,

pénzügyminiszter-helyettes

Lábjegyzetek:

[1] * 8/1983. (V. 4.) MT számú rendelet a magyar állampolgár külföldön történő munkavállalásáról. ** 1/1984. (I. 17) MM számú rendelet a kulturális, tudományos, műszaki-tudományos, illetőleg oktatási célú külföldi tanulmányutakról *** 10/1972. (V. 20.) MüM-PM számú együttes rendelet a tartós külföldi szolgálatot teljesítő dolgozók egyes munkajogi kérdéseinek és járandóságainak szabályozásáról. **** 112/1961. (PK 5.) PM-MüM számú együttes utasítás az ideiglenes külföldi kiküldetést teljesítők költségtérítéséről.