7/1987. (VI. 30.) EüM rendelet
az állami személyzeti munkáról szóló 1001/1987. (I. 15.) Mt.h. határozat végrehajtásáról
Az állami személyzeti munkáról szóló 1001/1987. (I. 15.) Mt.h. határozat (a továbbiakban: Mt. h.) 28. pontjában, valamint az egészségügyi miniszter jogköréről szóló 16/1972. (IV. 29.) MT rendelet 44-45 §-aiban foglaltak alapján - az érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel, valamint az Egészségügyi Dolgozók Szakszervezetével egyetértésben - a következőket rendelem:
1. §
(1) A rendelet hatálya kiterjed:
a) az egészségügyi miniszter (a továbbiakban: miniszter) ágazati irányítása alá tartozó költségvetési szervekre és vállalatokra (a továbbiakban: intézet) és a velük munkaviszonyban álló dolgozókra, továbbá
b) az egészségügyi felsőoktatási intézményekre és azok dolgozóira mindazon kérdésekben, amelyet a művelődési miniszter személyzeti munkáról szóló rendelete nem szabályoz.
(2) A Magvar Államvasutak-egészségügyi dolgozó tekintetében a 4. §-ban és a 2. sz. mellékletben foglaltakat külön jogszabály figyelembevételével kell alkalmazni.
(3) A miniszter ágazati irányítása alá tartozó tanácsi intézet vezetőire, illetőleg egyes vezető állású dolgozóira e rendeletet a Minisztertanács Tanácsi Hivatala elnökének rendelkezésével összhangban kell alkalmazni.
(Az Mt. h. 2. pontjához)
2. §
Az intézet személyzeti munkája segítse elő:
a) az egészségpolitikai célkitűzések megvalósítását,
b) az egészségmegőrző és a betegségek megelőzését célzó programok feladatainak teljesítését.
c) a korszerű orvostudomány eredményeit alkalmazni képes személyi feltételek megteremtését.
(Az Mt. h. 4-5. pontjához)
3. §
(1) Vezetői munkakört az tölthet be. aki eddigi eredményeivel bizonyította, hogy rendelkezik az adott vezetői munkakörnek megfelelő ismeretekkel és gyakorlati tapasztalatokkal, valamint példamutató erkölcsi, etikai magatartással.
(2) A vezetői munkakört betöltőnek rendelkezni kell a munkakör betöltéséhez szükséges, a külön jogszabályban meghatározott képesítéssel és gyakorlati idővel, valamint a pályázatban megjelölt egyéb feltételekkel.
4. §
(1)[1] A vezetői munkaköröket - a (2)-(3) bekezdésben foglaltak kivételével - pályázat útján, általában meghatározott időre szóló alkalmazással (kinevezéssel, megbízással) kell betölteni.
(2)[2]
(3) A kinevező szerv kérelmére - indokolt esetben - a miniszter a pályázat alól felmentést adhat.
5. §
(1) A vezetői munkakör betöltésére vonatkozó pályázati felhívás és a pályázat tartalmi követelményeit a rendelet 1. számú melléklete tartalmazza.
(2) A pályázatot a pályázó közvetlenül is benyújthatja a pályázati felhívásban megjelölt helyre.
(3) A pályázatokat bizalmasan kell kezelni.
(4)[3]
(5)[4]
(6) A döntés után 30 napon belül minden pályázót és a szakmai véleményező szervet értesíteni kell a döntésről. Ezzel egyidejűleg a pályázóknak a teljes pályázati anyagát, a munkáltatóknak pedig a betekintésre megkért személyi anyagot, a nyilvántartást vissza kell küldeni.
(7) A pályázati felhívást az Egészségügyi Minisztérium hivatalos lapjában közzé kell tenni. A közzététel ingyenes.
6. §
(1)[5] A szociális és egészségügyi miniszter irányítása alá tartozó felsőoktatási intézményeknél a rektorhelyettes, a dékán, a főiskolai kar főigazgatója és helyettese, a tanszékvezető, az önálló oktatási szervezeti egység vezetőjének megbízása és a megbízás visszavonása - kivéve a rektor saját tanszék (intézet) vezetői megbízását -, továbbá az egyetemi és főiskolai docens, az egyetemi főtitkár, a gazdasági (fő)igazgató és az egyetemi könyvtár (főigazgatójának kinevezése és felmentése a miniszter által átruházott hatáskörben a rektor jogkörébe tartozik, mely jogkör tovább át nem ruházható.
(2)[6] A dékánnak, a főiskolai kar főigazgatójának és a tanszékvezetőnek illetőleg az oktatási szervezeti egység vezetőjének első ízben történő megbízásához, továbbá az egyetemi főtitkár és a gazdasági főigazgató kinevezéséhez a miniszter előzetes egyetértése szükséges.
(3)[7] Az egyetemi tanár kinevezésére tett rektori javaslatnak - az MTA elnöke és a művelődési miniszter véleményének kivételével - tartalmaznia kell az egyetemi oktatási bizottság, az illetékes szakma szerinti kollégium és jogszabályban meghatározott más szervek véleményét.
(4)[8] A felsőoktatási intézménynek kell beszereznie az (1) bekezdésben meghatározott döntés, illetőleg a főiskolai tanár kinevezésére tett javaslat előkészítése során a jogszabályban meghatározott szervek véleményét, illetőleg egyetértését.
(5)[9] A felsőoktatási intézmény valamennyi dolgozója esetében minden munkáltatói jogkört a rektor gyakorol, kivéve az egyetemi és a főiskolai tanár esetében a kinevezést, a felmentést és a fegyelmi jogkör gyakorlását. A munkáltatói jogkör - az (1) bekezdésben foglaltak kivételével - átruházható.
(6)[10] A gazdasági főigazgató magasabb vezető állású jogállását a kinevezési jogkör átruházása nem érinti.
(7)[11] Az intézetek dolgozói kinevezésére jogosultakat, valamint azt, hogy mely dolgozó kinevezéséhez mely szerv előzetes véleménye, egyetértése szükséges a rendelet 2. számú melléklete, az egyes munkakörök betöltéséhez szükséges képesítési és egyéb feltételeket külön jogszabály tartalmazza.
(Az Mt. h. 7. pontjához)
7. §
Az intézet vezetője biztosítsa:
a) a nőknek a vezetésbe történő fokozottabb bevonását, válasszák ki a vezetésre alkalmasakat, fordítsanak kiemelt figyelmet képzésükre, továbbképzésükre,
b) készüljön a személyzeti szervezet koordinálásával, az alkalmazást követő fél éven belül foglalkoztatási terv a pályakezdő fiatalok számára. A tervben meg kell határozni a pályakezdők és a vezetők feladatait is.
A személyzeti szervezet segítse, hogy a pályakezdők ismerjék meg az intézetet, és szerezzék meg a szakmai előrehaladásukhoz szükséges ismereteket.
(Az Mt. h. 8-9. pontjához)
8. §
(1) Az intézetnek a tervezés rendjén belül és azzal összhangban személyzeti tervet kell készítenie. A tervkészítés a személyzeti szervezet feladata. A tervet az intézet vezetője hagyja jóvá.
(2) A személyzeti terv részei:
- az intézet feladatainak ellátásához szükséges személyi állomány biztosításával, fejlesztésével kapcsolatos terv,
- a káderulánpótlási, -képzési és továbbképzési terv,
- a személyi állomány képzésére, továbbképzésére, átképzésére vonatkozó terv (oktatási terv),
- értékelési, minősítési terv,
- éves operatív tervek.
(3) A személyzeti szervezet kezdeményezze és készítse elő a tervek évenkénti felülvizsgálatát, szükség szerinti módosítását.
(Az Mt. h. 10. pontjához)
9. §
(1) Az intézet beszámoltatásánál, teljesítményének értékelésénél a személyzeti munka színvonalának minősítését fontos kérdésként kell kezelni.
(2) Az intézetben évente egy alkalommal vezetői értekezleten tárgyalják meg a személyzeti munka és a személyzeti szervezet működésének tapasztalatait.
(Az Mt. h. 15. pontjához)
10. §
Az egységes személyzeti, bér- és munkaügyi szervezet létrehozásáig a személyzeti szervezet az illetékes szervezeti egységek közreműködésével szerezze be a személyzeti döntések előkészítéséhez szükséges információkat.
(Az Mt. h. 18-19. pontjához)
11. §
Az intézet vezetői és dolgozói képzésének, továbbképzésének rendjét külön jogszabály határozza meg.
(Az Mt. h. 20. pontjához)
12. §
(1) A minősítésben rögzíteni kell, hogy a minősített alkalmas-e jelenlegi munkakörének, illetőleg más munkakör vagy összetettebb feladatok ellátására.
(2) A személyzeti szervezet kísérje figyelemmel, hogy a dolgozókkal kapcsolatos munkáltatói intézkedések összhangban vannak-e az utolsó minősítésükben foglaltakkal. Eltérés esetén hívja fel erre az intézet vezetőjének figyelmét.
(Az Mt. h. 21-22. pontjához)
13. §
Az intézet vezetőjén és helyettesein kívül minősíteni kell az osztály, vagy annál magasabb szinten szervezett szervezeti egységek vezetőit.
(Az Mt. h. 25. pontjához)
14. §
(1) A személyzeti nyilvántartást a személyzeti szervezet, ennek hiányában pedig az intézet vezetője őrzi és gondoskodik arról, hogy csak az illetékesek férhessenek hozzá.
(2) A személyzeti nyilvántartásba betekintésre jogosultak:
- a dolgozót kinevező, vagy minősítő vezetők,
- a személyzeti szervezet dolgozói,
- akinek az intézet vagy a személyzeti szervezet vezetője arra engedélyt ad.
(3) A betekintésre jogosult az átadott személyi anyagot a személyzeti szervezet vezetőjének engedélyével legfeljebb nyolc napra elviheti, de illetékteleneknek be nem mutathatja. A személyzeti szervezet, illetékes munkatársa igazolni köteles, hogy a személyi anyag hiánytalanul visszakerült a nyilvántartásba.
(4) A dolgozó saját személyi anyagába betekinthet, de azt a nyilvántartásból nem viheti el.
15. §
(1) Ez a rendelet 1987. július 1. napján lép hatályba.
Egyidejűleg
a) hatályát veszti:
- az állami személyzeti munkáról szóló 1019/ 1974. (V. 2.) Mt. h. határozat egyes rendelkezéseinek végrehajtásáról szóló 18/1974. (Eü. K. 15.) EüM utasítás.
- az egyes orvosok határozott idejű munkaviszonyáról, illetőleg a vezetői kinevezésről szóló 13/1975. (XII. 6.) EüM rendelet 3. §-ának (2) és (4) bekezdése.
- a vezetői munkakörök betöltéséhez szükséges politikai képesítésről szóló 11/1981. (Eü. K. 8.) EüM utasítás,
- az egészségügyi dolgozók kinevezéséről, egyes orvosi és gyógyszerészi állások betöltéséhez szükséges képesítési előírásokról, valamint egyéb feltételekről szóló 13/1984. (Eü. K. 10.) EüM utasítás a 3. §-a 2) bekezdésének első mondata és (3)-(6) bekezdése, a 4. §-a, valamint a 2. számú melléklete kivételével,
- az igazgatóhelyettesekkel kapcsolatos munkáltatói jogok gyakorlásáról szóló 40.137/1984. EüM számú rendelkezés.
- a területi szociális gondozásról szóló 10/1986. (IX. 24.) EüM rendelet 6. §-a (3) bekezdésének második mondata.
b) az egyes orvosok határozott idejű munkaviszonyáról, illetőleg a vezetői kinevezésről szóló 13/1975. (XII. 6.) EüM rendelet 3. § (1) bekezdésének második fordulata helyébe a következő rendelkezés lép:
[(1) A munkaviszony - a határozott idő lejártával - az alábbi időtartamra hosszabbítható meg: ...]
"- egyetemi, főiskolai, kórházi (gyógyintézeti) adjunktus, egyetemi, főiskolai tanársegéd esetében több alkalommal négy évre;"
(2) Az intézetek vezetői gondoskodjanak arról, hogy az 1001/1987. (I. 15.) Mt. h. számú határozatban, valamint e rendeletben foglaltak megvalósítása érdekében az intézetek szabályzataikban 1987. december 31-ig meghatározzák a szükséges feladatokat, és feltételeket.
(3) Új intézetek a létrehozásuk után hat hónapon belül kötelesek megalkotni a személyzeti munkára vonatkozó szabályzatukat.
(4)[12] E rendelet mellékleteit az Egészségügyi Közlönyben kell közzétenni.
Dr. Medve László s. k.,
egészségügyi miniszter
Lábjegyzetek:
[1] Módosította az 1/1990. (VIII. 21.) NM-BM együttes rendelet 7. § (1) bekezdése. Hatályos 1990.08.21.
[2] Hatályon kívül helyezte az 1/1990. (VIII. 21.) NM-BM együttes rendelet 7. § (1) bekezdése. Hatálytalan 1990.08.21.
[3] Hatályon kívül helyezte az 1/1990. (VIII. 21.) NM-BM együttes rendelet 7. § (1) bekezdése. Hatálytalan 1990.08.21.
[4] Hatályon kívül helyezte az 1/1990. (VIII. 21.) NM-BM együttes rendelet 7. § (1) bekezdése. Hatálytalan 1990.08.21.
[5] Beiktatta a 3/1989. (I. 28.) SZEM rendelet 1. §-a. Hatályos 1989.02.01.
[6] Beiktatta a 3/1989. (I. 28.) SZEM rendelet 1. §-a. Hatályos 1989.02.01.
[7] Beiktatta a 3/1989. (I. 28.) SZEM rendelet 1. §-a. Hatályos 1989.02.01.
[8] Beiktatta a 3/1989. (I. 28.) SZEM rendelet 1. §-a. Hatályos 1989.02.01.
[9] Beiktatta a 3/1989. (I. 28.) SZEM rendelet 1. §-a. Hatályos 1989.02.01.
[10] Beiktatta a 3/1989. (I. 28.) SZEM rendelet 1. §-a. Hatályos 1989.02.01.
[11] Számozását módosította a 3/1989. (I. 28.) SZEM rendelet 1. §-a. Hatályos 1989.02.01.
[12] A 2. mellékletet módosította a 3/1989. (I. 28.) SZEM rendelet 2. § (1) bekezdése. Hatályos 1989.02.01. Továbbá 1991.04.26. hatállyal módosítani rendelte a 7/1991. (IV. 26.) NM rendelet 10. §-a is.