Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

25/1988. (XII. 31.) SZEM rendelet

egyes társadalombiztosítási rendelkezések módosításáról

A Minisztertanácstól kapott felhatalmazás alapján a társadalombiztosításról szóló 1975. évi II. törvény és a 17/1975. (VI. 14.) MT rendelet végrehajtása tárgyában kiadott 3/1975. (VI. 14.) SZOT szabályzatot (a továbbiakban: Sz.) az érintett miniszterekkel és érdekképviseleti szervek vezetőivel egyetértésben a következők szerint módosítom:

1. §

Az Sz. 2. §-ának az 1/1980. (I. 30.) SZOT szabályzat 1. §-ával megállapított (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Annak megállapításánál, hogy a bedolgozó napi átlagkeresete eléri-e a 40 forintot, a havi keresetet el kell osztani a hónap naptári napjainak számával. Nem lehet osztószámként figyelembe venni a munkába lépés napját megelőző, illetőleg a bedolgozói jogviszony megszűnését követő, valamint a (3) bekezdés a)-h) pontjaiban felsorolt időre eső naptári napokat."

2. §

Az Sz. 14. §-ának az 5/1987. (XII. 24.) ME rendelet 3. §-ával megállapított (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Ha á biztosítottnak a keresőképtelenség első napját közvetlenül megelőző naptári évben az R. 28. §-a (1) bekezdése szerint figyelembe vehető, legalább 20 munkanapi keresete nincs, a kereset napi átlagának a megállapításánál azt a keresetet kell figyelembe venni,

a) amely a biztosítottnak - a prémium és a jutalék, valamint az év végi részesedés és a jutalom kivételével - a keresőképtelenség bekövetkezése évének első napjától a keresőképtelenség bekövetkezését közvetlenül megelőző naptári hónap utolsó napjáig végzett munkáért jár, valamint

b) amelyet ebben az időszakban a biztosítottnak prémiumként, jutalékként kifizettek, továbbá

c) amelyet a keresőképtelenség első napját közvetlenül megelőző naptári évben év végi részesedésként, jutalomként kifizettek."

3. §

Az Sz. a következő 24/F. §-sal egészül ki:

"24/F. § A mezőgazdasági szövetkezeti tag gyermekgondozási díjának alapjául szolgáló kereset naptári napi átlaga kiszámításnál a biztosításban töltött napokat csökkenteni kell az Sz. 34. §-a (4) bekezdésének a)-g) pontjában említett időtartamok naptári napjai számával."

4. §

Az Sz. 27. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"27. § (1) Háztartásban lévő gyermekként kell figyelembe venni azt a gyermeket is, aki átmenetileg tartózkodik a háztartáson kívül (pl. diákotthonban, szakmunkástanulóotthonban, kórházban van).

(2) Azt a gyermeket, akit intézetben, csecsemőotthonban, egészségügyi gyermekotthonban, nevelőotthonban, szociális otthonban, szociális intézetben helyeztek el, a szülő, illetőleg a tartásra kötelezett személy háztartásában lévő gyermekként kell figyelembe venni."

5. §

Az Sz-nek az 5/1982. (XII. 31.) SZOT szabályzat 72. §-ának (1) bekezdésével módosított 32. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"32. § A napi 40 forint keresetet annál a munkaviszonyban álló biztosítottnál, akinek a munkaidejét megállapítani nem lehet, az Sz. 16. §-ának, a bedolgozónál pedig az Sz. 2. §-a (2) bekezdésének a megfelelő alkalmazásával kell kiszámítani."

6. §

Az Sz. 34. §-ának a 4/1980. (XII. 20.) SZOT szabályzat 4. §-ával megállapított (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Munkanapnak számít az a nap is, amelyben a me-zőgazdsági szövetkezeti tag szerződéses üzemeltetésű üzlet (egység) vezetőjeként az üzletet (egységet) üzemelteti, valamint, amelyet a mezőgazdasági szövetkezet a tagjával kötött külön megállapodás alapján közös munkavégzés címén munkanapként köteles nyilvántartásba venni."

7. §

Az Sz. 44. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"44. § A nyugellátásoknak az adott évi rendszeres emeléséről szóló rendelkezések szerint az R. 71. §-ának (3) bekezdése alapján járó öregségi nyugdíjat is fel kell emelni a nyugdíj megállapításakor és az így megállapított összeget kell növelni a kiegészítésekkel és a jövedelempótlékkal. A nyugdíj így a felemelt és kiegészített, valamint jövedelempótlékkal ellátott összege azonban nem lehet több az R. 71. §-ának (1) bekezdésében meghatározott összegnél."

8. §

Az Sz-nek a 4/1983. (XII. 20.) SZOT szabályzat 9. §-ával megállapított 55/A. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"55/A § Az R. 81. §-át akkor is alkalmazni kell, ha a társadalombiztosítási járulék - 1988. december 31-ét követően a társadalombiztosítási járulék és nyugdíjjárulék -fizetésére kötelezett figyelembe vehető havi jövedelme több 10 000 forintnál."

9. §

Az Sz-nek az 5/1987. (XII. 24.) ME rendelet 14. §-ával módosított 60. §-a (2)-(3) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép és a jelenlegi (3) bekezdés számozása (4) bekezdésre változik:

"(2) Az (1) bekezdés rendelkezéseit kell megfelelően alkalmazni minden olyan esetben, amikor a biztosított tényleges átlagkeresete helyett a vele azonos vagy hasonló munkakörben foglalkoztatottak átlagos keresetét kell alapul venni.

(3) Az (1)-(2) bekezdés szerinti átlagkereset meghatározásánál a bányászati hűségjutalom összegét (időarányos részét) számításba kell venni."

10. §

Az Sz. 63. §-ának a 4/1983. (XII. 20.) SZOT szabályzat 10. §-ával megállapított (5)-(6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) A kisiparos, a magánkereskedő, az ügyvédi, jogtanácsosi munkaközösség, ipari szakcsoport és a gazdasági társaság tagja, továbbá a munkaviszonyban nem álló előadóművész rokkantsági nyugdíját legkorábban

a) az iparigazolvány, a kisipari működési engedély (a továbbiakban: iparjogosítvány) vagy a magánkereskedői igazolvány visszaadását, illetőleg visszavonását,

b) a munkaközösségi, illetőleg az ipari szakcsoporti, gazdasági társasági tagság megszűnését,

c) a munkaviszonyban nem álló előadóművész működési engedélyének, igazolványának visszaadását vagy a

nyugdíj igénylésekor a nyugdíjazás tényének bejegyzése céljából történő bemutatását követő naptól lehet megállapítani.

(6) A kisiparos, a magánkereskedő, az ügyvédi jogtanácsosi munkaközösség, gazdasági társaság, ipari szakcsoport tagjának és a munkaviszonyban nem álló előadóművésznek a rokkantsági nyugdíjra jogosultsága az (1)-(4) bekezdésben foglaltak szerint nyílik meg, ha a rokkantsági nyugdíj kizárólag munkaviszonyban, illetőleg ipari vagy mezőgazdasági szövetkezeti tagként elért kereseten alapul."

11. §

A. Sz. 64. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"64. § A nyugellátásoknak az adott évi rendszeres emeléséről szóló rendelkezések szerint az R. 93. §-ának (4) bekezdése alapján járó rokkantsági nyugdíjat is fel kell emelni a nyugdíj megállapításakor és az így megállapított összeget kell növelni a kiegészítésekkel és a jövedelempótlékkal. A rokkantsági nyugdíj így felemelt és kiegészített összege azonban nem lehet több az R. 93. §-ának (1) bekezdésében meghatározott összegnél."

12. §

A Sz. 82. §-a a következő j) ponttal egészül ki:

(Nem számít megszakításnak az az idő, amely alatt az igénylő)

"j) egyházi személy volt és e minőségével szolgálati időt nem szerzett."

13. §

A Sz. 86. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"86. § A nyugellátásoknak az adott évi rendszeres emeléséről szóló rendelkezések szerint az R. 144. §-ának (3) bekezdése alapján járó özvegyi nyugdíjat is fel kell emelni a nyugdíj megállapításakor és az így megállapított összeget kell növelni a kiegészítésekkel és a jövedelempótlékkal. Az özvegyi nyugdíj így felemelt és kiegészített összege azonban nem lehet több az R. 144. §-ának (1) bekezdésében meghatározott összegnél."

14. §

A Sz-nek az 5/1987. (XII. 24.) ME rendelet 18. §-ával megállapított 96. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki, a jelenlegi szövege (1) bekezdésre változik:

"(2) A mezőgazdasági szövetkezeti tag baleseti táppénzének alapjául szolgáló kereset naptári napi átlaga kiszámításánál a biztosításban töltött napokat csökkenteni kell az Sz. 34. §-a (4) bekezdésének a)-g) pontjában említett időtartam naptári napjai számával."

15. §

Az Sz-nek az 5/1987. (XII. 24.) ME rendelet 19. §-ával megállapított 99/A. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki, jelenlegi szövege (1) bekezdésre változik:

"(2) Az (1) bekezdés nem alkalmazható, ha a-baleseti rokkantsági nyugdíj összegének az alapját képező havi átlagkeresetet a baleseti járadékra vonatkozó rendelkezések alapján állapítják meg."

16. §

Az Sz. 102. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"102. § A nyugellátásoknak az adott évi rendszeres emeléséről szóló rendelkezések szerint az R. 185. §-ának (2) bekezdése alapján járó baleseti rokkantsági nyugdíjat is fel kell emelni a nyugdíj megállapításakor és az így megállapított összeget kell növelni a kiegészítésekkel és a jövedelempótlékkal. A baleseti rokkantsági nyugdíj így felemelt és kiegészített összege azonban nem lehet több az R. 185. §-ának (1) bekezdésében meghatározott összegnél."

17. §

Az Sz. 112. §-ának (2) bekezdése a következő c) ponttal egészül ki: (A bizosítás megszűnése után az igényt)

"c) az 5/1987. (VII. 22.) IpM-EüM-PM együttes rendelet alapján bányászati keresetkiegészítésben részesülő személynek a lakóhely szerint illetékes társadalombiztosítási igazgatóságnál (kirendeltségnél) kell bejelentenie."

18. §

Az Sz. 115. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

"(3) Ha a biztosított az állami gondoskodás alatt álló gyermek után családi pótlékot nem igényel (igényelt), a gyermek-és ifjúságvédő intézetnek a gyermekre vonatkozó bejelentése igénybejelentésnek minősül, és ennek alapján kell az igényt elbírálni."

19. §

Az Sz. 123. §-ának az 5/1982. (XII. 13.) SZOT szabályzat 17. §-ával megállapított (6)bekezdései) pontja helyébe a következő rendelkezés lép: (Az. öregségi, a rokkantsági és a baleseti rokkantségi nyugdíj:)

"a) a kisiparos, a magánkereskedő és a gazdasági társaság tagja segítő családtagjának"

(legkorábban attól a naptól állapítható meg, amelyben a jogosultsághoz szükséges feltételek bekövetkeztek).

20. §

Az Sz-nek a 4/1983. (XII. 20.) SZOT szabályzat 16. §-ával megállapított 123/B. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"123/B. § A kisiparos, a magánkereskedő, az ügyvédi, jogtanácsosi munkaközösség, az ipari szakcsoport, a gazdasági társaság tagja, továbbá a munkaviszonyban nem álló előadóművész öregségi, illetőleg baleseti rokkantsági nyugdíjának megállapításánál az Sz. 63. §-ának (5)-(6) bekezdését megfelelően alkalmazni kell."

21. §

Az Sz-nek az 5/1982. (XII. 13.) SZOT szabályzat 27. §-ával megállapított 150. §-a (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Az (1) bekezdésben meghatározott összegű társadalombiztosítási járulékot nem kell fizetni

a) az ösztöndíjban részesülő szakmunkástanuló, a háztartási alkalmazott, valamint a kisipari, a magánkereskedői tevékenység gyakorlásában rendszeresen közreműködő segítő családtag, a gazdasági társaság természetes személy tagjának rendszeresen munkát végző segítő családtagja és a szerződéses üzemeltetésű üzlet vezetőjének a tevékenysége gyakorlásában rendszeresen közreműködő közeli hozzátartozója után, továbbá

b) arra az időre, amely alatt a biztosított táppénzben, terhességi - gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban, baleseti táppénzben, gyermekggondozási segélyben részesül."

22. §

Az Sz. 159. §-ának a 4/1983. (XII. 20.) SZOT szabályzat 18. §-ával megállapított (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A háztartási alkalmazott után a munkáltató havi 1200 forint, illetőleg naptári napokra 40 forint - a nyugdíjjárulék összegét is magában foglaló - társadalombiztosítási járulékot köteles fizetni."

23. §

Az Sz-nek a 4/1983. (XII. 20.) MT rendelet 23. §-ával módosított 173. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"173. § A háztartási alkalmazott után a nyugdíjjárulék összege havi 350, illetőleg napi 12 forint."

24. §

Az Sz-nek az 5/1982. (XII. 13.) SZOT szabályzattal megállapított 175. §-a (4) bekezdése a következő h) ponttal egészül ki: v

(A szakszövetkezeti tag az R. 236. §-a (1) bekezdésében foglaltakon kívül nem köteles társadalombiztosítási, szakszövetkezeti, növelt összegű szakszövetkezeti járulékot fizetni arra a naptári hónapra, amelynek teljes tartalma alatt)

"h) átmeneti-, vagy rendszeres szociális járadékban részesült."

25. §

Az Sz. 181. §-ának a 3/1976. (V. 27.) SZOT szabályzat 5. §-ával megállapított (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) Az R. 229. § (1) bekezdés e) pontjában meghatározott jövedelem után fizetendő társadalombiztosítási járulék a jóváírás napját követő hónap első napján esedékes és ennek a hónapnak a 15. napjáig késedelmi pótlék mentesen fizethető meg."

26. §

Az Sz. 182. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Részes munkavállalás címén jóváírt munkanapokra eső jövedelem után fizetendő járulék esedékességére az Sz. 181. §-a (4) bekezdésének rendelkezését kell megfelelően alkalmazni."

27. §

Az Sz-nek az 1/1985. (I. 17.) ME rendelet 17. §-ával módosított 183. §-a a következő (7) bekezdéssel egészül ki:

"(7) A gazdasági társaság köteles a tagjának segítő családtagja után járó járulékot (R. 217. § (4) bek.) a tag jövedelméből levonni és az egyéb járulékokkal együtt elszámolni és befizetni.

Ha a tagnak a járulék esedékességekor jövedelme nincs, a segítő családtag után járó járulékot a gazdasági társaság köteles megelőlegezni, elszámolni és befizetni."

28. §

Az Sz. 185. §-a helyébe a következő rendelkezés lép: "185. § (1) A magánszemély az általa foglalkoztatott alkalmi fizikai munkát végző személy után a társadalombiztosítási járulékot (nyugdíjjárulékot) az erre a célra a rendszeresített átutalási postautalvány felhasználásával köteles a munkavégzés helye szerint illetékes társadalombiztosítási igazgatóság (kirendeltség) bankszámlájára átutalni.

(2) Az átutalási postautalvány hátoldalán fel kell tüntetni az alkalmi fizikai munkát végző személy adatait és lakcímét, továbbá a munkában töltött napjait és az ezekre a napokra kifizetett munkabér összegét.

(3) A társadalombiztosítási járulék és a nyugdíjjárulék az alkalmi fizikai munkavégzés utolsó napját követő hét első napján esedékes és e hét csütörtökéig késedelmi pótlék mentesen fizethető meg.

(4) Az (1)-(3) bekezdés szerinti járulékátutalás a bejelentési kötelezettség teljesítését is jelenti."

29. §

Az Sz-nek az 1/1981. (XI. 14.) SZOT szabályzat 30. §-ával megállapított 200. §-a (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Ha a mezőgazdasági szakcsoport tagjának a tagsága egész éven át nem állott fenn, illetőleg a tág járulékfizetési kötelezettsége szünetelt, társadalombiztosítási járulék fizetésére akkor kötelezett, ha a tagság fennállása, illetőleg a tevékenység folytatása alatt az egy hónapra jutó átlagjövedelme a havi 3500 forintot eléri."

30. §

.Az Sz-nek az 5/1987. (XII. 24.) ME rendelet 29. §-ával módosított 200/A. §-a (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép, egyidejűleg a következő (2) bekezdéssel egészül ki és a jelenlegi (2) bekezdés számozása (3) bekezdésre változik.

"200/A. § (1) A kisiparost, a magánkereskedőt, az ipari szakcsoport, a gépjárművezető-képző munkaközösség, a kisszövetkezet, valamint a gazdasági társaság tagját akkor kell kiegészítő tevékenységet folytatónak tekinteni, ha egyidejűleg

a) munkaviszonyban áll, vagy ipari szövetkezet (kisz-szövetkezet) közös munkahelyen dolgozó tagja és a munkakörére megállapított törvényes munkaidőt ledolgozza,

b) mezőgazdasági szövetkezet tagjaként a h'ónap folyamán tizenhárom, nő nyolc - tízórás - munkanapot teljesített,

c) öregségi, rokkantsági, baleseti rokkantági nyugdíjas vagy növelt összegű öregségi, munkaképtelenségi járadékos,

d) bedolgozóként havi keresete eléri a 3000 forintot,

e) közép- vagy felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán tanul.

(2) A kisiparost, a magánkereskedőt az (1) bekezdésben foglaltakon túl, akkor is kiegészítő tevékenységet folytatónak kell tekinteni, ha egyidejűleg ipari szakcsoportnak vagy gazdasági társaságnak is tagja."

31. §

Az Sz-nek az 1/1981. (XI. 14.) SZOT szabályzat 33. §-ával megállapított 208. §-a (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A járulék napi összegét, valamint a járulékfizetési kötelezettség szünetelésének időtartamát az illetékes társadalombiztosítási igazgatóság (kirendeltség) állapítja meg és erről a kisiparost, a magánkereskedőt értesíti. Az R. 276. §-a (1) bekezdésének b)-c) pontjában felsorolt esetek fennállását a kisiparosnak, a magánkereskedőnek igazolnia kell."

32. §

Az Sz-nek a 8/1986. (XII. 17.) ME rendelet 7. §-ával megállapított 210. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"210. § A kisiparos, a magánkereskedő a járulékot külön felszólítás nélkül köteles a telephelye (lakóhelye) szerint illetékes társadalombiztosítási igazgatósághoz (kirendeltséghez) havonta átutalni."

33. §

Az Sz-nek az 1/1981. (XI. 14.) SZOT szabályzat 35. §-ával megállapított 211. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"211. § Az R. 277. §-án alapuló mentesítési kérelmet az illetékes társadalombiztosítási igazgatósághoz (kirendeltséghez) kell benyújtani. Sajátjogú nyugdíjasként kiegészítő tevékenységet folytató kisiparost, magánkereskedőt kérelemre a társadalombiztosítási igazatóság véglegesen mentesíti a járulékfizetési kötelezettség alól."

34. §

Az Sz-nek az 1/1981. (XI. 14.) SZOT szabályzat 36. §-ával megállapított 211/A. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"211/A. § (1) Az. ipari szakcsoport és a gazdasági társaság tagjánál a táppénz alapjául szolgáló kereset (jövedelem) napi átlagát úgy kell kiszámítani, hogy a keresőképtelenséget megelőzően elért jövedelmet el kell osztani a tagsági viszonyban töltött napoknak a (2) bekezdésben megjelölt napokkal csökkentett számával (osztószám).

(2) Az osztószám megállapításánál figyelmen kívül kell hagyni:

a) a táppénz, terhességi-gyermekágyi segély, gyer-mekggondozási díj, baleseti táppénz, gyermekgondozási' segély folyósításának időtartamát,

b) a katonai szolgálat időtartamát,

c) az előzetes letartóztatásban, a szabadságvesztésben és a szigorított őrizetben töltött időt."

35. §

Az Sz-nek az 5/1987. (XII. 24.) MÉ rendelet 31. §-ával módosított 211/F. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"211/F. § (1) Az ipari szakcsoport tagja és a gazdasági társaság természetes személy tagja esetében a járulékfizetési kötelezettség a tagsági jogviszony létrejöttének napjától, annak megszűnéséig áll fenn.

(2) A járulékfizetési kötelezettség szünetelésének (R. 217. § (5) bek, R. 278/C. §) az időtartamát) a benyújtott igazolások alapján - a gazdasági társaság, illetőleg az ipari szakcsoport állapítja meg.

(3) Az (1)-(2) bekezdés rendelkezéseit a magánkereskedői polgári jogi társaságra, a gépjárművezető-képző munkaközösségre és tagjára megfelelően alkalmazni kell."

36. §

Az Sz-nek a 5/1987. (XII. 24.) ME rendelet 32. §-ával megállapított 216/A §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"216/A. § (1) Az ügyvédi, a jogtanácsosi munkaközösség a tagok utáni társadalombiztosítási járulékot minden év január 15-ig a tárgyévet közvetlenül megelőző évi összesített jövedelmüknek megfelelően az R. 291. §-ának (1)-(2) bekezdése alapján köteles megállapítani.

(2) Az ügyvédi, illetőleg a jogtanácsosi munkaközösség a tagsági viszony kezdetétől az év december 31 -ig az R. 291. §-a (2) bekezdésének b) pontjában megállapított társadalombiztosítási járulékot köteles a tag után fizetni."

37. §

Az Sz-nek az 1/1981. (XI. 14.) SZOT szabályzat 38. §-ával megállapított 236. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"236. § (1) A kisiparos, a magánkereskedő és a többi magánszemély, továbbá a polgári jogi társaság, a mezőgazdasági szakcsoport, a társasház, tulajdonközössége, az egyház (felekezet, intézmény stb.) köteles az általa foglalkoztatott biztosítottakat a székhelye (telephelye), illetőleg a lakóhelye szerint illetékes társadalombiztosítási igazgatósághoz (kirendeltséghez) bejelenteni.

(2) A kisiparos, a magánkereskedő köteles bejelenteni azt a szakmunkástanulót, akinek ösztöndíjat folyósít."

38. §

Az Sz-nek a 8/1986. (XII. 17.) ME rendelet 8. §-ával megállapított 238. §-ának a helyébe a következő rendelkezés lép:

"238. § Az Sz. 236. §-ában említett munkáltatók, továbbá a kistermelők szövetkezete, az ipari és mezőgazdasági szakcsoport és a gazdasági társaság társadalombiztosítási célokra kötelesek olyan nyilvántartást vezetni, amely tartalmazza a biztosított nevét, személyi számát, születésének helyét, anyja nevét, alkalmazása minőségét, munkába lépésének és kilépésének, illetőleg a tagsági viszony kezdetének és megszűnésének napját."

39. §

Az Sz-nek az 5/1982. (XII. 13.) SZOT szabályzat 47. §-ával megállapított 243/A. §-a (2) bekezdésének a helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Az egyéni gazdálkodó január hó 31. napjáig köteles az illetékes társadalombiztosítási igazgatósághoz bejelenteni, ha a mezőgazdasági kistermelésből származó előző évi jövedelme az R. 292/1. §-ában meghatározott összegét nem érte el, továbbá tizenöt napon belül köteles a társadalombiztosítási igazgatóságot értesíteni, ha

a) a személyi adataiban, lakcímében változás következett be,

b) nem folytat mezőgazdasági kistermelői tevékenységet."

40. §

Az Sz-nek az 5/1987. (XII. 24.) ME rendelet 34. §-ával módosított 247/A. §-a és az előtte levő cím helyébe a következő rendelkezés és cím lép:

"A gazdasági társaság és az ipari szakcsoport bejelentési kötelezettsége

247/A. § (1) A gazdasági társaság, valamint az ipari szakcsoport a megalakulását követő 15 napon belül köteles a székhelye szerint illetékes társadalombiztosítási igazgatósághoz (kirendeltséghez) bejelenteni

a) a társaság, illetőleg a szakcsoport nevét, székhelyét,

b) a megalakulása (jóváhagyás) időpontját,

c) a képviseletre jogosult személyi adatait, lakcímét.

(2) Az (1) bekezdésben említett társaság és az ipari szakcsoport köteles a társaság, illetőleg a szakcsoport megszűnését három napon belül az illetékes társadalombiztosítási igazgatósághoz (kirendeltséghez) bejelenteni."

41. §

Az Sz-nek az 1/1981. (XI. 14.) SZOT szabályzat 42. §-ával megállapított 258/A. §-a (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép és (3) bekezdéssel egészül ki:

"(1) Ha a családi pótlékot a társadalombiztosítási igazgatóság (kirendeltség) folyósítja és a családi pótlékban részesülő jogosultságát a naptári hónapban azért nem lehet megállapítani, mert az alapul szolgáló jogviszony megszűnt, vagy a jogosultsághoz, szükséges időt a naptári hónap folyamán nem szerezte meg, ezt a körülményt a munkáltató (egyéb szerv) köteles a tárgyhónapot követő hó 8. napjáig az illetékes társadalombiztosítási igazgatóságnak (kirendeltségnek) "Igénylejárás" (A. 3500-15. r. sz.) nyomtatványon bejelenteni."

"(3) A gyermek- és ifjúságvédő intézet köteles a családi pótlékot folyósító szervnek nyolc napon belül bejelenteni:

a) a gyermek elhelyezésében bekövetkezett bármilyen változást,

b) a 16. életévét betöltött gyermek esetében pedig a tanulmányok befejezését vagy megszűnését."

42. §

Az Sz-nek a 1/1981. (XI. 14.) SZOT szabályzat 48. §-ávaI megállapított 287/A. §-a b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Az igénybejelentési és a felelősségi szabályok alkalmazásánál)

"b) a gazdasági társaságok tevékenységében személyesen közreműködő tagja, továbbá ennek segítő családtagja vonatkozásában a gazdasági társaság,"

(a munkáltatóval esik egy tekintet alá.)

43. §

Az Sz. 288. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"288. § Az állami és tanácsi költségvetési szervek - ideértve a folyószámlás költségvetési rend szerint gazdálkodó állami és tanácsi szerveket is - költségvetésének terhére bérben (díjazásban) részesülő biztosítottak, valamint azok jogán más személyek részére járó családi pótlékot az állami és a tanácsi költségvetési szerv, illetve helyette a tanácsi költségvetési elszámoló hivatal (illetményhivatal) állapítja meg és folyósítja a társadalombiztosítás költségvetésének a terhére."

44. §

(1) Ez a rendelet 1989. január 1. napján lép hatályba; ezzel egyidejűleg az Sz. 3. §-ának (2) bekezdése, 21. §-a, 30. §-a, 43/A §-a, 63/A. §-a, 69. §-ának (1) bekezdésében a "rokkantsági" szövegrész, 85/A. §-a, 110. § (1) bekezdésének c) pontja és (6) bekezdése, 149. §-a, 160, 161, 162/A. §-a, 167. §-ából "- a tartalékos katonai szolgálatot teljesítők keresetkiegészítése" és "a Budapesti Közlekedési Vállalat autóbuszvezető dolgozóinak adott forgalmi juttatás", valamint a "Költségvetési gazdálkodási rend szerint működő kutatóhelyen külön szerződés alapján céljutalomként kifizetett összeg" szövegrész. 200/B. §-a, 201. §-a, 206. §-a, 211/B-C. §-ai, 211/G. §-a, 244/A. § (2) bekezdés d) pontja, 250. §-a és az előtte levő cím, 250/A. §-a és az előtte levő cím, 273/A. §-a és az előtte levő cím hatályát veszti; az Sz. 80/A. §-a (3) bekezdésében az R. 278. §-a (2) bekezdésére" történő hivatkozás" R. 217. §-a (4) bekezdése" az Sz. 110. §-ának (2) bekezdésében a hivatkozás "c-d" pontról "d" pontra, a (3) és (4) bekezdésben pedig "a)-c)" pontról "a)-b)" pontra, az Sz. 150/A §-ában az "R. 217. §-a (4) bekezdésére való hivatkozás "R. 217. § (5) bekezdésre", a 162. §-ában az "R. 214-216. §"-ára történő hivatkozás "R. 214. §-ra", az Sz. 167. §-ában "a társadalmi célokra felajánlott munkáért elszámolt díjazás, valamint a társadalmi munka elismeréseként adott jutalom" szövegrész "a társadalmi célokra felajánlott munkáért elszámolt díjazás, valamint a társadalmi munka elismeréseként nem a munkáltató által adott jutalom" szövegrészre, a 175. § (1) bekezdésében a hivatkozás "R. 233. § (1)-(3) bekezdésről" "R 233. § (1)-(2) és (5)-(6) bekezdésre", továbbá a 176. § (2) bekezdésében az "R. 233. § (3) bekezdésének b) pontjára" való hivatkozás "R. 233. § (6) bekezdés b) pontjára", az Sz, 217/A. §-ában az R. 292/G. §"-ra történő hivatkozás pedig "R. 292/E. §-a (4) bekezdésre" változik.

(2) A családi pótlék megállapító és folyósító szervek a január hónapra járó családi pótlék összegének megállapításával egyidejűleg, ha a rendelkezésre álló vagy pótlólag beszerzett adatok ezt lehetővé teszik, kötelesek az intézetben, a csecsemőotthonban, a gyermekotthonban, a nevelőotthonban, a szociális otthonban, a szociális intézetben elhelyezett állami gondoskodás alatt álló gyermekre vonatkozójogosultságot felülvizsgálni és e gyermek(ek) után járó családi pótlék összegének a gyermek- és ifjúságvédő intézethez történő folyósítása iránt intézkedni.

(3) Az egyéni gazdálkodó köteles 1989. január hó 31. napjáig bejelenteni, ha a mezőgazdasági kistermelői tevékenységből származó jövedelme 1988. évben a 42 000 forintot (havi 3500 forintot) nem érte el.

Dr. Csehák Judit s. k.,

szociális és egészségügyi miniszter