Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

32/1988. (IV. 21.) MT rendelet

a szövetkezetekről szóló 1971. évi III. törvény végrehajtására kiadott 30/1971. (X. 2.) Korm. rendelet módosításáról

A szövetkezetekről szóló 1971. évi III. törvény (a továbbiakban: Szvt.) 117. §-ában kapott felhatalmazás alapján a Minisztertanács a következőket rendeli:

1. §

Az Szvt. végrehajtásáról szóló 30/1971. (X. 2.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Szvt. R.) 1. §-a a következő (3)-(5) bekezdéssel egészül ki:

"(3) Kisszövetkezetet legalább tizenöt személy alakíthat, tagjainak száma a százat nem haladhatja meg.

(4) A kisszövetkezet megalakulásához legalább olyan mértékű induló vagyon szükséges, amely az alapszabályban meghatározott tevékenység megkezdésének és az első évi tevékenység folyamatos kibontakozásának anyagi megalapozásához szükséges.

(5) Ha a kisszövetkezet taglétszáma éves átlagban a harminc, illetőleg a száz főt meghaladja, köteles az alapszabályát kiegészíteni, illetve a tevékenységi körének megfelelő szövetkezeti ágazatba tartozó szövetkezetre irányadó szabályok szerint módosítani."

2. §

Az Szvt. R. 5. §-a (2) bekezdésének helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(2) A termelő jellegű kisszövetkezet munkaügyi szabályzatába (önkormányzati szabályzatába) fel kell venni

a) a belső ellenőrzés rendjét;

b) az alkalmazottak tekintetében a munkáltatói jogok gyakorlásának rendjét;

c) a munka végzésével és a tagok között felosztható jövedelem elosztásával kapcsolatos azokat a szabályokat, amelyeket az alapszabály nem tartalmaz, illetőleg, amelyek megállapítását jogszabály egyébként a munkaügyi szabályzatra utalja."

3. §

Az Szvt. R. 13. §-ának c) pontja a következőkkel egészül ki:

"javaslatot tehet az elnököt és elnökhelyettest érintő személyzeti és más fontosabb kérdések eldöntésére;"

4. §

Az Sztv. R. 20. §-ának helyébe a következő rendelkezés lép:

"20. § A tisztségviselők, továbbá az alapszabályban meghatározott bizottságok tagjainak részére lehetővé kell tenni, hogy megbízatásukból eredő feladataikat elláthassák; erre az időre az önkormányzati szabályzatban meghatározott keresettérítésre, illetőleg díjazásra jogosultak."

5. §

Az Szvt. R. 23. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek, egyidejűleg a jelenlegi (3) bekezdés jelölése (5) bekezdésre változik :

"(3) A szövetkezet a székhelyén kívül ipari vagy szolgáltató tevékenység folytatására létesítendő telephelyét (üzemét, üzemrészlegét stb.), továbbá annak megszüntetését köteles előzetesen bejelenteni a helyi tanács végrehajtó bizottságának a tevékenység szerint illetékes szakigazgatási szervénél, illetőleg a megyei városi hivatalnál.

(4) A szakigazgatási szerv ellenőrzi a tevékenységi kör gyakorlására vonatkozó szakhatósági előírások megtartását, és intézkedik az esetleges szabálytalanságok megszüntetése iránt."

6. §

Az Szvt. R. 30. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:

"(4) A termelő jellegű kisszövetkezet elnöke a tagfelvételt kérőt legfeljebb három hónapra próbaidős tagnak veheti fel. A próbaidős tagsági viszonyt a próbaidő tartama alatt a vezetőség és a tag indokolás nélkül azonnali hatállyal megszüntetheti. A próbaidős tag vagyoni hozzájárulásra nem kötelezhető."

7. §

Az Szvt. R. 31. §-a a következő (2)-(3) bekezdéssel egészül ki, egyidejűleg a jelenlegi szövegének jelölése (1) bekezdésre változik.

"(2) A termelő jellegű szövetkezetbe belépő tag és a vezetőség a tagsági munkamegállapodást a tagfelvétellel egyidejűleg köti meg. Ebben meg kell határozni

a) a tag munkakörét és személyi alapmunkadíját;

b) a nem teljes munkaidőben foglalkoztatott tag munkaidejét (a továbbiakban: tagsági munkamegállapodás);

c) kisszövetkezetben a vagyoni hozzájárulás egyedi formáját és mértékét.

(3) Tagsági munkamegállapodást a próbaidős taggal is kell kötni."

8. §

Az Szvt. R. a következő 31/A. §-sal egészül ki:

"31/A. § (1) A termelő jellegű kisszövetkezet tagja a tagsági viszony létesítésével egyidejűleg legalább két havi személyi alapmunkadíjának megfelelő összegű részjegyet jegyez.

(2) A fogyasztási jellegű kisszövetkezet tagja részjegyének legkisebb összegére a kisszövetkezet tevékenysége szerinti ágazatba tartozó szövetkezetben érvényesülő szabályokat kell alkalmazni.

(3) Az alapszabály keretei között a közgyűlés úgy rendelkezhet, hogy a kisszövetkezet tagja vagyoni hozzájárulásként termelőeszközt, épületet, műhelyt, gépkocsit, földet vagy más vagyoni eszközt ad a kisszövetkezet tulajdonába. Ebben az esetben a tagot - megállapodás szerinti mértékű - térítés illeti meg: az induló vagyon terhére térítés nem fizethető."

9. §

Az Szvt. R. a következő 41/A. §-sal egészül ki:

"41/A § Az ügyész a törvényesség érdekében a szövetkezeti döntőbizottsághoz kérelmet terjeszthet elő, új eljárást kezdeményezhet és az eljárás bármely szakában felléphet."

10. §

Az Szvt. R. 42/A. § (1) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A területi szövetségnek tagja lehet a szövetkezet részvételével jogi személyként működő gazdasági társulás és a szövetkezet által létesített leányvállalat is."

11. §

Az Szvt. R. 42/B. §-ának helyébe a következő rendelkezés lép:

"42/B. § A területi szövetség alapszabálya úgy rendelkezhet, hogy a tagszövetkezet elnökének, elnökhelyettesének megválasztása, felmentése, visszahívása, elmozdítása, kitüntetése, illetőleg ennek kezdeményezése, továbbá javadalmazásának megállapítása előtt a szövetkezet köteles kikérni az illetékes területi szövetség véleményét."

12. §

Az Szvt. R. 45. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

"(3) Ha a tanácsi vagy más területi államigazgatási szerv általános érvényű rendelkezése vagy intézkedése a területi szövetség véleménye szerint a szövetkezetek gazdálkodását vagy a tagok foglalkoztatását hátrányosan érinti, a szövetség kezdeményezheti az országos tanács és a felettes államigazgatási szerv egyeztetését."

13. §

Az Szvt. R. 56. §-a (1)-(2) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép, egyidejűleg a jelenlegi (3)-(4) bekezdés jelölése (2)-(3) bekezdésre változik:

"(1) A szövetkezet állami törvényességi felügyeletét a szövetkezet székhelye szerint illetékes fővárosi, megyei tanács végrehajtó bizottsága a szakigazgatási szerve útján gyakorolja. A végrehajtó bizottság a törvényességi felügyelet gyakorlását a szövetkezet székhelye szerint illetékes helyi tanács végrehajtó bizottságának szakigazgatási szervére, illetőleg a megyei városi hivatalra átruházhatja."

14. §

Az Szvt. R. 61. §-ának a helyébe a következő rendelkezés lép:

"61. § Az elnök, illetőleg a vezetőség (elnökség) működésének felfüggesztését, továbbá a szövetkezet és a területi (szakmai) szövetség feloszlatását a fővárosi, megyei tanács végrehajtó bizottsága rendelheti el.

Az intézkedés előtt meg kell szereznie a területi szövetség, illetőleg - területi (szakmai) szövetség esetében - az országos tanács véleményét."

15. §

Az Szvt. R. 65. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:

"(4) E rendelet 15. §-ának, 24. §-a (1) bekezdésének és 33. §-ának az alkalmazásában jogszabály: a törvény, a törvényerejű rendelet és a minisztertanácsi rendelet."

16. §

(1) Ez a rendelet 1988. július 1-jén lép hatályba.

(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg

a) az Szvt. R. 2. §-ának (1) bekezdésében a "szocialista gazdálkodó szervtől" kifejezés helyébe a "gazdálkodó szervezettől" kifejezés lép;

b) az Szvt. R. 33. §-ában a "Jogszabály" kifejezés helyébe "Az egyes szövetkezeti ágazatokra vonatkozó jogszabály" kifejezés lép;

c) hatályát veszti az Szvt. R. 7. §-ának (4) bekezdésében a gondolatjelbe tett szövegrész, 10. §-ának (2) bekezdése, 15. §-ának második mondatában a "ha a vezetőség ezt elmulasztotta" szövegrész, 21. §-ának (2) bekezdése, 22. §-a, 27. §-ának (3) bekezdése, 28. §-a, 32. §-a és 62/A. §-a; az 54/1980. (XII. 18.) MT rendelet, az ezt módosító 25/1983. (VIII. 11.) MT rendelet és az 50/1983. (XII. 28.) MT rendelet 47. §-a; a 25/1981. (IX. 5.) MT rendelet és az ezt módosító 2/1984. (I. 17.) MT rendelet, továbbá a 67/1982. (XII. 10.) MT rendelet 11. §-ának (3) bekezdése.

Grósz Károly s. k.,

a Minisztertanács elnöke