Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

54/1980. (XII. 18.) MT rendelet

a szövetkezetek gazdasági tevékenységi köréről

A szövetkezetekről szóló 1971. évi III. törvény (a továbbiakban: Szvt) 37. §-a és 117. §-a alapján a Minisztertanács a következőket rendeli:

1. §

(1) A szövetkezet gazdasági tevékenységi körét (a továbbiakban: tevékenységi kör) - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - az egyes szövetkezeti ágazatokra vonatkozó jogszabályokban megjelölt célját figyelembe véve maga határozza meg, e rendelet keretei között.

(2) Szövetkezet nem folytathat olyan tevékenységet, amelyet törvény, törvényerejű rendelet, minisztertanácsi rendelet vagy minisztertanácsi határozat kizárólag állami gazdálkodó szervezet tevékenységi körébe utal.

2. §

(1) A szövetkezet a székhelye szerinti járás, város, megyei város, főváros területén kívül ipari vagy szolgáltató tevékenysége folytatására létesítendő telephelyet (üzemet, üzemrészleget, dolgozók, bedolgozók foglalkoztatását szervező irodát, stb.) köteles előzetesen bejelenteni a telephely szerint illetékes járási-, megyei városi kerületi hivatalnak, illetőleg a városi, fővárosi kerületi tanács végrehajtó bizottságának a tevékenység szerint hatáskörrel rendelkező szakigazgatási szervénél.

(2) A szakigazgatási szerv ellenőrzi a tevékenységi kör gyakorlására vonatkozó szakhatósági előírások megtartását és ennek eredményéhez képest intézkedik az esetleges szabálytalanságok megszüntetése iránt.

3. §

(1) Az e rendelet mellékletében felsorolt tevékenység folytatásához - amennyiben azt a szövetkezet nem főtevékenysége körében végzi - az ágazati miniszter, illetőleg a szövetkezet székhelye szerint illetékes megyei, fővárosi tanács végrehajtó bizottsága tevékenység szerint hatáskörrel rendelkező szakigazgatási szerve (a továbbiakban: megyei szakigazgatási szerv) előzetes hozzájárulása szükséges.

(2) A hozzájárulás csak akkor tagadható meg. ha a tevékenység folytatásához szükséges, a külön jogszabályokban és más szakmai előírásokban a gazdálkodó szervezetekre általánosan megállapított sajátos műszaki és szakmai feltételek hiányoznak, illetve nem teremthetők meg.

4. §

(1) Az előzetes hozzájárulás iránti kérelmet a szövetkezet vezetősége (igazgatósága) a tevékenységi kör módosításáról - új szövetkezet esetében a tevékenységi kör megállapításáról - szóló határozatával együtt megküldi az állami törvényességi felügyeletet gyakorló szervnek.

(2) A kérelemnek tartalmaznia kell a tevékenység szakszerű leírását, továbbá mindazokat az adatokat, amelyekből a műszaki és egyéb szakmai feltételek, valamint a munkaerő biztosításának módja megállapítható; tartalmaznia kell továbbá a tevékenység folytatásának a helyét.

(3) A kérelmet az állami törvényességi felügyeletet gyakorló szerv - véleményének közlésével - nyolc napon belül megküldi a hozzájárulás megadására e rendelet melléklete szerint hatáskörrel rendelkező szervnek.

(4) Az előzetes hozzájárulás iránti kérelemmel kapcsolatos eljárásra az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló jogszabály rendelkezéseit kell alkalmazni azzal az eltéréssel, hogy a hozzájárulásról illetőleg a kérelem elutasításáról az állami törvényességi felügyeletet gyakorló szerv útján kell értesíteni a szövetkezetet.

(5) Az új tevékenységi kört tartalmazó alapszabályt elfogadása végett a soron következő közgyűlés elé kell terjeszteni.

5. §

(1) Ez a rendelet 1981. január 1-én lép hatályba. Egyidejűleg hatályát veszti a 41/1971. (XII. 14.) Korm. rendelet, a 22/1974. (V. 25.) MT rendelet, az 1002/1976. (I. 20.) Mt. h. határozat I. rész 1., 2., 5-9. pontja és a II. rész 3. pontjának második bekezdése, az 1026/1977. (VII. 11.) Mt. h. határozat és a 9/1978. (II. 1.) MT rendelet 3. § (1) bekezdése második mondatának második fordulata; hatályát veszti továbbá az 5/1969. (VIII. 23.) MüM-MÉM együttes rendelet - a 4. § kivételével -, a 4/1972. (IX. 20.) KGM rendelet, a 7/1972. (VIII. 1.) NIM rendelet és a 2/1974. (VII. 4.) KipM rendelet.

(2) A 2. § (1) bekezdésében foglalt bejelentési kötelezettség az e rendelet hatályba lépése előtt létesített telephelyre nézve is fennáll; a bejelentést 1981. március 31-ig kell megtenni.

(3) E rendelet nem érinti azoknak a külön jogszabályoknak a rendelkezéseit, amelyek meghatározott tevékenységek folytatásához engedélyt (felmentést, hozzájárulást) írnak elő.

Lázár György s. k.,

a Minisztertanács elnöke

Melléklet az 54/1980. (XII. 18.) MT rendelethez

A szövetkezetek által előzetes hozzájárulással folytatható tevékenységek jegyzéke

I. Az illetékes ágazati miniszter hatáskörébe tartozó tevékenységek

1. Vas-, acél- és színesfémkohászati tevékenység (az alumíniumkohászat kivételével);

2. Süllyesztékben kovácsolt termék előállítása;

3. Vas-, acél- és színesfémöntészeti tevékenység (az alumíniumöntészet kivételével);

4. Légijárművek és alkatrészek gyártása, javítása;

5. Belföldi szállítmányozás;

6. Gépjármű bérbeadása (gépjármű kölcsönzés);

7. Nyomdaipari árutermelés;

8. Cement és síküveggyártás;

9. Könyvkiadás.

II. A megyei (fővárosi) tanács vb illetékes szakigazgatási szervének hatáskörébe tartozó tevékenységek

1. Növényvédőszer gyártása;

2. Festékek, lakkok, műgyanták, felületkezelésre alkalmas vegyi anyagok gyártása, korrózió elleni védőbevonatok anyagának előállítása;

3. Alumíniumöntészet:

4. Háztartási és kozmetikai vegyi cikkek gyártása, kivéve a mosószappant.

Tartalomjegyzék