Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

3/1989. (II. 26.) KeM rendelet

a külföldiek kereskedelmi képviseleteiről, valamint információs és szerviz irodáiról

Magyarországnak a világkereskedelembe történő fokozottabb bekapcsolása, valamint a nemzetközi gazdasági kapcsolatok - ezen belül is a vállalati együttműködés -erősítése érdekében, külgazdaságpolitikai érdekeinkre figyelemmel, a Minisztertanács felhatalmazása alapján - az érintett miniszterekkel és a Magyar Gazdasági Kamarával egyetértésben - az alábbiakat rendelem:

1. §

Külföldiek állandó jellegű kereskedelmi képviseletét a Magyar Népköztársaság területén belföldi gazdálkodó szervezet (Ptk. 685. § c) pont), vagy a külföldi által magyarországi székhellyel létesített közvetlen kereskedelmi képviselet láthatja el.

2. §

(1) Külföldi magyarországi kereskedelmi képviseletét belföldi gazdálkodó szervezet a külkereskedelmi tevékenység folytatásának rendjéről szóló jogszabályban [1/1987. (XII. 29.) KeM rendeletben] foglaltak szerint láthatja el.

(2) Ha a belföldi gazdálkodó szervezet külföldi képviseletében jár el, köteles képviselői minőségét feltüntetni.

3. §

(1) Közvetlen kereskedelmi képviseletet az a külföldi létesíthet, amely hazai jogának megfelelően céggel rendelkezik, vagy hazai joga szerint vállalati (más gazdasági) nyilvántartásba bevezették és bejegyezték a Kereskedelmi Minisztérium (a továbbiakban: minisztérium) által vezetett, magyarországi közvetlen kereskedelmi képviseletet (a továbbiakban: képviselet) fenntartó külföldi cégek nyilvántartásába (a továbbiakban: nyilvántartás).

(2) A bejegyzés a külföldi cég bejelentése alapján történik.

4. §

(1) A képviselet létesítésére irányuló bejelentésnek az alábbi adatokat kell tartalmaznia:

a) a külföldi cég neve, jogi formája, székhelye, bejegyzésének kelte és helye;

b) a külföldi cég névleges és ténylegesen befizetett alaptőkéje;

c) a külföldi cég tevékenységi köre;

d) amennyiben a képviseletet több külföldi cég közös érdekeltsége kívánja létrehozni, az érdekeltséghez tartozó cégek, cégcsoportok megnevezése.

(2) Az (1) bekezdés a)-c) pontjaiban megjelölt adatokat a kérelmező hazai jogának megfelelő közokirattal, ha pedig a kérelmező országában közokiratot nem adnak ki, más teljes bizonyító erejű magánokirattal kell igazolni. A minisztérium kérheti a bejelentésben foglalt adatok hitelesítését, illetve felülhitelesítését.

5. §

(1) A minisztérium a bejelentéstől számított 30 napon belül értesíti a bejelentőt, hogy a nyilvántartásba bejegyezte, vagy a bejegyzést megtagadta.

(2) A bejegyzést akkor lehet megtagadni, illetve a már bejegyzett céget a nyilvántartásból csak akkor lehet törölni, ha

a) a külföldi cég tevékenysége a magyar közrendbe ütközik;

b) a külföldi cég tevékenysége a nemzetközi kereskedelmi gyakorlatban általánosan elfogadott szokásokkal ellentétes;

c) a külföldi cég tevékenysége Magyarország nemzetközi szerződésekben vállalt kötelezettségeit, illetőleg e kötelezettségek teljesítését sérti vagy veszélyezteti;

d) a bejelentő székhelyének országa a magyar cégek hasonló célú letelepedését vagy működését korlátozza vagy akadályozza.

(3) A bejegyzésről és a nyilvántartásból való törlésről a minisztérium értesíti a Magyar Gazdasági Kamarát, valamint a cégbíróságot.

6. §

A bejegyzésről szóló értesítésben meg kell állapítani a képviselet tevékenységi korét, működésének feltételeit, valamint - ha az nem határozatlan időre szól - a képviselet működésének időtartamát.

7. §

A képviselet az alábbi tevékenységeket folytathatja:

a) a képviselt külföldi, valamint a belföldi külkereskedelmi tevékenységet folytató gazdálkodó szervezetek és magánszemélyek között olyan szerződések közvetítése, amelyeket a magyar jogszabályok külkereskedelmi szerződésnek tekintenek;

b) az a) pontban megjelölt szerződések előkészítésében, tárgyalásában való közreműködés, továbbá ilyen szerződés megkötése;

c) a képviselt külföldi bizományi raktárának fenntartása, a külföldi által szállított árukkal vagy általa teljesített szolgáltatásokkal kapcsolatos vevőszolgálati és szerviztevékenység ellátása;

d) a képviselt külföldi által forgalomba hozott árukkal, szolgáltatásokkal és anyagi értéket képviselő jogokkal kapcsolatos tájékoztatási és propagandatevékenység, a külföldi magyarországi kiállításokon, vásárokon, árubemutatókon, szakmai előadásokon és más hasonló célú rendezvényeken való részvételének szervezése;

e) a képviselt külföldinek harmadik országban történő képviselete, ami azonban nem mentesít a harmadik országban esetlegesen szükséges engedélyek beszerzése alól.

8. §

(1) A 3. § (1) bekezdésében meghatározott külföldi Magyarországon információs, szerviz irodát (a továbbiakban: iroda) nyithat, ennek keretében termékeiről, szolgáltatásairól a magyar partnereket tájékoztathatja, műszaki kérdésekben segítséget nyújthat, szerviztevékenységet láthat el, reklám- és propagandatevékenységet fejthet ki, minőségellenőrzést és szaktanácsadást végezhet.

(2) A külföldi köteles irodaalapítási szándékát bejelenteni a minisztériumnak.

(3) A bejelentésnek tartalmaznia kell a külföldi cég nevét, jogi formáját, székhelyét, bejegyzésének keltét és helyét, névleges és ténylegesen befizetett alaptőkéjét, valamint tevékenységi körét. Ezeket az adatokat a 4. § (2) bekezdésében foglalt módon igazolni kell.

(4) Az iroda magyarországi tevékenységét a minisztérium hozzájárulásával kezdheti meg. A hozzájárulásról vagy annak megtagadásáról szóló határozat tárgyában 30 napon belül kell dönteni.

(5) Az iroda kereskedelmi tevékenységet nem folytathat és elnevezésében a kereskedelmi képviselet kifejezést nem használhatja. Ennek megtartását a minisztérium ellenőrizheti és szükség esetén a hozzájárulást visszavonhatja.

(6) Az iroda megnyitásához történő hozzájárulást akkor lehet megtagadni, illetőleg visszavonni, ha a külföldi tevékenysége

a) a magyar közrendbe ütközik;

b) Magyarország nemzetközi szerződéseiben vállalt kötelezettségeit, illetőleg e kötelezettségek teljesítését sérti vagy veszélyezteti.

9. §

Az elutasító, illetőleg a nyilvántartásból való törlésről rendelkező határozatokat indokolni kell. A fellebbezésre a külkereskedelmi igazgatás általános eljárási szabályairól szóló 1/1982. (I. 16.) KkM rendelet az irányadó.

10. §

A képviselet és az iroda külföldi alkalmazottait - annak vezetőjét külön e minőségében - tevékenységük megkezdése előtt, a személyi adatok közlésével a minisztériumnak be kell jelenteni. Az érintett személy tevékenységét csak akkor kezdheti meg, ha a bejelentés tudomásulvételéről a minisztérium a bejelentőt értesítette.

11. §

(1) A képviseletet, valamint az irodát a cégjegyzékbe be kell vezetni.

(2) Az iroda képviseletté jelen jogszabály alapján átalakítható.

12. §

(1) Ez a rendelet nem vonatkozik a Magyar Népköztársaság területén ideiglenesen tartózkodó külföldire, aki külön engedély nélkül folytathat külföldi számára kereskedelmi képviseleti tevékenységet.

(2) Ideiglenesen tartózkodik a Magyar Népköztársaság területén a külföldi, amennyiben

a) az ország területén történő folyamatos tartózkodás a 3 hónapot, vagy 1 naptári évben összesen a 6 hónapos időtartamot nem haladja meg, és

b) ugyanazon külföldi több alkalmazottjának vagy megbízottjának az ország területén történő tartózkodása egymást követő időszakokban, 1 naptári évben összesen a 6 hónapos időtartamot nem haladja meg; az időtartam számításánál azonban a 14 napnál rövidebb tartózkodást figyelmen kívül kell hagyni.

(3) Nem minősül ideiglenesnek a tartózkodás, ha a külföldi tevékenységét - annak időtartamától függetlenül - tartós jellegre utaló körülmények között végzi (pl. üzleti levelezésben képviseletként történő megjelölés, helyiségek bérlete, ilyen helyiségek képviseletként való feltüntetése stb.).

13. §

(1) Ez a rendelet nem érinti a külföldieknek a Magyar Népköztársaság területén történő munkavállalásáról és a magyar állampolgárok külföldi munkáltatók alkalmazásába lépéséről szóló jogszabályokban foglalt rendelkezések hatályát.

(2) Az idegenforgalmi tevékenységet folytató külföldi cégek az e rendelet 8. §-ában foglaltak szerint hozhatnak létre információs irodát.

(3) Ez a rendelet nem érinti a hatályba lépését megelőzően már működő közvetlen kereskedelmi képviseletek engedélyének érvényességét, melyeket a minisztérium változatlan tartalommal bejegyez a nyilvántartásba. A nyilvántartást a minisztérium rendszeresen közzéteszi a Kereskedelmi Közlönyben.

(4) A természetes személyek részére kiadott, a 7/1974. (X. 17.) KkM rendelet 4. § (2) bekezdésében meghatározott kiegészítő jellegű külkereskedelmi tevékenység folytatására szóló engedélyek 1989. december 31. napján hatályukat vesztik. A rendelet hatályba lépése előtt kiadott engedélyek jogosultjainak külföldi megbízói a 8. §-ban foglaltak szerint létesíthetnek információs és szerviz irodát.

(5) A képviselet és az iroda adózására a mindenkor hatályos adójogszabályokat kell irányadónak tekinteni a Magyar Népköztársaság Kormánya által a kettős adóztatás elkerülésére kötött megállapodásokra és a viszonosságra figyelemmel. A 9/1986. (IV. 11.) PM rendelet 59. §-ában megállapított eljárási illeték szempontjából az iroda a képviselettel azonos megítélés alá esik.

14. §

Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba; egyidejűleg a 8/1974. (X. 17.) KkM rendelet, a 7/1974. (X. 17.) KkM rendelet 4. § (2) bekezdése, valamint a 8/1987. (XII. 7.) BkM rendelet hatályát veszti.

Beck Tamás s. k.,

kereskedelmi miniszter