33/1990. (II. 25.) MT rendelet

az ápolási díjról

A Minisztertanács a tartósan ápolásra, gondozásra szoruló személyek családi környezetben történő ellátásának elősegítése érdekében a következőkel rendeli:

A súlyosan fogyatékos vagy tartósán beteg személy ápolási díja

1. §

(1) Ápolási díjra jogosult az önmaga ellátására képtelen, az állandó és tartós felügyeletre, gondozásra szoruló személy (a továbbiakban: ápolt) ápolását ellátó hozzátartozó (Ptk. 685. § b) pont), illetve - különösen indokolt esetben, ha az ápolt életkörülményei a tartás során hátrányosan megváltoztak - az ápoltat tartási, életjáradéki és öröklési szerződés alapján ellátó személy is (a továbbiakban: ápoló):

a) ha az ápolt a súlyos fogyatékossága vagy a tartós betegsége miatt oktatási-nevelési intézményi képzésben nem tud részt venni és nincs szociális intézményben elhelyezve, vagy

b) ha az ápolt kereső foglalkozást - az egészségi állapotára tekintettel - nem képes folytatni.

(2) Az ápolási díjat az (1) bekezdésben foglalt feltételek fennállása esetén a gyermekgondozási díjra való jogosultság megszűnésétől, illetve a gyermek 2 éves korától kezdődően az ápolt súlyos fogyatékossága esetében életkorától függetlenül, tartós betegsége esetén pedig 18. életévének betöltéséig lehet megállapítani.

(3)[1] Az (1) bekezdés a) pontjának alkalmazásában a napi legfeljebb háromórás gyógypedagógiai fejlesztő foglalkoztatás nem minősül oktatási-nevelési intézményi képzésnek.

(4)[2] Ha a hozzátartozó kereső tevékenységet a súlyos fogyatékos vagy a tartósan beteg gyermek iskolába és hazaszállítása miatt nem képes folytatni, különösen indokolt esetben az ápolási díj megállapítható.

2. §[3]

Az ápolási díj mértéke független az ápoltak számától. Az ápolási díj összege lehetőleg ne legyen kevesebb a mindenkori legalacsonyabb munkabérnél.

3. §[4]

A helyi önkormányzatok és szerveik, a köztársasági megbízottak, valamint egyes centrális alárendeltségű szervek feladat- és hatásköréről szóló 1991. évi XX. törvény (a továbbiakban: Ht.) 135. § j) pontja alapján az ápolt állandó lakóhelye szerint illetékes települési önkormányzat képviselő-testülete állapítja meg az ápolási díjra való jogosultságot, valamint a díj összegét.

4. §

(1) A szakigazgatási szerv a döntése megalapozása érdekében szakmai bizottságot működtet, amelynek véleményét minden esetben ki kell kérnie. A bizottság működési rendjét a szakigazgatási szerv vezetője alakítja ki.

(2) A bizottság hét főből áll. A bizottság tagjai: az. ápolt állandó lakóhelye szerint illetékes körzeti gyermekorvos (ennek hiányában a körzeti orvos), a területi vezető védőnő, továbbá a súlyosan fogyatékos ápolt esetében a -15/1988. (VIII. 1.) MM rendelet 1. számú mellékletének 2/a) pontjában meghatározott - Szakértői Bizottság gyógypedagógusa, illetőleg a helyi tanács által felkért négy személy.

5. §

(1) A szakigazgatási szerv az ápolási díj folyósítását - az ápoló kérelmétől, illetve a bizottság véleményétől függően - határozott vagy határozatlan időre állapíthatja meg.

(2) Az ápolási díjat a szakigazgatási szerv a határozata meghozatalát követő hónap első napjától havonta előre folyósítja.

(3) A szakigazgatási szerv az ápolási kötelezettség teljesítését - a bizottsági tagok, valamint az ápolt egészségi állapota szerinti érdekvédelmi szervezetek bevonásával - folyamatosan figyelemmel kíséri, és a jogosultság fennállását évente felülvizsgálja.

6. §

(1) Nem jogosult ápolási díjra az ápoló,

a) ha az ápolt két hónapot meghaladóan bármilyen oktatási, egészségügyi vagy szociális intézményi ellátásban részesül, az intézményi ellátás időtartamára,

b) a terhességi, gyermekágyi segélye, a gyermekgondozási segélye, a táppénze, a baleseti táppénze folyósításának tartama alatt,

c) ha öregségi és egyéb nyugellátásban, illetőleg ha nyugdíjszerű rendszeres szociális ellátásban vagy munkanélküliség címén biztosított anyagi ellátásban részesül,

d) ha - bedolgozói munkaviszony vagy bedolgozói tagsági viszony kivételével - kereső foglalkozást folytat.

(2)[5] Meg kell szüntetni az ápolási díj folyósítását, ha:

a) az ápoló az ápolási díjra annak megítélésekor sem volt jogosult;

b) az ápoló a kötelezettségét folyamatosan nem teljesíti;

c) az ápolt egészségi állapotában bekövetkezett változás, vagy az (1) bekezdésben foglaltak alapján az ápolási díj folyósításának feltételei nem állnak fenn;

d) az ápoló vagy az ápolt meghal.

7. §

(1)[6] Az ápoló az ápolási díjra való jogosultságot érintő minden körülményt - annak bekövetkezését követő 15 napon belül - az ápolási díjat megállapító határozatban foglaltak szerint köteles bejelenteni.

(2) Az ápolási díj folyósítását a jogosultság megszűnésére okot adó körülmény bekövetkezését követő hónap első napjával kell megszüntetni.

(3)[7] A Ht. 135. § j) pontja alapján a települési önkormányzat képviselő-testülete a jogtalanul felvett ápolási díj visszafizetését követelheti.

8. §

(1) Az ápolási díj folyósításának időtartama nyugdíjra jogosító szolgálati időnek minősül.

(2) Az ápolási díjat folyósító szakigazgatási szerv az ápolási díj folyósításának időtartamára havi 150 (naptári napokra 5) forint nyugdíjjárulékot köteles az ápoló után fizetni.

(3) A nyugdíjjárulékot havonta, a tárgyhót követő hónap 15. napjáig kell az illetékes társadalombiztosítási igazgatósághoz (kirendeltséghez) átutalni.

(4) Nem kell nyugdíjjárulékot fizetni az. ápoló után arra az időre, amelynek tartama alatt

a) az ápoló - a 17/1975. (VI. 14.) MT rendelet 226/A. §-a alapján - a munkáltatójánál nyugdíjjárulékot fizet,

b) a bedolgozói jogviszonya alapján nyugdíjra jogosító szolgálati időt szerez.

Az idős személy ápolási díja

9. §

Méltányosságból ápolási díjra való jogosultsága állapítható meg annak a hozzátartozónak is, aki nyugdíjkorhatáron felüli állandó és tartós felügyeletre, ápolásra vagy gondozásra szoruló személyt lát el.

10. §[8]

Az idős személy ápolásáért járó díj megállapítására a 3. §-ban foglaltak az irányadók.

A 18. életévét betöltött tartósan beteg személy ápolási díja

11. §

(1) Különösen indokolt esetben ápolási díj állapítható meg annak a hozzátartozónak, aki a 18. életévét betöltött, de a nyugdíjkorhatárt még el nem ért tartósan beteg, ápolásra, gondozásra szoruló személyt lát el.

(2) Az ápolási díj megállapításánál a 10. § rendelkezései az irányadóak.

Záró rendelkezések

12. §

(1) Az ápolási díj a Munka Törvénykönyve végrehajtásáról szóló 48/1979. (XII. 1.) MT rendelet (Mt. V.) 56/A. § (1) bekezdése alapján ápolás címén igénybe vett fizetésnélküli szabadság idejére is megállapítható.

(2)[9] A jegyző az ápolási díjban részesülő személyről a folyósítás megszüntetésekor nyilvántartó lapot köteles kiállítani.

13. §

Ez a rendelet 1990. március 1-jén lép hatályba.

Németh Miklós s. k.,

a Minisztertanács elnöke

Lábjegyzetek:

[1] Beiktatta a 71/1992. (IV. 21.) Korm. rendelet 1. §-a. Hatályos 1992.04.29.

[2] Beiktatta a 71/1992. (IV. 21.) Korm. rendelet 1. §-a. Hatályos 1992.04.29.

[3] Módosította a 71/1992. (IV. 21.) Korm. rendelet 2. §-a. Hatályos 1992.04.29.

[4] Megállapította a 71/1992. (IV. 21.) Korm. rendelet 3. §-a. Hatályos 1992.04.29.

[5] Megállapította a 71/1992. (IV. 21.) Korm. rendelet 4. §-a. Hatályos 1992.04.29.

[6] Megállapította a 71/1992. (IV. 21.) Korm. rendelet 5. § (1) bekezdése. Hatályos 1992.04.29.

[7] Megállapította a 71/1992. (IV. 21.) Korm. rendelet 5. § (2) bekezdése. Hatályos 1992.04.29.

[8] Megállapította a 71/1992. (IV. 21.) Korm. rendelet 6. §-a. Hatályos 1992.04.29.

[9] Beiktatta a 22/1992. (I. 28.) Korm. rendelet 3. §-a. Hatályos 1992.02.15.

Tartalomjegyzék