66/1992. (IV. 10.) Korm. rendelet
az egyes nemzetközileg ellenőrzött termékek és technológiák forgalmának engedélyezéséről szóló 61/1990. (X. 1.) Korm. rendelet módosításáról
Az általános Vám- és Kereskedelmi Egyezmény XXI. Cikkelyének megfelelően, továbbá a külkereskedelemről szóló 1974. évi III. törvény 29. §-ának (1) bekezdésében, valamint a vámjog szabályozásáról szóló 1966. évi 2. törvényerejű rendelet 16. és 18. §-ában foglalt felhatalmazás alapján a Kormány a következőket rendeli el:
1. §
(1) Az egyes nemzetközileg ellenőrzött termékek és technológiák forgalmának engedélyezéséről szóló - a 143/1991. (XI. 8.) Korm. rendelettel és a 152/1991. (XII. 6.) Korm. rendelettel módosított - 61/1990. (X. 1.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 1. §-ának (2) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(2) Nemzetközileg ellenőrzött terméknek és technológiának minősül származási országtól függetlenül az 1., 7. és 8. számú mellékletben, valamint a 2/1986. (I. 19.) MT rendelet mellékletében szereplő termék és technológia (a továbbiakban: termékek és technológiák)."
(2) A R. 1. §-a az alábbi (4)-(6) bekezdésekkel egészül ki:
"(4) Az (1) bekezdésben meghatározott engedély, illetve Igazolás nem szükséges a hazai termékek és technológiák Magyarországon, magyarországi végfelhasználó részére történő forgalmazásához.
(5) Az (1) bekezdésben meghatározott Igazolásra nincs szükség a termékek és technológiák (3) bekezdésben meghatározott forgalma körében, ha azt a származási ország nem igényli. A származási ország álláspontja vonatkozásában a 3. §-ban meghatározott Exportellenőrzési Iroda állásfoglalása az irányadó.
(6) Az engedélyek megadásának feltétele, hogy a 8. számú mellékletben felsorolt termékekre és technológiákra a 48/1991. (III. 27.) Korm. rendeletben foglaltak, a 2/1986. (I. 19.) MT rendelet mellékletében szereplő anyagokra és technológiákra a 2/1986. (I. 19.) MT rendeletben foglaltak teljesüljenek."
2. §
A R. 7. § (2) bekezdésének a) pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"a) a származási ország igénye alapján reexport engedélyt, az Igazolást és a Tanúsítványt,"
3. §
(1) A R. 10. §-ának (1) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(1) A termékek és technológiák forgalmazásában résztvevők - végső felhasználókat is beleértve - kötelesek az engedélykérelem, illetve az Igazolás iránti kérelem benyújtásakor az Irodával mindazokat az adatokat közölni, amelyek alapján a terméket vagy technológiát az 1., 7. és 8. számú mellékletben, illetőleg a 2/1986. (I. 19.) MT rendelet mellékletében meghatározzák. Szükség esetén közölniük kell a felhasználás körülményeire vonatkozó adatokat is."
(2) A R. 10. §-ának (3) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(3) A termékek és technológiák forgalmazásában résztvevők kötelesek az engedélyezés hatálya alá eső tevékenységükkel kapcsolatos dokumentációt mindaddig megőrizni és azt a 11. § alapján eljáró ellenőrző szervnek bemutatni, amíg az adott termék vagy technológia az 1., 7. 8. számú mellékletben, vagy a 2/1986. (I. 19.) MT rendelet mellékletében szerepel, illetve amíg azok felhasználásáról vagy megsemmisüléséről az Iroda által kibocsátott Igazolást kézhez kapják."
4. §
A R. 11. §-ának (3) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(3) Az eljáró szerv felhívására származási bizonyítványt kell benyújtani."
5. §
A R. 12. §-ának (2) és (3) bekezdései helyébe az alábbi rendelkezések lépnek:
"(2) Az értesítéshez csatolni kell az Iroda által kiadott korábbi dokumentumokat és a megsemmisítésről készült - más jogszabályok által meghatározott - hatósági igazolást.
(3) Az Iroda a megsemmisítésről készült - a (2) bekezdésben említett - hatósági igazolás alapján 30 napon belül Igazolást bocsát ki a felhasználás, illetve a megsemmisítés tényéről."
6. §
Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, a R. 8. § (3) bekezdésének d) pontja, továbbá a 2. számú melléklete hatályát veszti. A rendelet melléklete a R. 8. számú mellékletét képezi.[1]
Dr. Antall József s. k.,
miniszterelnök
Melléklet a 66/1992. (IV. 10.) Korm. rendelethez
"8. számú melléklet a 61/1990. (X. 1.) Korm. rendelethez
Nemzetközi Hadianyagjegyzék
Általános technológiai megjegyzés
Jelen rendelet ellenőrzés alá vonja a Nemzetközi Jegyzékekben meghatározott termékek "kifejlesztésére", "gyártására" és "felhasználására" alkalmas "technológia" exportját, beleértve a nemzeti hatáskör alá tartozó termékeket, s azokat a termékeket is, amelyek szállítása engedélyezett a COCOM Bizottságnak történő bejelentés nélkül.
Az ellenőrzés egyformán vonatkozik az integrációs-specifikus "technológiára" vagy a termékekben az alkatrészek "felhasználására" - a Nemzetközi Jegyzékben meghatározottak szerint - még abban az esetben is, ha az alkatrészek önmagukban nem tartoznak ellenőrzés alá. A jelen Megjegyzésben ismertetett "technológia" abban az esetben is korlátozott marad, ha ellenőrzés alá nem tartozó termék "kifejlesztésére", "gyártására" és "felhasználására" alkalmas.
Az ellenőrzés nem vonatkozik az olyan "technológiára", amely minimálisan szükséges az exportálható termékek üzembe helyezéséhez, üzemeltetéséhez, karbantartásához (ellenőrzéséhez) és javításához.
Az ellenőrzés nem vonatkozik a normál kereskedelmi forgalomban kapható "technológiára" vagy a "tudományos alapkutatásokra".
ML 1
Kézifegyverek, géppuskák és a speciálisan ezekhez tervezett alkatrészek az alábbiak szerint:
a) puskák, karabélyok, forgópisztolyok, pisztolyok, géppisztolyok és géppuskák, kivéve az 1890 előtt gyártott antik kézifegyvereket és másolataikat;
b) speciálisan katonai célra tervezett, finomhuzagolású fegyverek;
c) hüvely nélküli lőszerrel működő fegyverek.
Műszaki megjegyzés:
A fenti b) alpont szerinti, speciálisan katonai célra gyártott finomhuzagolású fegyverek azok, amelyek:
a) 1300 bar nyomásnál nagyobb nyomáson kerültek vizsgálat alá; és
b) normálisan és biztonságosan 1000 bar feletti nyomáson tűzképesek; és
c) 76,2 mm-nél hosszabb (azaz kereskedelmi 12-es magnum) lőszer befogadására alkalmasak.
A Műszaki megjegyzésben szereplő paramétereket a Nemzetközi Állandó Bizottság (Commission Internationale Permanente) szabványai szerint kell mérni.
Megjegyzések:
1. Nemzeti hatáskörben megadhatók az engedélyek az e pont szerint ellenőrzés alá tartozó fegyverek és a hozzájuk speciálisan tervezett alkatrészek szállítására, feltéve, hogy ezek a fegyverek nem teljesen automata tűzfegyverek, az alábbiak szerint:
a) az olimpiai előírásoknak megfelelő, speciálisan sportcélokra kifejlesztett huzagolt csövű puskák;
b) speciálisan vadászati célokra kifejlesztett huzagolt csövű puskák, amelyek tárkapacitása nem haladja meg az 5 lőszert;
c) többcsövű vadászfegyverek egy vagy több huzagolt csővel, de legalább egy finomhuzagolású csővel;
d) hevederek és tárak a fenti fegyverekhez, amelyek kapacitása nem haladja meg az 5 lőszert.
E Megjegyzés a)-d) pontjában ismertetett feltételek szerint kiadásra kerülő engedély előtt csatolni kell a végfelhasználó képviselőjének vagy az importáló vállalatnak az igazolását, amely meghatározza a fegyver végfelhasználási célját és azt, hogy a fegyverek nem kerülnek reexportra vagy szolgálnak más célokat a szállító engedélye nélkül.
2. Ez a pont nem vonja ellenőrzés alá a finomhuzagolású vadász- és sportfegyvereket. E fegyverek nem lehetnek speciálisan katonai célra tervezettek, sem pedig teljesen automatikus tüzelésre alkalmasak.
3. Ez a pont nem vonja ellenőrzés alá a speciálisan vaktöltényekhez tervezett fegyvereket és azokat, amelyek nem alkalmasak ellenőrzés alá vont lőszerrel való tüzelésre.
4. Ez a pont nem vonja ellenőrzés alá a nem centrikus lőszerrel tüzelő fegyvereket és a nem teljesen automata tűzfegyvereket.
ML 2
Nagykaliberű fegyverek, lövedékvetők és a speciálisan ezekhez tervezett alkatrészek az alábbiak szerint:
a) ágyuk, tarackok, gépágyúk, páncéllövegek, aknavetők, rakétavetők, katonai lángszórók, hátrasiklás nélküli lőfegyverek;
b) katonai célú füst-, gáz- és pirotechnikai generátorok, valamint vetők.
Megjegyzés:
Ez az alpont nem tartalmazza a "Very"-típusú jelzőpisztolyokat.
ML 3
Az ML 1, ML 2 vagy ML 26 pontban ellenőrzés alá vont fegyverekhez szükséges lőszer és a speciálisan e célra tervezett alkatrészek
Megjegyzések:
1. A speciálisan e célra tervezett alkatrészek felölelik az alábbiakat:
a) fém- vagy műanyag termékek, mint például gyújtószerkezetek, lövedékköpenyek, töltetek, hevederek és fémalkatrészek;
b) biztosító és robbantóeszközök, gyújtószerkezetek, szenzorok és robbantóvezetékek csatlakozói;
c) egyszeri működésű nagy teljesítményű tápegységek;
d) éghető töltényhüvelyek;
e) lőszerek, többek között kazettás aknák és bombák és végfázis-vezérlésű lövedékek, kivéve a csupán ólommagvas lőszereket.
2. Ez a pont nem vonja ellenőrzés alá a lyukasztott lőporkamrás nem robbanó lőszert és a vaktöltényt.
3. Nemzeti hatáskörben megadhatók az engedélyek a következő lőszerek vagy töltények szállítására, feltéve, ha ezek az ML 1 pont 1. Megjegyzése szerinti adminisztratív kivételként exportálható fegyverek:
a) a sportban, a vadászatban használatos lőszer, illetve töltény;
b) a lőfegyverek kipróbálására kifejlesztett speciális lőszer és töltény.
ML 4
Bombák, torpedók, rakéták, lövedékek és a speciálisan ezekhez tervezett alkatrészek az alábbiak szerint:
a) bombák, torpedók, gránátok (ideértve a füstgránátokat is), füsttartályok, rakéták, aknák, mélységi töltetek, gyújtóbombák, katonai rombolótöltetek, eszközök és készletek, katonai célú pirotechnikai fényjelző eszközök és töltények, valamint ezek szimulátorai;
b) speciálisan az a) alpontban szereplő eszközök kezelésére, vezérlésére, aktiválására, kilövésére, raktározására, felszedésére, hatástalanítására, élesítésére vagy érzékelésére tervezett eszközök.
Megjegyzés:
Ez az alpont többek között a következőket foglalja magában:
a) kifejezetten katonai célra tervezett, és legalább 1000 kg/nap gáz cseppfolyósítására alkalmas mobil gázcseppfolyósító berendezés;
b) a mágneses aknák felszedésére alkalmas speciális villamos vezető kábel;
c) harcászati rakéták fúvókái és stratégiai rakéták visszatérő egysége és ehhez való finomszemcsés műgrafit, az alábbi paraméterek mindegyikével:
1. sűrűség min. 1,79 (293 K fokon mérve);
2. nyúlás min. 0,7% (293 K fokon mérve;
3. hőtágulási tényező max. 2,75 x 10-6/K (293-1255 K fok tartományban);
c) katonai gyújtóeszközök, ideértve, de nem kizárólagosan az e célra szolgáló elegyeket (pl. octal) vagy keverékeket (pl. napalm), amelyek kőolajszármazékok hozzáadásával tüzet okoznak, feltéve, ha ez a bombákban, aknákban, lángszórókban vagy egyéb háborús célú berendezésekben alkalmazható gél jellegű anyag.
ML 5
Speciálisan katonai célra tervezett tűzvezető rendszerek, alrendszerek és ezekhez speciálisan tervezett alkatrészek, szerelvények az alábbiak szerint:
a) tűzvezető, célzó, éjjel látó, rakétavezető és irányító, valamint célfelderítő berendezések;
b) cél-, helyzet- és magasságérzékelő, helyzetmeghatározó eszközök, érzékelő, felismerő vagy azonosító berendezések és szenzorokat tartalmazó berendezések;
c) elektronikai, elektrooptikai, giroszkopikus, akusztikus vagy optikai célzó vágy érzékelő eszközök;
d) bombairányzók, bombázást vezérlő számítógépek, lövegirányzók, periszkópok.
Megjegyzés:
A képerősítőt vagy termikus képerősítő eszközöket használó berendezéseket lásd az ML 15 pontban.
ML 6
Speciálisan katonai célra tervezett vagy módosított járművek és speciálisan ezek számára tervezett alkatrészek:
Megjegyzés:
E pont céljaira a "speciálisan katonai célra módosított" kifejezés olyan szerkezeti, villamos vagy mechanikus változtatást jelent, amely során egy alkatrészt legalább egy speciálisan tervezett katonai alkatrésszel cserélnek ki, vagy legalább egy ilyen alkatrészt szerelnek be.
a) harckocsik és önjáró lövegek;
b) fegyverzettel ellátott, páncélozott vagy fegyverzettel ellátható (felszerelhető) járművek;
c) páncélozott vasúti kocsik;
d) féllánctalpas járművek;
e) műszaki mentő járművek;
f) járművek és speciálisan a lövegek vontatására tervezett járművek;
g) lőszerszállító pótkocsik;
h) kétéltűek és víz alatti átkelőjárművek;
i) katonai célú mozgó javítóműhelyek;
j) minden egyéb katonai célra tervezett jármű.
Megjegyzések:
1. Az e pontban ellenőrzés alá vont speciálisan tervezett alkatrészekhez a következők tartoznak:
a) speciálisan golyóálló kivitelre vagy leeresztett gumival történő közlekedésre speciálisan tervezett gumiköpeny, kivéve a mezőgazdasági és kerti traktorokhoz és mezőgépekhez használt típusokat;
b) a speciálisan katonai célra tervezett vagy módosított az a)-j) alpontban felsorolt járművek motorjai, a speciálisan hozzájuk tervezett alkatrészekkel;
c) speciálisan katonai célra tervezett vagy módosított, a jármű belsejéből működtethető gumiabroncsnyomásszabályozó rendszerek;
d) speciálisan katonai célra tervezett vagy módosított nagy deflexiós felfüggesztések.
2. A alpontban ellenőrzés alá vont eszközökhöz tartoznak a harckocsit szállítók, a lánctalpas kétéltű teherszállító járművek, a nagy sebességű vontatók, a nehéz tüzérségi szállítójárművek.
ML 7
Mérgező anyagok, könnygáz és ezekhez használt berendezések az alábbiak szerint:
a) biológiai, vegyi, radioaktív anyagok, amelyek a háború során emberben vagy állatban kárt okoznak, illetve termést semmisítenek meg;
b) "könnygáz" és "tömegoszlató anyagok" az alábbiak szerint:
1. bróm-benzil-cianid (CR);
2. o-Klór-benzilidén-malon-nitril (o-Klór-benzál-malon-nitril) (CS);
3. fenacil-klorid (-klór-aceto-fenon) (CN);
c) speciálisan az a) alpontban szereplő anyagok szétszórására tervezett eszközök;
d) speciálisan az a) alpontban szereplő anyagok elleni védekezésre, valamint az azok érzékelésére és meghatározására szolgáló eszközök;
e) speciálisan a fenti c) vagy d) alpontokban felsorolt eszközök számára tervezett alkatrészek;
f) az a) alpontban ismertetett vegyifegyverek (CW) érzékelésére és meghatározására speciálisan tervezett vagy feldolgozott "biopolimerek" és az ezek előállításához használt specifikus sejtkultúrák;
g) a CW eszközök semlegesítésére és lebontására szolgáló "biokatalizátorok" és biológiai rendszereik az alábbiak szerint:
1. az a) alpontban leírt CW eszközök semlegesítésére és lebontására speciálisan tervezett "biokatalizátorok", a biológiai rendszerek irányított laboratóriumi szelekciója vagy génmanipulációja eredményeként;
2. biológiai rendszerek az alábbiak szerint: "expresszió vektorok", a g) 1. alpont szerint ellenőrzés alá vont "biokatalizátorok" előállítására specifikus genetikai információhordozó sejtkultúrák vagy vírusok;
h) technológia az alábbiak szerint:
1. mérgező anyagok és ezek kifejlesztésére, előállítására és alkalmazására szolgáló technológia; ehhez használt az a)-c) alpontban ismertetett berendezések és alkatrészek;
2. az f) alpontban ismertetett "biopolimerek" és specifikus sejtkultúrák kifejlesztésére, előállítására és alkalmazására szolgáló technológia;
3. a g) 1. alpont által ellenőrzés alá vont "biokatalizátorok" katonai hordozóanyagba vagy katonai célú anyagba foglalására szolgáló technológia.
Megjegyzések:
1. Az a) alpont a következőket is ellenőrzés alá vonja:
a) DF (metilfoszfonildifluorid);
b) QL (O-etil-2-di-izopropilamino etilmetilfoszfonit).
2. Ad) alpont a speciálisan nukleáris, biológiai vagy vegyi szűrésre tervezett vagy módosított légkondicionáló berendezéseket is magában foglalja.
3. Az a) alpont nem vonja ellenőrzés alá a következőket:
a) cián-klorid (klórcián);
b) hidrogéncianid, HCN;
c) klorin (klórgáz);
d) karbonil klorid (foszgén);
e) klór-hangyasav-triklór-metilészter (difoszgén);
f) etil-brómacetát;
g) xilil-bromid;
h) benzil-bromid;
i) benzil-jodid;
j) bróm-aceton;
k) cián-bromid (brómcián);
l) bróm-metil-etil-keton;
m) klór-aceton;
n) jód-acetsav-etilészter;
o) jód-aceton;
p) klórpikrin.
4. A d) alpont nem vonja ellenőrzés alá a következőket:
a) a személyi dozimétereket;
b) a specifikus ipari szennyeződés ellen védő egyéni légzésvédelmi felszerelések, ilyen szennyeződés például a füst és a por a bányászatban, a külszíni fejtésekben és a vegyiüzemekben; vagy
c) a polgári célra tervezett gázálarcokat.
5. Az f) alpontban leírt technológia és sejtkultúrák kizárólagosak, és ez az alpont nem vonja ellenőrzés alá a polgári célra szolgáló technológiát és sejteket, például amelyeket a mezőgazdaságban, a gyógyszeriparban, az egészségügyben, az állatgyógyászatban, a környezetvédelemben és az élelmiszeriparban alkalmaznak.
6. A h) 3. és a g) 2. alpontokban felsorolt technológiák és biológiai rendszerek kizárólagosak, és ezek az alpontok nem vonják ellenőrzés alá a polgári célú technológiákat és biológiai rendszereket, melyeket a mezőgazdaságban, a gyógyszeriparban, az egészségügyben, az állatgyógyászatban, a környezetvédelemben, a hulladékkezelésben és az élelmiszeriparban alkalmaznak.
7. Nemzeti hatáskörben kiadhatók az engedélyek a b) alpont által ellenőrzés alá vont könnygáz exportjára, feltéve, ha a végfelhasználó polgári, és a mennyiségeket az NGKM EEI ésszerűnek és a végfelhasználás szempontjából megfelelőnek tekinti. A polgári felhasználás kiterjed a kutatási, a rendőrségi tevékenységre és az önvédelemre.
8. Nemzeti hatáskörben kiadhatók az engedélyek a b) alpontban ellenőrzés alá vont tömegoszlató anyagok exportjára, feltéve, ha a végfelhasználó civil, és a mennyiségeket az NGKM EEI ésszerűnek és a végfelhasználás szempontjából megfelelőnek tekinti. A polgári felhasználás kiterjed a kutatási, a rendőrségi tevékenységre és az önvédelemre.
ML 8
Robbanóanyagok és üzemanyagok és ezek "adalékanyagai", "prekurzor anyagai" és "stabilizáló anyagai" az alábbiak szerint:
a) "nagy hatóerejű katonai robbanóanyagok";
b) "katonai hajtóanyagok";
c) "katonai pirotechnikai eszközök";
d) nagy energiájú, katonai célra használt szilárd vagy folyékony hajtóanyagok, beleértve a speciálisan katonai célokra előállított repülőgép-üzemanyagot.
Megjegyzés:
Ez úgy értendő, hogy ez az alpont csak a késztermékeket vonja ellenőrzés alá, az alkotóelemeket nem.
Megjegyzések:
1. A "nagy hatóerejű katonai robbanóanyagok", a "katonai hajtóanyagok" és a "katonai pirotechnikai eszközök" a következők bármelyikét tartalmazó anyagokból és keverékekből állnak:
a) min. 99% alumíniumtartalmú anyagból előállított, max. 60 mikron részecskeméretű gömbösített alumíniumpor;
(A gömbösítési és a részecskeméret homogenizálási technológiát lásd az 1.E.1. kategóriában.)
b) 60 mikronnál kisebb részecskeméretű fémes üzemanyag, függetlenül attól, hogy gömbös, atomizált, szferoid, pikkelyes vagy őrölt, min. 99%-os cirkóniumból, bórból, magnéziumból, illetve ezek ötvözetéből, berilliumból, illetve olyan finom vasporból lett előállítva, melynek átlagos részecskemérete max. 3 mikron és a vasoxid hidrogénnel való redukálása útján állították elő;
c) perklorátok, klorátok és kromátok, fémporral vagy más nagy hatóerejű üzemanyag-adalékkal;
d) nitroguanidin (NQ);
e) fluorin és a következők valamelyikével alkotott elegyek; egyéb halogének, oxigén, nitrogén;
f) karboránok, dekaborán, pentaborán és származékaik;
g) ciklotetrametiléntetranitramin (HMX); oktahidro1,3,5,7-tetranitro-1,3,5,7-tetrazin; 1,3,5,7-tetranitro-1,3,5,7-tetraza-ciklooktán; (oktogén, oktogéne);
h) hexanitrosztilbenzol (HNS);
i) diaminotrinitrobenzol (DATB);
j) triaminotrinitrobenzol (TATB);
k) triaminoguanidinnitrát (TAGN);
l) minden robbanóanyag, melynek detonációs sebessége meghaladja a 8700 m/sec-ot, vagy a detonációs nyomása meghaladja a 340 kbart;
m) az e Megjegyzésben fel nem sorolt szerves, nagy hatóerejű robbanóanyagok, melyek detonációs nyomása min. 250 kbar, s amelyek stabilak maradnak min. 523 K (250 C) hőmérsékleten legalább 5 percig;
n) sztöchiometrikus titánszubhidrid TiH 0,65-1,68;
o) dinitroglikoluril (DNGU, DINGU); tetranitroglikoluril (TNGU, SORGUYL);
p) minden egyéb, az e Megjegyzésben fel nem sorolt UN 1.1. osztályú szilárd hajtóanyag, melyek elméleti specifikus impulzusa (szabályos feltételek között) több mint 250 sec a nem fémes, illetve több mint 270 sec az alumíniumozott kompozíciók esetében;
q) minden UN 1.3. osztályú szilárd hajtóanyag, melyek elméleti specifikus impulzusa több mint 230 sec a nem halogénezett, 250 sec a nem fémezett és 266 sec a fémezett kompozíciók esetében;
r) tetranitrobenzotriazolobenzotriazol (TACOT);
s) diaminohexanitrobifenil (DIPAM);
t) pikrilaminodinitropiridin (PYX);
u) 3-nitro-1,2,4-triazol-5-one (NTO vagy ONTA);
v) hidrazin legalább 70%-os koncentrációban; hidrazinnitrát; hidrazin perklorát; aszimmetrikus dimetil hidrazin; monometil hidrazin; szimmetrikus dimetil hidrazin;
w) ammónium perklorát;
x) ciklotrimetiléntrinitramin (RDX); ciklonit; T4; hexahidro-1,3,5-triaza-ciklohexán; (hexogén, hexogéne);
y) hidroxilammónium nitrát (HAN); hidroxilammónium perklorát (HAP);
z) az e Megjegyzésben fel nem sorolt egyéb hajtóanyagok, melyek energiaegyütthatója meghaladja az 1200 kJ/kg-ot;
aa) az e Megjegyzésben fel nem sorolt minden egyéb robbanó-, hajtó- vagy pirotechnikai anyag, amely stabil égetési sebessége több mint 38 mm/sec szabványos feltételek között [68,9 bar nyomáson és 294 K (21 C)-on],
bb) elasztométerrel modifikált, öntött, kétbázisú hajtóanyag (EMCDB), amely nyújthatósága 5%-ot meghaladja maximális nyomáson, 233 K (-40 C) hőmérsékleten;
cc) a hajtóanyagokhoz tervezett vegyianyagok:
1. hajtóanyagok:
hidroxil végződésű polibutadién (HTPB) ferrocén adalékanyagokkal, pl. butacénnel, melynek karakterisztikája a következő:
hidroxi index (Meq/g) kisebb mint 0,77;
viszkozitás (poise) kisebb mint 47;
OH funkció kisebb mint 2,16;
2. polimer anyagok:
hidroxil végződésű polibutadién (HTPB), melynek karakterisztikája a következő:
hidroxi index (Meq/g) kisebb mint 0,77;
viszkozitás (poise) kisebb mint 47;
OH funkció kisebb mint 2,16;
3. minden nagy energiájú üzemanyag, mint például a bórelegyek, amelyek 40106 J/kg vagy annál nagyobb energia felszabadítására képesek;
4. üzemanyagok vagy hajtóanyagok a torlósugár-hajtóművekhez és a rakétahajtóművekhez.
2. Az "adalékanyagok" a következőket tartalmazzák:
a) glicidilazid polimer (GAP) és származékaik;
b) policianodifluoroaminoetilénoxid (PCDE);
c) butántrioltrinitrát (BTTN);
d) bis-2-fluoro-2,2-dinitroetilformal (FEFO);
e) butadiénnitriloxid (BNO);
f) katocén, N-butil-ferrocén és egyéb ferrocén származékok;
g) bis (2,2-dinitropropil) formál és acetál;
h) 3-nitraza-1,5-pentán diizocianát;
i) energetikai monomerek, plaszticizálók és polimerek, melyek a következőket tartalmazzák: nitro, acido, nitrát, nitraza vagy difluoroamino csoport;
j) 1,2,3-Tris [1,2-bis (difluoroamino etoxy)] propán; Tris vinoxi propán adalék (TVOPA);
k) bisacidometiloxetán és polimerei;
l) bisklorometiloxetán;
m) polinitroortokarbonátok;
n) tetraetilénpentaminakrilonitril (TEPAN); cianoetilezett poliamin;
o) tetraetilénpentaminakrilonitrilglicidol (TEPANOL); cianoetilezett poliamin, glicidol adalékanyaggal;
p) polifunkcionális aziridin amidok; izoftál, trimeszikus BITA vagy trimetiladipikus gerincstruktúrával és 2-metil vagy 2-etil helyettesítőkkel az aziridin gyűrűben;
q) lúgos rézszalicilát; ólomszalicilát;
r) ólom béta rezorcilát;
s) ólom stannát, ólom maleát, ólom citrát;
t) tris-1-(2metil)aziridinil foszfin oxid (MAPO) és származékai;
u) szerves fém kötőelemek, elsősorban:
neopentil [diallil] oxi, tri [diokcil] foszfát titanát [titánium IV,2,2[bis 2-propenolát-metil, butanolát, tris [diokcil] foszfát-O], LICA 12;
titánium IV, [(2-propenolát-1) metil, N-propanolatometil] butanolát-1, tris[diokcil] pirofoszfát, KR 3538;
titánium IV, [(2-propenolato-1) metil N-propanolátmetil] butanolát-1, tris (diokcil) foszfát, KR 3512.
3. A "prekturzor anyagok" a következőket foglalják magukban:
a) guanidin nitrát;
b) 1,2,4-trihidroxibután (1,2,4-butántriol);
c) 1,3,5-trikolorobenzén;
d) polinitroortokarbonátok;
e) bisklorometiloxetán;
f) alacsony (10 000-nél kisebb) molekulasúly, alkoholfunkcionalizált, poli(epiklorohidrin); poli(epiklorohidrindiol);
g) propilimin.
4. E pont nem vonja ellenőrzés alá azokat az "prekurzor anyagokat", amelyek ipari rendszerek, és nincsenek ellenőrzés alá vonva sehol másutt a nemzetközi jegyzékekben, és széles körben kaphatók a nemzetközi piacokon.
5. A "stabilizáló anyagokhoz" az N-metil-p-nitroanilin tartozik.
6. E pont nem vonja ellenőrzés alá a következő anyagokat, ha azokat nem elegyítik vagy nem keverik más egyéb, "nagy hatóerejű katonai robbanóanyagokkal" vagy fémporokkal:
a) ammónium pikrát;
b) fekete lőpor;
c) hexanitrodifenilamin;
d) difluoroamin (HNF2);
e) nitrokeményítő;
f) káliumnitrát;
g) tetranitronaftalén;
h) trinitroanizol;
i) trinitronaftalén;
j) trinitroxilén;
k) tömény salétromsav;
l) trinitrofenilmetilnitramin (tetril);
m) acetilén;
n) propán;
o) folyékony oxigén;
p) hidrogénperoxid 85%-nál kisebb koncentrációban;
q) ritka földfémek keveréke;
r) N-pirrolidinon; 1-metil-2-pirrolidinon;
s) dioktilmaleát;
t) etilhexilakrilát;
u) trietilalumínium (TEA), trimetilalumínium (TMA), és egyéb pirofórikus fémalkitek és lítium-, nátrium-, magnézium-, cink- és bórarilek;
v) nitrocellulóz;
w) nitroglicerin (vagy gliceroltrinitrát, trinitroglicerin) (NG);
x) 2,4,6-trinitrotoluol (TNT);
y) etiléndiamindinitrát (EDDN);
z) pentaeritritoltetranitrát (PETN);
aa) ólomazid, normál és lúgos ólomstifnát és primer robbanóanyagok vagy élesítő kompozíciók, amelyek azidokat vagy azid komplex vegyületeket tartalmaznak,
bb) trietilénglikoldinitrát (TEGDN);
cc) 2,4,6-trinitrorezorcinol (stifnik sav);
dd) dietildifenil karbamid; dimetilidifenil karbamid; metiletilildifenil karbamid (centralitok);
ee) N,N-difenilkarbamid (aszimmetrikus difenil-karbamid);
ff) metil-N,N-difenilkarbamid (metil aszimmetrikus difenilkarbamid);
gg) etil-N,N-difenilkarbamid (etil aszimmetrikus difenilkarbamid);
hh) 2-nitrodifenilamin (2-NDPA);
ii) 4-nitrodifenilamin (4-NDPA);
jj) 2,2-dinitropropanol.
ML 9
Katonai vízijárművek és speciális tengerészeti berendezések, valamint a speciálisan ezekhez tervezett alkatrészek az alábbiak szerint:
a) hadihajók vagy bármely (vízfelszínen vagy tenger alatt) támadó vagy védekező akcióra képes, ilyen célra speciálisan tervezett vagy átalakított hajó, függetlenül attól, hogy azokat katonai célokra átalakították vagy nem, és tekintet nélkül azok műszaki állapotára, üzemeltetési feltételeire, valamint hajótestek vagy hajótestelemek;
b) motorok, a következők szerint:
1. speciálisan tengeralattjárókhoz kifejlesztett, az alábbi két műszaki paraméterrel rendelkező dízelmotorok;
a) a kimenő teljesítmény legalább 1,12 MW (1500 lóerő); és
b) fordulatszám legalább 700 ford/perc;
2. az alábbi műszaki paraméterek mindegyikével rendelkező, tengeralattjárók számára speciálisan kifejlesztett villamosmotorok;
a) a kimenő teljesítmény nagyobb mint 0,75 MW (1000 lóerő);
b) gyors irányváltás;
c) folyadékhűtés; és
d) teljesen zárt;
3. speciálisan katonai célokra kifejlesztett min. 37,3 kW (50 lóerő) teljesítményű antimágneses dízelmotorok.
Megjegyzés:
Speciálisan katonai célra kifejlesztett antimágneses motornak minősül, ha:
a) nincs más mágnesezhető része mint a forgattyú, a motorblokk, a hengerfej, a szelepek, a borítólemezek, a zárófedelek, a szelepfészkek, a tömítések, valamint az üzemanyag, kenőanyag és egyéb tápvezetékek; vagy
b) a nem mágnesezhető részek részaránya meghaladja az össztömeg 75%-át;
c) speciálisan katonai célra tervezett víz alatti érzékelő eszközök és vezérléseik;
d) tengeralattjáró- és torpedóhálók;
e) speciálisan tengeralattjárók számára tervezett iránytűk, útvonalregisztrálók és e célra szolgáló berendezések;
f) inerciális navigációs hajóberendezések, többek között merülő eszközök, melyek navigációs hibája (szabad inerciájú) egyenlő vagy kisebb 0,8 tengeri mérföldnél [50%-os körű valószínűségi hiba (CEP)] az egynapos beállítási/kalibrálási időszakot követő első három órában;
g) speciálisan katonai célokra tervezett csatlakozók, amelyek lehetővé teszik, hogy a hajó összeköttetésbe kerüljön valamilyen más vízijárművel;
Megjegyzés:
Ez az alpont a következőket foglalja magában; egyeres, többeres, koaxiális vagy rádiófrekvenciás csatlakozók, amelyek képesek megakadályozni a vízszivárgást és fenntartani a szükséges paramétereket 100 m-nél nagyobb mélységben; és száloptikai csatlakozókkal rendelkeznek a mélységtől függetlenül. Nem tartoznak ide a következők: a normál hajtótengely- és hidrodinamikus vezérlőtengely-csatlakozók.
h) a speciálisan katonai célra tervezett zajmentes csapágyak és az ilyen csapágyakat tartalmazó berendezések.
ML 10
Speciálisan katonai célra tervezett repülőgépek és helikopterek, pilóta nélküli légijárművek, repülőgépmotorok, repülőgép- és helikopter-berendezések, valamint ezekhez tartozó berendezések és alkatrészek az alábbiak szerint:
a) speciálisan katonai célokra tervezett harci repülőgépek és helikopterek, valamint egyéb repülőgépek és helikopterek, ideértve a felderítő, támadó, katonai gyakorló és utánpótlást biztosító repülőgépeket, valamint mindenféle különleges szerkezetű, például különleges ajtajú, rámpájú, megerősített padlójú és ehhez hasonló repülőgépet és helikoptert, amelyek csapatszállításra, ejtőernyősök vagy katonai felszerelések ledobására alkalmasak, és az e célra tervezett alkatrészek;
b) a fenti a) alpontban ellenőrzés alá vont repülőgépekhez és helikopterekhez tervezett vagy ilyen célra alkalmassá tett repülőgép-hajtóművek, kivéve a 9.A.1 kategóriában ellenőrzés alá nem vont repülőgép-hajtóműveket és a speciálisan számukra tervezett alkatrészeket;
c) pilóta nélküli légijárművek, többek között a távvezérelt légieszközök (RPV) és programozható légijárművek, melyeket speciálisan katonai célokra terveztek vagy átalakítottak és azok indítóeszközei, földi irányítása, valamint az ehhez szükséges vezérlő és irányító berendezések;
d) speciálisan a repülőgépek és helikopterek számára tervezett, levegőben használt berendezések, beleértve a levegőben történő üzemanyag-feltöltő berendezéseket és az a) és b) alpontban ellenőrzés alá vont repülőgép-hajtóművek, valamint a speciálisan számukra tervezett alkatrészek;
e) nyomás alatt működő utántöltők, utántöltő berendezések és speciálisan a légi és földi kiszolgálást elősegítő berendezések, amelyeket speciálisan az a) alpontban ellenőrzés alá vont repülőgépek és helikopterek vagy a b) alpontban ellenőrzés alá vont repülőgép- és helikopter-hajtóművek számára fejlesztettek ki;
f) repülőgépekben és helikopterekben használatos túlnyomásos légzőberendezések, valamint részleges nyomáskiegyenlítő ruházat, antigravitációs ruházat, katonai védősisakok és maszkok, repülőgépek, helikopterek és rakéták számára szolgáló oxigéntartályok, katapultok és patronindítású szerkezetek, amelyeket a repülőgépek és helikopterek vészhelyzetben menekülésre alkalmaznak;
g) a katonák által használt ejtőernyők, teherszállítmányok ejtőernyői és repülőgép fékezőernyők, az alábbiak szerint:
1. ernyők a következőkhöz:
a) felderítők pontos célba juttatásához;
b) ejtőernyősök ledobásához;
2. teherszállítmányok ejtőernyői;
3. ejtőernyős lesiklás (húzóernyők, fékezőernyők stabilizáláshoz és a zuhanó testek szabályozásához, pl. leszállóegységek, katapultáló ülések, bombák esetében);
4. fékezőernyők a katapultáló ülésrendszerekhez, stabilizáló ernyők a zuhanó testek stabilizálására;
5. visszatérőernyők az irányított rakéták, a pilóta nélküli repülőgépek és az űrjárművek számára;
6. leszálló és földetérést lassító ejtőernyők;
7. egyéb katona ejtőernyők;
h) automata vezérlőrendszerek ejtőernyővel ledobott terhekhez; speciálisan katonai célokra tervezett vagy átalakított berendezés bármely magasságban történő, irányított nyitással történő ugrásokhoz, beleértve az oxigénberendezést is.
ML 11
Speciálisan katonai célokra tervezett elektronikus berendezések és speciálisan e célra tervezett alkatrészek:
Megjegyzés:
Ez a pont a következőket tartalmazza:
a) zavaró és zavarás elleni berendezések, beleértve az elektronikai ellentevékenység (ECM) és az elektronikai ellentevékenység elleni védelem (ECCM) berendezést, azaz az olyan berendezést, melyet azzal a céllal terveztek, hogy zavaró vagy megtévesztő jeleket juttasson be a lokátor- vagy rádióvevőkbe, vagy másképpen gátolja a vételt, a működést vagy az ellenséges elektronikai vevők hatékonyságát, beleértve azok elhárító berendezéseit is;
b) frekvenciaérzékeny csövek;
c) olyan elektronikai rendszerek vagy berendezések, amelyeket elektromágneses spektrum ellenőrzésére és megfigyelésére terveztek, katonai hírszerzési vagy biztonsági célokra vagy az ilyen hírszerzési és megfigyelési ellentevékenység elhárítására;
d) víz alatti elhárító eszköz, többek között akusztikai és mágneses zavaró eszköz és csapda, a szonár vevőkbe zavaró vagy hamis jeleket továbbító berendezés;
e) adatfeldolgozási titkosító berendezés, adattitkosító berendezés és távközlési és jelzővonali szolgálati jelzéseket átvevő berendezések, rejtjelzési eljárásokkal;
f) azonosító, engedélyező és kulcsbetöltő berendezés, valamint a kulcs kezelésére, készítésére és elosztására szolgáló berendezés.
ML 12
Fényképészeti és elektrooptikai képfelvevő berendezések és az e célra speciálisan tervezett alkatrészek az alábbiak szerint:
a) katonai célra tervezett légi felderítő kamerák és ehhez tartozó berendezések;
b) katonai célra tervezett filmelőhívó és -másoló berendezések;
c) katonai célokra (ideértve a felderítést is) kifejlesztett egyéb kamerák és elektrooptikai képfelvevő berendezések, többek között infravörös kamerák, képalkotó lokátorszenzorok, időjárásrögzítő vagy adatátviteli vonalakon távközlő kamerák;
d) a c) alapont szerint ellenőrzés alá vont kamerák és elektrooptikai képfelvevő eszközök speciális berendezései, amelyek lehetővé teszik a katonai jellegű információk továbbítását.
Megjegyzés:
A fenti d) alpontban ellenőrzés alá vont "specális berendezések" kifejezés, amely az elektrooptikai képfelvevő eszközökre és a lokátorszenzorokra vonatkozik, magában foglalja a digitális képfeldolgozó és azokról másolatokat készítő eszközöket is. (Lásd még az ML 15 pontot.)
ML 13
Speciális páncélozott berendezések az alábbiak szerint:
a) páncéllemezek;
b) katonai berendezések, lövedékek elleni védelmet nyújtó speciális fémes vagy nemfémes szerkezetek, kombinációk;
c) katonai sisakok;
d) golyóálló mellények, öltözékek és ezek speciális elemei.
Megjegyzések:
1. A b) alpont magában foglalja a robbanás ellen védő páncélzat számára speciálisan tervezett fémes és nemfémes anyagok kombinációit.
2. A c) alpont nem vonja ellenőrzés alá a szokványos acélsisakokat, amelyek nem alkalmasak valamely kiegészítő berendezés befogadására.
ML 14
Speciális katonai kiképzőeszközök vagy hadgyakorlatok szimulálására alkalmas eszközök, ezekhez speciálisan tervezett alkatrészek és szerelvények:
Megjegyzések:
1. A "speciális katonai kiképzőeszközök" kifejezés a következőket foglalja magában: katonai típusú támadásgyakorló eszközök, repülésoktató berendezések, lokátorcélzó gyakorlóeszközök, lokátor célpontgenerátorok, robbanási gyakorlóeszközök, tengeralattjáró-elhárító harci eszközök, repülésszimulátorok (a pilóták/űrhajósok kiképzésére szolgáló centrifugákat is beleértve), lokátoroktató berendezések, műszeres repülésoktató berendezések, navigációs gyakorlóeszközök, célzóberendezések, pilóta nélküli repülőgép, fegyverzet működtetését gyakorló berendezések, pilóta nélküli repülőgép kezelését oktató készülékek és mobil oktatóegységek.
2. E pont magában foglalja a szimulátorok számára szolgáló mesterséges képalkotó rendszereket (SIG), ha azok speciálisan katonai célokra lettek tervezve vagy átalakítva.
ML 15
Katonai infravörös és termikus képletapogató berendezések és képerősítők, valamint a speciálisan e célra tervezett alkatrészek:
(Lásd még a 6.A.a.2. és a 6.A.2.b. kategóriát.)
Megjegyzések:
1. Ez a pont magában foglalja az infravörös zavaró és zavarszűrő berendezéseket (azaz az olyan készülékeket, amelyeket azzal a céllal terveztek, hogy zavaró vagy hamis jeleket vezessenek az infravörös jeleket követő rakétákba, az infravörös felderítő rendszerekbe, a termikus képalkotó berendezésekbe és az infravörös tartományú hírközlő vonalakba, vagy más módon gátolják a katonai infravörös rendszerek működését vagy hatékonyságát), beleértve az elhárító berendezéseket is.
2. A "speciálisan tervezett alkatrészek" kifejezés az alábbiakat jelenti speciálisan katonai célú felhasználás esetén:
a) infravörös képátalakító csövek;
b) képerősítő csövek;
c) mikrocsatornás panelek;
d) alacsony fényszintű tévé képfelvevő csövek;
e) infravörös érzékelő rendszer;
f) piroelektromos tévé kamera csövek;
g) a katonai termikus képletapogató berendezésekben használt kriogén hűtők.
ML 16
Az e Jegyzék ML 1, ML 2, ML 3, ML 4, ML 6 vagy ML 10 pontjában ellenőrzés alá vont termékekhez speciálisan tervezett kovácsolt, sajtolt és egyéb félkész termékek:
Megjegyzés:
E tétel a tüzérségi eszközöket, a gépfegyvereket, az automata fegyvereket és a kézifegyvereket tartalmazza.
ML 17
Különböző berendezések és anyagok, valamint a speciálisan ezek céljaira kifejlesztett alkatrészek, az alábbiak szerint:
a) önműködő búvár- és víz alatti úszóeszközök, az alábbiak szerint:
1. zárt és félig zárt légzőberendezések;
2. speciálisan tervezett alkatrészek, amelyek lehetővé teszik a nyíltkörű berendezések katonai célú felhasználását;
3. kizárólag katonai célú felhasználásra tervezett önműködő búvár- és víz alatti úszóeszközökhöz szolgáló szerelvények;
b) tűzfegyverek hangtompítói;
c) katonai célokra tervezett, szabályozható erősségű fényszórók és azok szabályozó egységei;
d) a katonai előírásoknak megfelelő és speciálisan légiszállításra tervezett építőipari eszközök;
e) külső szerelvények, bevonatok és kezelések az akusztikai, a lokátor, az infravörös és egyéb emissziók elfojtására, speciálisan katonai célra;
f) a hadműveleti zónában történő felhasználásra speciálisan tervezett műszaki eszközök;
g) az alábbi paraméterek bármelyikével rendelkező "robotok", "robot" vezérlőeszközök és "robot" "kezelőeszközök";
1. speciálisan katonai alkalmazásra tervezett eszközök;
2. a lövedékdarabok, repeszek által kívülről okozott sérülések esetén a hidraulikai rendszer védelmét biztosítja (pl. öntömítő csöveket tartalmaz), és olyan hidraulikus folyadékokkal való üzemelésre tervezett, amelyek lobbanáspontja magasabb, mint 389 K (566 C);
3. a 30 000 m-t meghaladó magasságban üzemeltethető; vagy
4. elektromágneses impulzus (EMP) környezetben való üzemeltetésre speciálisan tervezett vagy átalakított.
ML 18
Az e Jegyzékben felsorolt termékek "gyártására" szolgáló berendezések és technológiák, az alábbiak szerint:
a) speciálisan tervezett vagy átalakított "gyártó" berendezések a jelen Jegyzékben ellenőrzés alá vont termékek gyártására és a számukra speciálisan tervezett alkatrészek;
b) speciálisan tervezett környezetállósági vizsgálóberendezések és speciálisan számukra tervezett készülékek, az e Jegyzékben ellenőrzés alá vont termékek tanúsítására, minősítésére vagy vizsgálatára;
c) különleges gyártástechnológiák, még abban az esetben is, ha az e technológiával gyártott eszközök nem tartoznak ellenőrzés alá;
d) az e Jegyzékben szereplő termékek tervezésére, szerelésére, üzemeltetésére, karbantartására és javítására vonatkozó eljárások, még abban az esetben is, ha az alkatrészek önmagukban nem tartoznak ellenőrzés alá.
Megjegyzések:
1. A fenti a) alpont a következő berendezéseket foglalja magában:
a) nitrátorok: folyamatos típusok;
b) centrifugális vizsgálókészülék vagy berendezés, az alábbi paraméterek bármelyikével:
1. olyan motorral vagy motorokkal hajtott, melynek max. teljesítménye nagyobb mint 298 kW (400 lóerő);
2. hasznos terhelhetőség 113 kg feletti;
3. minimum 91 kg hasznos terhelés mellett min. 8 g centrifugális gyorsulást állít elő;
c) dehidratáló prések;
d) extrudáló prések, a kézi lőfegyverek, a löveg- és rakétahajtó-anyagok extrúziójára;
e) vágógépek az extrudált rakétahajtó-anyag méretre vágásához;
f) 1,85 m-es és nagy átmérőjű "sweetie" csövek (tömblerek) 227 kg-ot meghaladó kapacitással;
g) a szilárd hajtóanyagok folyamatos kezelésére szolgáló eszközök;
2. a) "Az e Jegyzékben felsorolt eszközök" kifejezés a következőket foglalja magában:
1. ellenőrzés alá nem tartozó termékek, ha a specifikált koncentráció nem rosszabb a következő értékeknél:
a) hidrazin (lásd az ML 8 pont 1. Megjegyzését);
b) "nagyhatású katonai robbanóanyagok" (lásd az ML 8 pontot);
2. ellenőrzés alá nem tartozó termékek, ha a műszaki kereteken belül vannak, azaz az 1.C.5. kategória szerint ellenőrzés alá nem tartozó "szupravezető" anyagok; a 3.A.1.e.3 kategória szerint ellenőrzés alá nem tartozó "szupravezető" elektromágnesek; az ML 20.b. pont szerint az ellenőrzésből kiemelt "szupravezető" villamos berendezések;
2. b) "Az e Jegyzékben felsorolt eszközök" kifejezésbe nem tartoznak bele a következők:
1. Very-típusú jelzőpisztolyok (lásd az ML 2.b. pontot);
2. traktorok és mezőgazdasági gépek gumiabroncsköpenyei (lásd az ML 6 pont 1. Megjegyzését);
3. az ML 7 pont 3. Megjegyzése szerint az ellenőrzésből kiemelt anyagok;
4. sugárzásellenőrző személyi doziméterek és maszkok a specifikus ipari szennyeződés elleni védelemre (lásd az ML 7 pont 4. Megjegyzését);
5. acetilén, propán, folyékony oxigén, difluoramin (HNF2), tömény salétromsav és káliumnitrát por (lásd ML 8 pont 6. Megjegyzését);
6. a 10. pontban az ellenőrzés alól kivett repülőgép- és helikopter-motorok, hivatkozással a 9.A.1. kategória szerint ellenőrzés alá nem tartozó repülőgép- és helikoptermotorokra;
7. szokványos acélsisakok, amelyek nem alkalmasak valamely kiegészítő berendezés befogadására (lásd az ML 13 pont 2 Megjegyzését);
8. ellenőrzés alá nem tartozó ipari eszközökkel felszerelt berendezések, ilyen pl. a máshol nem specifikált felületbevonó berendezés és a fröccsöntő berendezés;
9. 1890 előtt használt antik kézi lőfegyverek és reprodukcióik. (Ez a felsorolás nem teszi lehetővé a nem antik kézi lőfegyverek gyártástechnológiájának vagy gyártóberendezéseinek exportját, még abban az esetben sem, ha azokat az antik kézi lőfegyverek reprodukcióinak gyártására használják.)
3. A fenti d) alpont nem tartalmaza a polgári célú technológiát, pl. mezőgazdasági, gyógyszeripari, egészségügyi, állatgyógyászati és környezetvédelmi, valamint élelmiszeripari célokra (lásd az ML 7 pont 5. Megjegyzését.).
4. Nemzeti hatáskörben meg lehet adni az engedélyeket a robbanóanyagok biztonsági adatainak meghatározására szolgáló vizsgáló berendezésekre a Veszélyes Áruk Szállítására vonatkozó Nemzetközi Egyezmény (C.I.M.) 3. és 4. cikke I. RID függelékének megfelelően, feltéve, ha az NGKM EEI számára garantálják, hogy e berendezéseket kizárólag a kérdéses C.I.M.-tagok vasúti hatóságai vagy az érintett országok robbanóanyagok szállítási biztonságát ellenőrző szervei alkalmazzák, az alábbiak szerint:
a) a gyulladási és lobbanási hőmérsékletet meghatározó berendezések;
b) az acélburkolatot vizsgáló berendezések;
c) a 20 kg-ot meg nem haladó ejtőkalapácsok és lobbanóanyagok ütési érzékenységének meghatározására;
d) a 36 kg tömeget meg nem haladó robbanóanyag-töltetek súrlódási érzékenységét meghatározó berendezések.
ML 20
Kriogén és "szupravezető" berendezések és speciálisan tervezett alkatrészeik és elemeik az alábbiak szerint:
a) speciálisan földi, vízi, légi vagy űrjárművekbe való beépítésre tervezett berendezések, amelyek a jármű mozgása közben képesek 103 K (-170 C) alatti hőmérséklet előállítására vagy fenntartására;
Megjegyzés:
Ez az alpont többek között a következőket tartalmazza: mobil rendszerek, amelyek olyan nem fémes vagy nem villamos vezető anyagokból készült alkatrészeket és elemeket tartalmaznak, mint pl. a műanyagok, az epoxival impregnált anyagok stb.
b) speciálisan földi, vízi, légi és űrjárművekbe való beépítésre tervezett "szupravezető" villamos berendezések (forgógépek, transzformátorok), amelyek mozgás közbeni üzemelésre alkalmasak, kivéve az egyenáramú hibrid egypólusú fémarmatúrával rendelkező generátorokat, amelyek szupravezető tekercsek által gerjesztett mágneses mező hatására forognak, feltéve, ha az említett tekercselés az egyetlen szupravezető elem a rendszerben.
ML 22
Elektromosan vezérelt fotokróm vagy elektrooptikai típusú zárszerkezetek, amelyek zársebessége kevesebb mint 100 mikrosec, kivéve a nagysebességű kamerák lényeges elemét képező zárszerkezeteket.
ML 23
Irányított energiát kibocsátó fegyverrendszerek (DEW) és a speciálisan számukra tervezett alkatrészek az alábbiak szerint:
a) valamely távoli tárgy megsemmisítésére vagy megsemmisítésére (hatástalanítására) speciálisan tervezett "lézer" rendszerek;
b) valamely távoli tárgy megsemmisítésére vagy megsemmisítésére (hatástalanítására) speciálisan tervezett részecskesugárzó rendszerek;
c) valamely távoli tárgy megsemmisítésére vagy megsemmisítésére (hatástalanítására) speciálisan tervezett nagy teljesítményű rádiófrekvenciás rendszerek;
d) az a), b) vagy c) alpont szerint ellenőrzés alá tartozó rendszerek alkatrészei a következők:
1. primer energiaforrások, energiatároló, kapcsoló, teljesítményszabályozó és üzemanyagkezelő;
2. célkereső és követő alrendszerek;
3. hatásfelmérő, a tárgy megsemmisítését vagy hatástalanítását felmérő alrendszerek;
4. sugárnyalábkezelő, továbbító és célzó berendezés;
5. gyors sugármozgatásra alkalmas berendezések több célpont elleni műveletekre;
6. adaptív optikák;
7. áraminjektorok negatív hidrogénionsugár előállításához, amelyek átlagosan 50 mA feletti injektálási áramokat biztosítanak, s ekkor a sugár fényereje (amit úgy határozunk meg, hogy az áramot osztjuk a kibocsátás négyzetgyökével normalizált derékszögű átló szorzatával) nagyobb 40 A/cm2.mrad2)-nál 20 keV-nál nagyobb kinetikai energia esetén; vagy
8. az 1-7. pontokban ellenőrzés alá vont berendezésekhez speciálisan tervezett alkatrészek;
e) az a), b) vagy c) alpontban ellenőrzés alá vont rendszerek érzékelésére és azonosítására, valamint az azok elleni védelemre speciálisan tervezett berendezések és speciálisan tervezett alkatrészeik;
f) fizikai vizsgáló modellek és az a)-e) alpontokban leírt rendszerekhez, berendezésekhez és alkatrészekhez tartozó dokumentáció.
(A "lézerek" vagy a megfelelő "lézer" alkatrészek ellenőrzésparamétereit lásd a 6.A.5. kategóriában.)
Megjegyzés:
Az e pontban ellenőrzés alá vont irányított energiát kibocsátó fegyverrendszerek azokat a rendszereket foglalják magukban, amelyek lehetőségei az alábbiak ellenőrzött alkalmazásából erednek:
a) olyan folyamatos hullám- vagy impulzusteljesítményű "lézerek", melyek pusztító hatása hasonló a hagyományos lőszerekkel történő pusztítás módjához;
b) részecskegyorsítók, amelyek pusztító hatású töltetet vagy semleges részecskesugarat lőnek ki;
c) nagy impulzusteljesítményű vagy nagy átlagos teljesítményű rádiófrekvenciás sugáradók, melyek elég intenzív mezőt képeznek ahhoz, hogy távoli célpontban lévő villamos áramkört üzemképtelenné tegyenek.
ML 24
"Szoftver", az alábbiak szerint:
a) az e Jegyzékben ellenőrzés alá vont berendezések vagy anyagok "kifejlesztésére", "gyártására" vagy "felhasználására" speciálisan tervezett vagy átalakított "szoftver";
b) speciális "szoftver" az alábbiak szerint:
1. speciálisan az alábbiak számára tervezett "szoftver":
a) katonai fegyverrendszerek modellezése, szimulálása vagy értékelése;
b) katonai fegyverrendszerekben alkalmazott "szoftver" kifejlesztése, ellenőrzése, karbantartása vagy aktualizálása;
c) az ML 14 pontban ellenőrzés alá nem vont hadgyakorlatok modellezése vagy szimulálása;
d) vezetési, hírközlési, vezérlési és hírszerzési (C3I rendszer) alkalmazása;
2. hagyományos, nukleáris, vegyi vagy biológiai harci fegyverek hatásának kiértékelésére szolgáló "szoftver".
ML 26
Kinetikai energiájú fegyverrendszerek és kapcsolódó berendezések, valamint speciálisan e célra tervezett alkatrészek az alábbiak szerint:
a) valamely távoli tárgy megsemmisítésére vagy hatástalanítására speciálisan tervezett kinetikai energiájú fegyverrendszerek;
b) speciálisan tervezett tesztelő és értékelő berendezések és tesztelő modellek, beleértve a diagnosztikai műszereket és célokat, a kinetikai energiájú lövedékek és rendszerek dinamikus vizsgálatára;
c) a fenti a) vagy b) alpontban ellenőrzés alá vont rendszerek számára speciálisan tervezett alrendszerek a következők:
1. egyszeri vagy gyorstüzelésű üzemmódban 1,6 km/sec-ot meghaladó sebesség és 0,1 g-nél nagyobb gyorsulás elérésére alkalmas indító és meghajtó alrendszerek;
2. primer áramforrások, energiatároló, hőkezelő, kondicionáló, kapcsoló és üzemanyagkezelő berendezések;
3. a cél elérését, nyomonkövetését, a tüzelés irányítását és a kár felmérését biztosító alrendszerek;
4. a lövedékekhez kereső, irányzó és eltérítő (oldalirányú gyorsulást biztosító) alrendszerek.
Megjegyzések:
1. A méret alatti lőszereket és egyedül vegyi hajtóanyagot alkalmazó fegyverrendszereket az ML 1, ML 2 vagy ML 3 pont vonja ellenőrzés alá, a lőszerektől függően.
2. A c) 2. alpont nem vonja ellenőrzés alá a polgári szállítóeszközök folyamatos hajtására szolgáló mágneses indukciós technológiát.
3. Ez a pont ellenőrzés alá vonja a következő hajtási módok bármelyikét alkalmazó rendszereket:
a) elektromágneses;
b) elektrotermikus;
c) plazma;
d) világítógáz; vagy
e) vegyi hajtóanyag (ha azt a fentiek bármelyikével kombinálják.)"
Lábjegyzetek:
[1] Helyesbítette a Magyar Közlöny 1992/64. száma. Megjelent 1992.06.19.