Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

11/1993. (V. 28.) IM rendelet

a bírósági ügyvitel szabályairól szóló 123/1973. (IK. 1974. 1.) IM utasítás módosításáról

A bíróságokról szóló 1972. évi IV. törvény 51. §-a (2) bekezdésének b) pontjában foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendelem:

1. §

A bírósági ügyvitel szabályairól szóló, többször módosított 123/1973. (IK. 1974. 1.) IM utasítás (a továbbiakban: BÜSZ) a következő V-VI. résszel és a 108-139. §-sal egészül ki, és a jelenlegi V-VIII. rész megjelölése VII-XI. részre, a jelenlegi 108-169. § számozása 140-201. §-ra módosul:

"V. RÉSZ

A KATONAI TANÁCS ÜGYVITELE

Általános rendelkezések

108. § A katonai tanácsok ügyeinek intézésénél és kezelésénél az utasítás rendelkezéseit a jelen részben meghatározott eltérésekkel kell alkalmazni.

A tanácsnapló

109. § (1) A katonai tanácsoknál az ügyekről bekötött, lapszámmal ellátott és hitelesített tanácsnaplót kell vezetni.

(2) A tanácsnaplóba be kell jegyezni

a) az ügy érkezésének időpontját, az ügy számát, a terhelt nevét, rendfokozatát, alakulatát, illetve polgári személynél a lakcímét;

b) az eljárás tárgyát, a tanács ülésének, illetve a tárgyalásnak időpontját, azok eredményét és az elintézés időtartamát;

c) a fellebbezők megjelölését, a másodfokú bíróság határozatának, valamint az ügy befejezése után szükséges intézkedések megtételének időpontját.

(3) Az elnapolás okát és a bíróság elé állítás tényét a Megjegyzés rovatban kell feltüntetni.

A kezelőiroda

110. § Az ügyek lajstromozását és a mutató vezetését, valamint az iratkezeléssel kapcsolatos további teendőket a Megyei (Fővárosi) Bíróság Katonai Tanácsainak Kezelőirodája végzi.

111. § A katonai tanácsokhoz érkezett minden iraton fel kell tüntetni a bíróság nevén kívül a "Katonai Tanácsa" megjelölést is.

A vádirat és a bírósági határozatok kézbesítése

112. § A vádiratot és a bírósági határozatokat a fegyveres erők tényleges állományú tagjának az állományillctékes parancsnokhoz, rendőrség hivatásos állományú tagjának a rendőrségi vezetőn keresztül kell kézbesíteni. Fogva levő terheltnek a büntetés-végrehajtási intézet parancsnokán keresztül kell kézbesíteni. Ha a fegyveres erők tagjának, illetőleg a rendőrnek szolgálati viszonya a büntető eljárás alatt megszűnik, a vádiratok és a bírósági határozatok kézbesítésére az általános szabályok az irányadók.

A körbélyegző

113. § A katonai tanácsok körbélyegzője: középen a Magyar Köztársaság címere, körben felül a bíróság katonai tanácsának, alul a székhelyének a megjelölése (pl. Csongrád Megyei Bíróság Katonai Tanácsa - Szeged).

A lajstromozás

114. § A katonai tanácsok ügyeit a szokásos ügyiratjel előtt K betűvel kell megkülönböztetni és a katonai tanácsok ügyeinek lajstromába (KB lajstrom) kell lajstromozni.

115. § (1) A lajstromba az ügyeket címszó szerint kell bejegyezni. A katonai tanácsok ügyeinél a címszó a terhelt neve és rendfokozata, ha ez nem állapítható meg, az eljárás tárgya.

(2) A katonai tanácsok ügyeinek lajstromában a címszó mellett fel kell tüntetni a címszóban szereplő személy alakulatát, rendfokozatát, polgári személynél lakóhelyét, férje nevét viselő asszonynál leánykori nevét, valamint az azonosság megállapításához szükséges, az ügyre vonatkozó egyéb adatokat.

(3) A lajstromba tiszt esetén a címszót piros, más sze mély esetén kék tintával kell feltüntetni.

116. § Az irodavezető havonta, a statisztikai adatszol gáltatás előtt, a lajstrom befejezésére vonatkozó adatait a tanácsnaplóval egyezteti.

117. § Az előző évi és régebbi lajstromba minden adatot zöld tintával kell bejegyezni.

118. § Az iratborítékon fel kell tüntetni a terhelt nevét és rendfokozatát (tiszt esetében piros tintával).

Az ügycsoportok

119. § Az ügycsoportok megjelölésére a következő rövidítéseket kell használni:

KB - katonai büntető ügy,

KR - katonai rehabilitációs ügy,

KBK - katonai büntető kényszerintézkedési ügy,

KST - az 1990. évi XXVI. törvénnyel (az I. semmisségi törvénnyel) kapcsolatos ügy,

KBS - az 1992. évi XI. törvénnyel (a II. semmisségi törvénnyel) kapcsolatos ügy,

KNT - az 1989. évi XXVI. törvénnyel (a népfelkelési törvénnyel) kapcsolatos ügy.

Az ügyszám

120. § Az ügy száma: az ügycsoport betűjele, az eljáró tanács száma (római számmal), valamint a lajstromszám törve az érkezés évszámával (pl. KB. V. 182/1992.).

A Legfőbb Ügyészség indítványának beszerzése

121. § Ha a Legfelsőbb Bíróság döntéséhez a Legfőbb Ügyészség indítványát be kell szerezni, a katonai tanácsok az iratokat a Katonai Főügyészséghez küldik meg az indítvány beszerzése céljából.

A titkos iratok kezelésére vonatkozó egyéb szabályok

122. § A katonai tanácsok az általuk kezelt és nyilvántartott, de a fegyveres erők és testületek szervezetét és működését érintő szabályzatok, egyéb anyagok, valamint a titkos és szigorúan titkos bűnügyi és egyéb iratokat kötelesek a Honvédelmi Minisztérium, illetőleg a Belügyminisztérium erre vonatkozó ügyviteli szabályai szerint kezelni és nyilvántartani.

VI. RÉSZ

A CÉGBÍRÓSÁG ÜGYVITELE

Általános rendelkezések

123. § (1) Az I. és II. résznek az elsőfokú bíróságnál a polgári ügyek intézésére és kezelésére vonatkozó rendelkezéseit a cégbíróság ügyvitelére a következő eltérésekkel kell alkalmazni.

(2) A cégbírósági eljárásban nem alkalmazható a 4. és a 24. §, a 27. § utolsó mondata, a számítógépen vezetett lajstromoknál az 50. §.

A cégiroda: a beadványok átvétele

124. § (1) A cégbírósági ügyek iratait a cégiroda kezeli.

(2) A cégiroda a cégbejegyzésre és a módosításra irányuló kérelmet elsősorban rendszeresített űrlapon vagy hajlékony mágneslemezre rögzítetten - ez esetben a kérelem egy kinyomtatott példányának csatolásával -, az egyéb kérelmeket pedig csak írásba foglaltan veheti át.

(3) A cégiroda a kérelem átvételekor az eljárási illeték megfizetését a fél kívánságára igazolja.

(4) Ha a cégiroda a beadvány benyújtásakor hiányt észlel (pl. példányszám nem elegendő, az aláírás hiányzik stb.), felhívhatja a fél figyelmét a hiány pótlásának szükségességére. A fél kérelmére a beadványt hiányosan is át kell venni.

125. § Minden becsatolt okiratból egy eredeti példányt az iratoknál meg kell őrizni, a bejegyzési záradékkal ellátott további példányokat, illetve a feleslegessé vált iratokat a kérelmezőnek kell visszaadni.

Az irat érkezési időpontjának feltüntetése

126. § Ha az irat érkezésének és tartalmának számítógépre felvitelének időpontja eltér, az érkezés időpontjának a bírósághoz érkezés időpontját kell tekinteni. Rögzíteni kell azonban a számítógépre felvitel időpontját is.

Az eljáró bíró kijelölése

127. § A cégbíróságon az eljáró bíró kijelölése - a bírák munkával való terhelésének figyelembevételével - a számítógép felhasználásával automatikusan történik, indokolt esetben azonban az eljáró bírót a kollégiumvezető is kijelölheti.

A felvilágosításadás

128. § (1) A cégjegyzékben nyilvántartott valamennyi adat, jog vagy tény, úgyszintén az ezekre vonatkozó okiratok és mellékletek tartalma - ha jogszabály másként nem rendelkezik - nyilvános. Így különösen nyilvános cégirat a társasági szerződés, az alapszabály, az alapító okirat, az ezek módosításáról szóló irat, az apportlista és a társaságok mérlege.

(2) Nem nyilvános cégirat a cég szerveinek különféle üzletpolitikai és hasonló döntéseit tartalmazó jegyzőkönyv vagy határozat, a bejegyzésre irányuló, még el nem intézett kérelem és ennek mellékletei, valamint a törvényességi eljárás iratai.

(3) Azokat az iratokat, amelyek teljes egészükben nem nyilvános adatokat tartalmaznak, a cégiroda a cégiratok között feltűnően megjelölt külön borítóban őrzi. Ha az irat részben nyilvános, részben nem nyilvános adatokat tartalmaz, a kérelmezőnek ehhez a nyilvános adatokról készített kivonatot kell csatolnia. Ettől függően a cégiroda az eredeti iratot a nem nyilvános iratok borítójába helyezi el. Kivonat hiányában a cégiroda a benyújtott iratot nyilvános iratként kezeli.

(4) A nem nyilvános cégiratokat csak a cég legalább teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalt engedélyével lehet megtekinteni.

(5) Kétség esetén a felvilágosítás adásáról és a cégiratok megtekintéséről a cégügyben eljáró bíró vagy a kollégium vezetője dönt.

Az ügycsoportok

129. § A cégeljárásban az ügycsoportok megjelölésére a következő rövidítéseket kell használni:

a) Cg. cégbejegyzési ügyek;

b) Cgt. cégtörvényességi ügyek;

c) Cgpk. hitelesítési és egyéb cégügyek.

A kezdőiratok

130. § (1) Cégbejegyzési ügyben kezdőirat

a) a cég bejegyzésére;

b) a bejegyzés módosítására;

c) a bejegyzés, illetve a cég törlésére;

d) a cégjegyzék áttételére;

e) a végelszámolási és a felszámolási eljárás, valamint az egyéb adatok és tények bejegyzésére;

f) a fióktelep bejegyzésére irányuló kérelem vagy bírósági intézkedés;

g) új tagjegyzék benyújtására és bejegyzésére nem kerülő egyéb adatok és tények bejelentése.

(2) Cégtörvényességi ügyben kezdőirat

a) a törvényességi eljárás megindítására irányuló kérelem, indítvány vagy bírósági intézkedés [az 1989. évi 23. tvr. (a továbbiakban: Ctvr.) 18/A. § (1) bekezdésének b) pontja];

b) az 1988. évi VI. törvény (a továbbiakban: Gt.) 48. §-ának (2) és (3) bekezdésén, 203. §-ának (2) bekezdésén, 206. §-ának (2) bekezdésén, 273. §-ának (2) bekezdésén, 274. §-ának (4) bekezdésén, 284. §-ának (3) bekezdésén és a 318. §-ának (2) bekezdésén alapuló intézkedésre irányuló kérelem;

c) a Ctvr. 21. §-ának (1), (2), (3) és (5) bekezdésén és 23. §-ának (2) bekezdésén alapuló intézkedésre irányuló beadvány vagy bírósági intézkedés.

(3) Egyéb cégügyben kezdőirat

a) az aláírás hitelesítésére irányuló kérelem;

b) az egyéb kérelem.

(4) Statisztikai szempontból új, valamint befejezett ügynek az (1)-(3) bekezdésben meghatározott kezdőiratok érkezését, illetőleg elintézését kell tekinteni.

A lajstromozás

131. § (1) A lajstromozást a 130. §-ban meghatározott kezdőiratok alapján kell végezni.

(2) A cégiroda a cégbejegyzési ügyekről számítógépes lajstromot vezet, amely a következő adatokat tartalmazza:

a) a cég elnevezését és a cégjegyzék számát;

b) az iratok hollétét;

c) a kitűzött határnapot és elrendelt nyilvántartást;

d) az egyéb intézkedéseket;

e) az ügyben szereplő összes irat megjelölését;

f) a cég székhelyét;

g) az ügyintéző bíró megnevezését;

h) a 48. § (8) bekezdése és a számítógépi program használata folytán szükséges egyéb adatokat.

(3) A cégiroda a cégbejegyzési kérelmet cégjegyzékszámmal látja el, a cég nevét és székhelyét pedig rögzíti. A kollégium vezetője elrendelheti, hogy a cégiroda - az iratoknak a bíróhoz való bemutatása előtt - a kérelem egyéb adatait is bevezesse a számítógépes nyilvántartásba (előszerkesztés).

(4) Cégnévváltozás esetén az új cégnevet soron kívül rögzíteni kell a számítógépen. Ha a kérelmező a cégnevet megváltoztatja, a korábbi nevet hatálytalanítani kell.

(5) Az iratokat a cégbejegyzési kezdőirat lajstromozásától a cég jogerős törléséig azonos cégjegyzékszámra kell lajstromozni.

(6) A bejegyzési kérelmet elutasító végzés hatályon kívül helyezése esetén, felülvizsgálati kérelem folytán megismételt eljárásban, valamint az eljárás felfüggesztésének megszüntetése után, a cégeljárást az eredeti cégjegyzékszám alatt kell folytatni.

(7) A cég székhelye szerint illetékes cégbíróság a saját illetékességi területén kívül létesített fióktelep nyilvántartásba vétele végett megkeresi a fióktelep helye szerint illetékes cégbíróságot.

(8) Ha a cégnyilvántartás 1-7. rovatában utóbb változás következik be, erről a cég székhelye szerint illetékes cégbíróság értesíti a fióktelep nyilvántartását vezető cégbíróságot.

(9) A fióktelep nyilvántartását vezető cégbíróság a (7) és (8) bekezdés alapján végzett bejegyzésről értesíti a cég székhelye szerint illetékes cégbíróságot.

132. § A kezelőiroda a cégtörvényességi ügyek számára a BÜSZ általános szabályai szerint kézi lajstromot vagy gépi nyilvántartást vezet.

A mutatókönyv és ügykönyv

133. § (1) A cégek számítógépes mutatókönyve a cég nevét és ügyszámát tartalmazza. Cégnévváltoztatás esetén a régi és az új cégnévnek is megállapíthatónak kell lennie.

(2) A cégtörvényességi ügyekről az alábbi rovatokat tartalmazó mutatókönyvet kell vezetni:

a) a cég neve;

b) az eljáró bíró neve;

c) az irat ügyszáma;

d) az irat holléte.

(3) A bíró a névaláírás hitelesítésekről hitelesítési ügykönyvet vezet.

(4) Az iroda a cégmásolatokról, cégkivonatokról és cégbizonyítványokról kiadási ügykönyvet vezethet.

A cégügyek száma

134. § (1) A cégügyek száma: a cégjegyzékszám [a cégbejegyzésről és a cégjegyzékről szóló 13/1989. (XII. 16.) IM rendelet 11. §-ának (3) bekezdésében foglalt szabályok szerint], törve az utóiratok és az intézkedések sorszámával.

(2) Az iratborítón a bejegyzési kérelem érkezésének évszámát is fel kell tüntetni.

Bejegyzés, módosítás, kijavítás

135. § (1) Ha a bíró bejegyzést rendel el, a számítógéppel bejegyzést elrendelő végzést kell szerkeszteni. Ennek során az előszerkesztés adatait - szükséghez képest - az utasításnak megfelelően módosítani kell. A végzést érvényesítés nélkül kell kézbesíttetni, és ezzel egyidejűleg a végzés alapjául szolgáló adatokat a számítógépben le kell zárni.

(2) A fellebbezési határidő lejárta után a bíró utasítást ad a bejegyzett adatok érvényesítésére. Erről a kérelmezőt is értesíteni kell. Az értesítéssel együtt kell visszaküldeni - szükség szerint záradékkal ellátva - a bejegyzés alapjául szolgáló iratok másodpéldányait.

(3) A cégiroda a kijavító és a kiegészítő végzést a módosítás bejegyzésének szabályai szerint tünteti fel a cégjegyzékben.

(4) A cégbíróság egy határozatában több különböző adat, továbbá ugyanazon adat többszöri módosításának bejegyzését is elrendelheti. Az utóbbi esetben a már nem érvényes adatot annak megjelölésével kell feltüntetni, hogy érvényessége mettől meddig tartott. A módosítások bejegyzését az érvényes adattal kell lezárni, amelynek érvényesítésére az általános szabályok az irányadók.

(5) Az okiratok egy eredeti példányát az iratok között a bejegyzési kérelem visszavonása, illetve jogerős elutasítása esetén is meg kell őrizni. Ezeket az iratokat piros irónnal át kell húzni, és "bejegyzésre nem került" megjelöléssel kell ellátni, a számítógépben lévő adatokat pedig hatálytalanítani kell.

A cég székhelyének megváltozása

136. § A cég székhelyének megváltozásakor az új székhely szerinti cégbíróság saját cégjegyzéke szerinti új cégjegyzékszámra lajstromozza a megküldött cégiratokat. Az eredeti székhely szerinti cégbíróság cégjegyzékében az iratmegküldés tényét és időpontját feltünteti, az iratokkal együtt pedig egy kinyomtatott cégmásolatot, valamint a cégjegyzék adatait tartalmazó mágneslemezt is továbbítja az új székhely szerinti cégbíróságnak.

Az iratok felterjesztése és megküldése más hatóságnak

137. § (1) A cégbíróság a cégiratokat eredetiben terjeszti fel a másodfokú bírósághoz, az iratok fénymásolt példányait pedig az iratok visszaérkeztéig pótborítékban tartja.

(2) A cégbíróság az eredeti cégiratokat más hatósághoz nem küldheti meg, kivéve, ha a nyomozó hatóság, az ügyész, illetve a bíróság írásszakértői vizsgálatot rendelt el, és ez a cégbíróságon nem végezhető el; továbbá, ha az illetékhivatal megkeresésére a visszatérítendő illetékkel ellátott iratot kell megküldeni. Ilyenkor a cégbíróság a megkereső hatóság költségére, az eredeti iratokról - az illetékhivatali megkeresés esetén az iratról - fénymásolatot készít, és azt pótborítékban tartja az iratok visszaérkeztéig.

(3) Az iratokat a szakértői vizsgálatot elrendelő hatóság külön kézbesítővel szállíthatja el, és csak a vizsgálati időtartamára tarthatja magánál.

A kiadmányok

138. § (1) A cég adatairól kérelemre számítógéppel készített cégmásolatot, cégbizonyítványt és cégkivonatot kell kiadni.

(2) A cégkivonaton és a cégmásolaton fel kell tüntetni, hogy a módosítás (egyéb adat) bejegyzése iránt kérelem érkezett. A cégbizonyítványon ezt csak akkor kell feltüntetni, ha a kérelem a tanúsított bejegyzésre vonatkozik.

Számítógépes adatkezelés

139. § A számítógépen tárolt adatokat naponta mágnesszalagra kell menteni. Külön mágnesszalagot kell használni a páros, illetve a páratlan napi, a heti és a havi mentésekhez. A szalagokat az adatok biztonsága érdekében a számítógéptől távol, az adatvédelem szempontjainak megfelelő helyen elzárva kell tárolni."

2. §

A BÜSZ1. számú melléklete a következő XVI. ponttal egészül ki:

(Az elnöki ügycsoportok felsorolása)

"XVI. A katonai tanácsok működésével kapcsolatos ügycsoport."

3. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 30. napon lép hatályba; a rendelkezéseit a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell, a BÜSZ 128. §-ának (3) bekezdését azonban csak a rendelet hatálybalépését követően érkezett iratok esetében kell alkalmazni.

(2) A cégbejegyzésről és a cégjegyzékről szóló 13/1989. (XII. 16.) IM rendelet 17. §-a (6) bekezdésének második mondata a hatályát veszti.

Dr. Balsai István s. k.,

igazságügyminiszter