25/1994. (V. 19.) FM rendelet
az ingatlan-nyilvántartásról szóló 1972. évi 31. törvényerejű rendelet végrehajtására kiadott 27/1972. (XII. 31.) MÉM rendelet módosításáról
Az ingatlan-nyilvántartásról szóló 1972. évi 31. törvényerejű rendelet 47. §-ában kapott felhatalmazás alapján - az igazságügy-miniszterrel, a környezetvédelmi és területfejlesztési miniszterrel, az ipari és kereskedelmi miniszterrel, a közlekedési, hírközlési és vízügyi miniszterrel, a pénzügyminiszterrel, valamint a belügyminiszterrel egyetértésben a következőket rendelem el:
1. §
Az ingatlan-nyilvántartásról szóló 1972. évi 31. törvényerejű rendelet (a továbbiakban: Inytvr.) végrehajtására kiadott - többször módosított - 27/1972. (XII. 31.) MÉM rendelet (a továbbiakban: Vhr.) 1. § (2) bekezdésének c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A földrészlettel együtt kell nyilvántartani:)
"c) a szövetkezeti háznál a szövetkezet vagy a tagok közös tulajdonában álló épületrészeket és helyiségeket,"
2. §
A Vhr. 2. §-a (1) bekezdésének a) és c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(Földrészletnek kell tekinteni:)
"a) a föld felszínének természetben összefüggő-állandó tereptárgyak (út, csatorna stb.) igazgatási, belterületi határ által meg nem szakított - területét, amelynek minden részén azonosak a tulajdoni vagy a kezelési viszonyok,
c) az utak, terek, vasutak, csatornák elágazással és kereszteződéssel, valamint igazgatási vagy belterületi határ által - az országos közút, vasút vagy hajózható csatorna kivételével - meg nem szakított részeit, amelyek tulajdonosa, illetőleg kezelő szerve azonos."
3. §
A Vhr. 4. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A körjegyzőséghez tartozó községek területét községenként külön kell nyilvántartani."
4. §
A Vhr. 6. §-a (1) bekezdésének f) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A tulajdoni lap I. része tartalmazza:)
"f) A minőségi osztályt és a kataszteri tiszta jövedelmet."
5. §
A Vhr. 9. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) A bejegyzésben magánszemély esetében fel kell tüntetni a jogosult családi és utónevét, ideértve a leánykori családi és utónevet, anyja nevét, születési évét, lakáscímét, továbbá az érintett személyazonosító jelét. Ha a jogosult a statisztikai számjelről szóló jogszabály hatálya alá tartozó szervezet, annak megnevezését, székhelyét és a statisztikai számjelrendszer szerinti törzsszámát kell a bejegyzésben feltüntetni."
6. §
A Vhr. 13. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A megállapodáson (bírósági határozaton) alapuló földhasználati jogot egész földrészletre, vagy a földrészlet természetben vagy területi mértékben meghatározott részére lehet bejegyezni."
7. §
A Vhr. 15. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:
"(3) A lakásszövetkezet tulajdonában álló lakásra a lakásszövetkezeti tagot megillető állandó használat jogát az önálló ingatlanként nyilvántartott egész szövetkezeti lakásra kell bejegyezni. Több személy állandó közös használatába adott lakás esetében a bejegyzésben az egyes jogosultakat megillető állandó lakáshasználati jog terjedelmét is fel kell tüntetni a közös tulajdonra vonatkozó szabályok szerint."
8. §
A Vhr. 32. §-ának (2) és (3) bekezdései helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(2) A földkönyv első része községenként - belterületi, külterületi csoportosításban, a helyrajzi számok sorrendjében - a földrészletek következő adatait tartalmazza:
a) helyrajzi szám,
b) terület,
c) művelési ág, alrészlet, alosztály területe,
d) minőségi osztály és kataszteri tiszta jövedelem,
e) lakóházak száma,
f) művelési ág, művelés alól kivett terület jelzése és megnevezése,
g) jogi jelleg és szolgalmi jog megnevezése,
h) utca neve és házszám,
i) ingatlan-nyilvántartási térképszelvény száma,
j) tulajdoni lapszám és a hozzá tartozó különlapok száma,
k) tulajdoni csoport (szektor) és egységes statisztikai számjel (törzsszám).
(3) A földkönyv második része községenként - belterületi, külterületi csoportosításban a helyrajzi számok sorrendjében - az egyéb önálló ingatlanok következő adatait tartalmazza:
a) helyrajzi szám,
b) alapterület,
c) épület, épületen belüli helyiségek (lakás, garázs, iroda, üzlet stb.) megnevezése,
d) lépcsőház, emelet, ajtó,
e) jogi jelleg (társasház, szövetkezeti ház, önálló építmény stb.)
f) utca neve és házszám,
g) szolgalmi jog és a szolgalmi joggal terhelt ingatlan helyrajzi száma."
9. §
A Vhr. 33. §-a (1) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(Az ingatlan-nyilvántartási térkép az ingatlan-nyilvántartás szempontjából a következőket tartalmazza:)
"b) község, belterület határvonala,"
10. §
A Vhr. 34. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Szántó művelési ágban kell nyilvántartani az a területet, amely rendszeres szántóföldi művelés alatt áll, tekintet nélkül arra, hogy az hasznosítják, vagy átmenetileg a termelés folytatása nélkül termőképes állapotban tartják (ugarolják), illetve parlagon hagyják."
11. §
A Vhr. 35. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"Gyep (rét vagy legelő) művelési ágban kell nyilvántartani azokat a füves területeket, amelyek fűtermése kaszálással vagy legeltetéssel hasznosítható. Gyep (rét vagy legelő) művelési ágban kell nyilvántartani a talajvédő füves területeket, valamint a fásított legelőket is."
12. §
A Vhr. 37. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"Kert művelési ágban kell nyilvántartani a zöldséggel, virággal vagy dísznövénnyel (fa, cserje, pázsit) beültetett, valamint gyümölcsfával (gyümölcsbokorral), szőlővel, zöldséggel, virággal vagy dísznövénnyel vegyesen hasznosított területet."
13. §
A Vhr. 41. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Az erdőtelepítés céljára kijelölt területeket a telepítés befejezéséig az eredeti művelési ágban kell nyilvántartani."
14. §
A Vhr. 42. §-a (2) bekezdésének a) és b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A településekkel kapcsolatos művelés alól kivett területek:)
"a) a belterület üzemszerű művelés alatt nem álló részén valamennyi beépített és beépítetlen földrészlet, továbbá a belterület üzemszerű művelés alatt álló részén és a külterületen a földrészleten belül az épületek és építmények által elfoglalt területek, valamint ezekhez tartozó udvarok,
b) a közparkok, a lakótelepek közkertjei, a gyermekjátszóterek és a belterületi élőfagyűjtemények (arborétumok),"
15. §
A Vhr. 43. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A község belterületének üzemszerű művelés alatt álló részén és a külterületen a földrészleten belül a különböző művelési ágak területét és a művelés alól kivett területet - az (5) és a (6) bekezdésben foglaltakra figyelemmel - alrészletenként kell nyilvántartani, ha azok nagysága a 400 m2-t eléri vagy meghaladja."
16. §
A Vhr. 43. §-ának (5) és (6) bekezdései helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(5) A külterületen
a) azt a földrészletet, amelynek területe a 800 m2-t nem éri el, és amelyen állandó jellegű lakó-, illetve üdülőépület van, művelés alól kivett területként kell nyilvántartani,
b) ha a földrészlet területe a 800 m2-t eléri vagy meghaladja az állandó jellegű lakó-, illetve üdülőépületet a hozzá tartozó udvarral együtt - az általa elfoglalt terület nagyságától függetlenül - külön alrészletként kell nyilvántartani, a földrészlet ezt meghaladó részét - az (1) bekezdésben meghatározott területi mértékre figyelemmel - a tényleges állapotnak megfelelő művelési ág (művelés alól kivett terület) szerint kell nyilvántartani,
c) az állandó jellegű egyéb épületet és a hozzá tartozó udvar területét, ha az (1) bekezdésben meghatározott területi mértéket nem éri el - a földrészlet területétől függetlenül -, azzal a művelési ággal együtt kell nyilvántartani, amelynek területéhez az épület tartozik.
(6) A község belterületének üzemszerű művelés alatt álló részén az épületek nyilvántartásánál az (5) bekezdés b) és c) pontjában foglaltak szerint kell eljárni."
17. §
A Vhr. 43. §-a után a következő 43/A. §-sal egészül ki:
"43/A. § E rendelet alkalmazása szempontjából a belterületen üzemszerű művelés alatt állónak kell tekinteni az egy hektárt meghaladó földrészleteket."
18. §
A Vhr. 44. §-aként a következő címmel és rendelkezéssel egészül ki:
"A földek minősége
44. § (1) A földrészletek minősítésének (osztályba sorozásának) alapja a községenként és nagyobb területenként (osztályozási vidékenként) kijelölt mintatérhálózat.
(2) A földminőséget jellemző tulajdonságokat, természeti és termelési adottságokat művelési áganként kell megállapítani és mintatérjegyzékbe foglalni.
(3) A földminősítési eljárás (osztályba sorozás) alkalmával a földrészletek talaját - minőségüktől függően - művelési áganként legfeljebb nyolc minőségi osztályba lehet sorozni.
(4) A földrészletek minőségi osztályának megfelelő - területegységre (egy hektárra) megállapított - kataszteri tiszta jövedelmet a földterületek méterrendszerű nyilvántartásáról szóló 43/1970. (X. 30.) Korm. rendelet 5. §-a tartalmazza.
(5) A község külterületének földminősítési adatait földminősítési térképen kell ábrázolni. Erre a célra az ingatlan-nyilvántartási térképpel azonos másolat szolgál.
(6) A földminősítési térképen - a földrészletek határvonalától függetlenül - fel kell tüntetni az 5000 m2-t elérő, vagy az meghaladó különböző minőségű területek (alosztályok) határvonalát.
(7) A földrészleten (alrészleten) belül előforduló különböző minőségi osztályba tartozó területek (alosztályok) közül csak a 400 m2-t elérő, vagy az meghaladó területeket kell az ingatlan-nyilvántartásban feltüntetni."
19. §
A Vhr. 57. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A szövetkezeti ház tulajdoni törzslapján (a továbbiakban: szövetkezeti ház törzslap) a szövetkezeti vagy a tagok közös tulajdonában álló épületrészeket és helyiségeket a földrészlettel együtt, a tulajdoni különlapokon (a továbbiakban: szövetkezeti ház különlap) pedig a szövetkezeti lakást, vagy nem lakás céljára szolgáló helyiséget kell nyilvántartani."
20. §
A Vhr. 58. §-ának (1) és (2) bekezdései helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(1) A szövetkezeti ház törzslapjának I. részén fel kell tüntetni a földrészletre vonatkozó, a 6. §-ban meghatározott adatokat, valamint a szövetkezet vagy a tagok közös tulajdonában álló épületrészeket.
(2) A szövetkezeti ház törzslapjának II. részén tulajdonosként a szövetkezetet, vagy a szövetkezet tagjait kell bejegyezni, és fel kell tüntetni, hogy a törzslaphoz hány különlap tartozik."
21. §
A Vhr. 59. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A szövetkezeti ház különlapjának 1. részén fel kell tüntetni a szövetkezeti lakás, vagy nem lakás céljára szolgáló helyiség helyrajzi számát, leírását (emelet, ajtószám) és alapterületét."
22. §
A Vhr. a 65. §-a után a következő 66. §-sal egészül ki:
"66. § (1) A földek minőségi osztályát (kataszteri tiszta jövedelmét) nem művelési ág változásból eredő jelentős aránytalanság esetén a földhivatal megváltoztathatja.
(2) Jelentős aránytalanságnak minősül, ha az ingatlannyilvántartás adatai és a valóságos állapot között legalább két minőségi osztály különbözet, vagy hektáronként 8 aranykorona eltérés állapítható meg.
(3) Az aránytalanságot a természetbeni állapotnak megfelelően a környező földrészletek minőségének figyelembevételével kell megszüntetni, szükség szerint a környező azonos művelési ágú földrészletek minőségi osztályainak megváltoztatásával."
23. §
A Vhr. 71. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A helyszíni ellenőrzés időpontjáról értesíteni kell az érdekelt tulajdonost, kezelőt, használót."
24. §
A Vhr. 72. §-ának (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Hivatalból észlelt, a tvr. 1.2. § (2) bekezdésében meghatározott változás esetén a földhivatal a mulasztót határozattal kötelezi az eljárás költségeinek megtérítésére.
(2) Az (1) bekezdés szerinti változással kapcsolatos hivatalból indult eljárás költségeit, valamint - a földművelésügyi miniszter által kiadott - az egyes földmérési munkák vizsgálatának díjairól szóló díjszabályzatban megállapított vizsgálati díjat a megyei földhivatal bevételi számlájára kell befizetni."
25. §
A Vhr. 76. §-a (1) bekezdésének a) és b) pontjai helyébe a következő rendelkezések lépnek:
(A bejegyzés alapjául szolgáló magánokiratnak tartalmaznia kell:)
"a) az érdekelt magánszemély családi és utónevét, leánykori családi és utónevét, születési évét, anyja nevét és lakáscímét, továbbá a személyazonosító jelet,
b) a statisztikai számjellel rendelkező szervezet megnevezését, székhelyét és törzsszámát."
26. §
A Vhr. 76. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A magánokirat - a tulajdonjog keletkezésére, módosulására, megszűnésére vonatkozó magánokirat kivételével - bejegyzés alapjául csak akkor szolgálhat, ha kitűnik belőle a keltezés helye és ideje, továbbá, ha
a) a nyilatkozattevő az okiratot saját kezűleg írta, és aláírta, vagy
b) két tanú az okiraton aláírásával igazolja, hogy a nyilatkozattevő a nem általa írt okiratot előttük írta alá, vagy aláírását előttük saját kezű aláírásának ismerte el (az okiraton a tanúk lakóhelyét, címét is fel kell tüntetni), vagy
c) a nyilatkozattevő aláírását, illetve kézjegyét az okiraton közjegyző hitelesítette, vagy
d) az okiratot a jogi személy nevének feltüntetésével szabályszerűen aláírták."
27. §
A Vhr. 76. §-a a (2) bekezdés után a következő (3) bekezdéssel egészül ki, egyidejűleg a jelenlegi (3) és (4) bekezdés számozása (4), illetve (5) bekezdésre változik:
"(3) A tulajdonjog keletkezésére, módosulására, megszűnésére vonatkozó magánokiratnak a keltezés helyén és idején kívül ügyvédi ellenjegyzést, vagy a nyilatkozattevő, illetve a szerződő felek névaláírásának valódiságára vonatkozó közjegyzői tanúsítást kell tartalmaznia. Az ügyvédi ellenjegyzésen a jogtanácsos ellenjegyzését is érteni kell, ha a szerződő fél, illetőleg a nyilatkozattevő jogtanácsos által képviselt szervezet."
28. §
A Vhr. 80. §-a (2) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(Az alapító okiratnak tartalmaznia kell:)
"b) A tulajdonostársak megjelölését a 76. § (1) bekezdés a) és b) pontjaiban foglaltaknak megfelelően és a földrészlet helyrajzi számát."
29. §
A Vhr. 81. §-a (2) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A lakásszövetkezeti alapszabálynak tartalmaznia kell:)
"b) A szövetkezeti lakások tulajdonosainak megjelölését a 76. § (1) bekezdése a) és b) pontjában foglaltak szerint."
30. §
A Vhr. 96. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A bejegyzésről szóló határozatban meg kell jelölni a bejegyzés alapjául szolgáló okiratot, a bejegyzett jogot vagy tényt, a magánszemély jogosult családi és utónevét, leánykori családi és utónevét, születési évét, anyja nevét és a lakáscímét, más jogosultat a 76. § (1) bekezdés b) pontjában foglaltaknak megfelelően, továbbá az ingatlan helyrajzi számát és tulajdoni lapjának a számát."
31. §
A Vhr. 104. §-a (1) bekezdésének g) és m) pontjai helyébe a következő rendelkezések lépnek:
(A jogok és tények bejegyzéséről szóló határozatot - a tulajdoni lapon történt bejegyzés után - kézbesíteni kell:)
"g) az ingatlan tulajdonosának (kezelőjének) és mindazoknak, akiknek jogát az új bejegyzés érinti, kivéve, ha a földhivatal hatósági határozat alapján vagy a bíróság megkeresésére az Inytvr. 7. §-a (1) bekezdésének a)-g) pontjaiban meghatározott tényt jegyezte be az ingatlan-nyilvántartásba,
m) adó- és illetéktartozás behajtására irányuló végrehajtási jog bejegyzéséről, a bejegyzést kérő adóhatóságnak, illetőleg az elsőfokú illetékhatósági feladatokat ellátó illetékhivatalnak."
32. §
A Vhr. 104. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Az elutasító határozatot a kérelmezőnek, továbbá annak részére kell kézbesíteni, aki a kérelem teljesítése esetén a bejegyzéssel jogot szerezne."
33. §
A Vhr. 104. §-a után a következő 104/A §-sal egészül ki:
"104/A. § (1) A tulajdonjog, valamint az illetékjogi szabályok szerinti illetékfizetési kötelezettséget keletkeztető más vagyoni értékű jogok bejegyzéséről, továbbá a bejegyzés iránti kérelem elutasításáról szóló határozatot illetékkiszabás céljából meg kell küldeni az illetékes illetékhivatalnak. Az illetékhivatal részére kézbesítendő bejegyzési határozathoz, az illetékkiszabáshoz szükséges egyéb olyan iratokat is mellékelni kell, amelyek a földhivatal rendelkezésére állnak.
(2) Nem kell a bejegyzésről szóló határozatot az illetékhivatalnak megküldeni a hagyatékátadó végzés alapján történő bejegyzés, továbbá a kölcsön biztosítására szolgáló jelzálogjog, valamint vagyonszerzéshez nem kapcsolódó más jog vagy tény bejegyzése esetén."
34. §
A Vhr. 113. §-ának (2) és (3) bekezdései helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(2) Az ingatlan-nyilvántartási térképről, valamint az egyéb önálló ingatlanok alaprajzáról csak az ingatlan tulajdonosa, kezelője részére lehet másolatot kiadni. A térképmásolat készítésénél és kiadásánál egyebekben a földmérési és térképészeti tevékenységről szóló 12/1969. (III. 11.) Korm. rendelet előírásait kell alkalmazni.
(3) Hatóságok, bíróságok, ügyészségek képviselői, továbbá a földméréssel és térképkészítéssel foglalkozó szervek erre felhatalmazott dolgozói részére az ingatlannyilvántartási térképről, valamint az egyéb önálló ingatlanok alaprajzáról a (2) bekezdésben foglalt korlátozás nélkül adható ki másolat."
35. §
A Vhr. 120. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"A község földterületéről a nyilvántartott adatok alapján törzskönyvet kell készíteni, amely fekvésenként tartalmazza a földrészletek művelési ágak szerinti, azon belül minőségi osztályonként összesített területét és kataszteri tiszta jövedelmét."
36. §
A Vhr. 121. §-ának (2) és (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Az összesítő fekvésenként művelési ágak szerinti részletezéssel, a kataszteri tiszta jövedelem feltüntetésével tartalmazza:
a) a mező- és erdőgazdaságilag hasznosított és a művelés alól kivett területeket,
b) a különböző tulajdonban (kezelésben) álló területeket,
c) a belterületi és a külterületi ingatlanok összesített adatait.
(4) A megye és az ország területéről külön összesítőket kell készíteni (4)-(2) bekezdés szerinti összesítők alapján, az ott megjelölt csoportosításnak megfelelően."
37. §
A Vhr. 122. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"A földművelésügyi miniszter által meghatározott, mezőgazdasági termelést folytatók tulajdonában (kezelésében) lévő területekről gazdálkodónként összesített kimutatást kell készíteni. Ebben községek szerint kell feltüntetni a gazdálkodók tulajdonában (kezelésében) lévő, az ország bármely területén fekvő földek művelési ágak szerint részletezett adatait."
38. §
A Vhr. 137. §-a helyébe a következő rendelkezés lép: "A tényleges birtoklás tényét és időtartamát az ingatlan fekvése szerint illetékes települési önkormányzat jegyzője (a főváros esetében a kerületi, önkormányzat jegyzője) által - a rendelkezésre álló adatok alapján - kiállított hatósági bizonyítvánnyal kell igazolni."
39. §
A Vhr. 138. §-ának (1) és (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A tulajdonjog bejegyzéséhez szükséges hatósági engedélyek közül a gyámhatóság jóváhagyását és az építésügyi hatóság engedélyét csatolni kell.
(3) A tulajdonjog bejegyzéséhez - az erre vonatkozó szabályok szerint - devizahatósági engedély szükséges."
40. §
A Vhr. 146. §-a után a következő címmel és a 147-151. §-okkal egészül ki:
"A gépi adatfeldolgozásra vonatkozó külön szabályok
147. § (1) A gépi adatfeldolgozási rendszerben a tulajdoni lap száma azonos a helyrajzi számmal. A földrészleteket, valamint az egyéb önálló ingatlanokat községenként - belterületi, külterületi csoportosításban - a helyrajzi számok sorrendjében kell nyilvántartani. Minden földrészletnél a község nevét is fel kell tüntetni.
(2) A gépi adatfeldolgozási rendszerből szolgáltatható tulajdoni lap mintáját e rendelet 2. számú melléklete tartalmazza.
148. § A változási vázrajz az adatbankban digitális formában rendelkezésre álló ingatlan-nyilvántartási térkép adatai alapján számítógéppel is elkészíthető úgy, hogy egyebekben megfeleljen a digitális ingatlan-nyilvántartási térkép adatformátumának, valamint a földmérési és térképészeti tevékenységről szóló 4/1980. (I. 25.) MÉM rendelet előírásainak.
149. § Az adatbank védelméről, a csatlakozók hozzáférési szintjének korlátozásáról, illetőleg az adatátviteli vonalakon való illetéktelen lekérdezések megakadályozásáról - figyelemmel a számítástechnikai rendszerek titok-, vagyon- és tűzvédelméről szóló 1/1981. (I. 17.) BM rendeletre, valamint az 1992. évi LXVI. törvényre - a földhivatal gondoskodik.
150. § Nem minősül lekérdezésnek a törvényerejű rendelet 53. § (4) bekezdése szempontjából az adatokba való betekintés (lekérdezés), ha a földhivatalnál üzemelő számítógépen történik.
151. § A törvényerejű rendelet 53. § (4) bekezdésében előírt naplót számítógéppel kell vezetni. A napló aznapi tartalmát ki kell nyomtatni."
41. §
(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.
(2) E rendelet 12. §, 15. §, 16. §, 17. § és 18. §-ában foglalt rendelkezéseket folyamatosan (a községek területének felmérése, azok területére az ingatlan-nyilvántartás új részeinek készítése és az egyes földrészleteket érintő változások vezetése során) kell érvényesíteni.
(3) A Vhr.-nek a termelőszövetkezeti ingatlanok nyilvántartására vonatkozó 48-52. §-ait a szövetkezetekről szóló 1992. évi I. törvény hatálybalépése előtt megalakult termelőszövetkezetek közös használatú ingatlanaira a tulajdoni viszonyok átalakulásáig, a 73. § (7)-(8) bekezdésében az Országos Takarékpénztár bejelentési kötelezettségét megállapító rendelkezéseket pedig az e rendelet hatálybalépése előtt bekövetkezett, azonban az ingatlan-nyilvántartáson át nem vezetett változásokra kell alkalmazni.
(4) Hatálybalépésével egyidejűleg
a) a Vhr. 5. §-ának (3) bekezdésében a "melléklete" szövegrész az "1. számú melléklete" szövegre, 33. §-ának (2) bekezdésében, a 43. §-ának (4) bekezdésében a "nagyüzemi művelés alatt" szövegrész "üzemszerű művelés alatt" szövegre, valamint az 1. §-ának (5) bekezdésében, 81. §-ának (1), (2), (4) és (5) bekezdésében a "közgyűlési jegyzőkönyv" szövegrész "lakásszövetkezeti alapszabály" szövegre módosul, a Vhr. melléklete helyébe e rendelet 1. számú melléklete lép.
b) a Vhr. 4. § (1) bekezdése, a 6. § (1) bekezdése a) pontjának zárójeles részében a "zártkert" szövegrész, a 11. § (3) bekezdéséből "vagy társadalmi szervezetet" szövegrész, a 12. §-a, 13. §-ának (3) bekezdése, a 18. § (4) bekezdésének második mondata, a 20. § (2) bekezdésének b) pontja, a 22. §-ának (2) bekezdése, a 34. § (2) bekezdésének e) pontja, a 43. §-ának (3) bekezdése, 47. §-ának (2) bekezdése, 52. §-a, 55. §-a (1) bekezdésének zárójeles részében a "szobák száma" szövegrész, 73. §-ának (5)-(6) bekezdése, a 84. §-ának (3) bekezdése, a 88/A. §-a, 100. §-ának (3)-(4) és (5) bekezdése, 104. §-a (1) bekezdésének h), i) és k) pontjai, 109. §-ának (2) bekezdése, 110/B. §-a, 113. §-ának (1) bekezdése, 117. §-a, 118. §-a, 119. §-a, 121. §-ának (3) bekezdése, 123. §-a, 124. §-a előtti cím és 124. §-a, 125. §-a előtti cím és 125. §-a, a 126. §-a előtti cím és a 126. §-a, a 127. §-a, a 128. §-a, a 129. § előtti cím és a 129. §-a, 130. §-a, 131. §-a előtti cím és a 131. §-a, a 132. §-a előtti cím és a 132. §-a, 133. §-a, a 134. §-a, 135. §-ának (2) bekezdése, 136. §-a, 138. §-ának (6) bekezdése, 139. §-ának (2) bekezdése, valamint a 143. §-ának (1)-(2) bekezdése hatályát veszti.
Dr. Szabó János s. k.,
földművelésügyi miniszter