33/1994. (III. 18.) Korm. rendelet
az egyéni és szervezett turizmus céljára szolgáló külföldi fizetőeszköz és menetjegy megvásárlásának szabályairól, és a devizakülföldi utas részére visszatérített általános forgalmi adó konvertibilis fizetőeszközre történő átváltásáról
A Kormány a devizagazdálkodásról szóló 1974. évi 1. törvényerejű rendelet 16. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:
I.
Turizmus céljára szolgáló konvertibilis fizetőeszköz és menetjegy vásárlása
1. §
(1) A devizajogszabályok alkalmazásában belföldinek tekintendő természetes személy (a továbbiakban: kiutazó) e jogszabály rendelkezései szerint a külföldön tartózkodása során felmerülő kiadásainak fedezésére forintért valutaeladásra felhatalmazott szervnél konvertibilis fizetőeszközt, valamint menetjegy-árusításra felhatalmazott devizabelföldi szervnél menetjegyet vásárolhat.
(2) Az (1) bekezdés szerinti jogosultság a kiutazót személyesen illeti meg, az másra át nem ruházható.
(3) A kiutazó nem kérheti az e rendeletben meghatározott összegű külföldi fizetőeszköznél több fizetőeszköz, eladását arra hivatkozással, hogy külföldi állam jogszabályai a beutazáshoz, ott-tartózkodáshoz meghatározott összegű anyagi fedezet meglétét írják elő. Ha a kiutazó utazási valutaellátásának legkisebb összegét nemzetközi megállapodás írja elő, a kiutazó a határ átlépésekor ilyen összegű külföldi fizetőeszközzel köteles rendelkezni.
2. §
(1) A tizennegyedik életévéi betöltött kiutazó az 1994. évben és azután évente 800 USD-t, a tizennegyedik életévét be nem töltött kiutazó 300 USD-t vagy annak megfelelő összegű konvertibilis fizetőeszközt vásárolhat, a 3. § (1) bekezdésében előírt okmányok bemutatása mellett A naptári évben igénybe nem vett összeggel a következő évi összeg nem növelhető.
(2) Az (1) bekezdés alkalmazásában a kiutazót már abban a naptári évben a tizennegyedik életévét betöltöttnek kell tekinteni, amelyikben a tizennegyedik életévét betölti.
(3) Ha a kiutazó a konvertibilis fizetőeszközt az országba történt visszatéréstől, illetve a kiviteli engedély [3. § (2) bek. b) pontja] érvényessége lejáratától számított 8 napon belül a valutaeladásra felhatalmazott szervnél forintra visszaváltja és a valutakiviteli engedélyt, valamint a valutalapot (3. § (2) bek. a) pontja] bemutatja, a turizmus céljára megvásárolt konvertibilis fizetőeszköz külföldön fel nem használt részével, illetve az utazás elmaradása miatt megmaradt fizetőeszköz összegével a valutaeladásra felhatalmazott szerv növeli az arra az évre megállapított turizmus céljára szolgáló valuta összegét, amely évre a vásárlás történt.
3. §
(1) A kiutazónak a valutaeladásra felhatalmazott szervnél a 2. §-ban meghatározott USD vagy annak megfelelő összegű konvertibilis fizetőeszköz vásárlásához be kell mutatnia az érvényes magánútlevelet, a valutalapot, továbbá a tizennégy éven felüliek és a devizabelföldi külföldi állampolgárok esetében az érvényes személyi igazolványt, a 14 éven aluliak cselében a személyi lapot is.
(2) A valutaeladásra felhatalmazott szerv
a) kiadja a devizahatóság által rendszeresített - a jogosult nevét és útlevélszámát tartalmazó - valutalapot, amelyen az (1) bekezdés szerint megvásárolt konvertibilis fizetőeszközről nyilvántartást vezet; bejegyzi az útlevélbe a valutalap számát és kiadásának időpontját;
b) kiadja a 90 napra érvényes valutakiviteli engedélyt;
c) ha a valutalap betelik, azt a betelt valutalap egyidejű bevonásával kicseréli.
(3) A valutaeladásra felhatalmazott szerv devizabelföldi külföldi állampolgár esetében a valutalap számát és kiadásának időpontját a személyi igazolványba, tizennégy éven aluli esetében a személyi lapra jegyzi be.
(4) A valutalap a valuta birtokban tartásához és külföldre történő kiviteléhez igazolásul nem szolgál.
(5) Az elveszett valutalap pótlását a Magyar Nemzeti Banktól lehet kérni.
(6) A valutalap pótlásának évében a 2. § szerinti jogosultságot igénybevettnek kell tekinteni.
(7) Új útlevél kiadása esetén az erre feljogosított szervezet az előző útlevélben feltüntetett valutalap sorszámát az útlevélbe átvezeti; ha az útlevél kiadására elvesztés (megsemmisülés) miatt kerül sor, ezt az új útlevélbe bejegyzi. Az új útlevélre vonatkozó szabályokat devizabelföldi külföldi állampolgár esetében az új személyi igazolványra (személyi lapra) kell alkalmazni.
(8) Az 1989. évi XXVIII. törvény 5. §-ának (2) bekezdése alapján kiadott második magánútlevélbe az útlevélhatóság a "valutalap nem adható ki" bejegyzést teszi.
4. §
(1) A kiutazó - a 2. §-ban foglaltakon felül - érvényes személyi igazolványa (személyi lapja) és magánútlevele bemutatása mellett forintért külföldi idegenforgalmi szolgáltatást rendelhet meg a devizabelföldi utazásszervezőtől, illetve menetjegyet vásárolhat a menetjegy-árusításra felhatalmazott devizabelföldi szervtől.
(2) Egy útlevél alapján csak annyi külföldre szóló menetjegy vásárolható, ahány személy részére érvényes útlevelet mutatnak be. A menetjegyet másra átruházni nem szabad.
5. §
(1) A szervezett turizmus - ideértve a szervezett egyéni turizmust is - keretében kiutazók részére az utazásszervező a külföldön megrendelt és igénybe vett szolgáltatások ellenértékének, díjának - a 9. § e) pontjában foglalt költségek kizárólag átutalással történő - kiegyenlítésére szükséges konvertibilis fizetőeszközt keretkötöttség nélkül vásárolhatja meg. Az utazásszervező a kiutazó részére költőpénz címén kovertibilis fizetőeszközt nem vásárolhat.
(2) Az utazásszervezőnek idegenforgalmi szolgáltatás nyújtására vonatkozóan külföldivel való szerződéskötéséhez a Magyar Nemzeti Bank felhatalmazása vagy engedélye szükséges.
(3) Az utazásszervező az (1) bekezdésben foglalt célokra naptári évenként csak a pénzintézetek egyikének adhat átutalási megbízást, és csak attól a pénzintézettől vásárolhat konvertibilis fizetőeszközt.
II.
Külföldiek menetjegyváltása
6. §
Külföldi utas külföldre szóló menetjegyet a Magyar Nemzeti Bank által kiadott rendelkezésekben (menetjegy-kódex) foglaltak szerint vásárolhat.
III.
A devizakülföldi ittas részére visszatérített általános forgalmi adó konvertibilis fizetőeszközre történő átváltása és átutalása
7. §
(1) A devizakülföldi utas a valutaeladásra felhatalmazott szervnél forintért konvertibilis devizát vásárolhat a külföldi utas számára adható általános forgalmiadó-visszatérítésről szóló 4/1993. (I. 13.) Korm. rendelet alapján visszatérített általános forgalmi adó összegének erejéig, ha az utas a számla adót is tartalmazó végösszegét - útlevélszámot is feltüntető - átváltási bizonylattal igazoltan konvertibilis deviza, valuta átváltásából származó forinttal, konvertibilis devizára szóló hitelkártyával, euro-csekkel, vagy belföldi pénzintézetnél vezetett forintszámlán elhelyezett konvertibilis fizetőeszközre átváltható forinttal egyenlítette ki.
(2) A devizakülföldi jogosult az (1) bekezdés alapján igényelt konvertibilis fizetőeszközt a valutaeladásra felhatalmazott szerv engedélyével az országból kivinni (kijuttatni), illetőleg felhatalmazott pénzintézet útján külföldre átutalni.
IV.
Átmeneti rendelkezések
8. §
(1) Az 1994. évben a 2. § alapján megvásárolható konvertibilis fizetőeszköz összegébe az e rendelet hatálybalépése előtt ez évben már megvásárolt fizetőeszköz összegét be kell számítani.
(2) Az a kiutazó, akinek elveszett valutalapját a Magyar Nemzeti Bank a rendelet hatálybalépése előtt 1994-ben pótolta, ebben az évben 450 USD-t, a tizennegyedik évét be nem töltött kiutazó 150 USD-t vagy annak megfelelő konvertibilis fizetőeszközt vásárolhat.
(3) Az 1994. évben a devizabelföldi külföldi állampolgár csak a Magyar Nemzeti Bank által kiállított valutalap alapján vásárolhatja meg a konvertibilis fizetőeszközt.
(4) Amennyiben az utazásszervező által írásban meghirdetett társasutazás költőpénzellátására a kiutazó e rendelet hatálybalépése előtt forintbefizetést teljesített, az utazásszervező a költőpénzt a kiutazó részére konvertibilis valutában kiszolgáltatja.
V.
Értelmező rendelkezések
9. §
E rendelkezés alkalmazásában
a) konvertibilis deviza, valuta: a Magyar Nemzeti Bank deviza, illetőleg valuta árfolyamlapján szereplő külföldi pénznem;
b) menetjegy: a menetjegy és a kiegészítő jegyek (helyjegy, hálókocsi- és fekvőhely-helyjegy stb.), továbbá a kapcsolódó szolgáltatások, ide nem értve az áruvásárlást;
c) utazásszervező: az utazásszervezői és közvetítői tevékenységről szóló 2/1992. (I. 13.) IKM rendelet alapján nemzetközi utazások szervezésére jogosult jogi személy, jogi személyiség nélküli gazdasági társaság és egyéni vállalkozó;
d) szervezett turizmus: az utazásszervező által írásbeli formában meghirdetett utak;
e) szervezett egyéni turizmus: az utazásszervezőtől a kiutazó által egyénileg megrendelt, forintban fizetendő külföldi szállás, étkezés, program.
VI.
Záró rendelkezések
10. §
Az e rendeletben meghatározott deviza-, illetőleg valutaösszegek átszámítása forintra, valamint forintösszegek átszámítása devizára, illetőleg valutára a valutaeladásra felhatalmazott szerv által az átszámítás napján alkalmazott árfolyamon történik.
11. §
Ez a rendelet 1994. április 1-jén lép hatályba, egyidejűleg az egyéni és szervezett turizmus céljára szolgáló külföldi fizetőeszköz és menetjegy megvásárlásának szabályairól szóló 118/1990. (XII. 27.) Korm. rendelet és az azt módosító 4/1992. (I. 13.) Korm. rendelet, valamint a 104/1992. (VI. 26.) Korm. rendelet hatályát veszti.
Dr. Boross Péter s. k.,
miniszterelnök