Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

114/1996. (VII. 23.) Korm. rendelet

az egészségügy társadalombiztosítási finanszírozásának egyes kérdéseiről szóló 103/1995. (VIII. 25.) Korm. rendelet, valamint a társadalombiztosításról szóló 1975. évi II. törvény végrehajtásáról rendelkező 89/1990. (V. 1.) MT rendelet módosításáról[1]

A társadalombiztosítás pénzügyi alapjainak 1995. évi költségvetéséről és a természetbeni egészségbiztosítási szolgáltatások finanszírozásának általános szabályairól szóló 1995. évi LXXIII. törvény 9. §-ának (3) bekezdésében, továbbá 25. § (3) bekezdésének a) pontjában, valamint a társadalombiztosításról szóló 1975. évi II. törvény módosításáról és kiegészítéséről szóló 1992. évi IX. törvény 49. §-ának (7) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján - az Egészségbiztosítási Önkormányzattal egyetértésben - a Kormány a következőket rendeli el:

1. § (1) Az egészségügy társadalombiztosítási finanszírozásának egyes kérdéseiről szóló - többször módosított - 103/1995. (VIII. 25.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 16. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A fogorvosi ellátás finanszírozása

a) a területi ellátási kötelezettséget vállaló fogorvosi szolgálat működtetője és a szolgálat székhelye szerint illetékes MEP között létrejött szerződés alapján történik, a (4) bekezdés szerint rögzített normatívák mértékéig,

b) a fogászati ellátást biztosító, a Belügyminisztérium, a Honvédelmi Minisztérium, valamint a Közlekedési, Hírközlési és Vízügyi Minisztérium által fenntartott egészségügyi intézmények, az országos fekvőbeteg-ellátó intézetek, valamint a fekvőbeteg-intézetek szájsebészeti osztályához tartozó szakambulanciák működtetői és a szolgálat székhelye szerint illetékes MEP között létrejött szerződés alapján történik, legfeljebb azonban az 1996. április 1. napján fennálló finanszírozási szerződésben meghatározott fogorvosi alap- és szakellátási praxis-számok mértékéig,

c) a tancélos alap- és szakellátás tekintetében az egyetem (országos intézet) és a szolgálat székhelye szerint illetékes MEP között létrejött szerződés alapján történik az alábbiak szerint:

tancélos alapellátási praxisok száma:

Semmelweis Orvostudományi Egyetem és Oktató Kórháza20
Debreceni Orvostudományi Egyetem6
Pécsi Orvostudományi Egyetem6
Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Egyetem6

tancélos szakellátási praxisok száma:

Semmelweis Orvostudományi Egyetem és Oktató Kórháza35
Debreceni Orvostudományi Egyetem12
Pécsi Orvostudományi Egyetem12
Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Egyetem12
Országos Stomatológiai Intézet és Haynal Imre Egészségtudományi Egyetem24"

"

(2) Az R. 16. §-a (4) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[(4) A (2) bekezdés a) pontja és a (3) bekezdés szerinti szerződéskötéshez a települési önkormányzat az alábbi normatívák figyelembevételével gondoskodik a lakosság fogorvosi ellátásáról:]

"a) heti 5x6 órás rendelési időben fogorvosi szolgálat szervezhető 3600 fő felnőtt lakos ellátására; 2400-3600 fő közötti felnőtt lakos ellátására a fogorvosi szolgálat heti 20 órára, 1800-2400 fő közötti felnőtt lakos ellátására a fogorvosi szolgálat heti 15 órára, 1800 fő alatt és tartós helyettesítés esetén - amennyiben 1996. április 1. napján is működött a fogorvosi szolgálat - arányosan csökkentett óraszámra és összegre köthető szerződés,"

(3) Az R. 16. §-a (4) bekezdésének d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[(4) A (2) bekezdés a) pontja és a (3) bekezdés szerinti szerződéskötéshez a települési önkormányzat az alábbi normatívák figyelembevételével gondoskodik a lakosság fogorvosi ellátásáról:]

"d) területi fogászati szakellátás (pl. szájsebészet, fogszabályozás, parodontológia), illetve önálló fogászati röntgen szakellátás 50 000 lakosonként, valamint az 1996. április 1. napján is működtetett helyeken; hétvégi fogászati ügyelet megyeszékhelyen, illetve megyei jogú városban, valamint az 1996. április 1. napján is működtetett helyeken; fogászati ügyelet a fővárosban 6 praxisra szervezhető,"

(4) Az R. 16. §-a (6) bekezdésének c)-e) pontjai helyébe az alábbi rendelkezések lépnek, egyidejűleg az f)-g) pontok jelölése g)-h) pontra módosul:

(A feladat típusa szerint, az alapdíjat az alábbi szorzókkal kell korrigálni:)

"c) gyermek-, iskolai és ifjúsági fogászati ellátás1,4
d) gyermek-, iskolai és ifjúsági fogászati ellátás, szájhigiénikus alkalmazása esetén1,6
e) területi fogászati szakellátás (pl. fogászabályozás, szájsebészet, parodontológia), szakambulancia1,4
f) egyetemi (országos intézeti) tancélos fogászati alap- és szakellátás1,7"

2. § Az R. a következő 23/A. §-al egészül ki:

"23/A. § (1) Az otthoni szakápolás finanszírozása a külön jogszabály szerint működési engedéllyel rendelkező, a működési területén ellátási kötelezettséget vállaló otthoni szakápolást végző szolgáltató (a továbbiakban: szakápolási szolgáltató) és a működési helye szerint illetékes MEP közötti szerződés alapján történik.

(2) Finanszírozási szerződéskötésre jogosult mindazon természetes és jogi személy, valamint jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaság, aki/amely vállalja a szerződésben meghatározott feltételek szerint a társadalombiztosítási jogszabályok alapján otthoni szakápolás igénybevételére jogosult személy (a továbbiakban: biztosított) otthonában végzendő szakápolását, valamint rendelkezik a vállalt ellátási terület települési önkormányzatának - a működés bejelentését visszaigazoló - dokumentumával.

(3) Otthoni szakápolást a 9. számú melléklet szerint elrendelhet:

a) a háziorvos saját kezdeményezésre vagy intézeti zárójelentés alapján,

b) a járóbeteg-szakrendelés orvosa vagy kórházi szakorvos közvetlenül, ha az intézetnek szerződése van a szakápolási szolgáltatóval. Intézeti zárójelentésen akkor javasolható otthoni szakápolás, ha az intézet - a háziorvosnál - előzetesen lekötötte a biztosított részére a szakápolást.

(4) Az E. Alapból finanszírozott otthoni szakápolást a szakápolási szolgáltató a (3) bekezdés szerinti elrendelés alapján nyújtja.

(5) Az E. Alapból történő finanszírozási szerződés megkötése érdekében a szakápolási szolgáltató az illetékes MEP-hez - szakmai programot tartalmazó - szerződési ajánlatot nyújt be, amelyhez csatolni kell:

a) a külön jogszabály szerint kiadott működési engedélyt,

b) a vállalt ellátási terület települési önkormányzata visszaigazolását a működés bejelentéséről.

(6) A MEP a szerződési ajánlatokat 30 napon belül érdemben elbírálja és az értesítést követő 10 napon belül megköti - a rendelkezésére álló kereten belül - a finanszírozási szerződést. A MEP meghatározott vizitszámra köt szerződést, a szerződésben rögzített vizitszámot a rövid idejű (definitív ellátást segítő) otthoni szakápolás csoportjába tartozó, teljes ápolásra szoruló betegre vonatkoztatott vizitszámban adja meg. A MEP a szakápolási szolgáltatók részére a vizitszámot korlátozhatja a bejelentkezett szakápolási szolgáltatók kapacitásától és a rendelkezésre álló forrástól függően.

(7) A szakápolási szolgáltató az általa ellátott biztosítottakról a 20. § (1)-(2) bekezdéseiben előírt nyilvántartást vezeti, továbbá a 10. és 11. számú mellékletek szerinti adatszolgáltatást nyújtja.

(8) Az otthoni szakápolás elrendelése egyszeri alkalommal legfeljebb 14 vizitre szólhat, amely indokolt esetben egyszer meghosszabbítható.

(9) Az orvos-szakmai felügyeletet az elrendelő kezelőorvos biztosítja és a szakápolás befejezését - az ápolási dokumentációban - aláírásával igazolja. Az ápolás-szakmai felügyeletet az ÁNTSZ megyei (fővárosi) intézetének vezető ápolója biztosítja.

(10) A finanszírozás - az ápolási kategóriánként képzett - vizitdíj alapján történik. A vizitdíj a mindenkori rögzített krónikus napidíj 60%-ával megegyező, de legalább 1200 Ft összegű alapdíjnak a 12. számú melléklet szerinti szorzókkal kiszámított összege.

(11) A MEP és a szakápolási szolgáltató szerződése alapján a biztosított részére naponta 1 vizitdíj számolható el, az egy napon két vagy többszöri ellátást igénylő megjelenés is egy vizitnek számít. Egy megjelenéssel legkevesebb fél óra, de legfeljebb 3 óra szakápolási tevékenység valósítható meg. Amennyiben a beteg állapota több mint napi 3 óra szakápolási tevékenységet igényel, a beteget a megfelelő fekvőbeteg-intézetben kell ellátni.

(12) Amennyiben a beteg kérésére a szakápolási szolgáltató 3 órát meghaladó ellátást nyújt, illetve tevékenysége nem fekvőbeteg-intézeti ellátást vált ki, a beteg az ellátásért a szakápolási szolgáltatóval kötött megállapodás alapján térítést fizet.

(13) Az OEP az E. Alapban a házi szakápolásra rendelkezésre álló keretet a lakosság számának arányában osztja fel. Az OEP és a MEP a fel nem használt kapacitást negyedévenként a szükségletnek megfelelően átcsoportosíthatja.

(14) Az a szakápolási szolgáltató, aki/amely külterületen lakó biztosítottat lát el, területi pótlékra jogosult. A területi pótlék összege a külterületen teljesített vizit díjának 10%-a. A vizitdíj és a területi pótlék nem haladhatja meg a havonta megállapításra kerülő keretösszeget.

(15) A MEP a szerződött szakápolási szolgáltatók részére 1 havi hóközi előleget biztosít - a havi lekötött vizitszám díjának 30%-át -, amit folyamatosan beszámít a szakápolási szolgáltató által teljesített havi vizitdíj összegébe.

(16) A teljesített vizitekről szóló jelentést a szakápolási szolgáltató a tárgyhót követő hónap 5. napjáig - a 10. és a 11. számú melléklet alapján - megküldi a MEP-nek a szerződésben meghatározottak szerint. A teljesített vizitek díját a MEP az adatszolgáltatást követő hónap 20. napjáig folyósítja a szakápolási szolgáltatónak. A folyósítás a szakápolási szolgáltató által megnyitott számlára történik.

(17) A biztosító a szakápolási szolgáltatóval kötött szerződést 30 napos határidővel felmondhatja, ha a szakápolási szolgáltató megszegi a működésével kapcsolatos kötelezettségét, illetve a szerződésben foglaltakat."

3-7. §[2]

Horn Gyula s. k.,

miniszterelnök

1. számú melléklet a 114/1996. (VII. 23.) Korm. rendelethez

"9. számú melléklet a 103/1995. (VIII. 25.) Korm rendelethez.

SZAKÁPOLÁSI ELRENDELŐ LAP

(vizit elrendelésére)

--------------------------------------------------------------------------

A beteg neve: ............................................................

Társadalombiztosítási azonosító jele: ....................................

Szakápolást indokló fődiagnózis (BNO X): .................................

..........................................................................

Mellékdiagnózis(ok) (BNO X): .............................................

..........................................................................

A beteg szakápolásba vételének dátuma:

........... év ...................... hó ......... nap

--------------------------------------------------------------------------

Az otthoni szakápolást nyújtó szolgálat vagy vállalkozás

Neve: ....................................................................

Címe, tel/fax: ...........................................................

..........................................................................

A beteg ápolásáért felelős szakápoló neve és aláírása

..........................................................................

--------------------------------------------------------------------------

Az ellátás típusa: rövid idejű - kialakult állapot - szakirányú terápiás szolgáltatás a beteg otthonában (megfelelő aláhúzandó).

Területi pótlék: igen - nem

A beteg önellátó képessége: ...............................................

Az orvos terápiás utasításai és a szükséges szolgáltatások megnevezése, gyakorisága és időtartama (tervezett vizitszám):

Dátum: ..............................

P. H.

.................................................

az otthoni szakápolást elrendelő orvos aláírása

az otthoni szakápolást elfogadom, és egyben kijelentem, hogy más MEP-el szerződést kötött szakápolási szolgáltatót nem veszek igénybe.

Dátum: ..............................

........................

A beteg aláírása"

2. számú melléklet a 114/1996. (VII. 23.) Korm. rendelethez

"10. számú melléklet a 103/1995. (VIII. 25.) Korm. rendelethez

EGYÉNI ELSZÁMOLÁSI LAP

Az elrendelt vizitek az ellátás típusának, a beteg önellátó képességének változásával történő felhasználásának elszámolása

Szakápolási szolgáltató neve: ............................................

A beteg neve: ............................................................

TAJ száma: _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Területi pótlék: igen - nem

A fekvőbeteg-intézeti ápolást kiváltó diagnózis (BNO X): .................

..........................................................................

A fekvőbeteg-intézeti ápolást lerövidítő diagnózis (BNO X): ..............

..........................................................................

Rövid idejű (a definitív ellátást elősegítő) szakápolás

Teljes ápolásra szorult a beteg.............-tól.............-igvizitek száma .............
Részleges ápolásra szorult a beteg.............-tól.............-igvizitek száma .............
Önellátó a beteg.............-tól.............-igvizitek száma .............

Kialakult állapotok miatti szakápolás

Teljes ápolásra szorult a beteg.............-tól.............-igvizitek száma .............
Részleges ápolásra szorult a beteg.............-tól.............-igvizitek száma .............
Önellátó a beteg.............-tól.............-igvizitek száma .............

Szakirányú terápiás szolgáltatások (a beteg otthonában)

Gyógytorna, fizioterápia, logopédia.............-tól.............-igvizitek száma .............

Vizitek száma összesen: .........................

Dátum: ..........................................

................................

adatszolgáltató aláírása"

3. számú melléklet a 114/1996. (VII. 23.) Korm. rendelethez

"11. számú melléklet a 103/1995. (VIII. 25.) Korm. rendelethez

OTTHONI SZAKÁPOLÁSI VIZITEK ÖSSZESÍTÉSE

Szakápolási szolgáltató neve: .............................................

OEP szerződés száma: ......................................................

Elszámolási időszak: ...................-tól .................-ig

Beküldött szakápolást elrendelő lapok száma (9. számú melléklet): .......... db

Beküldött egyéni elszámolási lapok száma (10. számú melléklet): .......... db

A begegellátás típusát, valamint a beteg önellátó képességét figyelembe véve a vizitdíj összesítése (d = bxc).

Rövid idejű, a definitív ellátást elősegítő szakápolás

a)b)c)d)
Teljes ápolásra szoruló betegalapdíj × 1vizitek száma:Ft
alapdíj+ter. pótlékvizitek száma:Ft
Részleges ápolásra szoruló betegalapdíj × 0,8vizitek száma:Ft
alapdíj+ter. pótlékvizitek száma:Ft
Önellátó betegalapdíj × 0,6vizitek száma:Ft
alapdíj+ter. pótlékvizitek száma:Ft

Összesen: ............... Ft

Kialakult állapotok miatti szakápolás

a)b)c)d)
Teljes ápolásra szoruló betegalapdíj × 9vizitek száma:Ft
alapdíj+ter. pótlékvizitek száma:Ft
Részleges ápolásra szoruló betegalapdíj × 0,7vizitek száma:Ft
alapdíj+ter. pótlékvizitek száma:Ft
Önellátó betegalapdíj × 0,5vizitek száma:Ft
alapdíj+ter. pótlékvizitek száma:Ft

Összesen: ............... Ft

Szakirányú terápiás szolgáltatások (a beteg otthonában)

a)b)c)d)
Gyógytornász, logopédus, fizioterápiaalapdíj × 9vizitek száma:Ft
alapdíj+ter. pótlékvizitek száma:Ft

Összesen: ............... Ft

Mindösszesen: ............. vizitszám .............. vizitdíj

Dátum: .................................

...............................

adatszolgáltató aláírása"

4. számú melléklet a 114/1996. (VII. 23.) Korm. rendelethez

"12. számú melléklet a 103/1995. (VIII. 25.) Korm. rendelethez

SZAKÁPOLÓI, SZAKIRÁNYÚ TERÁPIÁS VIZITEK FINANSZÍROZÁSA

A) A vizitdíj megállapítása a betegellátás típusának, valamint a beteg önellátó képességének figyelembevételével:

Rövid idejű (definitív ellátást elősegítő) otthoni szakápolás:

teljes ápolásra szoruló beteg:alapdíjx1
részleges ápolásra szoruló beteg:alapdíjx0,8
önellátó beteg:alapdíjx0,6

Kialakult állapotok miatti szakápolás:

teljes ápolásra szoruló beteg:alapdíjx0,9
részleges ápolásra szoruló beteg:alapdíjx0,7
önellátó beteg:alapdíjx0,5

Szakirányú terápiás szolgáltatás a beteg otthonában:

gyógytorna, logopédia fizioterápiaalapdíjx0,9

B) Területi pótlék:

A szolgáltató a 23/A. § (14) bekezdése szerinti területi pótlékra jogosult.

Szakápolási fokozatok:

Teljes ápolásra szorulónak kell tekinteni azt a beteg, aki a mindennapi életvitel alaptevékenységei* közül hármat vagy annál többet más személy igénybevétele nélkül nem képes elvégezni, és szakápolásra is szorul.

Részleges ápolásra szorul az a beteg aki, a mindennapi életvitel alaptevékenységei* közül legalább két tevékenységet más személy igénybevétele nélkül nem képes elvégezni, és betegsége miatt szakápolásra is szorul.

Önellátó az a beteg, aki a mindennapi életvitel alaptevékenységeit* más személy igénybevétele nélkül képes elvégezni, de ugyanakkor betegsége, kialakult állapota miatt otthonában szakápolási feladatok elvégzésére van szüksége pl. stoma kezelés, gége tisztítás, lábszár fekély kezelése, műtét utáni seb kezelése, parenterális táplálás és gyógyszerelés.

* Táplálkozás, tisztálkodás, öltözködés, széklet és vizelet kontinencia, önálló helyzetváltoztatás (felkelés, lefekvés)."

Lábjegyzetek:

[1] Az 114/1996. (VII. 23.) Korm. rendelet 4. §-a a 70/1996. helyesbítésnek megfelelően módosított szöveg

[2] Hatályon kívül helyezte az 195/1997. (XI. 5.) Korm. rendelet 28. § (1) bekezdése. Hatálytalan 1998.01.01.

Tartalomjegyzék