Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

49/1996. (IV. 10.) Korm. rendelet

a családi pótlékról és a családok támogatásáról szóló 1990. évi XXV. törvény végrehajtására kiadott 68/1995. (VI. 17.) Korm. rendelet módosításáról

A családi pótlékról és a családok támogatásáról szóló, többször módosított 1990. évi XXV. törvény 14. §-a (3) bekezdésének a) pontjában, valamint a gazdasági stabilizációt szolgáló egyes törvények módosításáról szóló 1995. évi XLVIII. törvény 69. §-ában foglalt felhatalmazás alapján a Kormány a következőket rendeli el:

1. § A családi pótlékról és a családok támogatásáról szóló 1990. évi XXV. törvény (a továbbiakban: T.) végrehajtására kiadott 68/1995. (VI. 17.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 20. §-ának helyébe a következő rendelkezés lép:

"20. § A jogalap nélkül felvett családi pótléknak levonással vagy egyéb módon meg nem térült összegét - a társadalombiztosításról szóló 1975. évi II. törvény szerint - társadalombiztosítási tartozások módjára kell behajtani."

2. § Az R. 21. §-ának helyébe a következő rendelkezés lép:

"21. § (1) A T. 13/A. §-ának (3) bekezdése végrehajtásánál a Megyei (Fővárosi) Egészségbiztosítási Pénztár (a továbbiakban: MEP) a gyermekgondozási segély folyósításának megszűnésekor vagy szünetelés kezdetét követően értesíti a munkáltatót - ennek hiányában a területileg illetékes Nyugdíjbiztosítási Igazgatóságot - a gyermekgondozási segély folyósításának időtartamáról.

(2) Ha a gyermekgondozási segélyt a munkáltatónál működő társadalombiztosítási kifizetőhely vagy a Területi Államháztartási és Közigazgatási Információs Szolgálat (a továbbiakban: TÁKISZ) folyósítja (a továbbiakban együtt: munkáltató), a T. 13/A. §-ának (3) bekezdése szerinti szolgálati időt a gyermekgondozási segélyben részesülő Társadalombiztosítási Egyéni Nyilvántartó Lapjára felvezeti."

3. § Az R. 22. §-ának helyébe a következő rendelkezés lép:

"22. § (1) A gyermekgondozási segélyt írásban a 3. számú melléklet szerinti "Igénybejelentés a gyermekgondozási segélyre" elnevezésű nyomtatványon kell igényelni.

(2) Az igénybejelentéssel egyidejűleg

a) be kell mutatni a gyermek születési anyakönyvi kivonatát, melynek hátoldalára az igényelbíráló szerv a "gyermekgondozási segélyt igényelt" szöveget rávezeti, aláírja és bélyegzőlenyomatával látja el;

b) be kell nyújtani az 1., illetve 2. számú melléklet szerinti jövedelemnyilatkozatot, ha

ba) családi pótlékra a szülő jövedelmi helyzetétől függetlenül jogosult, kivéve, ha gyermekgondozási segélyt a T. 13/A. §-a (1) bekezdésének b) pontjában említett gyermek után igényli,

bb) a szülő a jövedelmi helyzettől függő családi pótlék iránti igényét még nem nyújtotta be;

c) be kell nyújtani

ca) az egyedülálló szülőnek az egyedülállóságra vonatkozó nyilatkozatot vagy igazolást,

cb) a nevelőszülőnek - ide nem értve a T. 1. §-a (4) bekezdésének első mondata szerinti nevelőszülőt - a szülők tartós akadályoztatását bizonyító igazolást,

cc) a tartósan beteg, testi vagy értelmi fogyatékos gyermekre tekintettel igényelt gyermekgondozási segély esetén a betegséget igazoló, külön jogszabályban meghatározott orvosi igazolást,

ha a gyermek után családi pótlékot még nem igényelt.

(3) Ha a gyermek gondozása címén már igényeltek gyermekgondozási segélyt, az igényelbíráló szerv, az előző folyósító (igényelbíráló) szervtől beszerzi a "Gyermekgondozási segély folytatólagos igénylésére jogosító igazolvány"-t.

(4) Ha a gyermekgondozási segélyre való jogosultságot megállapítják, a jogosultság időtartama a jogosultsági év utolsó napjáig tart, kivéve, ha a gyermek a jogosultsági évben betölti a gyermekgondozási segélyre jogosító életkort.

(5) Az új jogosultsági évre a gyermekgondozási segély megállapításához az 1., illetve 2. számú melléklet szerinti jövedelemnyilatkozat egy példányát a T. 7. §-ának (2) bekezdésében meghatározott időpontig a gyermekgondozási segély folyósítására illetékes szervhez kell benyújtani, kivéve, ha a családi pótlék és gyermekgondozási segély folyósítására illetékes szerv azonos. A jövedelemnyilatkozat benyújtásának elmulasztása esetén a 7. § (6) bekezdésében foglaltakat kell alkalmazni."

4. § Az R. 23. §-ának helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"23. § (1) Ha a települési önkormányzat jegyzője, az önkormányzati hatósági ügyben eljáró önkormányzati szerv vagy a személyes gondoskodást nyújtó szociális intézmény vezetője a T. 13/B. §-ának (2) bekezdése szerinti előtte folyó eljárásban megállapítja, hogy a gyermekre tekintettel gyermekgondozási segélyt folyósítanak, a jogerős határozatának egy példányát a gyermekgondozási segélyt folyósító szervnek megküldi. E bekezdés alkalmazásában a határozaton az intézményvezető intézkedését is érteni kell.

(2) A T. 13/B. §-ának (2) bekezdése alkalmazásában nem minősül intézményi elhelyezésnek a gyermek rehabilitációs (habilitációs) célú foglalkoztatására irányuló, valamint a 30 napot meg nem haladó tartamú intézményi elhelyezése.

(3) Ha a gyermeket a gyermekek napközbeni ellátásában részesítik, ez a gyermekgondozási segélyre való jogosultságot nem érinti, ha a jogosult

a) a T. 13/F. §-ában írt kereső tevékenységet folytat,

b) felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatos hallgatója."

5. § Az R. 24. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"24. § A gyermekgondozási segélyből levont 6 százalékos nyugdíjjárulékot a munkáltatói folyósítás esetén a munkáltató a tárgyhavi összesítő elszámoláson vallja be és fizeti be az egyéb járulékokkal együtt."

6. § Az R. 25. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"25. § (1) A gyermek gondozása címén engedélyezett fizetés nélküli szabadság és a jogosultsági éven belül a gyermekgondozási segély folyósítása megszakítható az igénylő tartós, legalább 30 napot meghaladó betegsége miatt.

(2) A gyermekgondozási segély nem folyósítható arra az időtartamra, amely alatt a szülő

a) keresőtevékenységet folytat - kivéve a T. 13/F. §-ában említett esetet -,

b) honvédelmi szolgálati kötelezettséget teljesít,

c) előzetes letartóztatásban van, illetve szabadságvesztés büntetését tölti."

7. § Az R. 28. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"28. § (1) A T. 13/H. §-a alapján a gyermekgondozási segély legfeljebb egy évig folyósítható. E határidő letelte után felül kell vizsgálni, hogy a gyermekgondozási segély folyósításának feltételei fennálnak-e.

(2) A T. 13/H. §-ának bb) alpontjában szabályozott esetben a kérelemhez mellékelni kell a megyei fekvőbeteg-gyógyintézet gyermekgyógyász, illetve gyermekpszichiáter szakorvosának igazolását arról, hogy a gyermek gyermekek napközbeni ellátása keretében nem gondozható."

8. § Az R. 29. §-a (1) bekezdésének felvezető szövege helyébe a következő rendelkezés lép:

"Az anyasági támogatás iránti igényt írásban, a 4. számú melléklet szerinti "Igénybejelentés anyasági támogatásra" elnevezésű nyomtatványon kell igényelni. Az igénybejelentéssel egyidejűleg be kell mutatni"

9. § (1) Az R. 30. §-ának b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[A T. és e rendelet alkalmazásában]

"b) keresőtevékenység: olyan rendszeres munkavégzéssel járó tevékenység, amely után ellenérték jár, ide nem értve az iskolai szünet alatt végzett munkát és a kötelező szakmai gyakorlatot;"

(2) Az R. 30. §-a a következő e) ponttal egészül ki:

[A T. és e rendelet alkalmazásában]

"e) gyermekgondozási segélyre jogosító idő: az az időtartam, amelyre a gyermekgondozási segély igénybe vehető."

10. § Az R. 3. számú melléklete helyébe e rendelet 1. számú melléklete lép, és egyidejűleg az R. az e rendelet 2. számú mellékletébe foglalt új 4. számú melléklettel egészül ki.

11. § (1) E rendelet, valamint az R. 26. és 29. §-a 1996. április 15-én lép hatályba.

(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti az R 3. §-a (5) bekezdésének második mondata, az R. 27. §-a, 31. §-a, valamint az 1. és 2. számú mellékletének címében "a családi pótlékra való jogosultság megállapításához" és "a családi pótlékra való jogosultság megállapítása érdekében" szövegrész.

(3) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti

a) a gyermekgondozási segélyről szóló 10/1982. (IV. 16.) MT rendelet , valamint az azt módosító 6/1985. (I. 17.) MT rendelet és a 88/1989. (I. 17.) MT rendelet,

b) a várandóssági pótlék folyósításának egyes kérdéseiről szóló 171/1992. (XII. 23.) Korm. rendelet ,

c) a gyermekgondozási segélyről szóló 10/1982. (IV. 16.) MT rendelet végrehajtásáról szóló 22/1989. (VII. 31.) SZEM rendelet.

Horn Gyula s.k.,

miniszterelnök

1. számú melléklet a 49/1996. (IV. 10.) Korm. rendelethez

"3. számú melléklet a 68/1995. (VI. 17.) Korm. rendelethez

IGÉNYBEJELENTÉS
A GYERMEKGONDOZÁSI SEGÉLYRE
(A bekeretezett részeket nem az igénylő tölti ki!)
Megyei (Fővárosi) Egészségbiztosítási Pénztár
Folyósítási törzsszáma:
��-�����-��-�
Iktatási adatok:
AZ IGÉNYLŐRE VONATKOZÓ ADATOK
1.Név: ...................................................................................................................................
Asszonyoknál a leánykori név is: .........................................................................................
Születési idő: ............. év .......................... hónap ........... nap
Anyja neve: ........................................................................................................................
Társadalombiztosítási azonosító jel: ���-���-���
2.Lakóhely címe: ���� ......................................................................................................
3.Házastárs (élettárs) neve: ....................................................................................................
Asszonyoknál leánykori név: ...............................................................................................
Születési idő: ............... év ......................... hónap .......... nap
Társadalombiztosítási azonosító jel: ���-���-���
4.Egyedülálló: igen - nem
Ha igen, akkor ennek jogcíme: (lásd az Útmutatót) ...........................................................
5.A folyósítást ................................................................................ címre, vagy a
következő bankszámlára kérem: .............................................
A GYERMEKGONDOZÁSI SEGÉLY IGÉNYLÉSÉT KÖZVETLENÜL MEGELŐZŐ
KERESŐ TEVÉKENYSÉGRE VONATKOZÓ ADATOK
(Csak akkor kell kitölteni, ha a gyermekgondozási segélyt a Megyei / Fővárosi
Egészségbiztosítási Pénztárnál igényli.)
6.A kereső tevékenység típusa:..................................................................................
(Lásd az Útmutatót!)
7.Munkáltató neve:..................................................................................
Címe: ����..................................................................................
8.Társadalombiztosítási törzsszáma: ................................................................................
MUNKÁLTATÓ TÖLTI KI!
Igazolás
munkaviszonyban, munkaviszony jellegű jogviszonyban, közalkalmazottti-, köztisztviselői jogviszonyban, szolgálati viszonyban álló igénylőnek engedélyezett fizetésnélküli szabadságról.
Az igénylőnek .................................................................-tól ....................................................-ig
.................................................................................................. nevű gyermeke gondozása címén
fizetésnélküli szabadságot engedélyeztem.
Dátum: ....................................
P.H.
.................................................
aláírás
A GYERMEKEKRE VONATKOZÓ ADATOK
A gyermekgondozási segély folyósítását az alább felsorolt gyermekre (gyermekekre) tekintettel kérem:
Gyermek neveSzül. év, hó napAnyja neveTAJ-számaIgénylőnek
saját, mostoha,
nevelt gyermeke,
unokája, testvére
A háztartásba
kerülés időpontja
Év, hó, nap
................................................................................................................................................
................................................................................................................................................
9.A felsorolt gyermekek közül ....................................................................nevű gyermek tartósan beteg, testi vagy értelmi fogyatékos.
Ezen gyermek után családi pótlékban részesül: igen - nem
10.A felsorolt gyermek (gyermekek) után jövedelemtől függő családi pótlékban részesül: igen - nem
11.A gyermek után ezen igénybejelentést megelőzően más személy részesült-e gyermekgondozási segélyben: igen - nem
Ha igen, akkor:
- a gyermekgondozási segélyben részesülő neve és TAJ-száma:
..................................................................................... ......................................................
- a gyermekgondozási segélyt folyósító szerv neve:
...................................................................................................................................................
címe: .........................................................................................................................................
társadalombiztosítási törzsszáma: ................................................................................................
CSALÁDI PÓTLÉKOT FOLYÓSÍTÓ SZERV TÖLTI KI!

Igazolás a jövedelemtől függő, vagy magasabb összegű családi pótlék folyósításáról
Igazolom, hogy ........................................................ részére ..............................................nevű gyermek (gyermekek) után ..................... év ............................................ hó ............. naptól jövedelemtől függő családi pótlékot vagy magasabb összegű családi pótlékot folyósítunk.
(A nem kívánt szövegrész áthúzandó!)
Dátum: ....................................
P.H.
.................................................
folyósító szerv aláírása
Kijelentem, hogy
- a gyermekgondozási segély folyósítása alatt keresőtevékenységet a gyermek másfél éves korának betöltéséig nem folytatok;
- a gyermek másfél éves kora után keresőtevékenységet 68/1995. (VI. 17.) Korm. rendelet 26. §-ában előírtak szerint végzek (lásd az Útmutatót);
- a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 4. §-a (1) bekezdésének g) pontjában említett rendszeres pénzellátásban nem részesülök (lásd az Útmutatót);
- a gyermekem, gyermekeim után házastársam (élettársam) gyermekgondozási segélyben vagy gyermekgondozási díjban nem részesül.
Dátum: ..........................................................

.......................................
igénylő aláírása
AZ IGÉNYELBÍRÁLÓ SZERV TÖLTI KI!
A gyermekgondozási segélyt ......................................... számú anyakönyvi kivonat, ........................... számú gyes folytatólagos igénylésére jogosító igazolvány alapján állapítom meg.
Becsatolva: ........................................................................................................... igazolás.
19 ............... év ......................... hó ................ naptól gyermekgondozási segélyt megállapítottam.
........................................... ..........................................
igényelbíráló felülvizsgáló
ÚTMUTATÓ
az igénybejelentő kitöltéséhez
Az igénybejelentő lapot két példányban kell kiállítani. Ha az igénybejelentőt személyesen adja át a folyósító szerv részére, akkor saját példányán igazoltassa annak átvételét. Ha postán küldi meg, akkor ajánlott küldeményként adja fel, és a feladóvevényt az igénybejelentő lap egy példányával együtt őrizze meg.
Az igénybejelentéssel egyidejűleg a következő okmányokat kell bemutatni, illetőleg benyújtani:
- a gyermek eredeti születési anyakönyvi kivonatát,
- nevelőszülő igénylése esetén, a szülők tartós akadályoztatását bizonyító igazolást,
- ha három- vagy többgyermekes szülő és erre való tekintettel jövedelemtől függetlenül jogosult családi pótlékra, akkor az 1995. évi jövedelméről kitöltött "Jövedelemnyilatkozatot" vagy kitöltött "Nyilatkozat a jövedelemváltozásról" nyomtatványt.
- ha tartósan beteg, testi vagy értelmi fogyatékos gyermekre tekintettel kéri a gyermekgondozási segély megállapítását, akkor a tartós betegség, a testi vagy értelmi fogyatékosság igazolására vonatkozó okmány másolatát.
Ha a jövedelemtől függő, vagy tartósan beteg, testi- vagy értelmi fogyatékos után családi pótlékban részesül, akkor külön jövedelemnyilatkozatot az igénybejelentéshez csatolni nem kell, a családi pótlék, illetve a magasabb összegű családi pótlék folyósítását kell igazoltatni!
Az egyes pontokra vonatkozó kitöltési útmutató:
4. pont Az egyedülállóság jogcímei
a) hajadon, nőtlen, özvegy,- elvált, házastársától külön él, vagy házastársával ugyanabban a lakásban lakik, de a házasság felbontása iránt bírósági eljárás van folyamatban. kivéve, ha élettársa van.
b) a férje sorkatonai szolgálatot teljesít,
c) a házastársa (élettársa) közép- vagy felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán tanul és kereső tevékenységet nem folytat.
d) az igénylő vagy házastársa (élettársa) vakok személyi járadékában részesül vagy arra jogosult.
e) házastársa (élettársa) munkaképességét legalább 67 százalékában elvesztette és a keresete, jövedelme, illetve rokkantsági nyugdíja, baleseti rokkantsági nyugdíja együttesen nem haladja meg a rokkantsági csoportonként megállapított legkisebb rokkantsági nyugdíj összegét,
f) házastársa (élettársa) nyugellátásban - kivéve az e) pont szerinti nyugellátásokat -, átmeneti járadékban részesül és annak összege nem haladja meg az öregségi nyugdíj legkisebb összegét, és egyéb jövedelme nincs,
g) házastársa (élettársa) rendszeres szociális segélyben, rendszeres szociális járadékban, hadigondozási járadékban részesül és egyéb jövedelme nincs,
h) .házastársa (élettársa) 60 napot meghaladóan pszichiátriai fekvőbeteg intézeti gyógykezelés alatt áll,
i) házastársa (élettársa) előzetes letartóztatásban van, szabadságvesztés büntetést tölti,
j) házastársa (élettársa) az öregségi nyugdíjra jogosító korhatárt betöltötte és keresete, jövedelme nem éri el az öregségi nyugdíj legkisebb összegét.
6. pont
Keresőtevékenység: az olyan rendszeres munkavégzéssel járó tevékenység, amely után ellenérték jár.
A keresőtevékenység típusai: munkaviszony, megbízás, egyéni vállalkozó, segítő családtag stb.
Gyermekekre vonatkozó adatok:
Ennek kitöltésénél a családban élő valamennyi három évesnél fiatalabb, vagy tíz évesnél fiatalabb tartósan beteg, testi vagy értelmi fogyatékos gyermeket fel kell tüntetni.
A 68/1995. (VI. 17.) Korm. rendelet 26. §-a szerint végezhető keresőtevékenység:
A gyermekgondozási segélyben részesülő személy a gyermek másfél éves korának betöltését követően munkaviszonyban, köztisztviselői, közalkalmazotti jogviszonyban, munkaviszony jellegű jogviszonyban keresőtevékenységet folytathat, ha munkaideje naponta a négy órát nem haladja meg.
A gyermekgondozási segélyben részesülő személy az előzőeken kívül egyéb jogviszonyban olyan keresőtevékenységet folytathat, amelynél a munkavégzés otthon történik.
A szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 4. §-a (1) bekezdésének g) pontjában szereplő rendszeres pénzellátások: a táppénz, a terhességi-gyermekágyi segély, a gyermekgondozási díj, a saját jogú öregségi nyugdíj, a rokkantsági nyugdíj, az öregségi járadék, a munkaképtelenségi járadék, az állandó
özvegyi nyugdíj, a végkielégítés, a szülői nyugdíj, az özvegyi járadék, a baleseti táppénz, a baleseti rokkantsági nyugdíj, a hozzátartozói baleseti nyugellátás, a hadigondozottak és nemzeti gondozottak pénzbeli ellátásai, a gyermekgondozási segély, gyermeknevelési támogatás, a munkanélküliek jövedelempótló támogatása; az ápolási díj; a rendszeres szociális segély.
FIGYELEM!
- A fizetés nélküli szabadság igénybevétele a gyermekgondozási segélyre való jogosultság megállapításának feltétele, ha az igénylő munkaviszonyban, munkaviszony jellegű jogviszonyban, közalkalmazotti vagy köztisztviselői jogviszonyban, szolgálati viszonyban áll. Erre való tekintettel a munkáltatójánál igazoltatni kell a fizetés nélküli szabadság engedélyeztetését.
- Ha már részesült ezen igénybejelentést megelőzően Ön vagy más személy a gyermek (gyermekek) után gyermekgondozási segélyben, az igényelbíráló szerv a gyermekgondozási segélyt akkor állapíthatja meg, ha az előző folyósító szervtől beszerezte a "gyermekgondozási segély folytatólagos igénylésére jogosító igazolvány"-t.
- A gyermekgondozási segélyben részesülő szülőnek 8 napon belül be kell jelentenie, ha
- a gyermekgondozási segély folyósítása alatt újabb gyermeke születik;
- a gyermekgondozási segélyre jogosító gyermek a háztartásából kikerül.

2. számú melléklet a 49/1996. (IV. 10.) Korm. rendelethez

"4. számú melléklet a 68/1995. (VI. 17.) Korm. rendelethez

IGÉNYBEJELENTÉS
ANYASÁGI TÁMOGATÁSRA
Az igénylő neve: ...................................................................................................................
Asszonyoknál leánykori név: .................................................................................................
Születési idő: ................. év ......................... hónap ............ nap
Anyja neve: ..........................................................................................................................
Társadalombiztosítási azonosító jele: .....................................................
Anyasági támogatást igénylek az:
19 ... év .................. hó .... nap született ............................................. nevű
született ............................................. nevű
született ............................................. nevű
gyermek(ek) után.
Kijelentem, hogy a fenti gyermek(ek) után várandóssági pótlékban nem részesültem.
Dátum: ...................................
...................................
igénylő aláírása
Az anyasági támogatás csak akkor fizethető ki, ha az igénybejelentéssel egyidejűleg az útmutatóban szereplő okmányokat is bemutatja!
AZ IGÉNYELBÍRÁLÓ SZERV TÖLTI KI!
A jogosult igazolására bemutatva:
- a ...... számú terhesgondozási könyv, amelyben a négyszeri (koraszülés esetén egyszeri) vizsgálat igazolt;
- a gyermek(ek) számú ............ születési anyakönyvi kivonata,
- egyéb okmány megnevezése és száma:
......................................................................................................................................
Az anyasági támogatás kifizethető: igen - nem
Ha nem, akkor az igénylő pótlólag a következő igazolás(ok) benyújtására felszólítva:
Dátum: ..........................................
.................................. ................................
igényelbíráló felülvizsgáló
A pótlólag benyújtott igazolás(ok) bemutatásának időpontja:
.............................................................................................................................................
Az anyasági támogatás kifizethető.
Dátum: ..........................................
.................................. ................................
igényelbíráló felülvizsgáló
ÚTMUTATÓ
az igénybejelentő kitöltéséhez
Az anyasági támogatás iránti igényt a munkáltatónál működő kifizetőhelynél, illetve a Megyei Egészségbiztosítási Pénztárnál lehet benyújtani. Az anyasági támogatás a szülést követő 30 napon belül; vagy ha szülést követő két hónapon belül a gyermek örökbeadásra vonatkozó nyilatkozat visszavonásra kerül, illetve az ideiglenes hatályú intézeti elhelyezés megszűnik, akkor ennek időpontját követő 30 napon belül igényelhető.
Az anyasági támogatás igénylésekor egyidejűleg be kell mutatni:
- a terhesgondozási könyvet,
- a gyermek eredeti születési anyakönyvi kivonatát,
- halva született gyermek esetén a halva szülés tényét bizonyító okirat eredeti példányát,
- ha az anya a támogatás felvételét megelőzően meghalt, az anya halotti anyakönyvi kivonatát,
- ha a szülők a gyermek megszületését megelőzően a gyermek örökbefogadásához hozzájárultak; de a hozzájárulási nyilatkozatukat a szülést követő két hónapon belül visszavonták, akkor a nyilatkozat visszavonását tanúsító okiratot,
- ha a gyermeket a gyámhatóság ideiglenes hatállyal intézetbe utalta vagy más alkalmas személynél helyezte el, de ezen elhelyezés a szülést követő két hónapon belül megszűnik, akkor az intézeti vagy a más személynél történő elhelyezés megszüntetését igazoló okiratot.
Amennyiben az igényét posta útján kívánja előterjeszteni, úgy a szükséges okmányokat szíveskedjen becsatolni."

Tartalomjegyzék