131/1997. (VII. 24.) Korm. rendelet

az állami vezetői juttatások jogosultsági feltételeiről

A Kormány tagjai és az államtitkárok jogállásáról és felelősségéről szóló 1997. évi LXXIX. törvény (a továbbiakban: Jt.) 52. §-ának (1) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján - a Jt. 52. §-ának (2) bekezdésére is figyelemmel - a Kormány a következőket rendeli el:

1. § A rendelet hatálya

a) a Kormány tagjára,

b) a politikai és a közigazgatási államtitkárra (a továbbiakban együtt: államtitkár),

c) a helyettes államtitkárra és a tárca nélküli miniszter hivatalának vezetőjére [a továbbiakban együtt: helyettes államtitkár, az a)-c) pontok a továbbiakban együtt: állami vezető],

d) az államtitkári és a helyettes államtitkári juttatásra jogosult személyre

terjed ki.

2. § (1) A Jt. 52. §-ának (1) bekezdésében meghatározott juttatásokra való jogosultság - törvény eltérő rendelkezése hiányában - az állami vezetői jogviszony időtartamára áll fenn. A politikai tisztséget betöltő állami vezetőt a juttatások hivatali működésének teljes időtartamára megilletik.

(2) Az állami vezető közszolgálati jogviszonyának a Jt. 3. §-ának (5) bekezdésén alapuló szünetelése nem érinti a Jt. 52. §-a (1) bekezdésének a), g) és h) pontjában meghatározott juttatásokra való jogosultságát.

(3) A Jt. 52. §-ának (2) bekezdésében írt személyek részére az államtitkári, illetőleg a helyettes államtitkári juttatások az e rendelet szerinti jogosultsági körben teljeskörűen vagy részlegesen, határozott időre szólóan vagy határozatlan időtartamra, legfeljebb azonban a juttatást megalapozó feltétel fennállásáig terjedően biztosíthatók. A határozatlan időre megállapított juttatások bármikor, indokolás nélkül visszavonhatók.

(4) Az állami vezetői juttatások igénybevételére vonatkozó jogosultságot a Jt. 49. §-ának (1) bekezdése szerinti igazolvány, az államtitkári és a helyettes államtitkári juttatásra jogosultak esetében a Miniszterelnöki Hivatal által kiállított igazolás igazolja.

3. § A Jt. 52. §-ában meghatározott juttatások pénzügyi fedezetét, valamint a személygépkocsi-használat biztosítása körében felmerülő személyi és tárgyi feltételeket - ha törvény, kormányrendelet vagy e rendelet eltérően nem rendelkezik - annak a szervezetnek a költségvetéséből kell biztosítani, amelyben a jogosult a tisztségéből (megbízatásából) adódó feladatait teljesíti (a továbbiakban: munkáltató).

Hivatali lakással való ellátás és lakásfenntartási térítés

4. § (1) Az állami vezető hivatali lakással való ellátásra vagy lakásfenntartási térítésre jogosult, ha - a vele közös háztartásban élő házastársa (élettársa) lakásviszonyait is figyelembe véve - Budapesten vagy közvetlen vonzáskörzetében megfelelő lakással nem rendelkezik.

(2) A megfelelőség szempontjából a lakás szobaszámát, alapterületét, komfortfokozatát és műszaki állapotát, az együttlakók számát, valamint az állami vezetői tisztség ellátásával összefüggő sajátos biztonsági és egyéb követelményeket kell figyelembe venni.

5. § Hivatali lakásként egy személy beköltözése esetén kettő, egyéb esetben az együttlakó személyek számának megfelelő, de legkevesebb három lakószobával rendelkező, legalább komfortos, a műszaki, fenntartási, üzemeltetési és a biztonsági követelmények szempontjából állami vezetői lakásnak alkalmas budapesti vagy Budapest közvetlen vonzáskörzetében lévő lakást kell biztosítani.

6. § (1) A lakásellátás iránti igényt a Miniszterelnöki Hivatal közigazgatási államtitkáránál kell írásban bejelenteni, aki gondoskodik a 4. § szerinti igényjogosultság jogszabályi feltételeinek ellenőrzéséről.

(2) A bérlakás e rendeletben foglalt feltételek szerinti juttatásáról - a Miniszterelnöki Hivatal közigazgatási államtitkárának a jogosultság fennállására vonatkozó igazolása alapján, védett személyek esetében a rendőrség illetékes szervével együttműködve - a munkáltató gondoskodik.

(3) Az állami vezető a lakásbérleti szerződés egy példányát megküldi a Miniszterelnöki Hivatal közigazgatási államtitkárának.

7. § (1) A lakásnak az állami vezetői tevékenység ellátásához szükséges technikai eszközökkel való felszereléséről, ezek karbantartásáról és javításáról - az érintett szervek megállapodása szerint - a munkáltató, illetőleg a Miniszterelnökség Közbeszerzési és Gazdasági Igazgatósága gondoskodik.

(2) A védett személy lakásának technikai védelmére külön jogszabály rendelkezései az irányadók.

8. § (1) Az állami vezetőt terhelik a lakáshasználattal összefüggésben felmerülő karbantartási és kisebb javítási költségek, az energiaszolgáltatási és közüzemi díjak, valamint a távbeszélő szolgáltatások díjai.

(2) A lakbért és az állami vezetőt mint bérlőt terhelő külön szolgáltatások díját a munkáltató átvállalja. A lakásváltoztatással kapcsolatos költözködési kiadások a munkáltatót terhelik.

9. § Ha az épület karbantartásával, felújításával, helyreállításával, átalakításával, bővítésével kapcsolatos munkák csak a bentlakók átmeneti kiköltöztetése esetén végezhetők el, továbbá, ha a lakásbérleti jogviszony az igényjogosultság fennállása alatt az állami vezető érdekkörén kívülálló okból szűnik meg, részére az 5. §-ban írt feltételeknek megfelelő másik lakást kell biztosítani.

10. § (1) Az állami vezető a lakásellátás keretében használt lakást - a bérbeadó hozzájárulásával - csak az e rendelet alapján juttatott másik lakás bérlőjével cserélheti el.

(2) A hivatali lakással való ellátás keretében bérbeadott lakás az állami vezető részére nem idegeníthető el, a lakásra vonatkozó tartási szerződéshez hozzájárulás nem adható, illetőleg a bérlő halála esetén a bérleti jogviszony nem folytatható.

11. § A lakásellátás keretében létrejövő lakásbérleti jogviszonyra egyebekben a lakások és helyiségek bérletére, valamint az elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló 1993. évi LXXVIII. törvény rendelkezései megfelelően irányadók.

12. § (1) Ha a lakásellátásra jogosult állami vezető hivatali lakásra nem tart igényt, kérelmére lakásfenntartási térítést kell fizetni.

(2) A lakásfenntartási térítés iránti kérelmet a Miniszterelnöki Hivatal közigazgatási államtitkáránál kell írásban előterjeszteni, aki igazolja a munkáltató felé a jogosultság jogszabályi feltételeinek fennállását.

13. § (1) A lakásfenntartási térítés havi összege a budapesti (vonzáskörzeti) lakásmegoldással összefüggésben felmerült, számlával igazolt lakbérnek megfelelő összeg, legfeljebb azonban havi 70 ezer forint.

(2) A lakásfenntartási térítés egy összegben, havonta utólag, a tárgyhót követő hónap 15. napjáig esedékes.

14. §[1] A Jt. 52. §-ának (2) bekezdésében meghatározott, államtitkári juttatásokra jogosult személy hivatali lakással való ellátásra vagy lakásfenntartási térítésre e rendelet szerint jogosult. A helyettes államtitkári juttatásokra jogosult személy hivatali lakással való ellátásra vagy lakásfenntartási térítésre csak kivételesen indokolt esetben, a miniszterelnök engedélyével - az e rendelet szerinti igényjogosultsági feltételek mellett -jogosult.

15. § Az állami vezetői tisztségben történt változás a hivatali lakással való ellátásra, illetőleg a lakásfenntartási térítésre való jogosultságot nem érinti.

Személyes biztosítás

16. § Az állami vezető személyes biztosítására - a Jt. eltérő rendelkezése hiányában - a védett személyek és a kijelölt létesítmények védelméről szóló 160/1996. (XI. 5.) Korm. rendelet az irányadó.

Napidíj és ellátmány

17. § (1) Az ideiglenes külföldi kiküldetést teljesítő állami vezetőt és az állami vezetői juttatásban részesülő személyt külföldi tartózkodása idejére ellátmányként költségtérítés illeti meg.

(2) A költségtérítés magában foglalja

a) a külföldi napidíjat, valamint

b) a szállás, a járműhasználat és a kiküldetés teljesítésével összefüggésben felmerülő egyéb indokolt költségek számlával igazolt összegét.

18. § (1) A külföldi napidíj egy napra eső összegének országonkénti és valutanemek szerinti mértékét - az egyes országok ár- és jövedelmi viszonyainak alapulvételével, 50-130 USD-nak megfelelő összegben - a külügyminiszter az érintett miniszterekkel egyetértésben évente állapítja meg.

(2) Ha a kiküldött a kiküldetés időtartama alatt külföldön díjtalan élelmezésben és elszállásolásban részesül, szállásköltség-térítésre nem tarthat igényt, az egyébként járó napidíjának pedig 40 százaléka illeti meg.

19. § (1)[2] Ha a külföldre utazás repülőgéppel történik

a) a Kormány tagja részére első osztálynak,

b) az államtitkár, a helyettes államtitkár, az államtitkári vagy helyettes államtitkári juttatásra jogosult személy részére Európán belüli utazásnál "turista", a négy óra repülési időt meghaladó tengeren túli utazásnál, illetőleg más hosszú távú járatoknál magasabb komfortosztálynak (business-class)

megfelelő árú repülőjegy vásárolható.

(2) Vonattal történő utazás esetén az állami vezető és az államtitkári, illetőleg helyettes államtitkári juttatásra jogosult személy első osztályt vehet igénybe.

20. §[3] A külföldi kiküldetéssel kapcsolatos kiadásokat - a 3. §-ban foglaltaktól eltérően - a miniszterelnök esetében a Külügyminisztérium költségvetésében kell biztosítani, és elszámolni.

Személygépkocsi használata

21. § (1) Az állami vezetőt és az államtitkári juttatásra jogosult személyt személyes gépkocsihasználat illeti meg. Személyes gépkocsihasználatra a helyettes államtitkári juttatásra jogosult személy is feljogosítható.

(2) A védett személynek minősülő állami vezető személygépkocsi-használatára - a Jt. eltérő rendelkezése hiányában - a védett személyek és a kijelölt létesítmények védelméről szóló 160/1996. (XI. 5.) Korm. rendelet az irányadó.

(3) A személyes gépkocsihasználat keretében biztosított személygépkocsi hivatalos és magáncélú utazásra egyaránt igénybe vehető.

(4) A személyes gépkocsihasználatra jogosultnak gépjárművezetési pótlék nem fizethető.

(5) A személygépkocsi menetlevél nélkül, érvényes forgalmi engedéllyel vehet részt a közúti forgalomban.

22. § (1) A minisztert - személyes gépkocsihasználat címén - egy nagykategóriájú és egy, legfeljebb felső középkategóriájú személygépkocsi, gépkocsivezető biztosítása mellett illeti meg.

(2) Az államtitkárt, a helyettes államtitkárt és az állami vezetői juttatásra jogosult személyt - személyes gépkocsihasználat címén - egy, legfeljebb felső középkategóriájú személygépkocsi, gépkocsivezető biztosítása mellett, helyettes államtitkári juttatású személy esetében gépkocsivezető biztosítása nélkül illeti meg. Indokolt esetben a helyettes államtitkári juttatású személy részére is biztosítható gépkocsivezető.

(3) A személygépkocsi kategóriákra a 240/1996. (XII. 27.) Korm. rendeletben foglaltak irányadók.

Kormányváró-helyiségek használata

23. § (1) Az állami vezető, valamint a Jt. 52. §-a (2) bekezdésének hatálya alá tartozó személy külföldre utazás és külföldről történő hazautazás esetén, illetőleg külföldi állami vezetők fogadása (kísérése) céljából jogosult a repülőtéri kormányváró-helyiségek (a továbbiakban: kormányváró) használatára.

(2) Magáncélú utazás esetén a kormányváró használatára vonatkozó jogosultság a Kormány tagját illeti meg.

Közigazgatási ("K") távbeszélő-hálózat használata

24. §[4]

Egészségügyi ellátás

25. § (1) Az állami vezetőt, az államtitkári és helyettes államtitkári juttatásra jogosult személyt a Jt. szerinti egészségügyi ellátás - e rendeletnek megfelelően - a Miniszterelnöki Hivatal és a szolgáltatást nyújtó egészségügyi intézmény külön megállapodása szerint, térítésmentesen illeti meg. A megállapodás létrehozásáról és folyamatos fennállásáról a Miniszterelnöki Hivatal gondoskodik.

(2) Az (1) bekezdés szerinti megállapodásban meg kell határozni különösen:

a) az ellátást nyújtó, illetőleg az abban közreműködő egészségügyi intézményt,

b) az ellátások körét, pontos tartalmát, igénybevételük feltételeit,

c) a járóbeteg-ellátás helyét, valamint az ezzel kapcsolatos orvosi és szakorvosi rendelési óraszámokat,

d) az ellátás igénybevételének rendjét és az igényjogosultság igazolásának módját,

e) az állami vezetők és az állami vezetői juttatásra jogosultak személyéhez kötött biztonsági, készültségi és egyéb indokolt többletszolgáltatásokat,

f) a szolgáltatás díját és a díj átutalásának rendjét,

g) az ellátáshoz szükséges eszközök biztosításának módját és feltételeit,

h) a megállapodás időtartamát és megszüntetésének szabályait.

(3) Az egészségügyi ellátás fedezetét a központi költségvetésből, a Miniszterelnökség költségvetési fejezetben kell biztosítani.

A Kormány központi üdülőjének használata

26. § (1) Az állami vezető, valamint az állami vezetői juttatásban részesülő személy jogosult a Kormány központi üdülőjének (a továbbiakban: üdülő) használatára.

(2) Az üdülőt az igényjogosulttal együtt üdülő házastársa (élettársa), gyermeke, gyermekének házastársa, továbbá szülője és unokája is igénybe veheti.

27. § (1) Az igényjogosult a saját és hozzátartozója üdülésével összefüggésben térítési díjat fizet.

(2) A térítési díj a szállás- és étkezési költséget, valamint az üdülési szolgáltatások díját foglalja magában.

Záró rendelkezések

28. § A kormányváró és az üdülő használatával, továbbá az egészségügyi ellátással összefüggő igazgatási teendők központi intézéséről - a kormányváró- és az üdülőhasználat tekintetében az 1. §-ban meghatározottakon kívüli jogosultak esetében is - a Miniszterelnöki Hivatal gondoskodik.

29. § Ez a rendelet a Jt. hatálybalépésének napján lép hatályba.

30. § (1) A rendelet hatálybalépésének napján fennálló címzetes államtitkári tisztségek esetében a címzetes államtitkárt megillető juttatások jogosultsági feltételeire az államtitkárra vonatkozó szabályok az irányadók.

(2) A rendelet hatálybalépésének napján jogszabály alapján államtitkári vagy helyettes államtitkári besorolást nyert személyek juttatásaira az államtitkári, illetőleg a helyettes államtitkári juttatásokra jogosult személyekre irányadó szabályokat kell alkalmazni.

(3) A rendelet hatálybalépésének napján egyéni elbírálás alapján miniszteri, államtitkári vagy helyettes államtitkári besorolást nyert személyek juttatásait - feltéve, hogy a Jt. e tekintetben nem rendelkezik - a rendelet hatálybalépésétől számított 60 napon belül felül kell vizsgálni, és fenntartásuk indokoltsága esetén e rendeletnek megfelelő feltételek mellett újra meg kell állapítani.

(4) E rendeletet a hatálybalépésekor fennálló lakásbérleti jogviszonyokra, illetőleg a folyamatban lévő lakásügyekben is alkalmazni kell azzal, hogy az e rendelet szerinti igényjogosultsági feltételeket a már bentlakó állami vezetők esetében csak akkor kell érvényesíteni, ha ezt az érintett kéri és az számára kedvezőbb.

(5) A rendelet 22. §-a szerinti személygépkocsi kategória-előírást - ha az e rendelet hatálybalépésekor fennálló helyzethez képest az előírásnak megfelelő személygépkocsi beszerzése költségvetési többletkiadást eredményezne - a hatálybalépéskor használt személygépkocsi cseréjének időpontjától kell alkalmazni.

31. § (1) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg

a) a köztársasági elnök és a Kormány tagjai megbízatásának megszűnésével kapcsolatos egyes kérdések átmeneti rendezéséről szóló 98/1994. (VI. 24.) Korm. rendelet 2. §-ának (1) bekezdésében az "és a miniszterelnök", valamint a "vagy a miniszterelnök", a 2. §-ának (2) bekezdésében az "..., illetőleg a Miniszterelnöki Hivatal", a 3. §-ának (1) bekezdésében az "..., a miniszterelnököt és az Országgyűlés elnökét", a 3. §-ának (2) bekezdésében az "..., a miniszterelnök és az Országgyűlés elnöke", valamint az "..., a volt miniszterelnök és az Országgyűlés volt elnöke", az 5. §-ának (1) bekezdésében az "és a miniszterelnököt", az 5. §-ának (2) bekezdésében az "..., illetőleg a Miniszterelnöki Hivatal biztosítja", valamint a 6. §-ban "az Országgyűlés elnöke és alelnöke esetében 1990. május 2-át," és "..., a Kormány tagja és az államtitkár" szövegrész, továbbá a 4. §-a és az 5. §-a (1) bekezdésének utolsó mondata, a rendelet alapján jogot szerzett személyek járandóságait nem érintve,

b) a védett személyek és a kijelölt létesítmények védelméről szóló 160/1996. (XI. 5.) Korm. rendelet 14. §-ának (2) bekezdése, valamint a Központi Állami Kórház megszüntetéséről, az intézmény további hasznosításáról és az általa ellátott egyes feladatokról szóló 138/1991. (X. 29.) Korm. rendelet 2. §-a (1) bekezdésének az 1077/1987. (XII. 31.) Mt. határozatot módosító szövegrésze, valamint az egyes munkaügyi jogszabályok hatályon kívül helyezéséről szóló 103/1992. (VI. 26.) Korm. rendelet 1. §-ának I/18. pontja,

c) az állami vezetők munkaviszonyával összefüggő kérdésekről szóló 1077/1987. (XII. 31.) Mt. határozatot módosító

- 54/1988. (VII. 12.) MT rendelet,

- 119/1989. (XI. 26.) MT rendelet,

- 86/1990. (IV. 29.) MT rendelet,

- 25/1991. (II. 11.) Korm. rendelet,

- 110/1992. (VII. 1.) Korm. rendelet,

- 21/1993. (I. 30.) Korm. rendelet,

- 88/1994. (VI. 8.) Korm. rendelet és a

- 11/1996. (I. 24.) Korm. rendelet

a hatályát veszti.

(2) A központi költségvetési szervek központosított közbeszerzési rendszerében országosan kiemelt termékek állami normatíváiról szóló 240/1996. (XII. 27.) Korm. rendelet mellékletében F-00-00-00 szám alatt megjelölt kiemelt termékre vonatkozó I. rész második mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"A személygépkocsi rendeltetése az intézmények általános utazási, személyszállítási, ügyintézői feladatainak ellátása, valamint az állami vezetők és az állami vezetői juttatásra jogosultak személygépkocsi-ellátásának biztosítása."

Lábjegyzetek:

[1] Módosította a 284/2003. (XII. 29.) Korm. rendelet 1. § -a. Hatályos 2004.01.01.

[2] Megállapította a 15/2004. (II. 5.) Korm. rendelet 1. § - a. Hatályos 2004.02.05.

[3] Módosította a 284/2003. (XII. 29.) Korm. rendelet 2. § -a. Hatályos 2004.01.01.

[4] A 131/1997. (VII. 24.) Korm. rendelet 24. §-át a 2/1998. (I. 12.) Korm. rendelet 1. §-a hatályon kívül helyezte

Tartalomjegyzék