Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

226/1997. (XII. 10.) Korm. rendelet

a vámjogról, a vámeljárásról, valamint a vámigazgatásról szóló 1995. évi C. törvény végrehajtásáról rendelkező 45/1996. (III. 25.) Korm. rendelet módosításáról

A vámjogról, a vámeljárásról, valamint a vámigazgatásról szóló 1995. évi C. törvény (a továbbiakban: tv.) 212. §-ának (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a Kormány a következőket rendeli el:

1. § (1) A vámjogról, a vámeljárásról, valamint a vámigazgatásról szóló 1995. évi C. törvény végrehajtásáról rendelkező (többször módosított) 45/1996. (III. 25.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Vhr.) 1. §-ának (2) bekezdése a következő a) ponttal egészül ki, egyidejűleg a hatályos rendelkezés b) pont megjelölést kap:

"(2) a) A tv. 1. §-a 21. pontjának a) pontjában említett jogszabályon alapuló kötelező befizetések alatt olyan - nem szolgáltatáshoz vagy mulasztáshoz kötött - fizetési kötelezettségeket kell érteni, amelyeket a vámhatóságnak a vámmal együtt kell kiszabni és beszedni. Nem tekinthetők vámtehernek különösen a raktározási díj, a költségtérítés, a vámigazgatási bírság."

(2) A Vhr. 1. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) a) A tv. 1. §-a 23. pontjában említett büntetlen előéletet három hónapnál nem régebbi erkölcsi bizonyítvánnyal, az adó- és a társadalombiztosítási tartozás mentességet az illetékes szerv 30 napnál nem régebbi nyilatkozatával kell igazolni. A tv. 1. § 23. pontjának b) 1. pontjában előírt vám- és egyéb tartozás alatt a vámhatóságnál nyilvántartott köztartozásokat kell érteni, amelyek fennállását a vámhatóság saját adatai alapján köteles ellenőrizni. A vámhatóságnál nyilvántartott köztartozások megállapításánál a 85/1995. (VII. 12.) Korm. rendelet szerint keletkező tartozásokat az 1994. évi XIII. törvényben foglalt feltételek teljesítése alapján kell figyelembe venni. Az ügyfél írásban köteles nyilatkozni arról, hogy nem áll felszámolási eljárás vagy végelszámolás alatt.

b) A tv. 1. § 23. b) 2. alpontja alkalmazásában

1. a 10%-os keret megállapításánál 1000 Ft-ra kerekített összeget kell figyelembe venni;

2. az e rendelet 211. §-ának (2) bekezdésében foglalt feltételeket is figyelembe kell venni."

2. § (1) A Vhr. 11. §-a (2) bekezdésének első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"A tv. 7. §-a (1) bekezdésének a)-b) pontjai esetében a vámbiztosítékot - a tv. 8. §-a (2) bekezdésének b) pontja szerinti 15%-os, valamint, amennyiben a jogosultság igazolható, a szabadkereskedelmi megállapodásban meghatározott kedvezőbb vámtétel kivételével - a Kereskedelmi Vámtarifa II. hasábjában meghatározott vámtétel alkalmazásával kiszabható vám alapulvételével kell megállapítani."

(2) A Vhr. 11. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A tv. 7. §-ának (1) bekezdése e) pontjának alkalmazásában, ha az adómentes felhasználó vagy az adóraktár engedélyese a vámárut saját maga importálja és a szállítását is maga végzi, akkor a jövedéki biztosíték vámbiztosítékba történő beszámítását az árutovábbítási vámkezeléskor kell elvégezni, amennyiben az adóraktári engedélyt vagy az adómentes felhasználói engedélyt, valamint a termékkísérő okmányt bemutatták. Az adóraktár engedélyese a vámáru saját maga általi importálását és szállítását igazolhatja az adásvételről szóló, általa megkötött szerződéssel, a nevére kiállított számlával vagy olyan származási bizonyítvánnyal, melyen címzettként feltüntették, továbbá a vámárut szállító fuvareszközre kiállított, tulajdonát igazoló okmánnyal. A csővezetéken történő szállítást minden esetben saját szállításnak kell tekinteni."

(3) A Vhr. 11. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki, egyidejűleg a jelenlegi (4)-(8) bekezdés számozása (5)-(9) bekezdésre változik:

"(4) A tv. 7. § (1) bekezdésének f) pontja alkalmazásában, amennyiben a kivitelre kerülő jövedéki termékre a jövedéki biztosíték nem nyújt fedezetet, továbbá ha az árutovábbítás nem az Egységes Árutovábbítási Eljárásról szóló Egyezmény alapján történik, a vámbiztosítékot a vámteher mértékig ki kell egészíteni. Az adóraktárra nyújtott biztosíték vámbiztosítékkénti elfogadásához be kell mutatni az adóraktári engedélyt és a termékkísérő okmányt. Az Egységes Árutovábbítási Eljárásról szóló Egyezmény alapján történő árutovábbítás esetében a kilépésig vámbiztosítékként az egyezmény szerinti garancia szolgál. A biztosíték összegét az exportőr nyilatkozata alapján kell megállapítani. Az exportőr gazdasági vezetője által aláírt nyilatkozatnak tartalmaznia kell azt, hogy milyen összegű forgalmi adó terhelné a terméket. A vámhivatal ellenőrzi a forgalmi adó kiszámításának helyességét."

3. § (1) A Vhr. 13. §-a (2) bekezdésének f) és h) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[(2) Vámbiztosítékként azt az eredeti bankgaranciát kell elfogadni, amely tartalmazza]

"f) a garancia érvényességének kezdő és végső időpontját, valamint azt a kötelezettséget, hogy a garanciát nyújtó hitelintézet a garancia lejártának időpontját követő 30 - ipari vámszabadterület esetében 60 - napon belül elfogadja a garancia érvényességének ideje alatt keletkezett követelések érvényesítésére benyújtott igénybejelentéseket, illetőleg a garancia meghosszabbítása esetén az új érvényességi időre nyújtott garancia ezekre a tételekre is fedezetül szolgál,"

"h) a garanciavállaló kötelezettségvállalását arra vonatkozóan, hogy a megbízója vámteherfizetési kötelezettségéről szóló határozat megküldésével egyidejűleg benyújtott írásbeli igénybejelentést feltétel nélkül, a kézhezvételtől számított három banki munkanapon belül teljesíti, a tv. 147. §-a (1) bekezdésének a) pontjában foglaltakkal, valamint e rendelet előírásaival összhangban. A garanciavállalási kötelezettség feltétel nélkülisége azt jelenti, hogy a hitelintézet az igénybejelentés jogszerűségét nem vitatja."

(2) A Vhr. 13. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A törvény által a hitelintézeti tevékenységre felhatalmazott hitelintézet, a garanciavállaló, a garanciavállalási kötelezettségének határidő előtti visszavonásáról hiteltérdemlő módon köteles értesíteni a kedvezményezett vámszervet. A garanciavállalási kötelezettség alól a hitelintézet, garanciavállaló a kedvezményezett írásbeli hozzájárulása esetén mentesül a felmondás időpontjától számított 30, ipari vámszabadterület esetén pedig 60 napon belül."

(3) A Vhr. 13. §-a a következő (5) bekezdéssel egészül ki:

"(5) Ha a hitelintézet az eredeti garancia lejártát követően újabb garanciát ad ki, de annak összege az előző garancia összegénél kisebb, a vámbiztosíték fennmaradásának feltétele, hogy a hitelintézet az újabb garancia nyilatkozat szövegében kötelezettséget vállal arra, hogy az előző garancia érvényességének ideje alatt keletkező fizetési kötelezettségek 30, illetőleg 60 napig lehívhatók a garancia terhére az előző garancia nyilatkozatban megjelölt maximális összeghatárig."

4. § (1) A Vhr. 14. §-a (1) bekezdésének f) és g) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[(1) A kezességi nyilatkozatnak tartalmaznia kell:]

"f) a vámárut/árut terhelő vámteher és a felszámítható kamat megfizetésének a vámáru/áru tulajdonosa, szállítója részéről való, bármilyen okból - ideértve a vámáru tv. szerinti jogellenes forgalomba kerülését is - történő elmaradása esetére vonatkozó kezességvállalást;

g) azon vámkezelések, vámigazgatási eljárások megjelölését, amelyekre a kezességvállalás vonatkozik;"

(2) A Vhr. 14. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A vámhivatal és a kezességet vállaló közötti vámigazgatási jogviszony a kezességvállaló által nyújtott, az (1) bekezdés szerinti okmány vámhivatali elfogadásával jön létre."

5. § A Vhr. 15. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Ha a vámhivatal bankgaranciát vagy fedezetigazolást, illetve készfizető kezességvállalást vámbiztosítékként elfogad, az arról szóló okmányok eredeti vagy közjegyző által hitelesített másolati példányát bevonja és nyilvántartása mellékleteként kezeli. Árutovábbítás esetén egy záradékolt másolatot a küldeményt kísérő iratokhoz kell csatolni. E rendelkezés végrehajtásánál a telefaxon érkezett okmányt is eredetinek kell tekinteni."

6. § (1) A Vhr. 17. §-a (1) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[(1) A tv. 8. §-a (2) bekezdésének f) pontjában hivatkozott vámteher mértéke]

"a) a tv. 7. §-a (1) bekezdésének e) pontja alkalmazásában a termelési célból importált termékek belföldi értékesítése esetén fizetendő adó, valamint - ha törvény így rendelkezik - az adót terhelő általános forgalmi adó összege;"

(2) A Vhr. 17. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) Az engedélyes negyedévenként a tárgynegyedévet követő hónap tizedik napjáig köteles a nyilvántartást felülvizsgálni, és annak eredményéről a vámhivatalt tájékoztatni. Amennyiben ez a tv. 8. §-ának (3) bekezdése alapján szükséges, a bankgarancia kiigazítását harminc napon belül a vámhatóságnál igazolnia kell. A vámhatóság határozatában az első felülvizsgálat időpontját naptári negyedév figyelembevételével állapítja meg."

(3) A Vhr. 17. §-a a következő (6) bekezdéssel egészül ki:

"(6) A tv. 8. §-a (5) bekezdésében foglaltak alkalmazásában a több vámraktárral, illetve vámszabadterülettel rendelkező engedélyesnek új vámraktár, illetve vámszabadterület létesítése esetén további vámbiztosítékot nem kell nyújtania, ha igazolja, hogy a saját vámraktárra, illetve vámszabadterületre már nyújtott vámbiztosíték összege eléri a 200 millió forintot. Ilyen esetben a 200 millió forintos vámbiztosíték valamennyi vámraktárának vagy vámszabadterületének tevékenységi biztosítékát fedezi."

7. § (1) A Vhr. 20. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A tv. 7. §-a (1) bekezdésének e) pontja alapján nyújtott vámbiztosíték a terméknek az adóraktárba, adómentes felhasználó üzemébe (raktárába) való készletre vételekor felszabadítható, ha annak a termékkísérő okmányon való visszaigazolása megtörtént."

(2) A Vhr. 20. §-a (3) bekezdésének első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"A tv. 7. § (1) bekezdésének c) és f) pontja esetében a vámbiztosítékot, a vámhivatal köteles azonnal felszabadítani a kiléptetést végző szakosított határátkelőhely által a kiviteli ellenőrzést végző vámhivatal részére történő közvetlen visszaigazolása alapján."

(3) A Vhr. 20. §-a (4) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A (3) bekezdésben meghatározott jogcímen nyújtott vámbiztosíték felszabadításához a termék adóraktárba történő visszaszállítása esetén annak készletre vételéről szóló eredeti vámhivatali igazolást kell bemutatni, a kiviteli ellenőrzéstől számított 30 napon belüli elszámolási kötelezettség mellett."

(4) A Vhr. 20. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) A kiviteli célból továbbított jövedéki termékkel történő elszámolás vagy a szakosított határátkelőhelyen (vámszabadterület, vámraktár) történő kilépés igazolásának hiányában a kiviteli ellenőrzéstől számított 30. napot követően a vámhivatal intézkedik az igazgatási eljárás megindításáról és lefolytatásáról. Az igazgatási eljárás eredményétől függően, amennyiben a kiléptetés, illetve a készletre vétel 30 napon belül megtörtént, intézkedni kell a biztosíték felszabadításáról, egyéb esetben a jövedéki törvény vonatkozó előírásai szerint kell eljárni."

8. § A Vhr. 66. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A tv. 45. §-ának (1) bekezdése szerinti vámfelügyeletet akkor lehet megszüntetni, ha annak indokoltsága megszűnik. Ez bekövetkezhet a vámáru jelleg megszűnése esetén a továbbított adózatlan jövedéki termék esetében a kiléptetéssel, vagy adóraktárba való igazolt visszaszállítással és készletre vétellel, a tv. 45. §-ának (1) bekezdés c) pontja esetében a jövedéki termék készletre vételével, a korlátozás miatt továbbított áruknál a kiléptetés igazolásával, valamint a tv. 45. §-ának (4) bekezdésében említett feltételek teljesülésével."

9. § (1) A Vhr. 67. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A vámhivatal tételes vizsgálatot köteles tartani az e rendelet 85. §-a (1) és 88. §-a (3) bekezdéseiben felsorolt esetekben."

(2) A Vhr. a következő 67/A. §-sal egészül ki:

"67/A. § (1) Amennyiben a vámhivatal tételes vámvizsgálatot nem végez, jövedéki termékekre adminisztratív vámvizsgálat nem tartható. Ásványolaj termékeknél - a (2) bekezdésben foglaltak figyelembevételével - szúrópróbaszerű vámvizsgálat tartható olyan adóraktári engedélyes, adómentes felhasználó, vagy jövedéki engedéllyel rendelkező importáló/exportáló által vagy megbízásából kért vámkezelés esetében, ahol

a) a vámkezelést kérő jövedéki terméket legalább egy éve rendszeresen - éves átlagban heti egy alkalommal - importál/exportál, továbbá rendelkezik olyan engedéllyel, amelynek megadása a vámszempontból megbízhatóság feltételéhez kötött, valamint

b) a HM, a magyar honvédség szervei részére végfelhasználói céllal üzemanyag-petróleum és egyéb ásványolaj termékeket importál.

(2) Az ásványolaj termékek közül

a) a Kereskedelmi Vámtarifa 27 10 00 71-27 10 00 78 vámtarifaszám alá tartozó fűtőolajok belföldi forgalom számára történő vámkezelésénél minden esetben tételes vámvizsgálatot kell tartani. A vámvizsgálat során valamennyi szállítóeszközből mintát kell venni és azt a magyar szabványban meghatározott színre egyszerűsített vizsgálati módszerrel a vámáruk vámkezelése előtt, a vámvizsgálat helyszínén, a szabvány egyéb előírásai tekintetében a vámkezelést követően a vámlaboratóriummal kell megvizsgáltatni;

b) a benzin, a gázolaj és a jövedéki terméknek minősülő egyéb ásványolaj termék vámkezelésénél az (1) bekezdés szerinti feltételek megléte esetében a szúrópróbaszerű vámvizsgálat is megengedett az azonos külkereskedelmi szerződés alapján, azonos eladótól beérkező, azonos vámtarifaszám alá tartozó ásványolaj termékekre, amennyiben azok vámkezelését azonos vámhivatalnál kérik. Ebben az esetben a külkereskedelmi szerződés alapján először beérkező küldeményre a vett minták vámlaboratóriumi megvizsgáltatásával tételes vámvizsgálatot kell tartani. Az ezt követő szállítmányoknál végezhető szúrópróbaszerű vámvizsgálat. A szúrópróbaszerű vámvizsgálatnál vett mintákat legalább két havonta egyszer a vámlaboratóriummal meg kell vizsgáltatni.

(3) A vámáruként beérkező ásványolaj termék - a termék minőségtanúsítását igazoló okmány átadása után - a (2) bekezdés a) pontja szerinti színvizsgálat elvégzését követően az általános szabályok szerint adható ki a vámkezelést kérő részére. A vámhivatal a minta vegyvizsgálati eredménye alapján a vámkezelésről kiadott határozatát szükség szerint módosíthatja. Ásványolaj termék szúrópróbaszerű vámvizsgálata csak akkor végezhető el, ha a vámkezelést kérő az árunyilatkozaton nyilatkozik arra vonatkozóan, hogy a szúrópróbaszerű vámvizsgálat során vett minták vegyvizsgálatának eredményét az egész szállítmányra nézve érvényesnek elfogadja.

(4) A jövedéki termékekre az egyszerűsített vámvizsgálat nem alkalmazható, ha az (1) bekezdés és a (2) bekezdés b) pontja szerinti feltételek már nem állnak fenn."

10. § A Vhr. 106. §-a (2) bekezdésének harmadik mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"A vámhivatal a belföldi forgalom számára történő kitárolást csak akkor végezheti el, ha az igénybe vett vámvisszatérítés és exporttámogatás visszafizetését igazolják."

11. § A Vhr. 109. §-ának felvezető mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"109. § A vámhivatal a magánvámraktárban raktározott vámáru - belföldön nemzetközi eseményen való bemutatás céljából történő - ideiglenes kiraktározását - a jövedéki törvény hatálya alá tartozó termékek kivételével - a szükséges ideig, legfeljebb azonban két hónap időtartamra engedélyezheti. Az engedély iránti kérelemnek tartalmaznia kell"

12. § A Vhr. 112. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) A jövedéki törvény hatálya alá tartozó termékek esetében a magánvámraktárra az egyszerűsített eljárás szabályai nem alkalmazhatók."

13. § A Vhr. 133. §-a a következő új (5) bekezdéssel egészül ki, egyidejűleg a jelenlegi (5) bekezdés jelölése (6) bekezdésre módosul:

"(5) A nemzetközi utasforgalmat bonyolító, bérleti jogcímen vámkezelt repülőgépek üzemeltetését biztosító főegység vagy alkatrész javítási célú külföldre történő kivitele és visszahozatala - a repülőgépek ideiglenes behozatali időtartama alatt - alakiság nélkül végezhető."

14. § A Vhr. 154. §-a (1) bekezdésének első mondatában a "(3)" bekezdésre való hivatkozás helyébe a "(2)" bekezdésre való hivatkozás lép.

15. § A Vhr. 163. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"163. § (1) A passzív feldolgozásban vámkezelt vámáruval a megállapított visszahozatali határidő lejártát követő harminc napon belül el kell számolni. Az elszámolás történhet

a) az árunak a külkereskedelmi szerződésben foglaltak szerinti belföldre való visszahozatalával és belföldi forgalom számára való vámkezelésével,

b) a passzív feldolgozásban vámkezelt áru, annak mellékterméke, hulladéka külföldi értékesítésének külkereskedelmi szerződéssel való igazolásával,

c) a passzív feldolgozásban vámkezelt áru, annak mellékterméke, hulladéka megsemmisülésének, megsemmisítésének külföldi hatóság által való igazolásával.

(2) Az (1) bekezdés b) pont alapján történő elszámolás esetében a vámhivatalnak vizsgálnia kell, hogy a melléktermék és hulladék értékesítéséért kapott ellenértéket, ha ezzel a bérmunkadíjat csökkentették, vámértékként figyelembe vették-e.

(3) Ha a vámhivatalnál az (1) bekezdésben említett határidőn belül a kivitt áruval nem számoltak el, a vámhivatal intézkedik a vámigazgatási bírság kiszabása és beszedése iránt."

16. § A Vhr. 165. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Az országos parancsnokság az (1) bekezdés szerinti kérelemben foglaltakat vámjogi szempontból megvizsgálja, az érdekelt szakminiszterek vagy az általuk kijelölt szervezet szakhatósági hozzájárulása alapján határozattervezetet készít, melyet felterjeszt döntésre a felügyeletet gyakorló pénzügyminiszterhez."

17. § A Vhr. 167. §-a a következő (7) bekezdéssel egészül ki:

"(7) A vámhivatal kérelemre az ipari vámszabadterületen előállított vámáru - jövedéki termék kivételével -, belföldön kipróbálás céljából történő ideiglenes kiszállítását engedélyezheti a szükséges ideig, legfeljebb azonban 3 napig. Az ideiglenes kitárolás ideje alatt vámbiztosítékként az ipari vámszabadterületre érvényes tevékenységi garancia szolgál. Ilyen esetben a vámárut a vámszabadterületen folytatott termelőtevékenység alatt állónak kell tekinteni. Az ideiglenes kiszállítás feltételeinek megszegése egy tekintet alá esik a vámszabadterületre vonatkozó vámügyi rendtartás megszegésével."

18. § A Vhr. 174. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A tértiáru vámmentes vámkezeléséhez az áru felett rendelkezésre jogosultnak nyilatkoznia kell arra vonatkozóan, hogy az exportáru kiszállításakor vámvisszatérítést nem vett igénybe, továbbá, ha exporttámogatást vett igénybe, akkor igazolni kell annak visszafizetését. A vámhivatal az árunyilatkozat másolatának megküldésével köteles tájékoztatni az illetékes adóhatóságot a vámkezelés elvégzéséről."

19. § A Vhr. 189. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Külföldön keresőtevékenységet végző vagy tanulmányokat folytató magyar állampolgárnak a vámmentesség igénybevételéhez munkavállalás esetében munkaszerződéssel, munkavállalási engedéllyel és/vagy a külföldi munkáltatónak, megbízónak a keresőtevékenység befejezésére vonatkozó igazolásával, tanulmányok folytatása esetében tartózkodási engedéllyel, érvényesített leckekönyvvel, bizonyítvánnyal kell igazolnia a külföldi tartózkodás célját, időtartamát. Külföldön végzett keresőtevékenységnek minősül az is, ha magyar állampolgár magyar kiküldő fél megbízása alapján folytat külföldön munkavégzést. A vámmentesség igénybevételéhez ez esetben a kiküldő fél igazolását kell bemutatni a keresőtevékenység befejezésére vonatkozóan. Második lakás megszüntetésén a külföldi tartós életvitel felszámolása miatt, az általa külföldön használt vagy beszerzett, a tv. 113. § (1) bekezdésének b) pontjában és (2) bekezdésében meghatározott ingóságok belföldi forgalom számára történő vámkezelését kell érteni."

20. § A Vhr. 190. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Az általános feltételeknek megfelelő vámáruk a hazatelepülők, a bevándoroltak, a menekültként elismertek, a menedéket élvezők és a humanitárius okból befogadottak részére az ilyen jogállás megszerzésétől számított egy éven belül vámkezelhetők vámmentesen."

21. § (1) A Vhr. 207. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A tv. 125. §-ának alkalmazásában - amennyiben törvény másként nem rendelkezik - a vámfizetésre kötelezettség alatt vámteherfizetési kötelezettséget kell érteni. E rendelkezés alkalmazása során az általános forgalmi adóról szóló 1992. évi LXXIV. törvénynek, valamint a jövedéki adóról és a jövedéki termékek forgalmának különös szabályairól szóló 1997. évi CIII. törvénynek az adófizetésre kötelezett személyére vonatkozó szabályait is figyelembe kell venni."

(2) A Vhr. 207. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A vámkezelést kérőnek a tv. 125. §-a (3) bekezdésben foglaltakhoz hasonlóan nyilatkoznia kell arról is, hogy az általános forgalmi adóról, valamint a jövedéki adóról szóló törvény alapján ki kötelezett az általános forgalmi adó, illetve a jövedéki adó megfizetésére, amennyiben az általános forgalmi adót a más jogcímen keletkezett forgalmi adójából le kívánja vonni, vagy a megfizetett jövedéki adót vissza kívánja igényelni."

(3) A Vhr. 207. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) Aktív feldolgozásra történő vámkezelés és ideiglenes behozatal esetén, ha a vámkezelést megbízott útján kérik, a tv. 125. §-a (2) bekezdésének d) pontja alkalmazásában vámfizetésre kötelezettnek azt kell tekinteni, akinek a nevében kérik a vámkezelést."

(4) A Vhr. 207. §-ának (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(6) A tv. 125. §-a (7) bekezdésében nem említett vámkezeléssel, valamint az átmeneti megőrzéssel kapcsolatban felmerülő vámfizetési kötelezettség esetében, a kezessel szemben az egyetemlegesség más vámfizetésre kötelezettel egyidejűleg érvényesíthető. A vámhivatal kezessel szembeni késedelmes intézkedése miatt kamatfizetési kötelezettség a kezest nem terheli."

22. § A Vhr. 208. §-a a következő (7) bekezdéssel egészül ki:

"(7) A tv. 128. §-ának (4) bekezdésében foglaltak végrehajtásánál, amennyiben az adójegy ellenértékének megfizetésére halasztást adtak, amelynek határideje a vámkezeléskor már lejárt és az adójegy ellenértékének megfizetését a vámkezeléskor nem igazolják, a forgalmi adókat - az egyéb vámterhekkel együtt - a vámkezeléskor meg kell fizetni."

23. § A Vhr. 209. §-ának első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"Az aktív feldolgozás és az ideiglenes behozatal esetében a vámmal együtt a forgalmi adókat nem kell kiszabni."

24. § A Vhr. 211. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A vámkiszabást tartalmazó határozatot úgy kell a vámfizetésre kötelezett(ek) részére kézbesíteni vagy átadni, hogy annak átvétele és az átvétel időpontja hiteltérdemlően igazolt legyen (tértivevénnyel vagy a vámhivatali példányon az átvevőnek az átvételt igazoló aláírásával). Amennyiben a vámkezelést kérő és a határozatban megjelölt vámfizetésre kötelezett személye nem azonos, és közöttük nem megbízásos/meghatalmazásos jogviszony áll fenn, a vámhivatal a vámkiszabást tartalmazó határozatról mindkét felet köteles tájékoztatni a törvény 131. §-ának (1) bekezdésében meghatározott fizetési esedékesség jogalapjának megteremtése céljából."

25. § (1) A Vhr. 213. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) Amennyiben a halasztott vámfizetési engedélyre jogosultnál olyan változás következik be, amely az engedély megadását nem tenné lehetővé, a vámhatóság intézkedik az engedély visszavonása iránt."

(2) A Vhr. 213. §-a kiegészül a következő (6)-(8) bekezdéssel:

"(6) A tv. 208. §-a (3) bekezdésének c) pontjában foglaltak végrehajtása során a halasztott vámfizetési engedély alapján az ügyfél részére történő befizetés alatt azt kell érteni, hogy a vámügynök a halasztott vámfizetési engedélyét a vámigazgatási jogviszonyba való belépésével kiterjeszti megbízójára is. Amennyiben ezzel a lehetőséggel élni kíván, a halasztott vámfizetés iránt benyújtott kérelmében meg kell jelölnie azt a vámhivatalt (vámhivatalokat), amelyeknél ezt a tevékenységet folytatni akarja.

(7) A vámhatóság a vámügynök által javasolt vámhivatalt (vámhivatalokat) akkor fogadja el, ha

a) az(ok) a vámügynök székhelyére vagy telephelyére illetékességgel rendelkezi(ne)k,

b) a vámügynök vállalja olyan nyilvántartás vezetését, amelyből elkülönítetten megállapítható a halasztott vámfizetési engedély alapján saját importjára, valamint a megbízás alapján végzett olyan vámkezelések adatai, amelyeknél a halasztott vámfizetési engedélyét a megbízója javára érvényesítette.

(8) A (7) bekezdés b) pontja szerint vezetett nyilvántartás adatai alapján a vámhivatal az engedély meghosszabbításakor, de legkésőbb évente ellenőrizni köteles, hogy a bankgarancia összege arányban áll-e a vámügynök tényleges forgalmával. 10%-ot meghaladó eltérés esetén - a nyújtandó garancia felső határán belül - intézkedni kell a bankgarancia módosítása iránt."

26. § A Vhr. a következő 214/A. §-sal egészül ki:

"214/A. § (1) A tv. 135. §-ának (6) bekezdése alapján a számlavezető vámszerv a túlfizetést, tartozatlan befizetést akkor számolhatja el a vámfizetésre kötelezett vámtartozására, ha a vámfizetésre kötelezett ezt írásban kéri.

(2) A tv. 135. §-ának (6) bekezdését kell alkalmazni minden olyan - a vámhatóság által kezelt számlára történt - befizetés esetében, amely nem kapcsolódik az említett számlákon nyilvántartott előíráshoz, vagy a nyilvántartott előírásnál nagyobb összegű."

27. § A Vhr. 238. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A közúti határátkelőhely kettőszáz méteres körzetében kamionterminálon kívül egyéb ipari vagy kereskedelmi szolgáltató jellegű tevékenység nem folytatható, ilyen célra építmény nem létesíthető. Ez alól a rendelkezés alól az Országos Parancsnokság ad felmentést a Határőrség Országos Parancsnokságának egyetértésével, amennyiben a helyi önkormányzat ahhoz már hozzájárult."

28. § A Vhr. 243/A. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A Vám- és Pénzügyőrség Ügyvitelszervezési és Számítástechnikai Központja - mint számlavezető vámszerv - első fokú hatáskörébe tartozik a vámtartozásról, a jövedéki adó tartozásról, illetve a jövedéki bírságról szóló hatósági bizonyítvány (igazolás) kiadása, továbbá az adózás rendjéről szóló 1990. évi XCI. törvényben, illetve a tv.-ben meghatározott visszatartási jog gyakorlása."

29. § A Vhr. 259. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"259. § A vámügynök halasztott vámfizetési engedélye alapján kizárólag a kijelölt vámhivatal(ok)nál kérhet vámkezelést. Egyéb vámügynöki tevékenységet bármely vámhivatalnál végezhet."

30. § A Vhr. 260. §-a a következő (5) bekezdéssel egészül ki:

"(5) A tv. 208. §-a (1) bekezdésének c) pontja alapján a vámügynök a halasztott vámfizetési engedélye alapján a megbízója részére is végeztethet vámkezelést, ha azt a saját nevében, de a megbízó részére (megbízó számlájára) kéri. Ezt a tevékenységét azonban csak a halasztott vámfizetési engedélyét kiadó vámhatóság által az e rendelet 213. §-ának (7) bekezdése szerinti feltétellel kijelölt vámhivatal(ok)nál folytathatja."

31. § (1) A Vhr. 2. számú melléklete 2.6.6. pontjának első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

(2.6.6. Az árura vonatkozó adatok bejegyzése)

"Az 5-7. és 9. rovatokban az árukon, csomagolásukon található jeleket és számokat, az áru kereskedelmi megnevezését, valamint az áru teljes súlyát, illetve más mennyiségben történő megjelölését kell feltüntetni."

(2) A Vhr. 3. számú mellékletének 2.9.2.3. pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"2.9.2.3. Beszállítói nyilatkozat

A beszállítói nyilatkozattal a magyarországi előállító vagy importőr ad információt a kereskedőnek az áru származási helyéről. Ennek nincs jogszabályban meghatározott formája.

Amennyiben a beszállító változatlan állapotban vagy a szabadkereskedelmi megállapodásokban foglaltak szerint kielégítő mértékben megmunkált termékre ad nyilatkozatot, annak tartalmaznia kell, hogy az áru melyik szabadkereskedelmi megállapodás alapján mely országból minősül származónak.

Akkor, ha a beszállító által végzett feldolgozás nem tekinthető a szabadkereskedelmi megállapodások szerint kielégítő mértékűnek, arra vonatkozó nyilatkozatot is tehet a beszállító, hogy milyen megmunkálást vagy feldolgozást végzett. (A nyilatkozat pontos szövegét, mindig a végtermékre vonatkozó szabály szerint kell megfogalmazni.)

A beszállítónak fel kell tüntetnie a nyilatkozatban azt is, hogy azt, származást igazoló okmány kiadása céljából adta.

A nyilatkozattevő ezzel vállalja, hogy a vámhatóság felszólítására a nyilatkozat alátámasztására szolgáló bizonyítékokat bemutatja, könyvelésébe betekintést enged."

Átmeneti rendelkezések

32. § (1) Az 1997. évi CIII. törvény 90. §-ának (18) bekezdése alkalmazásakor a tv. 1. § 23. pontjának b) 2. alpontjában foglaltakat teljesítettnek kell tekinteni, ha a személy/szervezet az 1997. november 14-e előtt keletkezett vámtartozását - függetlenül a tartozás összegétől és fennállásának időtartamától - a vámszempontból megbízható minősítést feltételként előíró engedélykérelem benyújtását megelőzően kiegyenlíti.

(2) Az e rendelet 6. § (3) bekezdésének hatálya alá tartozó, több vámraktárral, vámszabadterülettel rendelkező engedélyes, amennyiben az általa nyújtott vámbiztosíték összege meghaladja a 200 millió forintot, kérheti az ezt meghaladó összegű vámbiztosíték felszabadítását. Az erre irányuló kérelmet az engedélyt kiadó vámhatóságnál kell benyújtani annak igazolásával, hogy a számára kötelező 200 millió forint vámbiztosítékot más vámhatóságnál már rendelkezésre bocsátotta. A vámhatóság a kérelem alapján haladéktalanul intézkedni köteles a vámbiztosíték felszabadítására.

(3) A jelen rendelet hatálybalépése előtt már tevékenységet folytató, halasztott vámfizetési engedéllyel rendelkező vámügynök, ha élni kíván a tv. 208. §-a (1) bekezdésének c) pontja szerinti lehetőségével, halasztott vámfizetési engedélyéhez kiegészítő kérelmet nyújthat be, amelyben megjelöli azt a vámhivatalt (vámhivatalokat), ahol a halasztott vámfizetési engedélyét az ügyfelei javára érvényesíteni kívánja. A halasztott vámfizetési engedélyének az ügyfél javára való felhasználására csak a vámhatóságnak a javasolt vámhivatalt elfogadó határozata birtokában kerülhet sor.

33. § (1) E rendelet - a (2) bekezdésben foglaltak kivételével - a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.

(2) E rendelet

a) 1. §-a, 6. §-ának (3) bekezdése, 13-14. §-a, 17. §-a, 20. §-a, 21. §-ának (4) bekezdése, 24-26. §-a és 31-32. §-a a kihirdetés napján,

b) 2. §-a, 7-9. §-a, 11-12. §-a, 21. §-ának (1)-(3) bekezdése és 22-23. §-a 1998. január 1-jén

lép hatályba.

(3) E rendelet kihirdetésével egyidejűleg a Vhr. 104. §-ának (4) bekezdése hatályát veszti.

Horn Gyula s. k.,

miniszterelnök

Tartalomjegyzék