Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

140/1999. (IX. 3.) Korm. rendelet

a mezőgazdasági termékek és élelmiszerek ökológiai követelmények szerinti előállításáról, forgalmazásáról és jelöléséről

A Kormány - a Magyar Köztársaság Alkotmányáról szóló 1949. évi XX. törvény 35. §-a (1) bekezdésének a) pontjában foglaltak alapján - a következőket rendeli el:

A rendelet célja és hatálya

1. § A rendelet célja az ökológiai (biológiai) gazdálkodás - nemzetközi előírásokat is figyelembe vevő - feltételeinek és ellenőrzési rendjének meghatározása, ezáltal a piaci verseny tisztaságának biztosítása, valamint a termelők és a fogyasztók kölcsönös kapcsolatában a bizalom erősítése, a fogyasztók egészségének védelme. A rendelet az ökológiai termeléssel előállított mezőgazdasági termékek és élelmiszerek arányának növelését célozza az agrártermelésen belül, elősegítve ezzel a környezetvédelmi szempontok érvényesülését.

2. §[1] A rendelet hatálya a hazai ökológiai termelésre, forgalmazásra és jelölésre vonatkozó nemzeti eljárás rendjére, az ellenőrző szervezetek hatósági elismerésére és felügyeletére, továbbá működésük feltételeire terjed ki, figyelemmel a Tanács módosított, 2092/1991/EGK számú a mezőgazdasági termékek ökológiai termeléséről, valamint a mezőgazdasági termékek és élelmiszerek erre utaló jelöléséről szóló rendeletének (a továbbiakban: EK rendelet) végrehajtására.

3. §[2] (1) Az ökológiai gazdálkodás a mezőgazdasági termelés EK rendelet szerinti sajátos módja. A jelzésére a terméken "ökológiai" megkülönböztető jelölést kell - a külön jogszabályban előírtakon túlmenően - alkalmazni. A jelölés tanúsítja, hogy a terméket vagy alkotórészeit az EK rendeletben foglalt előírások teljesítésével termelték és ellenőrizték, figyelemmel e rendeletben foglaltakra is.

(2) A Magyar Köztársaság területén az EK rendelet szerint illetékes hatóság a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (a továbbiakban: minisztérium).

(3) Az ökológiai gazdálkodást elősegítő külön jogszabály szerinti támogatások biztosítása a minisztérium feladata

Az ökológiai termelés, forgalmazás ellenőrzési rendszere

4. § (1)[3] A Magyar Köztársaság területén az ökológiai termelés, feldolgozás, forgalmazás EK rendelet szerinti szakmai ellenőrzését és a tanúsítvány kiadását a minisztérium által elismert ellenőrző szervezetek végzik.

(2) A termék ökológiai jelölése kizárólag a minisztérium elismerésével rendelkező ellenőrző szervezet által kiadott tanúsítvány alapján történhet.

5. § (1)[4] A minisztérium ellátja az általa elismert ellenőrző szervezetek EK és e rendeletben előírt feladatai teljesítésének ellenőrzését és felügyeletét.

(2) A minisztérium jogosult ellenőrző szervezetet elismerni,illetve az elismerést visszavonni, vagy meghatározott ideig felfüggeszteni. Az elismerés megadása vagy visszavonása nem érinti az adott szervezet külön törvény szerinti jogszerű működését.

6. § A földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter (a továbbiakban: miniszter) az ökológiai termeléssel, feldolgozással, forgalmazással és a termékek jelölésével kapcsolatos engedélyezési, ellenőrzési és felügyeleti feladatok összehangolására legfeljebb hét tagból álló Ökológiai Gazdálkodást Koordináló Bizottságot (ÖGKB) hoz létre, mely véleményező, javaslattevő jogkörrel rendelkezik. A miniszter a Bizottság tagjának jelöli ki a minisztérium képviselőit. A Bizottság tagjai közé a Környezetvédelmi Minisztérium, az Egészségügyi Minisztérium és a Gazdasági Minisztérium egy-egy főt képviselőjeként delegál. A Bizottság egyes szakmai feladatai megoldására a szakmai szervezetek és a tudomány képviselői közül szakértőket kérhet fel, illetve szakértői bizottságot hozhat létre. A Bizottság titkárságának, illetve működésének feltételeit a minisztérium biztosítja. A Bizottság működési szabályzatát maga határozza meg.

7. § (1)[5] Ökológiai termelést ellenőrző szervezetként elismerését az az intézmény, egyesület, szövetség vagy gazdálkodó szervezet kérelmezheti, aki (amely)

a) az ökológiai gazdálkodás szakterületen szerzett gyakorlattal rendelkezik,

b) belföldi székhellyel, telephellyel rendelkezik,

c) biztosítja felsőfokú szakirányú végzettséggel rendelkező felelős személy foglalkoztatását, aki alkalmas a termelővel, a hatóságokkal és egyéb szervekkel való állandó kapcsolattartásra,

d) a rendelet alkalmazása szempontjából megfelel az MSZEN 45011 Terméktanúsítást irányító tanúsítási szervekre vonatkozó általános feltételek szabvány követelményeinek,

e) az ellenőrzéssel egyidejűleg nem végez ökológiai termelést, feldolgozást, forgalmazást (ideértve megbízottját vagy alkalmazottját is, valamint annak közeli hozzátartozóját).

(2)[6] Az elismerés iránti kérelmet a következő tartalommal a minisztériumhoz kell benyújtani, csatolva hozzá az előírt dokumentáció magyar nyelvű fordítását is:

a) az elismerést kérő megnevezését (cégét), címét, székhelyét, telephelyét,

b) a tervezett tevékenysége ismertetését,

c) a szervezet működését biztosító személyi és tárgyi feltételeket, az állandó kapcsolattartásért felelős személy megnevezését, a folyamatos működése helyét, telefonszámát, valamint az ökológiai termelés ellenőrzésére és a tanúsítvány kiadására felelős belföldi személy(ek) nevét és adatait,

d)[7] a szervezet EK rendeletben előírtaknak megfelelő követelményrendszerét, a korábbi tevékenység referenciái, valamint az ellenőrzésért és tanúsításért felelős személyek szakmai gyakorlata igazolását, továbbá az ellenőrzés programját, a termék nyomon követhetősége rendszerét, amelyek tartalmazzák az ellenőrzések és az intézkedések részletes leírását,

e) az intézkedéseket, amelyeket az ellenőrző szervezet a szabálytalanságok észlelése esetén - figyelemmel a d) pontban foglaltakra - alkalmaz,

f) az ellenőrzés megbízhatóságára vonatkozó információkat, garanciákat,

g) az ellenőrző szervezet termelővel kapcsolatos objektivitását biztosító feltételrendszert,

h) a termelői nyilvántartás rendszerét és a már bejelentkezett termelők jegyzékét,

i)[8] a tevékenységre vonatkozó felelősségbiztosítás igazolását.

(3) A kérelemhez egyidejűleg mellékelni kell egyesület vagy szövetség esetén az elfogadott alapszabály hiteles másolatát, a bírósági bejegyzés hiteles másolatát, az alapító okirat (alapszabály, társasági szerződés) vagy a vállalkozói igazolvány hiteles másolatát.

8. § (1) A minisztérium az elismeréshez kapcsolódó eljárások körében az államigazgatási eljárás szabályai szerint hoz határozatot.

(2) A minisztérium hatáskörébe tartozó ügyben felettes szervként a miniszter jár el.

(3) A minisztérium az elismert ellenőrző szervezetek listáját - figyelemmel a 9. § alapján történt változásokra is - (az ellenőrző szervezet megnevezése, kódszáma, címe és a termékkör szerinti tevékenysége megjelölésével) - az elismerésről rendelkező határozat száma, kelte és az érvényességi időtartam feltüntetésével - a hivatalos lapjában közzé teszi.

9. § (1)[9] A minisztérium a 7. § feltételeinek megfelelő kérelmezők közül egy vagy több ellenőrző szervezetet elismerhet.

(2)[10] Az elismerésről a minisztérium határozatot hoz.

(3)[11] A minisztérium évente felülvizsgálja az elismert szervezetek e rendeletben foglalt előírásoknak megfelelő működését, illetve tevékenységét.

(4)[12] Amennyiben az elismert szervezet működése, illetve tevékenységének gyakorlása bármely okból nem felel meg a feltételeknek, a minisztérium az elismerését - a feltételek teljesítéséig - felfüggesztheti, vagy ha annak teljesíthetőségére nem lát esélyt, az elismerés visszavonásáról határoz.

(5)[13] A minisztérium köteles visszavonni az elismerést valótlan adatok közlése vagy a tanúsítvánnyal való visszaélés esetén.

10. §[14] (1) Az EK rendelet szerinti ökológiai terméket termelő, feldolgozó vagy forgalmazó - ideértve a harmadik országból behozott termék forgalmazását is - (a továbbiakban: termelő) köteles e tevékenységét a minisztérium által elismert ellenőrző szervezet (a továbbiakban: ellenőrző szervezet) ellenőrzése alatt folytatni, és e célból a szervezetnél nyilvántartásba vételét kérni. A harmadik országokból behozott ökológiai jelölésű termékek hazai forgalmazása esetén a 13. §-ban foglaltakat is alkalmazni kell.

(2) A termelő bejelentkezésének elfogadását, adatainak nyilvántartását az ellenőrző szervezetek végzik, erről valamint a nyilvántartás adatainak változásáról kötelesek tájékoztatni a minisztériumot.

11. § (1) Az elismert ellenőrző szervezet a nyilvántartásba vételről a termelő részére igazolást állít ki, mely a következőket tartalmazza:

a) a termelő nyilvántartásának sorszámát, adatait (név, cím, székhely, felelős személy),

b) a termelés, kereskedelmi raktározás, illetve feldolgozás helyét,

c) a tevékenység megnevezését,

d) a termékek részletes felsorolását,

e) a feldolgozásra kerülő termék megnevezését,

f) a feldolgozás módját,

g) a nyilvántartásba vétel dátumát, illetve az átállás megkezdésének időpontját.

(2) A nyilvántartásba vétel alapján az elismert ellenőrző szervezet - a birtokába jutott adatok és információk védelmét biztosítva - jogosult arra, hogy

a) a termelőnél a jogszabályban és az ellenőrzési programban foglaltak szerint ellenőrzést végezzen, és intézkedéseket tegyen,

b) gyanú esetén a nem engedélyezett anyagok vizsgálatára mintát vegyen. A mintát a külön jogszabályban foglaltak alapján kijelölt laboratóriumban az előírt díjtételei szerint megvizsgáltathatja. A gyanú beigazolódása esetén a vizsgálati díj költségeit - a szerződésben foglalt elszámolás szerint - a termelőre átháríthatja,

c) kezdeményezze a termékről - az érintett tétel egészére vagy gyártási egységére kiterjedően - az ökológiai jelölés eltávolíttatását, ha jelölésére, termelésére, feldolgozására vagy forgalmazására vonatkozó szabályokat megsértették,

d) súlyos vagy ismétlődő szabálytalanság megállapítása esetén megvonja az ökológiai jelölés további használatát, és egyidejűleg kezdeményezze a jelölés termékről való eltávolíttatását, vagy a termelőt - meghatározott időtartamra - kizárhatja a termelést ellenőrző rendszerből, amelyről köteles valamennyi ellenőrző szervezetet értesíteni,

e) amennyiben tiltása eredménytelen, külön jogszabályok alapján kezdeményezzen megfelelő eljárást.

12. §[15] (1) A minisztérium hatósági feladatainak ellátása érdekében az elismert ellenőrző szervezet köteles

a) lehetővé tenni, hogy a feladatai teljesítése körében, az ellenőrző szervezet hivatalos helyiségében, a vizsgálati eszközeiben ellenőrzést végezzen,

b) az ellenőrzési körébe tartozó termelőkről a kért adatot, felvilágosítást megadni,

c) a termelő tevékenysége helyszínén a szükséges minisztériumi vizsgálatot előkészíteni, és abban közreműködni,

d) a termelők adatairól vezetett nyilvántartást, valamint az ellenőrzések összefoglaló jelentését évente - a tárgyévet követő január hó 15. napjáig - megküldeni, továbbá

e) az ellenőrző szervezet adataiban bekövetkezett változást - beleértve a személyi és tárgyi feltételek módosulását, valamint a 11. § (2) bekezdésének c) , d) és e) pontjai alapján tett intézkedéseket - haladéktalanul bejelenteni.

(2)[16] Az ellenőrző szervezet köteles a minisztérium előzetes hozzájárulását kérni a termelőnek az ellenőrző rendszerből való meghatározott időtartamú kizárásához [11. § (2) bekezdésének d) pontja].

Az EK rendelet alapján elismert országok listáján nem szereplő harmadik országokból származó ökológiai termékek forgalmazása[17]

13. §[18] Az EK rendelet alapján elismert országok listáján nem szereplő harmadik országokból származó ökológiai jelölésű termékek forgalmazását a minisztérium kérelemre engedélyezi, ha az adott termék termelése és ellenőrzése megfelel az EK rendelet követelményeinek. A minisztérium a határozatában megjelölt termékre és meghatározott időtartamra ad engedélyt.

14. §[19]

15. §[20]

16. § (1)[21]

(2)[22]

(3)[23]

(4) Az elismert ellenőrző szervezetek kötelesek a tanúsítványt egységesen alkalmazni, és annak során a szigorú számadású okmányok védelmére vonatkozó követelményeket érvényesíteni. A kiadott tanúsítványokról évente - a tárgyévet követő január hó 15. napjáig - a minisztérium felé elszámolást kell tenni.

Záró rendelkezések

17. §[24] Felhatalmazást kap a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter - a díjak vonatkozásában a pénzügyminiszterrel egyetértésben -, hogy a mezőgazdasági termékek és élelmiszerek ökológiai követelmények szerinti előállításának, forgalmazásának és jelölésének egyes eljárási szabályait, ideértve a hatósági eljárásban fizetendő igazgatási-szolgáltatási díjak fizetését, rendeletben szabályozza.

18. §[25]

19. § Ez a rendelet a Magyar Köztársaság és az Európai Közösségek, valamint azok tagállamai közötti társulás létesítéséről szóló, Brüsszelben, 1991. december 16-án aláírt és az 1994. évi I. törvénnyel kihirdetett Európai Megállapodás alapján az Európai Közösségek jogszabályaihoz való közelítés érdekében a következő közösségi jogszabályokkal összeegyeztethető szabályozást tartalmaz:

- a Tanács 2092/1991/EGK rendelete az ökológiai gazdálkodásról és a mezőgazdasági termékek és élelmiszerek vonatkozó jelöléséről,

- valamint annak végrehajtására és módosítására, illetve kiegészítésére

- a Bizottság 94/1992/EGK rendelete,

- a Bizottság 1535/1992/EGK rendelete,

- a Tanács 2083/1992/EGK rendelete,

- a Bizottság 3457/1992/EGK rendelete,

- a Bizottság 207/1993/EGK rendelete,

- a Bizottság 2608/1993/EGK rendelete,

- a Bizottság 468/1994/EK rendelete,

- a Tanács 1468/1994/EK rendelete,

- a Bizottság 2381/1994/EK rendelete,

- a Bizottság 529/1995/EK rendelete,

- a Bizottság 1201/1995/EK rendelete,

- a Bizottság 1202/1995/EK rendelete,

- a Tanács 1935/1995/EK rendelete,

- a Bizottság 418/1996/EK rendelete,

- a Bizottság 522/1996/EK rendelete,

- a Bizottság 314/1997/EK rendelete,

- a Bizottság 345/1997/EK rendelete,

- a Bizottság 1488/1997/EK rendelete.

Orbán Viktor s. k.,

miniszterelnök

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította a 144/2003. (IX. 9.) Korm. rendelet 1. § - a. Hatályos a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napjától.

[2] Megállapította a 144/2003. (IX. 9.) Korm. rendelet 2. § - a. Hatályos a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napjától.

[3] Megállapította a 144/2003. (IX. 9.) Korm. rendelet 3. § - a. Hatályos a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napjától.

[4] Megállapította a 144/2003. (IX. 9.) Korm. rendelet 4. § - a. Hatályos a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napjától.

[5] Megállapította a 144/2003. (IX. 9.) Korm. rendelet 5. § - a. Hatályos a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napjától.

[6] A bevezető szöveget módosította a 144/2003. (IX. 9.) Korm. rendelet 6. § - a. Hatályos a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napjától.

[7] Megállapította a 144/2003. (IX. 9.) Korm. rendelet 6. § - a. Hatályos a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napjától.

[8] Megállapította a 144/2003. (IX. 9.) Korm. rendelet 6. § - a. Hatályos a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napjától.

[9] Beiktatta a 144/2003. (IX. 9.) Korm. rendelet 7. § - a. Hatályos a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napjától.

[10] Számozását módosította a 144/2003. (IX. 9.) Korm. rendelet 7. § - a. Hatályos a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napjától.

[11] Számozását módosította a 144/2003. (IX. 9.) Korm. rendelet 7. § - a. Hatályos a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napjától.

[12] Számozását módosította a 144/2003. (IX. 9.) Korm. rendelet 7. § - a. Hatályos a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napjától.

[13] Számozását módosította a 144/2003. (IX. 9.) Korm. rendelet 7. § - a. Hatályos a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napjától.

[14] Megállapította a 144/2003. (IX. 9.) Korm. rendelet 8. § - a. Hatályos a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napjától.

[15] Szerkezetét módosította a 144/2003. (IX. 9.) Korm. rendelet 9. § - a. Hatályos a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napjától.

[16] Beiktatta a 144/2003. (IX. 9.) Korm. rendelet 9. § - a. Hatályos a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napjától.

[17] Megállapította a 144/2003. (IX. 9.) Korm. rendelet 10. § - a. Hatályos a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napjától.

[18] Megállapította a 144/2003. (IX. 9.) Korm. rendelet 10. § - a. Hatályos a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napjától.

[19] Hatályon kívül helyezte a 144/2003. (IX. 9.) Korm. rendelet 12. § - a. Hatályos a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napjától.

[20] A § -t és az azt megelőző alcímet hatályon kívül helyezte a 144/2003. (IX. 9.) Korm. rendelet 12. § - a. Hatályos a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napjától.

[21] Hatályon kívül helyezte a 144/2003. (IX. 9.) Korm. rendelet 12. § - a. Hatályos a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napjától.

[22] Hatályon kívül helyezte a 144/2003. (IX. 9.) Korm. rendelet 12. § - a. Hatályos a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napjától.

[23] Hatályon kívül helyezte a 144/2003. (IX. 9.) Korm. rendelet 12. § - a. Hatályos a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napjától.

[24] Megállapította a 144/2003. (IX. 9.) Korm. rendelet 11. § - a. Hatályos a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napjától.

[25] Hatályon kívül helyezte a 144/2003. (IX. 9.) Korm. rendelet 12. § - a. Hatályos a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napjától.

Tartalomjegyzék