219/1999. (XII. 28.) Korm. rendelet
a vámjogról, a vámeljárásról, valamint a vámigazgatásról szóló 1995. évi C. törvény végrehajtásáról szóló 45/1996. (III. 25.) Korm. rendelet módosításáról
A vámjogról, a vámeljárásról, valamint a vámigazgatásról szóló 1995. évi C. törvény (a továbbiakban: tv.) 212. §-ának (1) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a Kormány az alábbiakat rendeli el:
1. § A vámjogról, a vámeljárásról, valamint a vámigazgatásról szóló 1995. évi C. törvény végrehajtásáról szóló 45/1996. (III. 25.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Vhr.) 1. §-ának (3)-(6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép, egyidejűleg a (6)-(8) bekezdés számozása (7)-(9) bekezdésre változik:
"(3) A tv. 1. §-a 23. pontjának a) és b) 1. alpontjában említett büntetlen előéletet három hónapnál nem régebbi erkölcsi bizonyítvánnyal kell igazolni. Az ügyfél, az illetékes hatóság által kiadott harminc napnál nem régebbi igazolást köteles benyújtani arról, hogy nincs adó- és társadalombiztosítási tartozása. A tv. 1. §-a 23. pontjának b) 2-4. alpontjában előírt egyéb feltételeket a vámhatóság a saját nyilvántartása alapján ellenőrzi.
(4) Az ügyfél írásban köteles nyilatkozni arról, hogy nem áll felszámolási eljárás vagy végelszámolás alatt.
(5) A vámszempontból való megbízhatóság vizsgálata során a vámhatóságnak az ügyfelet - amennyiben annak vámtartozása van - haladéktalanul fel kell szólítania, hogy a felhívás kézhezvételétől számított három munkanapon belül a számlavezető vámszervnél egyeztetést kezdeményezzen. Az esetleges tartozás befizetését az ügyfélnek a tv. 1. §-a 23. pontjának b) 3. alpontjában meghatározott időn belül az e rendelet 212. §-ának (1) bekezdése szerint kell igazolnia.
(6) A 83/1996. (VI. 14.) Korm. rendelettel kihirdetett, az Egységes Árutovábbítási Eljárásról szóló Egyezményben (a továbbiakban: Tranzitegyezmény) meghatározott megbízhatóság alatt a tv. 1. §-ának 23. pontja szerinti vámszempontból való megbízhatóságot kell érteni."
2. § A Vhr. az alábbi 14/A. §-sal egészül ki:
"14/A. § (1) A tv. 7. §-a (4) bekezdésében meghatározott szerv, szervezet kérelmére az országos parancsnokság - a jövedéki törvény hatálya alá tartozó áruk/vámáruk, valamint a hulladékok kivételével - engedélyezheti az árutovábbítási eljárásban a tv. 7. §-a (5) bekezdésének d) pontja alapján történő kezességvállalás egyszerűsített - a (2)-(3) bekezdésben meghatározott - formáját.
(2) Az egyszerűsített kezességvállalási engedélyt az országos parancsnokság akkor adja ki, ha a kérelmező szerv, szervezet
a) a tagjait, munkavállalóit (a továbbiakban: tagjait) olyan igazolással látja el, amely tartalmazza az országos parancsnokság engedélyének számát, az igazolás felhasználására jogosult természetes személy nevét és adatait, az igazolás sorszámát, fuvarozási tevékenységet végző esetében az általa használt gépjármű/gépjárműszerelvény forgalmi rendszámát, továbbá azt a tényt, hogy az egyszerűsített kezességvállalás lehetősége kizárólag az igazolás tulajdonosát illeti meg, az másra át nem ruházható, illetve a kibocsátó megnevezését, adatait, cégszerű aláírását, továbbá
b) okiratba foglalja és a kérelméhez csatolja azon nyilatkozatát, amelyben vállalja, hogy a vámhivatal felhívására a tagjai által az igazolással továbbítani kért áru/vámáru után esedékessé vált vámterhet és kamatait öt munkanapon belül megfizeti, ha az árut/vámárut tulajdonosa, szállítója a megadott határidőre nem mutatta be, illetve az jogellenesen forgalomba került, valamint
c) vállalja, hogy az országos parancsnokság értesítése alapján attól a tagjától, aki a feltételeket megszegi, az igazolást haladéktalanul visszavonja, és
d) vállalja, hogy a tagjai részére kiadott igazolásokról, azok visszavonásáról az országos parancsnokságot a tagjai felé tett intézkedéssel egyidejűleg tájékoztatja, és
e) a tv. 7. §-a (5) bekezdésének d) pontja szerinti vámbiztosítékot nyújt.
(3) A kezességvállaló szerv igazolásával rendelkező tag által kért árutovábbítás a konkrét szállítmányra vonatkozó kezességi nyilatkozat benyújtása nélkül kérhető. A vámkezelést kérőnek az árutovábbításra vonatkozó árunyilatkozat benyújtásával egyidejűleg be kell mutatni
a) az árutovábbítást kérő részére kiadott, a (2) bekezdés a) pontjában foglaltaknak megfelelő igazolást,
b) a továbbított áru/vámáru utáni vámterhek alapján megállapítására - az e rendelet 76. §-a (1) bekezdésének a) pontjában foglaltaktól eltérően - a számlát, ami ebben az esetben lehet vámcélokra kiállított számla is.
(4) A (2)-(3) bekezdésben meghatározott feltételek hiányában az egyszerűsített kezességvállalás nem alkalmazható. A (2) bekezdés b)-d) pontjában meghatározott feltétel megszegése esetén az engedélyt az országos parancsnokságnak haladéktalanul vissza kell vonnia.
(5) A vámhivatal vámbiztosítékként nem fogadhatja el az igazolást, ha azzal nem az igazolásban felhatalmazott kéri az árutovábbítást. Az árutovábbítást végző vámhivatalnak az egyszerűsített kezességvállalás elfogadása esetén a vonatkozó vámokmányra az igazolás sorszámát fel kell jegyeznie."
3. § A Vhr. 16. §-a (4) bekezdésének első mondata, továbbá a (6) bekezdés helyébe a következő rendelkezés lép:
"A kezességvállalási engedélyt kiadó vámhivatal, illetőleg területi vámszerv az engedélyes részére hitelesített keret-nyilvántartási könyvet ad ki."
"(6) Amennyiben a tv. 7. §-a (5) bekezdésének e) pontja szerinti engedélyt az országos parancsnokság adta ki, az ellenőrzésre általa kialakított nyilvántartás alapján köteles biztosítani, hogy az engedélyestől kizárólag a bankgarancia fedezetén belül fogadjon el kezességet a vámhatóság."
4. § A Vhr. 67. §-ának (2) és (7) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A vámhivatal tételes vámvizsgálatot köteles tartani az e rendelet 85. §-ának (1) és 88. §-ának (7) bekezdéseiben felsorolt esetekben."
"(7) Nem tartható adminisztratív vámvizsgálat a tv. 47. §-ának (3) bekezdése alapján fokozott ellenőrzést igénylő terméknek minősülő áruk/vámáruk vámkezelése esetén."
5. § A Vhr. 88. §-a (1) bekezdésének utolsó mondata helyébe a következő rendelkezés lép, továbbá a § a következő (6) bekezdéssel egészül ki, egyidejűleg a jelenlegi (6)-(8) bekezdés számozása (7)-(9) bekezdésre módosul:
"A Tranzitegyezmény szerinti külső árutovábbítás szabályai érelemszerűen alkalmazhatók vámárunak a magyar vámterületen történő árutovábbításakor is."
"(6) Amennyiben az engedélyezett feladó, engedélyezett címzett az engedélyben meghatározott feltételeket megszegi, a vámhatóság az engedélyt visszavonja. Ilyen esetben újabb engedélyezett feladói, engedélyezett címzetti engedély - az egyéb feltételek megléte esetén is - csak az engedély visszavonásától számított két év eltelte után adható."
6. § A Vhr. 174. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:
"(4) A tv. 100. §-a (1) bekezdésében biztosított vámmentességet kell alkalmazni az esetben is, ha a vámáru a Magyarországgal a kedvezményes piacra jutási feltételeket szabályozó szabadkereskedelmi szerződéses kapcsolatokban álló országokból magyar származás megjelöléssel érkezik vissza, feltéve, hogy a termék magyarországi származását a nemzetközi szerződésben foglaltaknak megfelelően igazolják és a szabadkereskedelmi megállapodás kötelezően előírja a vám-visszatérítési és a vám megfizetése alóli kivételek tilalmának betartását. Ilyen esetben a vámmentesség alkalmazásának nem feltétele, hogy a vámáru a feladó részére érkezzen vissza."
7. § A Vhr. 175. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:
"(4) Ipari vámszabadterületen előállított és a kedvezményes piacra jutási feltételeket szabályozó szabadkereskedelmi szerződés keretében magyar származónak minősülő vámárut a belföldi forgalom számára a tv. 101. §-a (1) bekezdésében biztosított vámmentesség alkalmazásával kell vámkezelni, ha a szabadkereskedelmi megállapodás kötelezően előírja a vám-visszatérítési, illetve a vám megfizetése alóli kivételek tilalmának betartását, továbbá a termék származását a nemzetközi szerződés előírásai és e rendeletben meghatározottak figyelembevételével igazolják."
8. § A Vhr. 232. §-ának (1)-(3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Az országos parancsnokság kizárólag a pénzügyminiszter utasítása, az Állami Számvevőszék felhívása, illetve az országos parancsnok rendelkezése alapján végez utólagos ellenőrzést. Az országos parancsnokság a Központi Ellenőrzési Parancsnokság által folytatott utólagos ellenőrzést - a vizsgálat bármely szakaszában - magához vonhatja.
(2) A Központi Ellenőrzési Parancsnokság az illetékességi területén belül végezheti a szervezetek vagy személyek utólagos ellenőrzését.
(3) A tv.-ben és e rendeletben a vámhivatal részére megállapított jogokat, kötelezettségeket az utólagos ellenőrzés során az országos parancsnokság és a Központi Ellenőrzés Parancsnokság tekintetében értelemszerűen alkalmazni kell."
9. § A Vhr. 241. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"241. § (1) Hatósági jogkörrel rendelkező vámszervek: az alsó fokú (helyi szervek) közül a vámhivatal, a nyomozó-, a szabálysértési hivatal, a Vámáruraktár, a középfokú szervek közül a vámszervezet igazgatási területi szervei, a Központi Repülőtéri Parancsnokság, a Vám- és Pénzügyőrség Központi Bűnüldözési Parancsnoksága, a Központi Ellenőrzési Parancsnoksága, a Központi Járőrszolgálati Parancsnoksága (a továbbiakban: területi vámszervek), az Ügyvitelszervezési és Számítástechnikai Központja, továbbá felsőfokú szerv: a vámszervezet központi (országos) szerve a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága, valamint az országos parancsnok.
(2) Hatósági jogkörrel nem rendelkező vámszervek: azok a szervek, amelyek feladata a vámszervek technikai, anyagi eszközzel való ellátása, a vámkezeléshez szükséges laboratóriumi vizsgálatok elvégzése, a termékazonosításhoz szükséges írásbeli tájékoztatók kiadása, továbbá az állomány alapképzése és továbbképzése, valamint az egészségügyi, szociális és kulturális ellátás megszervezése."
10. § A Vhr. 243. §-ának felvezető mondata és a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"243. § Az igazgatási területi vámszerv:
a) irányítja, felügyeli és ellenőrzi a működési területén létesített alsó fokú szervek tevékenységét a nyomozó hivatalok kivételével;"
11. § A Vhr. 243/A. §-a kiegészül a következő új (1)-(2) bekezdéssel, egyidejűleg a jelenlegi (1)-(2) bekezdés számozása (3)-(4) bekezdésre változik:
"(1) A Vám- és Pénzügyőrség Központi Bűnüldözési Parancsnokságának feladata a tv. 174. §-a (1) bekezdésének h) pontjában meghatározottak teljesítése, a külön jogszabályban megállapított hatásköri és illetékességi szabályok szerint, továbbá a nyomozó hivatalok vonatkozásában az e rendelet 243. §-ának a) és f) pontjában, a határvámhivatalok vonatkozásában pedig az e rendelet 243. §-ának a) pontjában foglaltak végrehajtása.
(2) A Központi Ellenőrzési Parancsnokság első fokú hatósági jogkörébe tartozik az e rendelet 232. §-ának (2) bekezdésében meghatározott utólagos ellenőrzések esetében az áruk/vámáruk vonatkozásában a vámteher, a vámigazgatási bírság, a kamat, a késedelmi pótlék és az egyéb költségek kiszabása, beszedése, helyesbítése és visszatérítése, valamint dönt a vámfelügyelet kérdésében."
12. § A Vhr. 244. §-ának (1) bekezdése a következő m) ponttal egészül ki:
(Az országos parancsnokság)
"m) végzi a hatáskörébe utalt utólagos ellenőrzések esetén első fokú hatósági jogkörben az áruk/vámáruk vonatkozásában a vámteher, a vámigazgatási bírság, a kamat, a késedelmi pótlék és az egyéb költségek kiszabását, beszedését, helyesbítését és visszatérítését, valamint dönt a vámfelügyelet kérdésében."
13. § A Vhr. kiegészül az e rendelet mellékletében foglalt 8. számú melléklettel.
14. § (1) E rendelet 2000. január 1-jén lép hatályba, rendelkezéseit a folyamatban lévő engedélyezési ügyekben - ideértve a bírósági szakban lévő vámigazgatási ügyeket is - alkalmazni kell, a (4) bekezdésben foglaltak kivételével.
(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a Vhr. 22. §-ának (4)-(5) bekezdése, valamint a 243. §-ának e) pontja hatályát veszti.
(3) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a 144/1999. (IX. 30.) Korm. rendelet hatályát veszti. A tv. 7. §-ának (4) bekezdése szerinti, a tv. 7. §-a (5) bekezdésének d) pontjában meghatározott kezességvállalási engedélyek a bankgarancia érvényességének lejártáig, a 226/1997. (XII. 10.) Korm. rendelet hatálybalépése előtt kiadott és hatályos engedélyek a lejáratukig érvényesek azzal, hogy a tv. 7. §-a (5) bekezdésének e) pontjában előírtakat alkalmazni kell. Az 1997. évi CIII. törvény hatálybalépése után új engedélyes részére kiadott kezességvállalási engedélyek tekintetében is az 1999. évi XCIX. törvény kezességvállalásra vonatkozó rendelkezéseit kell alkalmazni.
(4) Az e rendelet 2. §-ában, valamint a 13. §-ában foglalt rendelkezéseket a rendelet hatálybalépését követő 60 nap után kell alkalmazni.
Orbán Viktor s. k.,
miniszterelnök
Melléklet a 219/1999. (XII. 28) Korm. rendelethez
[8. számú melléklet a 45/1996. (III. 25.) Korm. rendelethez]
MINTA
Egyszerűsített kezességvállalásra jogosító igazolás
Engedélyszáma:.................... Igazolás sorszáma:..............
Az engedélyes
neve:.........................................................
címe:.........................................................
adószáma:.....................................................
A felhasználásra jogosult gazdálkodó/vállalkozó*
neve:.........................................................
címe:.........................................................
adószáma:.....................................................
A felhasználásra jogosult személy (alkalmazott)
neve:.................. ......................................
születési helye és dátuma:....................................
...... év...... hó......... napján
beosztása:...................................................
A felhasználásra jogosult személy vagy szervezet gépjárművének/gépjármű szerelvényének forgalmi rendszáma:
................................
Az igazolás másra át nem ruházható!
...... év...... hó......... nap
P. H.
...................
(cégszerű aláírás)
* Csak akkor kell kitölteni, ha az engedélyes szakmai szövetség, érdekképviseleti szerv.