Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

22/1999. (II. 10.) Korm. rendelet

az egyes nemzetközileg ellenőrzött termékek és technológiák forgalmának engedélyezéséről szóló 61/1990. (X. 1.) Korm. rendelet módosításáról

A külkereskedelemről szóló 1974. évi III. törvény 29. §-ának (1) bekezdésében, továbbá a vámjogról, a vámeljárásról, valamint a vámigazgatásról szóló 1995. évi C. törvény 5. §-ának (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a Kormány a következőket rendeli el:

1. § (1) Az egyes nemzetközileg ellenőrzött termékek és technológiák forgalmának engedélyezéséről szóló, többször módosított 61/1990. (X. 1.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) bevezető rendelkezése helyébe a következő rendelkezés lép:

"A Magyar Köztársaság Kormánya

- az Általános Vám- és Kereskedelmi Egyezmény XXI. Cikkelyének,

- a fojtó-, mérges és egyéb hasonló gázok, valamint a bakteriológiai eszközök hadviselési célokra történő használatának eltiltásáról szóló 1925. június 17-én kelt jegyzőkönyvnek,

- valamint az 1997. évi CIV. törvénnyel kihirdetett, a vegyi fegyverek kifejlesztésének, gyártásának, felhalmozásának és használatának tilalmáról, valamint megsemmisítéséről szóló, 1993. január 13-án, Párizsban aláírt egyezménynek megfelelően,

- a külkereskedelemről szóló 1974. évi III. törvény 29. §-ának (1) bekezdésében, továbbá a vámjogról, a vámeljárásról, valamint a vámigazgatásról szóló 1995. évi C. törvény 5. §-ának (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:"

(2) Az R. 1. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"1. § (1) Nemzetközileg ellenőrzött termékek és technológiák a Magyar Köztársaság területéről kizárólag e rendelet alapján kiadott Engedéllyel vihetők ki.

(2) Nemzetközileg ellenőrzött termékek és technológiák a Magyar Köztársaság területére kizárólag e rendelet alapján kiadott Igazolással hozhatók be, ha

a) a termék a vegyi fegyverek kifejlesztésének, gyártásának, felhalmozásának és használatának tilalmáról, valamint megsemmisítéséről szóló, 1993. január 13-án, Párizsban aláírt egyezményt (a továbbiakban: Egyezmény) kihirdetéséről szóló 1997. évi CIV. törvény hatálya alá tartozik,

b) azt a származási ország hatósága igényli, vagy más hazai jogszabály előírja.

(3) Nemzetközileg ellenőrzött terméknek és technológiának minősülnek származási országtól függetlenül

a) az egyes nemzetközileg ellenőrzött termékek és technológiák Termékellenőrzési Jegyzékének megállapításáról szóló 31/1998. (V. 15.) IKIM rendelet szerinti termékek és technológiák,

b) a nukleáris export és import engedélyezéséről szóló 121/1997. (VII. 17.) Korm. rendelet mellékletében szereplő termékek és technológiák, valamint

c) minden olyan termék, technológia és szolgáltatás, amely esetében a magyarországi szerződő fél tudomással bír arról, hogy a termékek, illetve technológiák részben vagy egészében a vegyi, biológiai, nukleáris fegyverek, illetve az ilyen fegyverek célba juttatására alkalmas rakétatechnikai eszközök fejlesztésével, gyártásával, raktározásával, működtetésével, felderítésével, azonosításával, elterjedésével kapcsolatosan kívánják felhasználni. A magyarországi szerződő fél ilyen irányú kérdésére az engedélyező hatóság köteles válaszolni, amennyiben a termék, technológia, illetve szolgáltatás az előzőekben meghatározott körbe tartozik.

(4) Az (1), illetve a (2) bekezdésben meghatározott engedély vagy igazolás, illetve a 7. § (6) bekezdésében meghatározott nyilatkozat szükséges az egyes nemzetközileg ellenőrzött termékek és technológiák (a továbbiakban: termékek és technológiák)

a) kereskedelmi és nem kereskedelmi forgalomban történő behozatalára és kivitelére;

b) reexportjára;

c) vámszabadterületre, vámraktárba és tranzitterületre történő be- és kiszállítására;

d) az ezekkel folytatott ügynöki tevékenységre;

e) technológia, szoftver, műszaki adat közzétételére számítógépes hálózaton (interneten), illetve ezek e-mailen, lemezen, faxon vagy egyéb elektronikus úton történő kivitelére;

f) átviteli (tranzit) áruforgalmára, melyet a 7/A. § szerinti módon kell bejelenteni.

(5) Nem szükséges az (1), illetve a (2) bekezdésben meghatározott engedély vagy igazolás, ha az Alkotmány rendelkezéseinek megfelelően jóváhagyott külföldön, illetve Magyarországon tartott hadgyakorlatra történik a termékek és technológiák kiszállítása, illetve behozatala.

(6) Engedélyköteles tevékenység a (3) bekezdésben meghatározott körben

a) a szakértői, szaktanácsadói tevékenység külföldön;

b) az oktatás, képzés hazai intézményeknél, gazdálkodó szervezeteknél.

Az ez irányú kérelmeket az R. 3. §-ában meghatározott Exportellenőrzési, Vegyi és Biológiai Fegyvertilalmi Irodához kell benyújtani.

(7) Az engedély megadásának feltétele, hogy a Termékellenőrzési Jegyzék II. fejezetében felsorolt, az Egyezmény hatálya alá eső termékekre az Egyezmény előírásai, I. fejezetében felsorolt termékekre és technológiákra a 48/1991. (III. 27.) Korm. rendeletben foglaltak, a II. fejezetben szereplő nukleáris termékekre és technológiákra a 121/1997. (VII. 17.) Korm. rendeletben foglaltak teljesüljenek.

(8) Az (1), illetve a (2) bekezdésben meghatározott engedély, illetve igazolás nem szükséges a hazai termékek és technológiák Magyarországon, magyarországi végfelhasználó részére történő forgalmazáshoz.

(9) Felhatalmazást kap a gazdasági miniszter, hogy a Non-proliferációs Tárcaközi Bizottság egyetértésével az egyes nemzetközileg ellenőrzött termékek és technológiák Termékellenőrzési Jegyzékét kiadja és szükség szerint módosítsa."

2. § Az R. 2. §-a előtti cím, valamint az R. 2. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"Non-proliferációs Tárcaközi Bizottság

2. § A Non-proliferációs Tárcaközi Bizottság megvitatja a Gazdasági Minisztérium által eléterjesztett elvi jelentőségű exportellenőrzési ügyeket, és azokban - a minisztérium eljárásaiban kötelező módon alkalmazandó - elvi döntéseket hoz. A Bizottság által meghatározott döntési elvek nem tartalmazhatnak az állampolgárokat közvetlenül kötelező rendelkezéseket."

3. § Az R. 3. §-a előtti cím, valamint az R. 3. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"Exportellenőrzési, Vegyi és Biológiai Fegyvertilalmi Iroda

3. § Az 1. §-ban meghatározott engedélyezési eljárást a Gazdasági Minisztérium keretében működő Exportellenőrzési, Vegyi és Biológiai Fegyvertilalmi Iroda (a továbbiakban: Iroda) folytatja le az e rendeletben szabályozott módon."

4. § (1) Az R. 7. §-a a következő új (3) bekezdéssel egészül ki, ezzel egyidejűleg a (3)-(6) bekezdések számozása (4)-(7) bekezdésekre módosul:

"(3) Ha a termék és technológia ideiglenes jelleggel (meghatározott időn belül visszahozatali kötelezettség mellett) ideiglenes kivitelben vagy passzív feldolgozásban kerül vámkezelésre, akkor a kérelemhez nem kell csatolni a Nemzetközi Importigazolást és a Végső Címzetti és Vásárlói Nyilatkozatot (kivéve a II. fejezet 0. kategóriát és az 1-9. kategóriába tartozó kettős felhasználású nukleáris termékeket és technológiákat)."

(2) Az R. 7. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) Nem szükséges engedély, ha

a) a Termékellenőrzési Jegyzék II. fejezet 1-9. kategóriájában (kivéve a kettős felhasználású nukleáris termékeket és technológiákat) szereplő hazai gyártású exportálni kívánt, valamint igazolás kibocsátása nélkül behozott termékek és technológiák értéke nem éri el az 500 000 forintot, továbbá az ügylet nem része egy ennél magasabb értékű tranzakciónak;

b) az ideiglenes behozatalban, aktív feldolgozási eljárásban vámkezelt áru az eredeti feladó nevére és címére kerül kiszállításra;

c) a termék az eredeti feladó nevére és címére kerül visszaszállításra;

d) a Termékellenőrzési Jegyzék II. fejezet 1-9. kategóriájában szereplő termékek és technológiák forgalmazásában részt vevő jogi és természetes személy, illetőleg jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaság az Irodával kötött külön megállapodásban foglaltaknak megfelelően és ennek alapján kiadott engedéllyel (disztribútori felhatalmazás), előzetesen megállapított keret terhére, utólagos elszámolási kötelezettség mellett, exportálja a terméket és technológiákat.

A disztribútori felhatalmazás kiadásának és hatályban maradásának feltétele, hogy az exportőr az Irodával kötött megállapodásban foglaltaknak megfelelő belső ellenőrző programot és rendszert állítson fel, azt működtesse, továbbá, hogy arról az Irodát tájékoztassa.

Az exportőr köteles betekintést biztosítani az Iroda részére, a disztribútori felhatalmazás keretében lebonyolított forgalom irataiba (szerződéskötési, vámolási, könyvelési okmányok)."

5. § Az R. 7/A. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"7/A. § (1) A termékek és technológiák tranzitterületre történő beszállítását vagy átviteli (tranzit) forgalmát a 6/C. számú mellékletben szereplő formanyomtatványon kell a vámkezeléssel egyidejűleg bejelenteni az eljáró vámhivatal részére.

(2) Az eljáró vámhivatal végfelhasználói nyilatkozat benyújtására kötelezheti a nemzetközi fuvarozó, szállító vagy tranzitterületre beszállító külföldit vagy hazai természetes, illetve jogi személyt, ha fennáll annak gyanúja, hogy a terméket, illetve technológiát részben vagy egészben a vegyi, biológiai, nukleáris fegyverek, illetve az ilyen fegyverek célba juttatására alkalmas rakétatechnikai eszközök fejlesztésével, gyártásával, raktározásával, működtetésével, felderítésével, azonosításával, elterjedésével kapcsolatosan kívánják felhasználni.

(3) A végfelhasználói nyilatkozatot 2 példányban kell benyújtani az illetékes vámhivatalhoz, melynek 1 példányát a vámhivatal az Iroda részére köteles megküldeni.

(4) A végfelhasználói nyilatkozatnak tartalmaznia kell a végfelhasználó nevét, címét, a termék vagy technológia tervezett felhasználási területét, illetve a felhasználás módját, valamint értékét, illetve mennyiségét.

(5) A végfelhasználói nyilatkozat alapján a termék vagy technológia továbbítását az Iroda megtilthatja.

(6) A végfelhasználói nyilatkozat benyújtása és ellenőrzésének időtartamára a terméket vagy technológiát a fuvarozó, szállítmányozó raktárában átmeneti megőrzés alá kell venni, amennyiben erre nincs lehetőség a közvetlen vámfelügyelet alá vételét kell elrendelni.

(7) Amennyiben a terméket vagy technológiát megállapíthatóan a (2) bekezdésben meghatározottaknak megfelelően használják fel, az illetékes vámhivatal a termék vagy technológia továbbítását - az Iroda határozata alapján - köteles megtagadni, és kötelezni a nemzetközi fuvarozót, szállítót vagy a tranzitterületre beszállító külföldit, illetve hazai természetes vagy jogi személyt, hogy a terméket vagy technológiát saját költségén az exportáló cég telephelyére visszaszállítsa, és erről az exportáló ország illetékes vámszervét értesíti.

(8) Az (1)-(7) bekezdések rendelkezései nem érintik az 1949. évi XIII. törvénnyel kihirdetett, a Dunán való hajózás rendjének szabályozása tárgyában Belgrádban, 1948. év augusztus hó 18. napján kelt nemzetközi egyezmény 27. §-ában foglaltakat.

(9) A tranzitterület felügyeletét ellátó és a kiléptető vámhivatal az (1) bekezdésben szereplő okmányok általuk érvényesített másolatait havi összesítéssel minden hónap 5. napjáig köteles a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága részére felterjeszteni, amely azokról havi összesítés formájában minden hónap 10. napjáig tájékoztatja az Irodát."

6. § Az R. 8. §-ának (3) és (5) bekezdései helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(3) Az engedélyt vagy igazolást akkor lehet megtagadni, illetve visszavonni, ha

a) a külföldi fél vagy a belföldi végső felhasználó tevékenysége megsérti a vonatkozó jogszabályok előírásait;

b) az engedély vagy igazolás a Magyar Köztársaság nemzetközi szerződéseiben vállalt kötelezettségeit, illetőleg e kötelezettségek teljesítését sérti, vagy veszélyezteti;

c) a kérelmező a termékek és technológiák forgalmazása kapcsán az a) pontban említett személyi körrel áll kapcsolatban;

d) a termékek és technológiák forgalmában résztvevő belső ellenőrzési rendszerét nem a 7. §-ban előírtaknak megfelelően működteti;

e) a termékek és technológiák forgalma a Magyar Köztársaság nemzetbiztonsági érdekeit sérti;

f) a kérelmező valótlan adatot közölt;

g) a folytatott tevékenység eltér a Nemzetközi Importigazolásban foglalt felhasználástól."

"(5) A Termékellenőrzési Jegyzék II. fejezet 0. kategóriájába, valamint 1-9. kategóriájába tartozó kettős felhasználású nukleáris termékek és technológiák forgalmával kapcsolatos igazolás és engedély (disztribútori felhatalmazás is), az Országos Atomenergia Hivatal, III. fejezet I. kategóriájába tartozó kényszerítő és bűnfelderítő eszközök forgalmával kapcsolatos igazolás és engedély a Belügyminisztérium, továbbá III. fejezet II. kategóriájába tartozó termékek és technológiák forgalmával kapcsolatos igazolás és engedély az illetékes polgári nemzetbiztonsági szolgálat előzetes engedélyével adható ki."

7. § Az R. 11. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Az e jogszabályban, valamint a külkereskedelemre vonatkozó egyéb jogszabályokban foglalt kötelezettségek, továbbá az ellenőrzött termékekkel és technológiákkal kapcsolatos előírások megtartását az Iroda, valamint a Vám- és Pénzügyőrség szervei jogosultak ellenőrizni. Ezen eljárások során az államigazgatási eljárás általános szabályait, illetve a vámeljárási rendelkezéseket kötelesek megtartani."

8. § Az R. a következő 11/A. §-sal egészül ki:

"Belső ellenőrzés

11/A. § Az exportőr köteles belső ellenőrzési rendszert működtetni, amely magába foglalja az exporttermékek nyilvántartását, a vonatkozó jogszabályok szerinti besorolását (Termékellenőrzési Jegyzék szám) és felelős személy kijelölését, aki a belső ellenőrzési rendszer működtetéséért felel."

9. § (1) Ez a rendelet - 8. §-a kivételével - a kihirdetése napján lép hatályba, ezzel egyidejűleg az R. 7. §-a (2) bekezdésének d) pontja, valamint az R. 2. számú melléklete hatályát veszti. E rendelet rendelkezéseit a hatálybalépését követő ügyekben kell alkalmazni.

(2) A 8. § 1999. április 1. napján lép hatályba.

Orbán Viktor s. k.,

miniszterelnök