Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

2/1999. (II. 11.) IM rendelet

az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés szabályairól, valamint a foglalkozás-egészségügyi szolgálatról a büntetés-végrehajtási szervezetnél

A munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény (a továbbiakban: Mvt.) 9. §-ának (3) bekezdésében, továbbá a fogvatartottakra vonatkozóan a büntetések és az intézkedések végrehajtásáról szóló 1979. évi 11. törvényerejű rendelet 127. §-ának (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, a szociális és családügyi miniszterrel, az egészségügyi miniszterrel - a fogvatartottak tekintetében a legfőbb ügyésszel is - egyetértésben a következőket rendelem el:

Általános rendelkezések

1. §[1] E rendeletet kell alkalmazni a büntetés-végrehajtási szervezeten (a továbbiakban: bv. szervezet) belül működő minden büntetés-végrehajtási szervnél (a továbbiakban: bv. szerv) foglalkoztatott fogvatartott szervezett munkavégzésére és szervezett tevékenységére.

2. § E rendelet alkalmazásában

a)[2] fogva tartott: a szabadságvesztésre vagy elzárásra ítélt, az előzetesen letartóztatott és a szabálysértési elzárást büntetés-végrehajtási intézetben töltő személy;

b) fogvatartott munkabalesete:

- az a baleset, amely a fogvatartottat a szervezett munkavégzés (Mvt. 87. § 9. pont) során a részére meghatározott munkakörben, díjazás ellenében végzett munka során, díjazás nélküli munkavégzése alatt, terápiás foglalkoztatása közben, vagy az előzőekkel összefüggésben (így különösen: a munkához kapcsolódó közlekedés, anyagvételezés, anyagmozgatás, tisztálkodás, szervezett étkeztetés, foglalkozás-egészségügyi szolgáltatás és a munkáltató által nyújtott egyéb szolgáltatás igénybevétele során), illetve a munkára történő átvételtől a munkába történő átadásig éri,

- esetenkénti (alkalmi) foglalkoztatásnál vagy azzal összefüggésben történt, ha azt utasításra végezte,

- munkahelyek közötti átszállítás alkalmával történt;

c) a fogvatartott balesete (nem munkabaleset):

- a fogvatartott minden, munkabalesetnek nem minősülő balesete, így különösen a munkával össze nem függő (szabad levegőn tartózkodás, csoportos foglalkozás, munkaidőn kívül a magatartási szabályok megsértése közben történő stb.) sérülés, heveny mérgezés, fulladás, fagyás, napszúrás (hőguta), a megerőltetés folytán bekövetkezett egészségkárosodás, kivéve, ha a károsodás a b) pontban megjelölt esetek során következett be,

- a bv. intézeten kívüli munkahely megközelítése közben, közúti közlekedés során éri, kivéve, ha a szállítás a bv. szerv saját, illetőleg bérelt járművével történik;

d) szervezett tevékenység: szervezett munkavégzésnek nem minősülő, a kötelezettségek teljesítésével és a jogok gyakorlásával összefüggésben végzett tevékenység;

e)[3]

f)[4]

3. §[5]

4. §[6]

5. §[7]

6. § (1) Az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés feltételeinek meglétét a bv. szerv vezetője munkavédelmi szemle során köteles ellenőrizni.

(2) Munkavédelmi szemlét a bv. szerv vezetője által kijelölt személyekből álló szemlebizottság legalább negyedévenként tart.

(3) A bv. szerv vezetője évente legalább egy alkalommal köteles az összes munkahelyen a szemlebizottság vezetőjeként munkavédelmi szemlét tartani. A többi szemlét a bv. szerv gazdasági (műszaki) vezetője vezeti.

(4)[8] A bv. szervek állományába tartozó munkavállalóknak a fogvatartottakkal kapcsolatos munkavédelmi feladatait és ellenőrzési kötelezettségeit a munkaköri leírásban is meg kell határozni.

(5)[9]

7. §[10]

8. §[11] Az Mvt. egyes rendelkezéseinek végrehajtásáról szóló 5/1993. (XII. 26.) MüM rendelet 4. §-ának alkalmazásában a bv. szerv létszámánál a büntetés-végrehajtási szervek állományába tartozó munkavállalók és a foglalkoztatott fogvatartottak összlétszámát kell figyelembe venni.

9. §[12]

10. §[13]

11. §[14] (1) A fogvatartottat a munkahelyén a munkába állása előtt a gazdasági egység (üzem) vezetője szakmai-munkavédelmi oktatásban részesíti. Az oktatás az általános munkavédelmi előírásokon túl a konkrét munkavégzésre vonatkozó előírásokat is tartalmazza. Meg kell győződni, hogy a fogvatartott elsajátította-e az oktatás anyagát. Az oktatás tényét írásban dokumentálni kell.

(2) A termelő és karbantartó műhelyekben dolgozó fogvatartottak részére havonta, egyéb munkahelyen pedig negyedévenként ismétlődően munkavédelmi oktatást kell tartani, továbbá a munkaeszköz, illetve a gép közelében a kezelési és karbantartási utasítást el kell helyezni.

12. § (1)[15] Azoknak a fogvatartottaknak, akik saját vagy mások testi épségét veszélyeztető munkakörben dolgoznak, az Mvt. 60. § (1) bekezdés e) pontja szerinti kötelezettség teljesítése érdekében, a belügyminiszter irányítása alá tartozó rendvédelmi szervek munkavédelmi feladatai, valamint foglalkozás-egészségügyi tevékenysége ellátásának szabályairól szóló BM rendelet szerinti munkavédelmi vizsgabizottság előtt munkavédelmi vizsgát kell tenni.

(2) A vizsgáról a vizsgabizottság jegyzőkönyvet készít, nyilvántartást vezet, és bizonyítványt állít ki. Az MvSz-ben kell meghatározni azokat a munkaköröket, amelyekben vizsgát kell tenni.

13. § (1) A bv. szerv haladéktalanul kivizsgálja a fogvatartott munkabalesetét és a fogvatartott balesetét. A kivizsgálást nem végezheti a fogva tartott munkáltatásának felügyeletét közvetlenül ellátó személy, és a kivizsgálásban a munkavédelmi vezetőnek is részt kell vennie.

(2) A kivizsgálás alapján a bv. szerv vezetője megállapítja, hogy a baleset munkabalesetnek minősül-e. Ha nem minősül munkabalesetnek, akkor erről és a jogorvoslati lehetőségről a sérültet, halálos baleset esetén hozzátartozóját értesíti.

(3)[16] A minősítés ellen benyújtott panaszt az elsőfokú munkavédelmi hatóság vizsgálja ki.

(4)[17]

(5)[18] A súlyos munkabalesetet, illetve súlyos balesetet a bv. szerv - az egyéb jelentési kötelezettségén túl - haladéktalanul jelenti az elsőfokú munkavédelmi hatóságnak, és értesíti a büntetés-végrehajtás törvényességi felügyeletét ellátó ügyészt.

(6)[19] A súlyos baleset vizsgálatánál a büntetés-végrehajtás törvényességi felügyeletét ellátó ügyészi, elsőfokú munkavédelmi hatósági, illetve a műszaki szakértői vizsgálatig a baleset helyszínét megváltoztatni nem lehet.

A foglalkozás-egészségügyi szolgálat

14. § (1) A bv. szervezetnél a meglévő egészségügyi intézményrendszerre épített foglalkozás-egészségügyi szolgálatot kell létrehozni, és működtetni.

(2) A foglalkozás-egészségügyi szolgálat feladatkörébe a bv. szerv dolgozóinak, valamint a foglalkoztatott fogvatartottak foglalkozás-egészségügyi ellátása tartozik.

(3) A bv. szervezet foglalkozás-egészségügyi szolgálata a foglalkozás-egészségügyi szolgáltatásról szóló 27/1995. (VII. 25.) NM rendelet (a továbbiakban: R.) előírásai szerint foglalkozás-egészségügyi alapellátást nyújt.

15. §[20] A bv. szervek dolgozóinak előzetes és időszakos orvosi alkalmassági vizsgálata során a bv. szerv alapellátó orvosa foglalkozás-egészségügyi alapszolgáltatást nyújt.

16. § (1) A bv. intézet működésével és a fogvatartottak ellátásával kapcsolatos szolgáltató, számítástechnikai, kulturális, oktatási, valamint az adminisztratív tevékenység keretében munkát végző fogvatartott foglalkozás-egészségügyi ellátását a bv. intézet alapellátó orvosa nyújtja, a bv. szervezet foglalkozás-egészségügyi szolgálatainak felügyeletével.

(2) A bv. gazdálkodó szervezetnél, valamint más gazdálkodó szervezetnél szerződés szerint végzett és minden egyéb, az (1) bekezdéshez nem tartozó munkáltatás esetén az R. alapján kell a foglalkozás-egészségügyi ellátást biztosítani. A fogvatartottak foglalkozás-egészségügyi ellátásáról a szabadságvesztés és az előzetes letartóztatás végrehajtásának szabályairól szóló 6/1996. (VII. 12.) IM rendelet 101. §-ának (2) bekezdésében meghatározott munkáltató gondoskodik.

(3) A munkáltató a fogvatartottak foglalkozás-egészségügyi ellátására a bv. foglalkozás-egészségügyi szolgálatához nem tartozó szolgáltatást is igénybe vehet, ha az számára kedvezőbb, vagy azt egyéb körülmény indokolja.

17. §[21] A bv. szervezet foglalkozás-egészségügyi szolgálatának szakmai felügyeletét a fővárosi és megyei kormányhivatal népegészségügyi szakigazgatási szerve látja el, a büntetés-végrehajtás egészségügyi szerveinek bevonásával.

18. §[22]

19. § (1) Ez a rendelet a kihirdetéstől számított 15. napon lép hatályba.

(2)[23]

Dr. Dávid Ibolya s. k.,

igaszságügy-miniszter

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította a 41/2011. (XII. 30.) KIM rendelet 20. §-a. Hatályos 2012.01.01.

[2] Megállapította a 9/2013. (VI. 29.) KIM rendelet 25. § - a. Hatályos 2013.07.01.

[3] Hatályon kívül helyezte a 41/2011. (XII. 30.) KIM rendelet 24. §-a. Hatálytalan 2012.01.01.

[4] Hatályon kívül helyezte a 230/2008. (IX. 12.) Korm. rendelet 6. § (2) bekezdése a) pontja. Hatálytalan 2008.10.01.

[5] Hatályon kívül helyezte a 41/2011. (XII. 30.) KIM rendelet 24. §-a. Hatálytalan 2012.01.01.

[6] Hatályon kívül helyezte a 41/2011. (XII. 30.) KIM rendelet 24. §-a. Hatálytalan 2012.01.01.

[7] Hatályon kívül helyezte a 41/2011. (XII. 30.) KIM rendelet 24. §-a. Hatálytalan 2012.01.01.

[8] Megállapította a 41/2011. (XII. 30.) KIM rendelet 21. §-a. Hatályos 2012.01.01.

[9] Hatályon kívül helyezte a 41/2011. (XII. 30.) KIM rendelet 24. §-a. Hatálytalan 2012.01.01.

[10] Hatályon kívül helyezte a 41/2011. (XII. 30.) KIM rendelet 24. §-a. Hatálytalan 2012.01.01.

[11] Megállapította a 41/2011. (XII. 30.) KIM rendelet 22. §-a. Hatályos 2012.01.01.

[12] Hatályon kívül helyezte a 41/2011. (XII. 30.) KIM rendelet 24. §-a. Hatálytalan 2012.01.01.

[13] Hatályon kívül helyezte a 41/2011. (XII. 30.) KIM rendelet 24. §-a. Hatálytalan 2012.01.01.

[14] A §-t megelőző alcímet hatályon kívül helyezte a 41/2011. (XII. 30.) KIM rendelet 24. §-a. Hatálytalan 2012.01.01.

[15] Megállapította a 41/2011. (XII. 30.) KIM rendelet 23. §-a. Hatályos 2012.01.01.

[16] Módosította a 41/2009. (IX. 15.) IRM rendelet 18. §-a. Hatályos 2009.10.01.

[17] Hatályon kívül helyezte a 41/2009. (IX. 15.) IRM rendelet 19. §-a. Hatálytalan 2010.01.01.

[18] Módosította a 41/2009. (IX. 15.) IRM rendelet 18. §-a. Hatályos 2009.10.01.

[19] Módosította a 41/2009. (IX. 15.) IRM rendelet 18. §-a. Hatályos 2009.10.01.

[20] Módosította a 41/2011. (XII. 30.) KIM rendelet 24. §-a. Hatályos 2012.01.01.

[21] Módosította az 50/2012. (XII. 4.) KIM rendelet 9. §-a. Hatályos 2013.01.01.

[22] Hatályon kívül helyezte a 41/2011. (XII. 30.) KIM rendelet 24. §-a. Hatálytalan 2012.01.01.

[23] Hatályon kívül helyezte a 118/2008. (V. 8.) Korm. rendelet 18. § 135. pontja. Hatálytalan 2008.05.16.

Tartalomjegyzék