Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

253/2000. (XII. 24.) Korm. rendelet

a Államháztartási Hivatal beszámolási és könyvvezetési kötelezettségének sajátosságairól[1]

A Kormány az államháztartásról szóló, többször módosított 1992. évi XXXVIII. törvény (a továbbiakban: Áht.) 124. §-ának (2) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a következő rendeletet alkotja:

A rendelet hatálya

1. §

(1)[2] A rendelet hatálya kiterjed a Magyar Államkincstár (a továbbiakban: Kincstár) - Áht. 18/B. §-ban meghatározott - feladatkörébe tartozó pénzforgalmi és pénzforgalom nélkül teljesülő

a) kincstári ügyfelek elszámolásaira

b) nemzetgazdasági elszámolásokra és azok könyvvezetésére.

(2)[3] Az (1) bekezdésben foglaltak együttesen kincstári beszámolásra kötelezettek.

(3)[4] E rendelet alkalmazásában nemzetgazdasági elszámolásnak a központi költségvetés közvetlen kiadásai és bevételei minősülnek, ide nem értve a központi költségvetési szemek saját bevételeit és az azok terhére teljesített kiadásait.

Beszámolási kötelezettség

2. §

A kincstári éves beszámolási kötelezettség célja, hogy a költségvetés teljesítéséről, a költségvetési hiány finanszírozásáról, a követelések és a kötelezettségek alakulásáról, valamint a pénzügyi helyzet változásáról a valóságnak megfelelő, a számvitelről szóló 2000. évi C. törvényben (a továbbiakban: ~.) meghatározott alapelvek szerint, e rendeletben foglalt könyvvezetéssel alátámasztott információk álljanak rendelkezésre.

3. §

A kincstári éves beszámoló részei: a) a finanszírozási mérleg,

b) a központi költségvetés közvetlen bevételeinek és kiadásainak mérlege,

c) a nemzetgazdasági elszámolások könyvviteli mérlege,

d) a kiegészítő melléklet.

4. §[5]

A kincstári éves beszámoló mérlegeinek fordulónapja december 31., amelyet május 31-ig kell elkészíteni. A kincstári éves beszámolót a Kincstár elnöke írja alá és küldi meg a pénzügyminiszter részére.

5. §

Az Áht. 188. §-ának (1) bekezdésében előírt zárszámadás előkészítésével kapcsolatos feladat teljesítése e rendelet 3. §-ában foglaltak összeállításával valósul meg.

6. §

A központi költségvetés közvetlen bevételeinek és kiadásainak mérlegét az adott költségvetési évre szóló költségvetési törvény évi mérlege alapján kell összeállítani. A mérleg előirányzat (eredeti és módosított) és teljesítés adatokat tartalmaz.

7. §

(1) A finanszírozási mérleg tartalmazza:

a) a tárgyévi folyó bevételek és kiadások összesített forgalmát, illetve azok egyenlegét,

b) az aktív és a passzív pénzügyi műveletek forgalmát,

c) a központi költségvetés finanszírozási igényét befolyásoló egyéb tételeket,

d) a finanszírozási célú műveletek forgalmát, illetve azok egyenlegét,

e)[6] a kincstári pénzeszközök állományának változását.

(2) A finanszírozási mérleget az 1. számú mellékletben foglalt tartalom szerint kell összeállítani

8. §

A nemzetgazdasági elszámolások sajátos könyvviteli mérlegét a 2. számú mellékletben foglaltak szétint kell összeállítani.

9. §

A 6-8. §-ok szerinti mérlegeket a 14. § (2) bekezdése szerinti főkönyvi kivonat, valamint az analitikus és kiegészítő nyilvántartások alapján kell elkészíteni.

10. §

(1) A kiegészítő melléklet számszerű adatokat és szöveges magyarázatokat tartalmaz. Ugyancsak a kiegészítő melléklet részét képezi a beszámoló adattartalmát meghatározó kitöltési tájékoztató.

(2) A kincstári éves beszámoló kiegészítő melléklete számszerű adatainak tartalmaznia kell:

a) a tárgyévi költségvetési hiány finanszírozásának, illetve a többlet felhasználásának bemutatását,

b) a központi költségvetés adósságállományának bemutatását,

c) az állam által nyújtott hitelek (vásárolt értékpapírok; lekötött betétek) állományának bemutatását,

d) a központi költségvetés követelései és kötelezettségei állományának alakulása.

(3) A kincstári éves beszámoló kiegészítő melléklete szöveges magyarázatának legalább a következőket kell tartalmaznia:

a) a számviteli politikában és az alkalmazott értékelési eljárásokban bekövetkezett változásokat,

b) a számviteli alapelvek sajátos érvényesülését és azok indokolását,

c) minden olyan kiegészítő adatot; amely a beszámolót egyértelművé teszi, és a megbízható, valós összkép kialakításához szükséges.

11. §

(1) A tárgyévi költségvetési hiány finanszírozásának, illetve a többlet felhasználásának bemutatását a 3. számú melléklet szerinti formában kell elkészíteni. A melléklet finanszírozási forrásfajtáként, lejárat és hitelezőnkénti tagolásban tartalmazza a hiányt.

(2) A központi költségvetés adósságából a tőketartozás állományának alakulását a 4. számú mellékletben foglaltak szerint kell összeállítani. A melléklet a központi költségvetés adósságát fajtánként, lejárat és hitelezők szerinti tagolásban tartalmazza.

(3) Az 5. számú mellékletnek megfelelő formában kell bemutatni az állam által nyújtott hitelekből, értékpapírok vásárlásából és betétek elhelyezéséből származó követelést. A melléklet a követeléseket fajtánként, lejáratszerinti bontásban tartalmazza.

(4) A 6. számú mellékletnek megfelelően kell kitölteni a központi költségvetés követelései és kötelezettségei állományának alakulását.

Könyvvezetési kötelezettség

12. §

(1)[7] A Kincstár az 1. §-ban meghatározott tevékenységek elszámolásait a kettős könyvvitel rendszerében vezeti. A könyvviteli nyilvántartásokban a pénzforgalmi, a pénzforgalom nélküli elszámolásokat, valamint azok eszközökre és forrásokra gyakorolt hatását a valóságnak megfelelően, folyamatosan, zárt rendszerben, áttekinthetően kell bemutatni. A könyvviteli nyilvántartásokban az éves költségvetésről szóló törvényben meghatározott előirányzatokat és az azokban bekövetkezett változásokat, továbbá azok teljesítését folyamatosan úgy kell rögzíteni, hogy azok az információs igényeknek megfelelően bármely időpontban megállapíthatók legyenek.

(2) A kettős könyvvitel rendszerében a gazdasági műveleteket idősoros és számlasoros elszámolásban kell feljegyezni.

(3) A kincstári éves beszámolóban a mérlegek összeállításához, valamint az államadósság és az állam által nyújtott hitelek bemutatásához szükséges információkat a számlarendnek megfelelően vezetett könyvviteli számlák, valamint a számlák adatait alátámasztó analitikus és kiegészítő nyilvántartások adatai biztosítják.

(4)[8] A könyvviteli számlákhoz kapcsolódó, nem a Kincstár által vezetett analitikus nyilvántartás alapján, a nyilvántartást vezetőknek a Kincstár részére a 8. számú mellékletben szereplő adatok köréről a Kincstár által meghatározott tartalommal és gyakorisággal kell adatot szolgáltatni. Az adatszolgáltatás valódiságáért - ideértve az utólagos módosításokat és egyeztetéseket is - az adatszolgáltató felelős.

Számlarend

13. §

(1)[9] A Kincstárnak saját számlarendjét a Tv. 161. §-a alapján a következő bekezdésekben foglaltak figyelembevételével kell összeállítania.

a) Az 1. számlaosztály a befektetett pénzügyi eszközként kimutatott tulajdoni részesedést jelentő befektetések, hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok, hosszú lejáratú bankbetétek, állam által nyújtott hitelek, kölcsönök nyilvántartására szolgáló számlákat foglalja magában. A részesedések között kell kimutatni a Magyar Állam tulajdoni részesedését a Magyar Nemzeti Bank Részvénytársaságban, valamint az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Részvénytársaságban és a nemzetközi pénzügyi szervezetekben.

b) A 2. számlaosztály a könyvviteli mérlegben forgóeszközök között kimutatandó követelések és értékpapírok. számláit tartalmazza.

c)[10] A 3. számlaosztályban kell kimutatni a kincstári körbe tartozók előirányzat teljesítési számláit, a pénztárakat, a kincstári egységes számlát, az idegen pénzeszközök számláit, az átvezetési, valamint az aktív pénzügyi elszámolási számlákat.

d) A 4. számlaosztály tartalmazza a saját tőke, a tartalékok, a hosszú és rövid lejáratú kötelezettségek, az idegen pénzeszközök forrása, továbbá a passzív pénzügyi elszámolások kimutatására szolgáló számlákat. A hosszú lejáratú kötelezettségek kőzött kell kimutatni a kibocsátott kárpótlási jegyek be nem váltott állományát is.

(3) A 8. számlaosztály tartalmazza a nemzetgazdasági elszámolások törvényben meghatározott kiadási és bevételi előirányzatok teljesítésének kimutatására szolgáló számlákat. A kapcsolódó előirányzatokat az analitikus nyilvántartás tartalmazza.

(4) A 0. számlaosztály azokat a nyilvántartási számlákat tartalmazza, amelyeken kimutatott tételek a tárgyévi könyvviteli mérleg adatait nem befolyásolják (letéti biztosítékok, kötetezettség-, kezesség- és garanciavállalások stb.)

(5) Az 5-7. és 9. Számlaosztályokban főkönyvi számlák nem nyithatók.

(6)[11] Amennyiben a főkönyvi számlákhoz kapcsolódó analitikus nyilvántartást nem a Kincstár vezeti, akkor a számlarendnek tartalmaznia kell a nyilvántartást vezető felelősségét az adatok valódiságáért és az alkalmazott értékelési eljárásokért.

Könyvviteli zárlat

14. §

(1) A folyamatos könyvekés kiegészítésére, helyesbítésére, továbbá az egyeztetések érdekében könyvviteli zárlatot kell készíteni a számlarendben meghatározott módon és időpontig.

(2) A könyvviteli számlák adataiból legalább negyedévente a 7. számú melléklet szerinti tartalommal főkönyvi kivonatot kell készíteni.

(3)[12] Év közben a főkönyvi kivonat előirányzati és azok teljesítési forgalmi adatainak, negyedév végén az állományi számlákra vonatkozóan is egyezniük kell a kapcsolódó analitikus nyilvántartások zárlati adataival, függetlenül attól, hogy azokat a Kincstár vagy más szerv vezeti.

15. §

(1)[13] Az e rendeletben külön nem szabályozottak tekintetében a Tv., valamint az államháztartás szervezetei beszámolási és könyvvezetési kötelezettségének sajátosságáról szóló 249/2000. (XII. 24.) Korm. rendelet előírásait kell alkalmazni, különösen a számviteli politikára, a (2)-(8) bekezdések figyelembevételével az értékelési szabályokra, a 13. §-ban foglaltakkal együtt a számlarendre és könyvviteli zárlatra, a bizonylati elvre és fegyelemre, valamint a számviteli bizonylatokra vonatkozóan.

(2)[14] A Kincstár a valutakészletét, a devizakészletét, a külföldi pénzértékre szóló devizakövetelését és kötelezettségét - ideértve a devizában fennálló tulajdoni részesedést jelentő befektetést, valamint hitelviszonyt megtestesítő értékpapírt is - annak bekerülésekor, keletkezésekor - az ügylet jellegétől függően - az MNB által közzétett hivatalos devizaárfolyamon köteles a könyveibe felvenni.

(3) A külföldön kibocsátott kötvények esetében az állomány számbavételénél a devizában kifejezett névértéknek a tranzakció napjának megfelelő, az MNB tárgynapi hivatalos árfolyamán átszámított forintértéke tekintendő bekerülési értéknek.

(4)[15] A Kincstár számlarendjében köteles szabályozni, hogy (2)-(3) bekezdés szerinti árfolyamon - az (5) bekezdésben foglaltakon túlmenően - milyen időszakonként (naponta, havonta) értékeli át a valutakészleteit és a devizakészleteit, valamint a külföldi pénznemben fennálló követeléseit és kötelezettségeit - ideértve a devizában fennálló tulajdoni részesedést jelentő befektetést, valamint hitelviszonyt megtestesítő értékpapírt is - forintértékre.

(5)[16] A Kincstár a mérlegben szereplő valutakészletet, devizakészletet, valamint a külföldi pénznemben fennálló követeléseket és kötelezettségeket - ideértve a devizában fennálló tulajdoni részesedést jelentő befektetést, valamint hitelviszonyt megtestesítő értékpapírt is - az MNB által közzétett, az év utolsó napján érvényes hivatalos devizaárfolyamon köteles értékelni.

(6)[17] A (4) bekezdés miatti értékelésből eredő, valamint a külföldön kibocsátott kötvény tranzakciók adott külföldi bank kötés napján érvényes tényleges árfolyama és az (5) bekezdés szerinti árfolyam közötti különbözet elszámolására elkülönített főkönyvi számlákat kell vezetni. Év végén, a könyvviteli mérlegben az árfolyam-különbözetet - kivéve a valutakészlet árfolyam-különbözetét - tőkeváltozásként kell kimutatni. Az elszámolás és a számlavezetés szabályait a Kincstár számlarendjében kell rögzíteni.

(7) A határidős kővetetések és kötelezettségek állományát, amíg a szerződésben rögzített határidő be nem következik, vagy az ügyletet le nem. zárják, mérlegen kívüli tételként kell kimutatni.

(8) A devizakötelezettségek árfolyamkockázatára kötött fedezeti swap ügyletek az adott kötelezettségek állományát növelik, illetve csökkentik.

(9) A devizaadósság állomány árfolyamkockázatára kötött határidős ügyletek pénzügyileg realizált értéke az adott kötelezettség állományát növelik, illetve csökkentik.

ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

Hatálybalépés

16. §

(1) Ez a rendelet 2001. január 1-jén lép hatályba. A rendelkezéseit először a 2001. évi beszámoló összeállításé során kell alkalmazni.

(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti a Magyar Államkincstár könyvvezetési és beszámolási kötelezettségéről szóló 257/1997. (XII. 21.) Korm. rendelet azzal, hogy rendelkezéseit a 2000. évről készített beszámolóra még alkalmazni kell.

Orbán Viktor s. k.,

miniszterelnök

1. számú melléklet a 253/2000. (XII. 24.) Korm. rendelethez[18]

Finanszírozási mérleg
Millió forintban
BEVÉTELEK
(csökkenés)
ÖsszegKIADÁSOK
(növekedés)
Összeg
A. Pénzeszközök nyitóegyenlege
1. Összes folyó bevétel (Főösszeg)2. Összes folyó kiadás (Főösszeg)
3. Privatizációs bevétel
B. Központi költségvetés egyenlege (1–2+3)
4. Passzív pénzügyi műveletek egyenlege5. Aktív pénzügyi műveletek egyenlege
4.1. letéti bevételek5.1. letéti kiadások
4.2. függő bevételek5.2. függő kiadások
4.3. átfutó bevételek5.3. átfutó kiadások
4.4. kiegyenlítő bevételek5.4. kiegyenlítő kiadások
C. Központi költségvetés finanszírozási igénye (B+4–5)
6. Központi költségvetés finanszírozási igényét befolyásoló egyéb bevételi tételek7. Központi költségvetés finanszírozási igényét befolyásoló egyéb kiadási tételek
6.1. Egészségbiztosítási Alap bevételei7.1. Egészségbiztosítási Alap kiadásai
6.2. Nyugdíjbiztosítási Alap bevételei7.2. Nyugdíjbiztosítási Alap kiadásai
6.3. Önkormányzati támogatás megelőlegezésének bevételei7.3. Önkormányzati támogatás megelőlegezésének kiadásai
6.4. Elkülönített állami pénzalapok bevételei7.4. Elkülönített állami pénzalapok kiadásai
6.5. Egyéb számlatulajdonosok bevételei7.5. MNB forint kiegyenlítési tartaléka
7.6. Egyéb számlatulajdonosok kiadásai
D. Módosított finanszírozási igény (C+6–7)
Finanszírozási célú pénzügyi műveletek
8. Bruttó adósság csökkenése
8.1. Korábbi évek miatt:
8.1.1. belföldi
8.1.1.1. hitel-visszafizetés
8.1.1.2. értékpapír beváltás, visszavásárlás
8.1.2. külföldi
8.1.2.1. hitel-visszafizetés
8.1.2.2. értékpapír beváltás, visszavásárlás
8.2. Tárgyév miatt
8.2.1. belföldi
8.2.1.1. hitel-visszafizetés
8.2.1.2. értékpapír beváltás, visszavásárlás
8.2.2. külföldi
8.2.2.1. hitel-visszafizetés
8.2.2.2. értékpapír beváltás, visszavásárlás
E. Finanszírozási igény összesen (D+8)
Finanszírozási célú pénzügyi műveletek
9. Bruttó adósság növekedés
9.1. Hosszú lejáratú kötelezettség
9.1.1. hitelfelvétel
9.1.1.1. belföldi
9.1.1.2. külföldi
9.1.2. értékpapír kibocsátás
9.2. Rövid lejáratú kötelezettség
9.2.1. hitelfelvétel
9.2.1.1. belföldi
9.2.1.2. külföldi
9.2.2. értékpapír kibocsátás
10. Szabad pénzeszközök betétként való elhelyezésének visszavonása11. Szabad pénzeszközök betétként való elhelyezése
F. Finanszírozási pénzügyi műveletek egyenlege (9+10)–(8+11)
12. Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt. pénzeszközeinek igénybevétele
G. BEVÉTELEK ÖSSZESEN (1+3+4+6+9+10+12)H. KIADÁSOK ÖSSZESEN (2+5+7+8+11)
I. Pénzeszközök záró egyenlege (A+G–H)

2. számú melléklet a 253/2000. (XII. 24.) Korm. rendelethez[19]

Nemzetgazdasági elszámolások könyvviteli mérlege

Millió forintban

ESZKÖZÖKElőző
év
Tárgy-
év
FORRÁSOKElőzőévTárgy-év
A) BEFEKTETT ESZKÖZÖKD) SAJÁT TŐKE
I.Immateriális javak1. Induló tőke
2. Tőkeváltozás
II.Tárgyi eszközökE)TARTALÉKOK
III. Finanszírozási különbözet
III.Befektetett pénzügyi eszközökF) KÖTELEZETTSÉGEK
1. RészesedésekI.Hosszú lejáratú kötelezettségek
2. Értékpapírok4. Költségvetés által átvállalt hitelek
4. Hosszú lejáratú bankbetétek5. Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek
5. Állam által nyújtott tartósan adott hitelek, kölcsönök6. Központi költségvetés hosszú lejáratú kötelezettségei
5.1. Állam által külföldre nyújtott tartósan adott hitelek, kölcsönök6.1. Hosszú lejáratú belföldi hitelek
6.2. Hosszú lejáratú külföldi hitelek
5.2. Állam által belföldre nyújtott tartósan adott hitelek, kölcsönök6.3. Tartozás belföldi értékpapír kibocsátásból
B) FORGÓESZKÖZÖK6.4. Tartozás külföldi értékpapír kibocsátásból
II.KövetelésekII.Rövid lejáratú kötelezettségek
2.Adósok3.Központi költségvetés rövid lejáratú kötelezettségei
3.1.Rövid lejáratú külföldi hitelek
3.2.Rövid lejáratú belföldi hitelek
3.3.Tartozás külföldi értékpapír kibocsátásból
3.4.Tartozás belföldi értékpapír kibocsátásból
2.1.Gazdálkodó szervezet befizetési hátralékai4.Központi költségvetés egyéb rövid lejáratú kötelezettségei
2.2. Fogyasztáshoz kapcsolt adóhátralékok4.1. Hosszú lejáratú külföldi hitelek következő évet terhelő törlesztő részletei
2.3. Lakosság befizetési hátralékai4.2. Hosszú lejáratú belföldi hitelek következő évet terhelő törlesztő részletei
2.4. Pénzintézetek hátralékai4.3. Hosszú lejáratú külföldi kibocsátású értékpapírok következő évet terhelő törlesztő részletei
2.5. Egyéb adósok4.4. Hosszú lejáratú belföldi kibocsátású értékpa­pírok következő évet terhelő törlesztő részletei
3.Állam által nyújtott rövidlejáratú hitelek, kölcsönök5.Előcsatlakozási eszközökhöz kapcsolódó kötelezettségek
3.1. Állam által külföldre nyújtott rövid lejára­tú hitelek, kölcsönök6.Különféle egyéb rövid lejáratú kötelezettségek
3.2. Állam által belföldre nyújtott rövid lejára­tú hitelek, kölcsönökIII.Egyéb passzív pénzügyi elszámolások
4.Előcsatlakozási eszközökhöz kapcsolódó követelések1.Költségvetési passzív függő elszámolások
5.Egyéb követelések
Ebből:
-állam által külföldre nyújtott tartósan adott hitelekből, kölcsönökből a mérlegforduló-napot követő egy éven belül esedékes részlet
-állam által belföldre nyújtott tartósan adott hitelekből, kölcsönökből a mérlegforduló­napot követő egy éven belül esedékes részlet
2.Költségvetési passzív átfutó elszámolások
3.Költségvetési passzív kiegyenlítő elszámolások
III. Értékpapírok4.Költségvetésen kívüli passzív pénzügyi elszámolások
2. KincstárjegyekEbből:
3. Kötvények4.1.Költségvetésen kívüli letéti elszámolások
4. Egyéb értékpapírok4.2.Nemzetközi támogatási programok deviza elszámolása
IV.PénzeszközökIV.Nemzetközi támogatási programok deviza ügyfél elszámolása
1. Pénztárak és betétkönyvekV.Számlatulajdonosokkal kapcsolatos elszámolások
4. Idegen pénzeszközök számlái
5. Kincstári egységes számla
6. Rövid lejáratú bankbetétek
V. Egyéb aktív pénzügyi elszámolások
1. Költségvetési aktív függő elszámolások
2. Költségvetési aktív átfutó elszámolások
3. Költségvetési aktív kiegyenlítő elszámolások
4. Költségvetésen kívüli aktív pénzügyi elszámolások
ESZKÖZÖK ÖSSZESENFORRÁSOK ÖSSZESEN

3. számú melléklet a 253/2000. (XII. 24.) Korm. rendelethez

A tárgyévi költségvetési hiány finanszírozásának bemutatása

A) A hiány finanszírozásának bemutatása forrásfajtánként és hitelezők szerint

Millió forintban

A forrásfajtaA hitelező megnevezéseA hitel
összege
megnevezéseösszege
HitelBelföldi hitelezők
– forinthitel– Magyar Nemzeti Bank
– devizahitel
Értékpapír
– kincstárjegy
– egyéb belföldi hitelezők
= forintban kibocsátottKülföldi hitelezők
= devizában kibocsátott– Kormány
– kötvény
= forintban kibocsátott– egyéb külföldi hitelezők
= devizában kibocsátott
ÖSSZESENÖSSZESEN

B) A hiány és a lejáró adósság finanszírozásának bemutatása lejárat szerint

Millió forintban

A forrásfajta megnevezése és összege évenként
..... évben..... évben..... évben..... évben..... évben5 éven túli
Hitel
– éven belüli lejáratú
– éven túli lejáratú
Értékpapír
– éven belüli lejáratú
– éven túli lejáratú
ÖSSZESEN

4. számú melléklet a 253/2000. (X11. 24.) Korm. rendelethez

A központi költségvetés adósságállományának alakulása

A) A központi költségvetés adósságának alakulása forrásfajtánként és lejárat szerint

Millió forintban

Bruttó adósság (folyó áron)Bruttó adósság (a GDP százalékában)
A forrás megnevezése.....
évben
.....
évben
.....
évben
.....
évben
.....
évben
.....
évben
.....
évben
.....
évben
.....
évben
.....
évben
Költségvetési hiányt finanszírozó adósság
– hitel
– kincstárjegy
– kötvény
Egyéb kötelezettség
– hitel
– kötvény
A központi költségvetés bruttó belföldi
kamatozó adóssága
A központi költségvetés bruttó külföldi
kamatozó adóssága.
A központi költségvetés bruttó összes
kamatozó adóssága

B) A központi költségvetés adóssága hitelezőnként és lejárat szerint az év végén

Milliárd forintban

Hitelezők megnevezéseAz éven belüliAz éven túliAz éven belüliAz éven túli
hitel összegeértékpapír összege
– Magyar Nemzeti Bank
– Egyéb belföldi hitelezők
– Külföld
Összesen

5. számú melléklet a 253/2000. (XII. 24.) Korm. rendelethez

Az állam által nyújtott hitelek (vásárolt értékpapírok, lekötött betétek) alakulása

A) A nyújtott hitelek eszközfajtánként és igénybevevők szerint

Millió forintban

– forintban kibocsátott
Az eszközfajtaMegnevezés
(hitel igénybe vevő értékpapír kibocsátó
lekötés helye
Összeg
megnevezéseösszege
HitelnyújtásBelföld
– forinthitel– Magyar Nemzeti Bank
– devizahitel– pénzintézetek
– alárendelt kölcsöntőke
Értékpapír vásárlás– intézményi befektető
– gazdálkodó szervezetek
– lakosság
– egyéb
– devizában kibocsátottKülföld
Betétként való elhelyezés– Kormány
– forintban
– devizában– egyéb
ÖSSZESENÖSSZESEN

B) A nyújtott hitel, vásárolt értékpapír, betétlekötés lejárat szerint

Millió forintban

Az eszközfajta megnevezése és összege évenként
lejárt....
évben
....
évben
....
évben
....
évben
....
évben
5. éven
túli
Nyújtott hitel
– éven belüli lejáratú
– éven túli lejáratú
– alárendelt kölcsöntőke
Vásárolt értékpapír
– éven belüli lejáratú
– éven túli lejáratú
Lekötött betétek
– éven belüli lejáratú
– éven túli lejáratú
ÖSSZESEN

6. számú melléklet a 253/2000. (XII. 24.) Korm. rendelethez[20]

A központi költségvetés követelései és kötelezettségei állományának alakulása
A) Követelések részletezése
Millió forintban
MegnevezésSorszámÁllomány a tárgyév elejénElőző év(ek)i követelés helyesbítése (+ –)Folyó évi előírás (+)Év végi értékelésből adódó különbözet és átsorolás (+ –)Összes követelésFolyó évi pénzforgalom nélküli tranzakciókPénzügyi teljesítésKövetelés
előző évi (évek) követelésrefolyó évi követelésreelőző év(ek)tárgyéviÁllomány a tárgyév végén
01020304050607080910111213
A) Devizában fennálló követelések01
1. Külföldre nyújtott hitelek, kölcsönök02
2. Belfölddel szemben fennálló követelések03
a) Nemzetközi pénzügyi szervezetektől és külföldi pénzintézetektől felvett, belföldre továbbkölcsönzött hitelekből származó követelések04
b) Jegybankkal szemben fennálló követelés (devizabetét)05
c) Egyéb követelés06
B) Forintban fennálló követelések07
1. Adósok08
2. Belföldre nyújtott hitelek, kölcsönök09
a) Államháztartási körön kívüli adósokkal szembeni követelés (állami kölcsön, járadék)10
b) Visszatérítési kötelezettséggel adott támogatások miatti követelés11
c) Kötvényekből származó követelések12
d) Helyi önkormányzatokkal szemben fennálló követelések13
e) Tb. alapokkal szemben fennálló követelések14
f) Elkülönített állami alapokkal szemben fennálló követelések15
3. Egyéb követelések16
KÖVETELÉSEK ÖSSZESEN17
B) Kötelezettségek részletezése
Millió forintban
MegnevezésSorszámÁllomány az előző évekrőlElőző év(ek)i kötelezettség helyesbítése (+ –)Tárgyévi kötelezettségÉv végi értékelésből adódó különbözet és átsorolás (+ –)Összes kötelezettségPénzforgalom nélküli tranzakciókPénzügyi teljesítésKötelezettség
előző év(ek)i kötelezettségretárgyévi kötelezettségreelőző év(ek)tárgyéviösszesen (=11+12)
01020304050607080910111213
A) Devizában fennálló kötelezettségek01
1. Hitelek02
2. Kötvények03
3. Egyéb kötelezettségek04
B) Forintban fennálló kötelezettségek05
1. Hitelek06
2. Kötvények07
3. Kincstárjegyek08
4. Egyéb kötelezettségek09
KÖTELEZETTSÉGEK ÖSSZESEN:10

7. számú melléklet a 25312000. (XII. 24.) Korm. rendelethez

Főkönyvkivonat

Főkönyvi számla száma, neveÁllományi számlákElőirányzat számlákElőirányzat teljesítési számlák
TartozikKövetelTartozikKövetelTartozikKövetelTartozikKövetelTartozikKövetelTartozikKövetel
forgalomegyenlegforgalomegyenlegforgalomegyenleg
Összesen:.

8. számú melléklet a 253/2000. (XII. 24.) Korm. rendelethez[21]

[22]
A kincstári éves beszámolóhoz az analitikus nyilvántartó helyek által szolgáltatott adatok
Sor-
szám
Adatszolgáltatásra kötelezett analitikus helyekAdatok köre, illetve tartalma
2.Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési HivatalAz adózók állammal szembeni kötelezettségei, és az adóhatóság adózókkal szembeni tartozásai adónemenként.
3.Vám- és Pénzügyőrség Országos ParancsnokságaAdó- és vámtartozások, illetve túlfizetések.
4.Államadósság Kezelő Központ Rt.Az állam hitelcélú devizabetétei. A központi költségvetés belföldi és külföldi hitelei, a belföldi és külföldi értékpapír kibocsátásából származó kötelezettségek.
5.Agrár-vállalkozási Hitelgarancia AlapítványAz állam által vállalt kezesség és viszontgarancia érvényesítéséből származó követelés és kötelezettség.
6.Hitelgarancia Rt.Az állam által vállalt kezesség és viszontgarancia érvényesítéséből származó követelés és kötelezettség.
7.Gazdasági VersenyhivatalVersenyfelügyeleti eljárási díj és bírság miatti követelés.
8.Magyar Export Import Bank Rt.Állami kezességbeváltásból eredő követelés, a kamatkiegyenlítési rendszer keretében fennálló követelés és kötelezettség.
9.Magyar Exporthitel Biztosító Rt.Kárkintlévőség devizában és forintban, egyéb állammal szembeni követelés és kötelezettség.
10.Magyar Bányászati HivatalBányajáradék miatti követelés.
11.Központi Kárrendezési IrodaKibocsátott kárpótlási jegyek be nem váltott állománya.
12.Magyar Nemzeti BankÁllam által külföldre nyújtott, MNB által kezelt hitelek devizában és forintban.
13.ÁPV Rt.Hozzárendelt vagyonnal kapcsolatos állammal szembeni követelések és kötelezettségek. Auditált éves beszámoló az állami részesedés értékeléséhez.
14.Magyar Fejlesztési Bank Rt.Állammal szembeni követelések és kötelezettségek.
15.Földhitel- és Jelzálogbank Rt.Állammal szembeni követelések és kötelezettségek.
16.Gazdasági és Közlekedési MinisztériumGazdaságfejlesztési támogatások visszatérülésével, valamint a Energiagazdálkodási célelőirányzatba megfizetett bányajáradék-többlet befizetés teljesítésével és az Energiagazdálkodási célelőirányzatból folyósított támogatások kifizetésével és visszatérülésével kapcsolatos követelés, illetve kötelezettség
17.Környezetvédelmi és Vízügyi MinisztériumKörnyezetvédelmi bírságokkal (légszennyezési, veszélyes hulladék, természetvédelmi, zaj- és rengésvédelmi, szennyvíz) kapcsolatos követelés és kötelezettség. Környezetvédelmi támogatások visszatérülésével kapcsolatos követelés, illetve kötelezettség.
18.Földművelésügyi és Vidékfejlesztési MinisztériumErdőfenntartási járulék, erdővédelmi és erdőgazdálkodási bírság, halgazdálkodási bevételek, vadgazdálkodási bevételek, tenyésztési hozzájárulás, lóverseny totalizatőr forgalom utáni bevételek, földvédelmi járulék, földvédelmi és talajvédelmi bírságok miatti követelések, illetve kötelezettségek.
19.Miniszterelnöki HivatalTerületfejlesztési kölcsönök visszatérülésével kapcsolatos követelés, illetve kötelezettség.
20.Informatikai és Hírközlési MinisztériumTávközlés-fejlesztési és frekvenciagazdálkodási támogatás visszatérülésével kapcsolatos követelés, illetve kötelezettség. Koncessziós díj miatti követelés.
21.Oktatási MinisztériumMűszaki fejlesztési hozzájárulások visszatérülésével kapcsolatos követelés, illetve kötelezettség.
22.Nemzeti Kulturális Örökség MinisztériumaKulturális járulék miatti követelés, illetve kötelezettség.
23.Országos Vízügyi FőigazgatóságVízkészletjárulék miatti követelés. Vízügyi támogatások visszatérülése miatti követelések, illetve kötelezettségek.
24.Kisvállalkozás-fejlesztő Pénzügyi Rt.Auditált éves beszámoló az állami részesedés értékeléséhez.
25.Pénzügyminisztérium Nemzeti AlapNemzeti Alap előcsatlakozási eszközök fel nem használt részének állománya devizában és forintban. Az Európai Unióval szembeni előcsatlakozási eszközökhöz kapcsolódó követelések és kötelezettségek.
26.Előcsatlakozási eszközök finanszírozásában résztvevő Végrehajtó Szervezetek közül:
a) Egészségügyi és Szociális Alap Kht.
b) Magyar Regionális Fejlesztési és Urbanisztikai Kht. (VÁTI Kht).
c) Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítvány
Előcsatlakozási eszközök fel nem használt, bankszámlán lévő állománya devizában és forintban. Előcsatlakozási eszközökhöz kapcsolódó kedvezményezettekkel szembeni követelés és kötelezettség.

Lábjegyzetek:

[1] Módosította a 141/2001. (VIII. 8.) Korm. rendelet 45. § -a. Hatályos 2001.10.01.

[2] Módosította a 89/2003. (VI. 25.) Korm. rendelet 105. § a) pontja. Hatályos 2003.06.30.

[3] Beiktatta a 141/2001. (VIII. 8.) Korm. rendelet 31. § -a. Hatályos 2001.10.01.

[4] Számozását módosította a 141/2001. (VIII. 8.) Korm. rendelet 31. § -a. Hatályos 2001.10.01.

[5] Módosította a 89/2003. (VI. 25.) Korm. rendelet 85. § b) pontja. Hatályos 2003.06.30.

[6] Megállapította a 141/2001. (VIII. 8.) Korm. rendelet 33. § -a. Hatályos 2001.10.01.

[7] Módosította a 89/2003. (VI. 25.) Korm. rendelet 85. § b) pontja. Hatályos 2003.06.30.

[8] Módosította a 89/2003. (VI. 25.) Korm. rendelet 85. § b) pontja. Hatályos 2003.06.30.

[9] Módosította a 89/2003. (VI. 25.) Korm. rendelet 85. § b) pontja. Hatályos 2003.06.30.

[10] Megállapította a 308/2002. (XII. 27.) Korm. rendelet 1. § - a. Hatályos 2003.01.01.

[11] Módosította a 89/2003. (VI. 25.) Korm. rendelet 85. § b) pontja. Hatályos 2003.06.30.

[12] Módosította a 89/2003. (VI. 25.) Korm. rendelet 85. § b) pontja. Hatályos 2003.06.30.

[13] Megállapította a 141/2001. (VIII. 8.) Korm. rendelet 37. § -a. Hatályos 2001.10.01.

[14] Módosította a 89/2003. (VI. 25.) Korm. rendelet 85. § b) pontja. Hatályos 2003.06.30.

[15] Módosította a 89/2003. (VI. 25.) Korm. rendelet 85. § b) pontja. Hatályos 2003.06.30.

[16] Módosította a 89/2003. (VI. 25.) Korm. rendelet 85. § b) pontja. Hatályos 2003.06.30.

[17] Módosította a 89/2003. (VI. 25.) Korm. rendelet 85. § b) pontja. Hatályos 2003.06.30.

[18] Megállapította a 308/2002. (XII. 27.) Korm. rendelet 3. § (1) bekezdése. Hatályos 2003.01.01.

[19] Módosította a 308/2002. (XII. 27.) Korm. rendelet 3. § (2) bekezdése. Hatályos 2003.01.01.

[20] Megállapította a 308/2002. (XII. 27.) Korm. rendelet 3. § (3) bekezdése. Hatályos 2003.01.01.

[21] Megállapította a 308/2002. (XII. 27.) Korm. rendelet 3. § (4) bekezdése. Hatályos 2003.01.01.

[22] Módosította a 113/2003. (VII. 29.) Korm. rendelet 9. § (1) bekezdése. Hatályos 2003.08.01.

Tartalomjegyzék