Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

4/2000. (II. 16.) KHVM rendelet

a bérelt járművekkel végzett közúti áruszállítás külön feltételeiről

A közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 48. § (3) bekezdése b) pontjának 1. és 16. alpontjában kapott felhatalmazás alapján - a belügyminiszterrel és a pénzügyminiszterrel egyetértésben - a következőket rendelem el:

1. § A rendelet hatálya a bérelt járművel belföldi vagy nemzetközi forgalomban közúti közlekedési szolgáltatásként árufuvarozást, illetve saját számlás áruszállítást végző természetes személyekre, jogi személyekre és jogi személyiség nélküli gazdasági társaságokra (a továbbiakban együtt: vállalkozás) terjed ki.

2. § (1) E rendelet alkalmazásában saját számlás áruszállítás a járművel közúton végzett áruszállítás, amennyiben a) a szállított áru a szállítást végző vállalkozás tulajdonában áll, vagy azt a vállalkozás megvette, eladta, bérbe vette, bérbe adta, illetőleg az a vállalkozás által előállított, kinyert, feldolgozásra, javításra átvett, feldolgozott, javított dolog,

b) a szállítás célja az áruknak a szállítást végző vállalkozáshoz való beszállítása, vagy a vállalkozásból való elszállítása a vállalkozáson belül, vagy - saját szükségletei érdekében - azon kívül,

c) a jármű a vállalkozás tulajdonában van, azt a vállalkozás részletre vette, vagy - a jelen rendelet előírásaira is figyelemmel - bérelte,

d) a járművet az egyéni vállalkozó, a vállalkozás tagja, vagy a vállalkozással munkaviszonyban vagy munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban álló személy vezeti, és

e) a szállítási tevékenység a vállalkozásnál a főtevékenységhez képest kiegészítő jellegű tevékenység.

(2) Az (1) bekezdésben foglaltakon túl saját számlás áruszállítás, amelyet a vállalkozás a saját, illetőleg a tagja, vagy vele munkaviszonyban vagy munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban álló személy részére térítés ellenében vagy térítésmentesen végez.

(3) E rendelet alkalmazásában

a) jármű: az a tehergépkocsi, nyergesvontató, pótkocsi, félpótkocsi és járműszerelvény, amely kizárólag árufuvarozásra szolgál;

b) bérelt jármű: minden olyan jármű, amelyet a bérlő a járművet bérbeadóval kötött szerződés alapján - ideértve a bérleti, a lízing- és minden egyéb, a jármű jogos használatát lehetővé tevő szerződést - térítés ellenében, meghatározott időtartamra kizárólag árufuvarozás, illetőleg saját számlás áruszállítás céljára használ.

3. § (1) A bérelt járművel árufuvarozást és saját számlás áruszállítást kizárólag a járművet bérlő vállalkozás folytathat.

(2) A bérelt járművet csak az egyéni vállalkozó, a vállalkozás tagja, vagy a velük munkaviszonyban vagy munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban álló személy vezetheti. A 2. § (3) bekezdésének b) pontjában meghatározott szerződés nem köthető össze a gépjárművezető vagy a kísérő személyzet foglalkoztatására irányuló szerződéssel.

(3)[1] Magyarország területén székhellyel rendelkező vállalkozás bérelt gépjárművének magyar hatósági jelzéssel és engedéllyel kell rendelkeznie.

4. §[2] (1) Bérelt járművel végzett árufuvarozás és saját számlás áruszállítás során - a 3. §-ban meghatározott feltételek teljesítésének igazolásául - a járművezetőnek a közúti forgalomban magánál kell tartania:

a) a gépjármű bérletére vonatkozó, az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásban részes állam hivatalos nyelvén készített szerződést vagy a szerződés hitelesített kivonatát, amely tartalmazza a bérbeadó és a bérlő nevét, a szerződéskötés napját és időtartamát, valamint a jármű azonosítási adatait, továbbá

b) ha a járművet nem a bérlő vezeti, a járművezető tagsági, illetve részvényesi jogviszonyát igazoló iratot vagy a járművezető foglalkoztatására vonatkozó szerződést vagy ezek hitelesített kivonatát - amely tartalmazza a járművezetőnek és a foglalkoztatójának a nevét, a foglalkoztatás jogcímét, a foglalkoztatásra irányuló szerződés keltét és időtartamát - vagy a három hónapnál nem régebbi fizetési jegyzéket.

(2) Az (1) bekezdés a) és b) pontjában meghatározott iratok az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásban részes államban nyilvántartásba vett gépjármű esetében helyettesíthetőek a járművet nyilvántartó állam illetékes hatósága által kiadott - az (1) bekezdés a) és b) pontjában meghatározott tartalmú - irattal is.

5. §[3] (1)[4] Az e rendeletben foglaltak megtartását a közúti forgalomban a Nemzeti Közlekedési Hatóság regionális igazgatósága, a rendőrség és a vámhatóság ellenőrzi.

(2)[5]

(3)[6]

(4)[7] A Nemzeti Közlekedési Hatóság regionális igazgatósága a Magyarország területén székhellyel rendelkező vállalkozás esetében - a (3) bekezdésben meghatározott esetben - a közúti árufuvarozói tevékenység gyakorlásának jogát teljesen vagy részben felfüggesztheti.

6. § (1) Ez a rendelet 2000. július 1-jén lép hatályba, egyidejűleg hatályát veszti a nemzetközi közúti áruszállítás végzésének egyes feltételeiről szóló 7/1991. (I. 29.) KHVM rendelet 4. §-ának (2) bekezdése.

(2)[8] Ez a rendelet a gépjárművezető nélkül bérelt járművek közúti árufuvarozásra történő használatáról szóló, 2006. január 18-i 2006/1/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvnek való megfelelést szolgálja.

Katona Kálmán s. k.,

közlekedési, hírközlési és vízügyi miniszter

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította a 10/2008. (III. 26.) GKM rendelet 1. § - a. Hatályos 2008.04.01.

[2] Megállapította a 10/2008. (III. 26.) GKM rendelet 2. § - a. Hatályos 2008.04.01.

[3] Megállapította a 40/2007. (IV. 4.) GKM rendelet 1. § - a. Hatályos 2007.05.01.

[4] Módosította a 118/2007. (XII. 29.) GKM rendelet 2. § (4) bekezdése. Hatályos 2008.01.01.

[5] Hatályon kívül helyezte a 48/2009. (IX. 30.) KHEM rendelet 12. §-a. Hatálytalan 2009.10.01.

[6] Hatályon kívül helyezte a 48/2009. (IX. 30.) KHEM rendelet 12. §-a. Hatálytalan 2009.10.01.

[7] Megállapította a 10/2008. (III. 26.) GKM rendelet 3. § (2) bekezdése. Hatályos 2008.04.01.

[8] Megállapította a 10/2008. (III. 26.) GKM rendelet 4. § - a. Hatályos 2008.04.01.