Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

41/2001. (XII. 27.) BM rendelet

a rendőrség, a határőrség és a katasztrófavédelem közúti járműveinek forgalomban tartásáról

A közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 2. §-ának (4) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a közlekedési és vízügyi miniszterrel és a környezetvédelmi miniszterrel egyetértésben a következőket rendelem el:

A rendelet hatálya

1. §

(1) A rendelet hatálya a rendőrség, a határőrség, a katasztrófavédelem, a Rendvédelmi Szervek Védelmi Szolgálata, a Rendőrtiszti Főiskola és a rendészeti oktatási intézmények (a továbbiakban: járműfenntartó szervezet) által üzemben tartott gépjárműre, mezőgazdasági vontatóra, lassújárműre, ezek pótkocsijaira, valamint a segédmotoros kerékpárra (a továbbiakban: szolgálati jármű), továbbá a járművet forgalomba helyező és fenntartó szervezetekre, valamint a belügyi szervek szolgálati gépjárműveinek javítására kijelölt gépjárműjavító műhelyekre terjed ki.

(2)[1] E rendelet előírásait kell alkalmazni a BM HEROS Javító, Gyártó, Szolgáltató és Kereskedelmi Rt. gépjárműjavító műhelyeiben a járműfenntartó szervezet szolgálati gépjárművei javítására, forgalomba helyezés előtti és az időszakos műszaki vizsgáztatására, valamint környezetvédelmi felülvizsgálatára és ellenőrzésére.

(3)[2] A szolgálati járművek tekintetében a közúti járművek műszaki megvizsgálásáról szóló 5/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendeletet, a közúti járművek forgalomba helyezésének és forgalomban tartásának műszaki feltételeiről szóló 6/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendeletet, a gépjárműfenntartó tevékenység személyi és dologi feltételeiről szóló 1/1990. (IX. 29.) KHVM rendeletet, a gépkocsik környezetvédelmi felülvizsgálatáról és ellenőrzéséről szóló 7/2002. (VI. 29.) GKM-BM-KvVM együttes rendeletet az e rendeletben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.

A járműfenntartó tevékenység feltételei

2. §[3]

(1) A járműfenntartó tevékenység gyakorlását, a gépjárműjavító műhely üzemeltetését, a gépjármű forgalomba helyezés előtti és időszakos műszaki vizsgálat, valamint a környezetvédelmi felülvizsgálat és ellenőrzés végzését - a járműfenntartó szervezet javaslata alapján - a Belügyminisztérium Műszaki Fejlesztési Főosztálya (a továbbiakban: Műszaki Fejlesztési Főosztály) engedélyezi.

(2) A gépjárműfenntartó tevékenység személyi és dologi feltételeiről szóló 1/1990. (IX. 29.) KHVM rendeletben foglaltak végrehajtásának ellenőrzését a javítóműhelyekben és telephelyeken évente legalább egy alkalommal a járműfenntartó szervezet irányítója - az Országos Rendőrfőkapitányság, a Határőrség Országos Parancsnoksága, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság - és a Műszaki Fejlesztési Főosztály látja el.

A szolgálati járművek beszerzése, állományba vétele

3. §

(1) A szolgálati járműnek rendelkeznie kell a Közlekedési Főfelügyelet által kiadott típusbizonyítvánnyal vagy egyedi behozatali, illetve a megyei, fővárosi közlekedési felügyelet által kiadott összeépítési vagy átalakítási engedéllyel.

(2)[4] Az (1) bekezdés szerinti típusbizonyítvánnyal, illetve engedéllyel nem rendelkező speciális célú szolgálati jármű beszerzéséhez, állományba vételéhez a Műszaki Fejlesztési Főosztály engedélye szükséges.

A forgalomba helyezés előtti vizsgálat

4. §

(1)[5] A szolgálati járművek forgalomba helyezés előtti vizsgálata a kijelölt gépjárműjavító műhely feladata. A szolgálati járművek hatósági engedéllyel és jelzéssel, valamint törzskönyvvel történő ellátását a közlekedési igazgatási hatóság végzi.

(2)[6] A vizsgálatok szabályszerűségét a belügyi szervek szolgálati gépjárműveinek forgalomba helyezés előtti és időszakos műszaki vizsgáztatására, valamint környezetvédelmi felülvizsgálatára kijelölt gépjárműjavító műhelyt fenntartó szervezet irányítója és a Műszaki Fejlesztési Főosztály ellenőrzi.

Időszakos műszaki vizsgálat, környezetvédelmi felülvizsgálat és ellenőrzés

5. §

(1)[7] A szolgálati jármű forgalmi engedélyének érvényességi határidejét az időszakos vizsgálat alapján - hatósági díj felszámolása nélkül - a kijelölt belügyi gépjárműjavító műhely hosszabbítja meg.

(2) Az időszakos vizsgálat követelményeinek megfelelő jármű forgalmi engedélyének érvényességi idejét az 5/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendelet 11. §-ában foglalt előírások szerint kell meghosszabbítani és a külön jogszabályban meghatározott érvényesítő címkét kell kiadni. A címke sorszámát a forgalmi engedélyben rögzíteni, erről a Belügyminisztérium Központi Adatfeldolgozó, Nyilvántartó és Választási Hivatalt (a továbbiakban: Hivatal) értesíteni kell.

(3)[8] Az érvényesítő címkét a gépjárműjavító műhely felett közvetlen felügyeletet gyakorló vezető a Hivataltól önköltséges térítés ellenében igényelheti.

(4) A szolgálati jármű időszakos műszaki vizsgálatát a közúti járművek műszaki megvizsgálásáról szóló 5/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendelet szabályai szerint kell elvégezni.

(5)[9] Az üzemben tartott szolgálati járművek műszaki állapotát, az üzemeltetési műszaki feltételek és technológiai előírások megtartását a közúti forgalomban, a gépjárműjavító műhelyben, a telephelyeken a Műszaki Fejlesztési Főosztály és a járműfenntartó szervezet irányítója ellenőrzi.

6. §

(1)[10] A szolgálati járművek közül a hatósági engedéllyel és jelzéssel ellátott gépkocsik környezetvédelmi felülvizsgálatát és ellenőrzését a gépjárműjavító műhelyekben a gépkocsik környezetvédelmi felülvizsgálatáról és ellenőrzéséről szóló 7/2002. (VI. 29.) GKM-BM-KvVM együttes rendelet szerint kell végezni, azzal az eltéréssel, hogy a szolgálati gépkocsik nem szolgáltatnak adatot a központi adattárolásra.

(2) A környezetvédelmi felülvizsgálaton megfelelt gépkocsikhoz a felülvizsgáló szervezet igazolólapot állít ki és a környezetvédelmi felülvizsgálat érvényességének jelölésére szolgáló plakettet a gépkocsi hátsó rendszámtáblájára rögzíti.

(3)[11] A felülvizsgáló szervezet az igazolólapot és a plakettet - a gépkocsi forgalmi rendszáma megjelölése nélkül a területi közlekedési felügyelettől önköltséges térítés ellenében igényelheti. A plakett igényléséről, nyilvántartásáról, pótlásáról a gépjárműjavító műhely felett közvetlen felügyeletet gyakorló vezető gondoskodik.

(4) Az igazolólap és a plakett meglétét a közúti forgalomban a rendőrség ellenőrzi. A kipufogógáz szennyezőanyag tartalmának, valamint a felülvizsgálati tevékenységnek az ellenőrzése a szolgálati járművek tekintetében a járműfenntartó szervezet irányítójának feladata.

7. §

(1) A kijelölt gépjárműjavító műhelyben a műhelyvezető, a belügyi vizsgabiztos és a környezetvédelmi felülvizsgálatot végző (a továbbiakban: belügyi tanúsító) felelős a 4. § (1) bekezdésben, az 5. § (1) bekezdésében és a 6. § (1) bekezdésében meghatározott vizsgálatok szakszerű végzéséért. A nem kijelölt gépjárműjavító műhelyben a műhelyvezető és a belügyi tanúsítványadó felelős a szolgálati jármű időszakos műszaki vizsgálata és környezetvédelmi felülvizsgálata szakszerű előkészítéséért.

(2)[12] A gépjárműjavító műhelyeknek az elvégzendő vizsgálat fajtájához (forgalomba helyezés előtti vagy időszakos vizsgálat), illetve a vizsgálni kívánt jármű kategóriájának megfelelő technológia szerinti vizsgálati eszközzel, berendezéssel, műszerrel kell rendelkezniük. A forgalomba helyezés előtti és időszakos műszaki vizsgálat technológiája a közúti járművek műszaki megvizsgálásáról szóló 5/1990. (VI. 12.) KöHÉM rendelet mellékletében, a környezetvédelmi felülvizsgálat technológiája a gépkocsik környezetvédelmi felülvizsgálatáról és ellenőrzéséről szóló 7/2002. (VI. 29.) GKM-BM-KvVM együttes rendelet mellékletében meghatározott technológiával azonos. A gépkocsik környezetvédelmi felülvizsgálatáról és ellenőrzéséről szóló 7/2002. (VI. 29.) GKM-BM-KvVM együttes rendelet mellékletében a tanúsítványok Interneten történő továbbítására vonatkozó 2005. július 1-jétől hatályos részeket a rendvédelmi szervek gépkocsijaira nem kell alkalmazni.

(3) Amennyiben az 5. § (1) bekezdése, illetve a 6. § (1) bekezdése szerinti vizsgálatok műszaki követelményei a belügyi gépjárműjavító műhelyekben nem biztosíthatók, a vizsgálatokat más, erre feljogosított szervezeteknél kell elvégeztetni.

8. §[13]

(1) A belügyi tanúsítványadó, a belügyi vizsgabiztos és a belügyi tanúsító kijelöléséről, nyilvántartásba vételéről, megbízásáról és vezényléséről a rendőrség, a határőrség, a katasztrófavédelem és a Műszaki Fejlesztési Főosztály gondoskodik. A környezetvédelmi felülvizsgálat és ellenőrzés végzésére a belügyi vizsgabiztos is kijelölhető.

(2) A belügyi vizsgabiztosok szakmai képzése és továbbképzése a Közlekedési Főfelügyelet szervezésében felsőfokú oktatási intézmény bevonásával történik. A környezetvédelmi felülvizsgálatot végző belügyi tanúsítók képzését és továbbképzését az oktatásra kijelölt belügyi szervezet, vagy a Közlekedési Főfelügyelet által feljogosított szervezet, illetve személy végzi. A rendszeres környezetvédelmi felülvizsgálat végzéséhez szükséges szakmai ismeretek megszerzésére vonatkozó követelményeket a gépkocsik környezetvédelmi felülvizsgálatáról és ellenőrzéséről szóló 7/2002. (VI. 29.) GKM-BM-KvVM együttes rendelet 10. számú melléklete tartalmazza. A képzés költsége a munkaadót terheli.

Általános műszaki és egyéb előírások

9. §

(1) A szolgálati járművön a felszereléssel együtt szállított személy tömegét 85 kg-os mértékben kell számításba venni.

(2) A szolgálati jármű ellátható csökkentett fényű, illetve fényálcázott világító és fényjelző berendezésekkel is.

(3) A szolgálati jármű a 6/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendeletben foglaltakról eltérően ellátható elöl, oldalt és hátul, felületenként, a jármű méretétől függően négy-tíz darab, arányosan elosztott "megkülönböztető fehér fényvisszaverő" jelzéssel is.

(4)[14] A meghatározott feladatokat ellátó szolgálati járműre a kék villogó lámpa mellett felszerelhető vörös színű forgó vagy villogó lámpa is. E lámpák száma egy vagy szimmetrikusan kettő darab lehet.

10. §

Reklámot, reklámhordozót szolgálati járműveken elhelyezni tilos. Zászlót, jelzést, plakettet, matricát vagy feliratot csak egységes jelzés, azonosítás céljából a járműfenntartó szervezet vezetőjének rendelkezése alapján szabad a szolgálati járműveken elhelyezni.

Záró rendelkezés

11. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.

(2)[15]

Dr. Pintér Sándor s. k.,

belügyminiszter

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította az 55/2004. (IX. 22.) BM rendelet 1. § -a. Hatályos 2004.09.30.

[2] Megállapította az 55/2004. (IX. 22.) BM rendelet 1. § -a. Hatályos 2004.09.30.

[3] Megállapította az 55/2004. (IX. 22.) BM rendelet 2. § -a. Hatályos 2004.09.30.

[4] Megállapította az 55/2004. (IX. 22.) BM rendelet 3. § -a. Hatályos 2004.09.30.

[5] Lásd: 35/2000. (XI. 30.) BM rendelet 38. §.

[6] Megállapította az 55/2004. (IX. 22.) BM rendelet 4. § -a. Hatályos 2004.09.30.

[7] Megállapította az 55/2004. (IX. 22.) BM rendelet 5. § (1) bekezdése. Hatályos 2004.09.30.

[8] Lásd: 35/2000. (XI. 30.) BM rendelet 66. § és 67. §.

[9] Megállapította az 55/2004. (IX. 22.) BM rendelet 5. § (2) bekezdése. Hatályos 2004.09.30.

[10] Megállapította az 55/2004. (IX. 22.) BM rendelet 6. § -a. Hatályos 2004.09.30.

[11] Lásd: 18/2001. (V. 23.) KöViM-BM-KöM együttes rendelet 9. számú melléklet 5.1. pontját.

[12] Megállapította az 55/2004. (IX. 22.) BM rendelet 7. § -a. Hatályos 2004.09.30.

[13] Megállapította az 55/2004. (IX. 22.) BM rendelet 8. § -a. Hatályos 2004.09.30.

[14] Lásd: 33/2000. (XI. 29.) BM rendelet 1. §

[15] Hatályon kívül helyezte a 118/2008. (V. 8.) Korm. rendelet 3. § 132. pontja. Hatálytalan 2008.05.16.

Tartalomjegyzék