6/2001. (III. 27.) IM rendelet
az idegenrendészeti őrizet büntetés-végrehajtási intézetben történő végrehajtásának szabályairól szóló 1/1995. (I. 6.) IM rendelet módosításáról
A külföldiek beutazásáról, magyarországi tartózkodásáról és bevándorlásáról szóló 1993. évi LXXXVI. törvény (a továbbiakban: Tv.) 37. §-ának (4) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a 4/1997. (II. 12.) IM rendelettel, valamint a 12/1999. (X. 8.) IM rendelettel módosított i/1995. (l. 6.) IM rendeletet (a továbbiakban: R.) a legfőbb ügyésszel és az érdekelt miniszterekkel egyetértésben a következők szerint módosítom:
1. §
Az R. l. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"1. § (1) Az idegenrendészeti őrizetes (a továbbiakban: őrizetes) férfiakat a Nagyfai Országos Büntetés-végrehajtási Intézetben, a nőket a Pálhalmai Országos Büntetés-végrehajtási Intézetben (a továbbiakban: intézet) kell elhelyezni.
(2) Amennyiben az idegenrendészeti őrizet (a továbbiakban: őrizet) a kijelölt intézetben biztonsági vagy egyéb okból nem hajtható végre, a büntetés-végrehajtás országos parancsnoka az elrendelő hatóság egyidejű tájékoztatása mellett a végrehajtásra más intézetet jelöl ki."
2. §
Az R. a következő 5/A. és 5B. §-sal egészül ki:
"5/A. § (1) Az őrizetes befogadásáról késedelem nélkül értesíteni kell az állampolgársága szerint illetékes diplomáciai vagy konzuli képviseletet. Az értesítés csak akkor mellőzhető, ha az őrizetes írásbeli nyilatkozatában ezt kifejezetten kéri. Ha az őrizetes többes állampolgár, az általa megjelölt külképviseletet kell értesíteni.
(2) Amennyiben az őrizetes állampolgársága később válik ismertté, illetve megváltozik, fogvatartásáról haladéktalanul értesíteni kell az állampolgársága szerint illetékes diplomáciai vagy konzuli képviseletet. Egyebekben az (1) bekezdésben foglaltak szerint kell eljárni.
5/B. § (1) A befogadott őrizetest közösségbe helyezés előtt - a fogvatartottak egészségügyi ellátásáról szóló külön rendeletben foglaltak szerint - egészségi szempontból meg kell vizsgálni.
(2) Az őrizetest a befogadás napján el kell látni étkezési felszereléssel, valamint ágyneművel és ágyfelszereléssel."
3. §
Az R. 6. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"6. § (1) Az őrizetes adatainak helyi nyilvántartását a fogvatartó intézet, központi nyilvántartását a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága látja el.
(2) A nyilvántartás tartalmazza az őrizetes nevét, születési helyét és idejét, anyja nevét, állampolgárságát, Társadalombiztosítási Azonosító Jelét, lakóhelyét, az őrizetet elrendelő hatóság, illetve az őrizetet meghosszabbító bíróság megnevezését, a határozat és a végzés ügyszámát, az őrizet kezdetének és lejáratának, illetve megszakításának, továbbá az őrizetes engedély nélküli eltávozásának napját.
(3) A helyi nyilvántartás a (2) bekezdésben felsorolt adatok mellett tartalmazza az őrizetes fényképét, nyilvántartási számát, kiterjed az őrizet végrehajtásával kapcsolatos - így különösen az őrizetessel szemben foganatosított kényszerítő eszközök használatára, biztonsági intézkedésekre, a kérelmekre és panaszokra, az egészségi állapotra és a kezelésre, az esetleges költségek megfizetésére, az intézeti letétbe helyezett tárgyakra, a károkozásra vonatkozó - adatokra és iratokra.
(4) Az őrizetesről vezetett nyilvántartás adatainak kezelésére, a nyilvántartásból történő adatszolgáltatásra, az adatok védelmére és őrzési idejére a büntetés-végrehajtási szervezetről szóló 1995. évi CVII. törvény 28-32. §-ának rendelkezései irányadók."
4. §
Az R. 7. §-a (1) bekezdésének első mondata a következők szerint módosul:
"(1) Ha az őrizet végrehajtása alatt előzetes letartóztatás, szabadságvesztés vagy elzárás (pénzbírság átváltoztatása folytán kiszabott elzárás) végrehajtása iránt érkezik értesítés, az őrizetet annak megérkezése napján meg kell szakítani."
5. §
Az R. a következő 8/A. §-sal egészül ki:
"8/A. § (1) Ha az őrizetest a nyomozó hatóság vagy más hatóság az intézetben ki akarja hallgatni, azt az intézet parancsnoka - előzetes egyeztetés alapján - engedélyezi.
(2) A nyomozó hatóság részére történő kiadásról az idegenrendészeti hatóság dönt."
6. §
Az R. a következő 10/A §-sal egészül ki:
"10/A. § (1) A házirendet az intézet parancsnoka határozza meg, attól csak az engedélyével, vagy rendkívüli helyzetben lehet eltérni.
(2) A házirendben meg kell határozni minden olyan tevékenységet, amely az őrizetesek életrendjét, a jogaik gyakorlását és kötelezettségeik teljesítését biztosítja, így különösen:
a) az ébresztő és a takarodó,
b) az étkezés,
c) az orvosi rendelés,
d) a szabad levegőn tartózkodás idejét, valamint
e) a szabadidő eltöltésének,
f) a távbeszélő használatának,
g) a kérelmek, panaszok, bejelentések, illetve egyéb jogorvoslatok előterjesztésének a rendjét,
h) a dohányzással kapcsolatos rendelkezéseket,
i) a körletrészen betartandó balesetvédelmi és tűzvédelmi előírásokat.
(3) A takarodó és az ébresztő között legalább 8 óra folyamatos pihenőidőt kell biztosítani.
(4) Az étkezésre naponta háromszor kell időt biztosítani. Az étkezési idő főétkezésnél 30 perc, egyéb étkezésnél legalább 20 pere. A szabad levegőn tartózkodás tartama naponta legalább 1 óra."
7. §
Az R. a következő 11/A. §-sal egészül ki:
"11/A. § A 18. életévét be nem töltött őrizetest - a hozzátartozója kivételével - a felnőttektől elkülönítve kell elhelyezni. A hozzátartozóval történő együttes elhelyezés más jogszabály kötelező elkülönítési előírását nem sértheti."
8. §
Az R. a következő 15/A. §-sal egészül ki:
"15/A. § Az őrizetes a házirend előírásainak megfelelően az intézet által kijelölt távbeszélőt használhatja.
A telefonbeszélgetés - az R. 15. §-ának (1) és (2) bekezdésében felsoroltakkal folytatott beszélgetés kivételével - ellenőrizhető, illetve biztonsági okokból megszakítható."
9. §
Az R. a következő 17/A. és 17B. §-sal egészül ki:
"17/A. § (1) Az őrizetes fogvatartással összefüggő panaszáról és kérelméről az intézet illetékes szervezeti egységének vezetője 8 napon belül dönt. Ha az őrizetes a döntést, illetve az intézkedést nem tartja kielégítőnek, annak közlésétől számított 8 napon belül az intézetparancsnokhoz fordulhat, aki az ügyben 15 napon belül dönt.
(2) Ha a panasz vagy a kérelem elintézése az intézet parancsnokának hatáskörébe tartozik, az intézetparancsnok az előterjesztéstől számított 8 napon belül dönt. Ha az őrizetes a döntést, illetve az intézkedést nem tartja kielégítőnek, annak közlésétől számított 8 napon belül a büntetés-végrehajtás országos parancsnokához fordulhat, aki az ügyben 15 napon belül dönt.
(3) Ha az őrizetes ügyében a panasz vagy a kérelem elbírálása az országos parancsnok hatáskörébe tartozik, az országos parancsnok az előterjesztéstől számított 8 napon belül dönt. Ha az őrizetes a döntést vagy az intézkedést nem tartja kielégítőnek, annak közlésétől számított 8 napon belül panasszal fordulhat az igazságügy-miniszterhez.
(4) Ha az ügy jellege szükségessé teszi, a kérelmet, illetve a panaszt soron kívül kell elbírálni. A panasz vagy a kérelem tárgyában hozott döntést az őrizetessel közölni kell.
(5) Az őrizetes panaszának a sérelmezett intézkedés végrehajtására nincs halasztó hatálya.
(6) Vizsgálat nélkül el kell utasítani az ugyanazon ügyben, 3 hónapon belül, ismételten előterjesztett kérelmet, illetve panaszt, ha az új; addig nem ismert tényt nem tartalmaz. Ez a rendelkezés nem alkalmazható az őrizetes egészségi állapotának kivizsgálására irányuló, megismételt kérelem, illetve panasz esetében.
17/B. § Az őrizetes a fogvatartással kapcsolatos ügyében - a 17/A. §-ban foglalt jogorvoslati lehetőségek mellett - közvetlenül fordulhat a büntetés-végrehajtás törvényességi felügyeletét ellátó ügyészhez, kérheti ügyész általi meghallgatását."
10. §
Az R. a következő 19/A. és 19/B. §-sal egészül ki:
"19/A. § Az őrizetes a letétben lévő pénzéből - a parancsnok által meghatározott időben és módon - élelmiszert, dohányneműt, tisztálkodási eszközöket, levelezésre ; szolgáló cikkeket és telefonkártyát vásárolhat.
19/B. § Az őrizetes a fogvatartásra szolgáló körletrészen lévő könyvtárat használhatja, az ott rendelkezésre álló sportolási lehetőségeket igénybe veheti, rádióműsort hallgathat, a televízió műsorát nézheti."
11. §
Az R. 21. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) Az őrizetes - a fogvatartottak egészségügyi ellátásáról szóló külön rendeletben foglaltak szerint - köteles az orvos által, a gyógykezelés érdekében elrendelt vizsgálatoknak, védőoltásoknak magát alávetni, a járványügyi előírásokat betartani, a laboratóriumi vizsgálatokhoz szükséges anyagot szolgáltatni."
12. §
Az R. a következő 24/A. §-sal egészül ki:
"24/A. § Az őrizetes haláláról az intézet az őrizetet elrendelő idegenrendészeti hatóságot és az illetékes külképviseletet haladéktalanul értesíti."
13. §
Az R. 25. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"25. § Az őrizetre a Tv.-ben és a Korm. rendeletben foglaltakon túl a büntetések és az intézkedések végrehajtásáról szóló, többször módosított 1979. évi 11. törvényerejű rendelet XI. fejezetét, továbbá - ha e rendelet eltérően nem rendelkezik - az elzárás, illetőleg a pénzbírságot helyettesítő elzárás végrehajtásának részletes szabályairól szóló 7/2000. (III. 29.) IM-BM együttes rendelet 17. §-ának (2) bekezdését, 21. §-át, 24-28. §-át, 30. §-át, 31. §-át, 32. §-ának (2) bekezdését, 39. §-ának (1) bekezdését, 40. §-ának (1) bekezdését és 41. §-át kell megfelelően alkalmazni."
14. §
Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.
Dr. Hende Csaba s. k.,
igazságügyi minisztériumi politikai államtitkár